Anførerne på Danmarks og seks andre landshold skulle have spillet med det såkaldte One Love-anførerbind ved VM i Qatar.
Det satte Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) dog en stopper for og udløste dermed en heftig diskussion, der prægede den første uge af slutrunden.
Fredag havde Fifa-præsident Gianni Infantino inviteret pressen til stormøde, og her satte han ord på, hvorfor det endte med et forbud.
– Det handler ikke om at forbyde noget. Det handler om at adlyde reglerne, lød det fra Gianni Infantino.
Jesper Møller, formand i Dansk Boldspil-Union, annoncerede under VM, at Danmark er et af få lande, der ikke har skrevet under på en støtteerklæring til Gianni Infantino, som næste år er på valg uden modkandidat.
Men det tager han helt roligt.
– Fifa er en organisation med 211 lande. Jeg er meget taknemmelig over for de over 200 lande, der støtter mig, men jeg takker også de andre, og jeg er stolt af, at vi altid har diskussioner.
– Der er forskellige kulturer og forskellige måder at se tingene på. Fifa er nødt til at tage sig af alle medlemslande. Vi er en global organisation, siger Gianni Infantino.
Han mener, at alle har lov til at ytre deres meninger, men når det kommer til de 90 minutter på banen, så skal der være plads til at nyde fodbolden.
– Alle har sine egne problemer. De mange mennesker, der ser med på stadion og i tv, vil bare gerne bruge 90 minutter uden at skulle tænke på noget som helst andet. De nyder bare et øjebliks glæde og følelser.
– Vi skal give alle et øjeblik, hvor de kan glemme deres problemer, siger Gianni Infantino.
Den schweizisk-italienske præsident kom en time for sent til pressemødet, fordi et møde i det bestemmende organ, Fifa Council, var trukket ud.
Med sig fra mødet havde han en masse fakta, og uden at overraske kaldte han VM i Qatar for det bedste VM nogensinde.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE