Dortmund fik lørdag aften en god start på Bundesligaen, da holdet i første spillerunde vandt 2-0 hjemme over Eintracht Frankfurt.
Gæsterne startede opgøret bedst, men langsomt arbejdede Dortmund sig ind i kampen, og med 20 minutter tilbage sendte indskiftede Jamie Bynoe-Gittens hjemmeholdet på sejrskurs med en flot scoring.
Bynoe-Gittens modtog bolden i venstresiden og drev den ind i feltet. Fra en spids vinkel tog han chancen og sparkede via overliggeren flot bolden i kassen.
I kampens tillægstid satsede Frankfurt, og det udnyttede hjemmeholdet til at slå kontra. Bynoe-Gittens drev bolden en halv bane og afsluttede med fladt at sende bolden ind ved den fjerne stolpe.
Dermed fik tyrkiske Nuri Sahin en god start som cheftræner i Dortmund. Det tidligere midtbanespiller har i sommerpausen erstattet Edin Terzic, der efter eget ønske stoppede i klubben.
Frankfurt har hen over sommeren forstærket sig med to danskere.
Højreback Rasmus Nissen Kristensen er kommet til på en lejeaftale fra engelske Leeds, mens den tyske klub har købt Oscar Højlund i FC København.
Landsholdsbacken Nissen Kristensen spillede hele kampen, mens midtbanemanden Højlund blev skiftet ind i det 77. minut.
Gæsterne åbnede kampen i et højt tempo og skabte flere gode muligheder i den første halve time, men afslutningerne havde ikke den samme kvalitet som opspillene.
Ovenpå den gode Frankfurt-start gik luften en smule af gæsternes ballon, mens Dortmund langsomt fandt sig til rette på eget græs og satte sig på begivenhederne.
Efter pausen blev Dortmund-overtaget mere massivt, og 20 minutter før tid kom målet, der havde været bagt op til i et stykke tid. Og det var et særdeles flot et af slagsen.
Derefter sendte Frankfurt blandt andre danske Oscar Højlund på banen og satsede for en udligning, men det blev i stedet straffet i den anden ende.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER