Inden pokalkamp mod FCK: Skal møde god ven

Det bliver en af karrierens største kampe, når den tidligere FCK’er Mattias Jakobsen i dag møder FC København i pokaltuneringen.



Nul sejre er det blevet til i denne sæson for HB Køge i 1. division.

Klubben står med et enkelt point og en målscore, der siger minus 20 efter de første 10 runder. Dermed skal der et lille mirakel til, hvis man skal spille sig videre i pokaltuneringen, hvor man i denne runde møder FC København.

Kampen bliver formentlig den største for klubben i denne sæson, men særligt for HB Køges midtbaneprofil Mattias Jakobsen, der har en fortid i FC København. 

Mattias Jakobsen ser derfor meget frem til mødet med sin tidligere klub, som han en enkelt gang nåede at repræsentere i en kamp mod Slovan Bratislava.

– Det er toppen af poppen. Det er den største klub i Danmark og Skandinavien, det kunne ikke være større end at møde dem.

– Det er noget jeg ser virkelig meget frem til, og jeg glæder mig virkelig meget til at spille den kamp, siger en glad Mattias Jakobsen til Tipsbladet.

Mattias Jakobsen forlod FC København i 2022, hvor han skiftede til Vendsyssel FF, inden turen i vinter gik til HB Køge. Her har han indfundet sig i rollen som sekser på sjællændernes midtbane.

FCK-fan fra barnsben
Selvom det aldrig blev til det store gennembrud i FC København, så følger Mattias Jakobsen stadigvæk klubben på nærmeste hold.

– Min relation til klubben er særlig på mange måder, fordi jeg har været kæmpe FCK-fan siden jeg blev født og kommer fra en stor FCK-familie.

– Derudover spillede jeg i klubben i fem-seks år, hvor jeg havde en god tid. Jeg mødte en masse gode mennesker i klubben, så det var en god tid.

Kampen mod sin tidligere klub bliver for den 21-årige midtbanespiller også en mulighed for at bevise sig overfor den klub, der ikke vurderede, at han skulle være en del af fremtidsplanerne, og derfor er Mattias Jakobsen også ekstra opsat til opgøret.

– Jeg vil rigtig gerne bevise mig. Det vil man altid mod sine tidligere klubber, så man kan bevise overfor dem, at de tog fejl i at vælge en anden i stedet for én selv.

Skal spille direkte overfor en god ven
Mattias Jakobsen har flere gode bekendtskaber i sin tidligere klub. En af dem er William Clem, som han har holdt kontakten med siden skiftet væk fra hovedstadsklubben. De to er nære venner og glæder sig derfor til at møde hinanden på banen som modstandere.

– Jeg har en tæt relation til William Clem, som jeg stadig snakker med i dag. Jeg glæder mig meget til at spille overfor ham.

– Jeg skrev sammen med William, lige efter vi havde trukket hinanden. Siden har vi skrevet lidt frem og tilbage om, at vi glæder os til at stå overfor hinanden på banen, lyder det afslutningsvist fra Mattias Jakobsen. 

Kampen mellem HB Køge og FC København spilles torsdag klokken 19.00 på Herfølge Stadion.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

FC København scorer 16 millioner kroner

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi