Ingen dialog: SIF forhandler ikke med Adamsen

Silkeborg IF har meldt ud, at de ønsker at forlænge kontrakten med Superligaens topscorer Tonni Adamsen, men lige nu bliver der ikke forhandlet mellem parterne.



Jysk Park (Tipsbladet): Tonni Adamsen har været her, der og alle vegne i denne sæson for Silkeborg IF.

Den snart 30-årige angriber har scoret 15 mål og lagt op til tre indtil videre i sæsonen i både Superligaen, pokalturneringen og Europa.

Derfor er det meget naturligt, at Silkeborg IF gerne vil forlænge kontrakten med topscoreren, som lige nu står til at udløbe om halvandet år.

Og tidligere har direktør i Silkeborg IF Kent Madsen udtalt til Tipsbladet.

– Det er en klar overvejelse at forlænge med Tonni Adamsen. Det gir sig selv. Vi er meget meget glade for ham, så det kan man sagtens forestille sig. Der er lige et transfervindue og en masse at kigge på der, men det må vi se på bagefter. Vi er meget glade for ham.

– Jeg ved ikke, hvad Adamsen gerne vil, men jeg har hørt ham sige, at han er rigtig glad for at være her, og vi er glade for ham. Så det passer godt sammen. Hvis det stod til mig, kunne jeg sagtens se ham spille sin karriere færdig her hos os, hvilket forhåbentligt er mange år endnu.

Det er nu et par måneder siden, at transfervinduet lukkede, og derfor kunne man tænke, at der måske var påbegyndt forhandlinger mellem parterne. Men overfor Tipsbladet bekræfter Tonni Adamsen og Silkeborg IF's sportsdirektør, Jesper Stüker, at der ikke er forhandlinger mellem parterne lige nu.

– Nej vi er ikke i gang med at forhandle, jeg har også to år tilbage af min kontrakt, siger Tonni Adamsen i et interview til Tipsbladet.

Jesper Stüker stemmer i med Superliga-topscoreren, men sportsdirektøren bekræfter, at man fortsat fra klubbens side gerne vil til forhandlingsbordet på et tidspunkt.

– I Silkeborg er det en del af vores forretningsmodel, at vi gerne vil have spillerne på længere kontrakter. Med Tonni har vi stadig ret lang tid tilbage, men det kan sagtens ske, at vi teoretisk set kan overveje en forlængelse med ham. Han gør det jo supergodt, og jeg tror, at han har nogle gode år i sig endnu.

Artiklen fortsætter under billedet…

2Y07TTE

Foto: Alamy

Ved ikke, hvad fremtiden bringer
I slutningen af transfervinduet opstod der rygter om, at der var udenlandsk interesse for Tonni Adamsen, men angriberen blev i den forbindelse i Søhøjlandet, hvilket kun fik formbarometeret til at pege endnu mere opad. Tonni Adamsen blev kåret som månedens spiller i både august og september, hvilket ikke er sket for en Silkeborg-spiller, siden Robert Skov blev kåret som månedens Superliga-spiller to måneder i træk i 18/19-sæsonen.

Derfor er det ikke unaturligt, at den tidligere divisionsbomber godt kunne drømme om en fremtid uden for landets grænser.

– Jeg ved ikke, hvad jeg vil nå, jeg ved ikke, hvad det bliver til. Jeg nyder at spille og være i nuet, og at være en del af det vi har gang i her i Silkeborg. Jeg har ikke så travlt med at tænke på udlandet hele tiden.

– Jeg prøver for såvidt muligt at nyde det, jeg har gang i nu. Det fungerede for mig i Frem, Helsingør og nu i Silkeborg.

Tonni Adamsen skiftede til Silkeborg IF i sommeren 2022, og siden er det blevet til 92 kampe for klubben, hvilket har resulteret i 38 scoringer og 15 oplæg.





LIVE

LIVE: Sender otte mand hjem fra landsholdslejren

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Stor profil glad for Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Ser I med, Brøndby?

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

‘Vil du være multimillionær?’

Sendt hjem fra FC København-træning

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Her begynder næste sæson i Superligaen

– Hele holdet er trygge ved ham

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Fanget på TV – italiener afviser kritik



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

– Det er et møghold!

Landstræner håber på Messi

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Brian Riemer til pressen: Husk det!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen