Anførerne på Danmarks og seks andre landshold skulle have spillet med det såkaldte One Love-anførerbind ved VM i Qatar.
Det satte Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) dog en stopper for og udløste dermed en heftig diskussion, der prægede den første uge af slutrunden.
Fredag havde Fifa-præsident Gianni Infantino inviteret pressen til stormøde, og her satte han ord på, hvorfor det endte med et forbud.
– Det handler ikke om at forbyde noget. Det handler om at adlyde reglerne, lød det fra Gianni Infantino.
Jesper Møller, formand i Dansk Boldspil-Union, annoncerede under VM, at Danmark er et af få lande, der ikke har skrevet under på en støtteerklæring til Gianni Infantino, som næste år er på valg uden modkandidat.
Men det tager han helt roligt.
– Fifa er en organisation med 211 lande. Jeg er meget taknemmelig over for de over 200 lande, der støtter mig, men jeg takker også de andre, og jeg er stolt af, at vi altid har diskussioner.
– Der er forskellige kulturer og forskellige måder at se tingene på. Fifa er nødt til at tage sig af alle medlemslande. Vi er en global organisation, siger Gianni Infantino.
Han mener, at alle har lov til at ytre deres meninger, men når det kommer til de 90 minutter på banen, så skal der være plads til at nyde fodbolden.
– Alle har sine egne problemer. De mange mennesker, der ser med på stadion og i tv, vil bare gerne bruge 90 minutter uden at skulle tænke på noget som helst andet. De nyder bare et øjebliks glæde og følelser.
– Vi skal give alle et øjeblik, hvor de kan glemme deres problemer, siger Gianni Infantino.
Den schweizisk-italienske præsident kom en time for sent til pressemødet, fordi et møde i det bestemmende organ, Fifa Council, var trukket ud.
Med sig fra mødet havde han en masse fakta, og uden at overraske kaldte han VM i Qatar for det bedste VM nogensinde.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AGF bekræfter transfer
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
NYHEDER