Han fylder 36 år til sommer, men der er ingen tvivl om, at angriber Patrick Mortensen fortsat er en utrolig vigtig spiller for AGF.
Angriberen står noteret for otte kasser i 15 kampe for Superligaens tophold, og derfor skulle man tro, at der var interesse for at forlænge det, der har været et meget succesfuldt samarbejde.
Men det er der ikke på nuværende tidspunkt.
Til Viaplay kunne Patrick Mortensen efter opgøret mod FC København fortælle, at der aktuelt ikke er dialog om at forlænge den aftale, der løber ud til sommer.
Måske fair nok med tanke på AGF-angriberens alder, men spørger man Kenneth Emil Petersen er det en overvejelse at få lavet en aftale, så Mortensen, der har spillet i AGF i snart seks år, kan fortsætte i den klub, han nyder stor succes med.
– Det overrasker mig, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay om det faktum, at der ikke er dialog om en forlængelse.
Han forklarer:
– Det er ikke en gavebod, og klubben skal tænke på klubbens bedste. Og man kan vende den om – nogle gange er der også spillere, der gør nogle åndssvage ting for at komme væk. Jeg håber, at der hurtigst muligt kommer en dialog, og at de sætter sig ned som voksne. Det skylder de to parter.
– Det har været et af de mest urealistiske, lykkelige ægteskaber, der nogensinde har været i dansk fodbold, da han blev hentet hjem. Han har været symbolet på AGF og har høvlet mål ind igen og igen. Fansene elsker ham, og han har bare leveret. Skal det slutte, skal det have en happy ending.
Du kan se vurderingen fra Kenneth Emil Petersen og Thomas Gravesen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
NYHEDER