Dortmund fik lørdag aften en god start på Bundesligaen, da holdet i første spillerunde vandt 2-0 hjemme over Eintracht Frankfurt.
Gæsterne startede opgøret bedst, men langsomt arbejdede Dortmund sig ind i kampen, og med 20 minutter tilbage sendte indskiftede Jamie Bynoe-Gittens hjemmeholdet på sejrskurs med en flot scoring.
Bynoe-Gittens modtog bolden i venstresiden og drev den ind i feltet. Fra en spids vinkel tog han chancen og sparkede via overliggeren flot bolden i kassen.
I kampens tillægstid satsede Frankfurt, og det udnyttede hjemmeholdet til at slå kontra. Bynoe-Gittens drev bolden en halv bane og afsluttede med fladt at sende bolden ind ved den fjerne stolpe.
Dermed fik tyrkiske Nuri Sahin en god start som cheftræner i Dortmund. Det tidligere midtbanespiller har i sommerpausen erstattet Edin Terzic, der efter eget ønske stoppede i klubben.
Frankfurt har hen over sommeren forstærket sig med to danskere.
Højreback Rasmus Nissen Kristensen er kommet til på en lejeaftale fra engelske Leeds, mens den tyske klub har købt Oscar Højlund i FC København.
Landsholdsbacken Nissen Kristensen spillede hele kampen, mens midtbanemanden Højlund blev skiftet ind i det 77. minut.
Gæsterne åbnede kampen i et højt tempo og skabte flere gode muligheder i den første halve time, men afslutningerne havde ikke den samme kvalitet som opspillene.
Ovenpå den gode Frankfurt-start gik luften en smule af gæsternes ballon, mens Dortmund langsomt fandt sig til rette på eget græs og satte sig på begivenhederne.
Efter pausen blev Dortmund-overtaget mere massivt, og 20 minutter før tid kom målet, der havde været bagt op til i et stykke tid. Og det var et særdeles flot et af slagsen.
Derefter sendte Frankfurt blandt andre danske Oscar Højlund på banen og satsede for en udligning, men det blev i stedet straffet i den anden ende.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT