Anførerne på Danmarks og seks andre landshold skulle have spillet med det såkaldte One Love-anførerbind ved VM i Qatar.
Det satte Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) dog en stopper for og udløste dermed en heftig diskussion, der prægede den første uge af slutrunden.
Fredag havde Fifa-præsident Gianni Infantino inviteret pressen til stormøde, og her satte han ord på, hvorfor det endte med et forbud.
– Det handler ikke om at forbyde noget. Det handler om at adlyde reglerne, lød det fra Gianni Infantino.
Jesper Møller, formand i Dansk Boldspil-Union, annoncerede under VM, at Danmark er et af få lande, der ikke har skrevet under på en støtteerklæring til Gianni Infantino, som næste år er på valg uden modkandidat.
Men det tager han helt roligt.
– Fifa er en organisation med 211 lande. Jeg er meget taknemmelig over for de over 200 lande, der støtter mig, men jeg takker også de andre, og jeg er stolt af, at vi altid har diskussioner.
– Der er forskellige kulturer og forskellige måder at se tingene på. Fifa er nødt til at tage sig af alle medlemslande. Vi er en global organisation, siger Gianni Infantino.
Han mener, at alle har lov til at ytre deres meninger, men når det kommer til de 90 minutter på banen, så skal der være plads til at nyde fodbolden.
– Alle har sine egne problemer. De mange mennesker, der ser med på stadion og i tv, vil bare gerne bruge 90 minutter uden at skulle tænke på noget som helst andet. De nyder bare et øjebliks glæde og følelser.
– Vi skal give alle et øjeblik, hvor de kan glemme deres problemer, siger Gianni Infantino.
Den schweizisk-italienske præsident kom en time for sent til pressemødet, fordi et møde i det bestemmende organ, Fifa Council, var trukket ud.
Med sig fra mødet havde han en masse fakta, og uden at overraske kaldte han VM i Qatar for det bedste VM nogensinde.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
OPTAKT
Iran – New Zealand
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED