Dortmund sejrer over Frankfurt

Dortmund vandt lørdag 2-0 hjemme over Frankfurt, der havde danskerne Rasmus Nissen og Oscar Højlund med.



Dortmund fik lørdag aften en god start på Bundesligaen, da holdet i første spillerunde vandt 2-0 hjemme over Eintracht Frankfurt.

Gæsterne startede opgøret bedst, men langsomt arbejdede Dortmund sig ind i kampen, og med 20 minutter tilbage sendte indskiftede Jamie Bynoe-Gittens hjemmeholdet på sejrskurs med en flot scoring.

Bynoe-Gittens modtog bolden i venstresiden og drev den ind i feltet. Fra en spids vinkel tog han chancen og sparkede via overliggeren flot bolden i kassen.

I kampens tillægstid satsede Frankfurt, og det udnyttede hjemmeholdet til at slå kontra. Bynoe-Gittens drev bolden en halv bane og afsluttede med fladt at sende bolden ind ved den fjerne stolpe.

Dermed fik tyrkiske Nuri Sahin en god start som cheftræner i Dortmund. Det tidligere midtbanespiller har i sommerpausen erstattet Edin Terzic, der efter eget ønske stoppede i klubben.

Frankfurt har hen over sommeren forstærket sig med to danskere.

Højreback Rasmus Nissen Kristensen er kommet til på en lejeaftale fra engelske Leeds, mens den tyske klub har købt Oscar Højlund i FC København.

Landsholdsbacken Nissen Kristensen spillede hele kampen, mens midtbanemanden Højlund blev skiftet ind i det 77. minut.

Gæsterne åbnede kampen i et højt tempo og skabte flere gode muligheder i den første halve time, men afslutningerne havde ikke den samme kvalitet som opspillene.

Ovenpå den gode Frankfurt-start gik luften en smule af gæsternes ballon, mens Dortmund langsomt fandt sig til rette på eget græs og satte sig på begivenhederne.

Efter pausen blev Dortmund-overtaget mere massivt, og 20 minutter før tid kom målet, der havde været bagt op til i et stykke tid. Og det var et særdeles flot et af slagsen.

Derefter sendte Frankfurt blandt andre danske Oscar Højlund på banen og satsede for en udligning, men det blev i stedet straffet i den anden ende.

/ritzau/



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FC Barcelona går på rov i danskerklub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

‘Han skal ingen steder’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Mohamed Salah har sagt undskyld

Vild Diant Ramaj-historie

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Storklubber følger FCN-juvel

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes