Ingen dialog om forlængelse med AGF: Overraskende

Kenneth Emil Petersen har svært ved at forstå, at AGF endnu ikke har ført en dialog med Patrick Mortensen om en kontrakt.



Han fylder 36 år til sommer, men der er ingen tvivl om, at angriber Patrick Mortensen fortsat er en utrolig vigtig spiller for AGF.

Angriberen står noteret for otte kasser i 15 kampe for Superligaens tophold, og derfor skulle man tro, at der var interesse for at forlænge det, der har været et meget succesfuldt samarbejde.

Men det er der ikke på nuværende tidspunkt.

Til Viaplay kunne Patrick Mortensen efter opgøret mod FC København fortælle, at der aktuelt ikke er dialog om at forlænge den aftale, der løber ud til sommer.

Måske fair nok med tanke på AGF-angriberens alder, men spørger man Kenneth Emil Petersen er det en overvejelse at få lavet en aftale, så Mortensen, der har spillet i AGF i snart seks år, kan fortsætte i den klub, han nyder stor succes med.

– Det overrasker mig, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay om det faktum, at der ikke er dialog om en forlængelse.

Han forklarer:

– Det er ikke en gavebod, og klubben skal tænke på klubbens bedste. Og man kan vende den om – nogle gange er der også spillere, der gør nogle åndssvage ting for at komme væk. Jeg håber, at der hurtigst muligt kommer en dialog, og at de sætter sig ned som voksne. Det skylder de to parter.

– Det har været et af de mest urealistiske, lykkelige ægteskaber, der nogensinde har været i dansk fodbold, da han blev hentet hjem. Han har været symbolet på AGF og har høvlet mål ind igen og igen. Fansene elsker ham, og han har bare leveret. Skal det slutte, skal det have en happy ending.

Du kan se vurderingen fra Kenneth Emil Petersen og Thomas Gravesen i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AC Milan kigger på dansker

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Brian Riemer peger på tre årsager

Bo Svensson svært utilfreds

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status