FC Midtjylland har i skrivende stund kurs mod Superliga-guldet, men det er ikke alle i Herning-klubben, der er i tophumør.
Joel Andersson var nemlig slet ikke med i truppen til torsdagens topbrag mod FC København, og i et interview med FotbollDirekt vil FC Midtjylland-svenskeren ikke lægge skjul på, at det skuffer ham.
– Det er meget frustrerende. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, men op til kampen havde jeg en fornemmelse af, at jeg ikke ville blive udtaget, lyder det fra Joel Andersson.
Den 27-årige back missede det meste af kalenderåret 2023 med en skade, men har været klar til kamp i de seneste måneder.
– Skadesperioden var hård. Først vidste de ikke, hvad der var galt, og hvad der forårsagede smerten. Når de fandt ud af det, blev det bedre og bedre.
– Jeg fik et par kampe før vinterpausen, hvilket var rart. I midten af december fik jeg en helt ny fodskade, der holdt mig ude i to måneder. Siden da har jeg haft det rigtigt godt, og jeg har trænet hårdt, siger Joel Andersson.
FC Midtjylland-spilleren har ikke fået nogen forklaring fra cheftræner Thomas Thomasberg eller de andre trænere.
– Nej. Trænerne holder sig væk fra mig. Sådan er det, når jeg er ikke med i truppen. Så holder de sig væk og ønsker ikke at tale, siger Joel Andersson.
Den manglende forklaring gør selvsagt ondt, erkender svenskeren.
– Det er meget frustrerende, som sagt. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, så det er hårdt, at man ikke får chancen for at være med. Jeg har været i klubben længe, så de ved, hvad jeg kan, men træneren er ikke interesseret, kan man vel sige, siger Joel Andersson.
Joel Andersson har snart været i FC Midtjylland i seks år, men til sommer er det sandsynligvis slut.
– Jeg føler, at tiden er kommet til at tage væk. Jeg har gjort mit. Hvis jeg ikke engang får lov til at være med i truppen, så er der ingen grund til at blive. Jeg er 27 år og jeg kender mine kvaliteter, siger Joel Andersson og fortsætter:
– Det vigtigste for mig nu er at finde fodboldglæden igen. I de seneste måneder har jeg skullet træne på forkerte positioner. Jeg har spillet træningskampe og reserveholdskampe på den forkerte position. Jeg har ikke fået muligheden for at vise mig frem på den rigtige position.
Joel Andersson har spillet 128 Superliga-kampe for FC Midtjylland siden skiftet fra BK Häcken i 2018.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar tale: Han bør fyres nu
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kæmpe nyhed i udlandet
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
LIVE: Afviser Hjulmand-historie
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Det har hjemsøgt Højbjerg
Alexander Lind blæst bagover
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW