Inden pokalkamp mod FCK: Skal møde god ven

Det bliver en af karrierens største kampe, når den tidligere FCK’er Mattias Jakobsen i dag møder FC København i pokaltuneringen.



Nul sejre er det blevet til i denne sæson for HB Køge i 1. division.

Klubben står med et enkelt point og en målscore, der siger minus 20 efter de første 10 runder. Dermed skal der et lille mirakel til, hvis man skal spille sig videre i pokaltuneringen, hvor man i denne runde møder FC København.

Kampen bliver formentlig den største for klubben i denne sæson, men særligt for HB Køges midtbaneprofil Mattias Jakobsen, der har en fortid i FC København. 

Mattias Jakobsen ser derfor meget frem til mødet med sin tidligere klub, som han en enkelt gang nåede at repræsentere i en kamp mod Slovan Bratislava.

– Det er toppen af poppen. Det er den største klub i Danmark og Skandinavien, det kunne ikke være større end at møde dem.

– Det er noget jeg ser virkelig meget frem til, og jeg glæder mig virkelig meget til at spille den kamp, siger en glad Mattias Jakobsen til Tipsbladet.

Mattias Jakobsen forlod FC København i 2022, hvor han skiftede til Vendsyssel FF, inden turen i vinter gik til HB Køge. Her har han indfundet sig i rollen som sekser på sjællændernes midtbane.

FCK-fan fra barnsben
Selvom det aldrig blev til det store gennembrud i FC København, så følger Mattias Jakobsen stadigvæk klubben på nærmeste hold.

– Min relation til klubben er særlig på mange måder, fordi jeg har været kæmpe FCK-fan siden jeg blev født og kommer fra en stor FCK-familie.

– Derudover spillede jeg i klubben i fem-seks år, hvor jeg havde en god tid. Jeg mødte en masse gode mennesker i klubben, så det var en god tid.

Kampen mod sin tidligere klub bliver for den 21-årige midtbanespiller også en mulighed for at bevise sig overfor den klub, der ikke vurderede, at han skulle være en del af fremtidsplanerne, og derfor er Mattias Jakobsen også ekstra opsat til opgøret.

– Jeg vil rigtig gerne bevise mig. Det vil man altid mod sine tidligere klubber, så man kan bevise overfor dem, at de tog fejl i at vælge en anden i stedet for én selv.

Skal spille direkte overfor en god ven
Mattias Jakobsen har flere gode bekendtskaber i sin tidligere klub. En af dem er William Clem, som han har holdt kontakten med siden skiftet væk fra hovedstadsklubben. De to er nære venner og glæder sig derfor til at møde hinanden på banen som modstandere.

– Jeg har en tæt relation til William Clem, som jeg stadig snakker med i dag. Jeg glæder mig meget til at spille overfor ham.

– Jeg skrev sammen med William, lige efter vi havde trukket hinanden. Siden har vi skrevet lidt frem og tilbage om, at vi glæder os til at stå overfor hinanden på banen, lyder det afslutningsvist fra Mattias Jakobsen. 

Kampen mellem HB Køge og FC København spilles torsdag klokken 19.00 på Herfølge Stadion.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





FC Nordsjælland – FC Fredericia

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Newcastle spænder ben for Manchester City

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bo Svensson favorit til stort job 

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Kæmpe nedtur for AaB

I svime over German Onugkha

FC København – Brøndby IF

Her er Kamil Wilczek i dag

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Superliga-legende stråler som 41-årig

– Agger og Kahlenberg var specielt

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Millionregn over Ståle Solbakken

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele