Infantino om One Love: Handler om at adlyde regler

Gianni Infantino kom en time for sent og svarede blandt andet på spørgsmål om One Love-anførerbindet.



Anførerne på Danmarks og seks andre landshold skulle have spillet med det såkaldte One Love-anførerbind ved VM i Qatar.

Det satte Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) dog en stopper for og udløste dermed en heftig diskussion, der prægede den første uge af slutrunden.

Fredag havde Fifa-præsident Gianni Infantino inviteret pressen til stormøde, og her satte han ord på, hvorfor det endte med et forbud.

– Det handler ikke om at forbyde noget. Det handler om at adlyde reglerne, lød det fra Gianni Infantino.

Jesper Møller, formand i Dansk Boldspil-Union, annoncerede under VM, at Danmark er et af få lande, der ikke har skrevet under på en støtteerklæring til Gianni Infantino, som næste år er på valg uden modkandidat.

Men det tager han helt roligt.

– Fifa er en organisation med 211 lande. Jeg er meget taknemmelig over for de over 200 lande, der støtter mig, men jeg takker også de andre, og jeg er stolt af, at vi altid har diskussioner.

– Der er forskellige kulturer og forskellige måder at se tingene på. Fifa er nødt til at tage sig af alle medlemslande. Vi er en global organisation, siger Gianni Infantino.

Han mener, at alle har lov til at ytre deres meninger, men når det kommer til de 90 minutter på banen, så skal der være plads til at nyde fodbolden.

– Alle har sine egne problemer. De mange mennesker, der ser med på stadion og i tv, vil bare gerne bruge 90 minutter uden at skulle tænke på noget som helst andet. De nyder bare et øjebliks glæde og følelser.

– Vi skal give alle et øjeblik, hvor de kan glemme deres problemer, siger Gianni Infantino.

Den schweizisk-italienske præsident kom en time for sent til pressemødet, fordi et møde i det bestemmende organ, Fifa Council, var trukket ud.

Med sig fra mødet havde han en masse fakta, og uden at overraske kaldte han VM i Qatar for det bedste VM nogensinde.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Jens Stage-skifte i fare

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sender opfordring til Superliga-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Norge – Senegal

I dialog med Steve Cooper

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Spanien – Saudi-Arabien