Inge Andre Olsen ser tilbage: Det var ikke en fejl

AaB-sportschefen kan godt se en del forbedringer for holdet, som endte på femtepladsen i denne sæson.



AaB har i denne sæson gjort meget for at holde sammen på truppen. I vinterens transfervindue takkede man eksempelvis nej til et bud på Rasmus Thelander fra FC København, selvom han ville gå gratis efter sæsonen, da han har kontraktudløb.

Det lader dog ikke til noget, som AaB-sportschef Inge Andre Olsen ville gøre om. Det fortæller han om i et interview med Nordjyske.

– Jeg ser det ikke som en fejl. Ser vi over de 32 kampe, synes jeg, at der er sket noget i Aalborg med mange tilskuere på stadion. Fansene har været suveræne hele sæsonen, og de har også set, at vi kunne spille med om noget, siger nordmanden.

Han peger i stedet på, at de ikke var gode nok de sidste kampe, og det skal de nu lære af. Og selvom man husker kampene mod FCK og Brøndby bedst, så har der også været positive oplevelser i sæsonen.

AaB tabte i sidste spillerunde af mesterskabsspillet med 0-3 i Parken til FC København, og derfor smed de fjerdepladsen til Brøndby, som i første omgang giver en ekstra chance for at komme i Conference League. Her er der tale om én kamp mod vinderne af kvalifikationsspillet, Viborg.

Det er dog en kamp, som går til AaB, hvis FC Midtjylland vinder på torsdag i pokalfinalen. Her er Inge Andre Olsen bevidst om, at det kan få stor betydning for, hvordan deres transfervindue bliver.

AaB har senest også haft en ung nordmand på prøve. Læs mere om det her.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby henter Alexander Drexel

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Chok – henter første VM-point nogensinde

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Ny kontrakt før VM-åbner

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Tyskland – Curacao

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Australien – Tyrkiet

Holland – Japan