Han fylder 36 år til sommer, men der er ingen tvivl om, at angriber Patrick Mortensen fortsat er en utrolig vigtig spiller for AGF.
Angriberen står noteret for otte kasser i 15 kampe for Superligaens tophold, og derfor skulle man tro, at der var interesse for at forlænge det, der har været et meget succesfuldt samarbejde.
Men det er der ikke på nuværende tidspunkt.
Til Viaplay kunne Patrick Mortensen efter opgøret mod FC København fortælle, at der aktuelt ikke er dialog om at forlænge den aftale, der løber ud til sommer.
Måske fair nok med tanke på AGF-angriberens alder, men spørger man Kenneth Emil Petersen er det en overvejelse at få lavet en aftale, så Mortensen, der har spillet i AGF i snart seks år, kan fortsætte i den klub, han nyder stor succes med.
– Det overrasker mig, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay om det faktum, at der ikke er dialog om en forlængelse.
Han forklarer:
– Det er ikke en gavebod, og klubben skal tænke på klubbens bedste. Og man kan vende den om – nogle gange er der også spillere, der gør nogle åndssvage ting for at komme væk. Jeg håber, at der hurtigst muligt kommer en dialog, og at de sætter sig ned som voksne. Det skylder de to parter.
– Det har været et af de mest urealistiske, lykkelige ægteskaber, der nogensinde har været i dansk fodbold, da han blev hentet hjem. Han har været symbolet på AGF og har høvlet mål ind igen og igen. Fansene elsker ham, og han har bare leveret. Skal det slutte, skal det have en happy ending.
Du kan se vurderingen fra Kenneth Emil Petersen og Thomas Gravesen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa