Nul sejre er det blevet til i denne sæson for HB Køge i 1. division.
Klubben står med et enkelt point og en målscore, der siger minus 20 efter de første 10 runder. Dermed skal der et lille mirakel til, hvis man skal spille sig videre i pokaltuneringen, hvor man i denne runde møder FC København.
Kampen bliver formentlig den største for klubben i denne sæson, men særligt for HB Køges midtbaneprofil Mattias Jakobsen, der har en fortid i FC København.
Mattias Jakobsen ser derfor meget frem til mødet med sin tidligere klub, som han en enkelt gang nåede at repræsentere i en kamp mod Slovan Bratislava.
– Det er toppen af poppen. Det er den største klub i Danmark og Skandinavien, det kunne ikke være større end at møde dem.
– Det er noget jeg ser virkelig meget frem til, og jeg glæder mig virkelig meget til at spille den kamp, siger en glad Mattias Jakobsen til Tipsbladet.
Mattias Jakobsen forlod FC København i 2022, hvor han skiftede til Vendsyssel FF, inden turen i vinter gik til HB Køge. Her har han indfundet sig i rollen som sekser på sjællændernes midtbane.
FCK-fan fra barnsben
Selvom det aldrig blev til det store gennembrud i FC København, så følger Mattias Jakobsen stadigvæk klubben på nærmeste hold.
– Min relation til klubben er særlig på mange måder, fordi jeg har været kæmpe FCK-fan siden jeg blev født og kommer fra en stor FCK-familie.
– Derudover spillede jeg i klubben i fem-seks år, hvor jeg havde en god tid. Jeg mødte en masse gode mennesker i klubben, så det var en god tid.
Kampen mod sin tidligere klub bliver for den 21-årige midtbanespiller også en mulighed for at bevise sig overfor den klub, der ikke vurderede, at han skulle være en del af fremtidsplanerne, og derfor er Mattias Jakobsen også ekstra opsat til opgøret.
– Jeg vil rigtig gerne bevise mig. Det vil man altid mod sine tidligere klubber, så man kan bevise overfor dem, at de tog fejl i at vælge en anden i stedet for én selv.
Skal spille direkte overfor en god ven
Mattias Jakobsen har flere gode bekendtskaber i sin tidligere klub. En af dem er William Clem, som han har holdt kontakten med siden skiftet væk fra hovedstadsklubben. De to er nære venner og glæder sig derfor til at møde hinanden på banen som modstandere.
– Jeg har en tæt relation til William Clem, som jeg stadig snakker med i dag. Jeg glæder mig meget til at spille overfor ham.
– Jeg skrev sammen med William, lige efter vi havde trukket hinanden. Siden har vi skrevet lidt frem og tilbage om, at vi glæder os til at stå overfor hinanden på banen, lyder det afslutningsvist fra Mattias Jakobsen.
Kampen mellem HB Køge og FC København spilles torsdag klokken 19.00 på Herfølge Stadion.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
En kæmpe sejr
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
AVIS
