Inden pokalkamp mod FCK: Skal møde god ven

Det bliver en af karrierens største kampe, når den tidligere FCK’er Mattias Jakobsen i dag møder FC København i pokaltuneringen.



Nul sejre er det blevet til i denne sæson for HB Køge i 1. division.

Klubben står med et enkelt point og en målscore, der siger minus 20 efter de første 10 runder. Dermed skal der et lille mirakel til, hvis man skal spille sig videre i pokaltuneringen, hvor man i denne runde møder FC København.

Kampen bliver formentlig den største for klubben i denne sæson, men særligt for HB Køges midtbaneprofil Mattias Jakobsen, der har en fortid i FC København. 

Mattias Jakobsen ser derfor meget frem til mødet med sin tidligere klub, som han en enkelt gang nåede at repræsentere i en kamp mod Slovan Bratislava.

– Det er toppen af poppen. Det er den største klub i Danmark og Skandinavien, det kunne ikke være større end at møde dem.

– Det er noget jeg ser virkelig meget frem til, og jeg glæder mig virkelig meget til at spille den kamp, siger en glad Mattias Jakobsen til Tipsbladet.

Mattias Jakobsen forlod FC København i 2022, hvor han skiftede til Vendsyssel FF, inden turen i vinter gik til HB Køge. Her har han indfundet sig i rollen som sekser på sjællændernes midtbane.

FCK-fan fra barnsben
Selvom det aldrig blev til det store gennembrud i FC København, så følger Mattias Jakobsen stadigvæk klubben på nærmeste hold.

– Min relation til klubben er særlig på mange måder, fordi jeg har været kæmpe FCK-fan siden jeg blev født og kommer fra en stor FCK-familie.

– Derudover spillede jeg i klubben i fem-seks år, hvor jeg havde en god tid. Jeg mødte en masse gode mennesker i klubben, så det var en god tid.

Kampen mod sin tidligere klub bliver for den 21-årige midtbanespiller også en mulighed for at bevise sig overfor den klub, der ikke vurderede, at han skulle være en del af fremtidsplanerne, og derfor er Mattias Jakobsen også ekstra opsat til opgøret.

– Jeg vil rigtig gerne bevise mig. Det vil man altid mod sine tidligere klubber, så man kan bevise overfor dem, at de tog fejl i at vælge en anden i stedet for én selv.

Skal spille direkte overfor en god ven
Mattias Jakobsen har flere gode bekendtskaber i sin tidligere klub. En af dem er William Clem, som han har holdt kontakten med siden skiftet væk fra hovedstadsklubben. De to er nære venner og glæder sig derfor til at møde hinanden på banen som modstandere.

– Jeg har en tæt relation til William Clem, som jeg stadig snakker med i dag. Jeg glæder mig meget til at spille overfor ham.

– Jeg skrev sammen med William, lige efter vi havde trukket hinanden. Siden har vi skrevet lidt frem og tilbage om, at vi glæder os til at stå overfor hinanden på banen, lyder det afslutningsvist fra Mattias Jakobsen. 

Kampen mellem HB Køge og FC København spilles torsdag klokken 19.00 på Herfølge Stadion.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

‘Har lukket munden på kritikerne’

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

En kæmpe sejr

I dialog med Brøndby

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vild med Oscar Schwartau

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

De er 2025-mestre i Superligaen

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Eriksen ude med hård kritik

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Mål i Sherwood-skoven

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom