Ingen dialog: SIF forhandler ikke med Adamsen

Silkeborg IF har meldt ud, at de ønsker at forlænge kontrakten med Superligaens topscorer Tonni Adamsen, men lige nu bliver der ikke forhandlet mellem parterne.



Jysk Park (Tipsbladet): Tonni Adamsen har været her, der og alle vegne i denne sæson for Silkeborg IF.

Den snart 30-årige angriber har scoret 15 mål og lagt op til tre indtil videre i sæsonen i både Superligaen, pokalturneringen og Europa.

Derfor er det meget naturligt, at Silkeborg IF gerne vil forlænge kontrakten med topscoreren, som lige nu står til at udløbe om halvandet år.

Og tidligere har direktør i Silkeborg IF Kent Madsen udtalt til Tipsbladet.

– Det er en klar overvejelse at forlænge med Tonni Adamsen. Det gir sig selv. Vi er meget meget glade for ham, så det kan man sagtens forestille sig. Der er lige et transfervindue og en masse at kigge på der, men det må vi se på bagefter. Vi er meget glade for ham.

– Jeg ved ikke, hvad Adamsen gerne vil, men jeg har hørt ham sige, at han er rigtig glad for at være her, og vi er glade for ham. Så det passer godt sammen. Hvis det stod til mig, kunne jeg sagtens se ham spille sin karriere færdig her hos os, hvilket forhåbentligt er mange år endnu.

Det er nu et par måneder siden, at transfervinduet lukkede, og derfor kunne man tænke, at der måske var påbegyndt forhandlinger mellem parterne. Men overfor Tipsbladet bekræfter Tonni Adamsen og Silkeborg IF's sportsdirektør, Jesper Stüker, at der ikke er forhandlinger mellem parterne lige nu.

– Nej vi er ikke i gang med at forhandle, jeg har også to år tilbage af min kontrakt, siger Tonni Adamsen i et interview til Tipsbladet.

Jesper Stüker stemmer i med Superliga-topscoreren, men sportsdirektøren bekræfter, at man fortsat fra klubbens side gerne vil til forhandlingsbordet på et tidspunkt.

– I Silkeborg er det en del af vores forretningsmodel, at vi gerne vil have spillerne på længere kontrakter. Med Tonni har vi stadig ret lang tid tilbage, men det kan sagtens ske, at vi teoretisk set kan overveje en forlængelse med ham. Han gør det jo supergodt, og jeg tror, at han har nogle gode år i sig endnu.

Artiklen fortsætter under billedet…

2Y07TTE

Foto: Alamy

Ved ikke, hvad fremtiden bringer
I slutningen af transfervinduet opstod der rygter om, at der var udenlandsk interesse for Tonni Adamsen, men angriberen blev i den forbindelse i Søhøjlandet, hvilket kun fik formbarometeret til at pege endnu mere opad. Tonni Adamsen blev kåret som månedens spiller i både august og september, hvilket ikke er sket for en Silkeborg-spiller, siden Robert Skov blev kåret som månedens Superliga-spiller to måneder i træk i 18/19-sæsonen.

Derfor er det ikke unaturligt, at den tidligere divisionsbomber godt kunne drømme om en fremtid uden for landets grænser.

– Jeg ved ikke, hvad jeg vil nå, jeg ved ikke, hvad det bliver til. Jeg nyder at spille og være i nuet, og at være en del af det vi har gang i her i Silkeborg. Jeg har ikke så travlt med at tænke på udlandet hele tiden.

– Jeg prøver for såvidt muligt at nyde det, jeg har gang i nu. Det fungerede for mig i Frem, Helsingør og nu i Silkeborg.

Tonni Adamsen skiftede til Silkeborg IF i sommeren 2022, og siden er det blevet til 92 kampe for klubben, hvilket har resulteret i 38 scoringer og 15 oplæg.







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Hemmelig samtale med storklub

FBI Boston fælder dansk rigmand

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Mere aktivitet på vej i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Dyr dansk bomber til Everton?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten