Inden pokalkamp mod FCK: Skal møde god ven

Det bliver en af karrierens største kampe, når den tidligere FCK’er Mattias Jakobsen i dag møder FC København i pokaltuneringen.



Nul sejre er det blevet til i denne sæson for HB Køge i 1. division.

Klubben står med et enkelt point og en målscore, der siger minus 20 efter de første 10 runder. Dermed skal der et lille mirakel til, hvis man skal spille sig videre i pokaltuneringen, hvor man i denne runde møder FC København.

Kampen bliver formentlig den største for klubben i denne sæson, men særligt for HB Køges midtbaneprofil Mattias Jakobsen, der har en fortid i FC København. 

Mattias Jakobsen ser derfor meget frem til mødet med sin tidligere klub, som han en enkelt gang nåede at repræsentere i en kamp mod Slovan Bratislava.

– Det er toppen af poppen. Det er den største klub i Danmark og Skandinavien, det kunne ikke være større end at møde dem.

– Det er noget jeg ser virkelig meget frem til, og jeg glæder mig virkelig meget til at spille den kamp, siger en glad Mattias Jakobsen til Tipsbladet.

Mattias Jakobsen forlod FC København i 2022, hvor han skiftede til Vendsyssel FF, inden turen i vinter gik til HB Køge. Her har han indfundet sig i rollen som sekser på sjællændernes midtbane.

FCK-fan fra barnsben
Selvom det aldrig blev til det store gennembrud i FC København, så følger Mattias Jakobsen stadigvæk klubben på nærmeste hold.

– Min relation til klubben er særlig på mange måder, fordi jeg har været kæmpe FCK-fan siden jeg blev født og kommer fra en stor FCK-familie.

– Derudover spillede jeg i klubben i fem-seks år, hvor jeg havde en god tid. Jeg mødte en masse gode mennesker i klubben, så det var en god tid.

Kampen mod sin tidligere klub bliver for den 21-årige midtbanespiller også en mulighed for at bevise sig overfor den klub, der ikke vurderede, at han skulle være en del af fremtidsplanerne, og derfor er Mattias Jakobsen også ekstra opsat til opgøret.

– Jeg vil rigtig gerne bevise mig. Det vil man altid mod sine tidligere klubber, så man kan bevise overfor dem, at de tog fejl i at vælge en anden i stedet for én selv.

Skal spille direkte overfor en god ven
Mattias Jakobsen har flere gode bekendtskaber i sin tidligere klub. En af dem er William Clem, som han har holdt kontakten med siden skiftet væk fra hovedstadsklubben. De to er nære venner og glæder sig derfor til at møde hinanden på banen som modstandere.

– Jeg har en tæt relation til William Clem, som jeg stadig snakker med i dag. Jeg glæder mig meget til at spille overfor ham.

– Jeg skrev sammen med William, lige efter vi havde trukket hinanden. Siden har vi skrevet lidt frem og tilbage om, at vi glæder os til at stå overfor hinanden på banen, lyder det afslutningsvist fra Mattias Jakobsen. 

Kampen mellem HB Køge og FC København spilles torsdag klokken 19.00 på Herfølge Stadion.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Conte stopper i Napoli

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-oprykker varsler flere transfers

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekymring om Lionel Messi før VM