Dortmund sejrer over Frankfurt

Dortmund vandt lørdag 2-0 hjemme over Frankfurt, der havde danskerne Rasmus Nissen og Oscar Højlund med.



Dortmund fik lørdag aften en god start på Bundesligaen, da holdet i første spillerunde vandt 2-0 hjemme over Eintracht Frankfurt.

Gæsterne startede opgøret bedst, men langsomt arbejdede Dortmund sig ind i kampen, og med 20 minutter tilbage sendte indskiftede Jamie Bynoe-Gittens hjemmeholdet på sejrskurs med en flot scoring.

Bynoe-Gittens modtog bolden i venstresiden og drev den ind i feltet. Fra en spids vinkel tog han chancen og sparkede via overliggeren flot bolden i kassen.

I kampens tillægstid satsede Frankfurt, og det udnyttede hjemmeholdet til at slå kontra. Bynoe-Gittens drev bolden en halv bane og afsluttede med fladt at sende bolden ind ved den fjerne stolpe.

Dermed fik tyrkiske Nuri Sahin en god start som cheftræner i Dortmund. Det tidligere midtbanespiller har i sommerpausen erstattet Edin Terzic, der efter eget ønske stoppede i klubben.

Frankfurt har hen over sommeren forstærket sig med to danskere.

Højreback Rasmus Nissen Kristensen er kommet til på en lejeaftale fra engelske Leeds, mens den tyske klub har købt Oscar Højlund i FC København.

Landsholdsbacken Nissen Kristensen spillede hele kampen, mens midtbanemanden Højlund blev skiftet ind i det 77. minut.

Gæsterne åbnede kampen i et højt tempo og skabte flere gode muligheder i den første halve time, men afslutningerne havde ikke den samme kvalitet som opspillene.

Ovenpå den gode Frankfurt-start gik luften en smule af gæsternes ballon, mens Dortmund langsomt fandt sig til rette på eget græs og satte sig på begivenhederne.

Efter pausen blev Dortmund-overtaget mere massivt, og 20 minutter før tid kom målet, der havde været bagt op til i et stykke tid. Og det var et særdeles flot et af slagsen.

Derefter sendte Frankfurt blandt andre danske Oscar Højlund på banen og satsede for en udligning, men det blev i stedet straffet i den anden ende.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’