Ingen forklaring fra Thomasberg: Jeg vil væk

Joel Andersson får minimalt med spilletid i FC Midtjylland, og svenskeren har nu tænkt sig at forlade Superligaens tophold efter denne sæson.



FC Midtjylland har i skrivende stund kurs mod Superliga-guldet, men det er ikke alle i Herning-klubben, der er i tophumør. 

Joel Andersson var nemlig slet ikke med i truppen til torsdagens topbrag mod FC København, og i et interview med FotbollDirekt vil FC Midtjylland-svenskeren ikke lægge skjul på, at det skuffer ham. 

– Det er meget frustrerende. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, men op til kampen havde jeg en fornemmelse af, at jeg ikke ville blive udtaget, lyder det fra Joel Andersson.  

Den 27-årige back missede det meste af kalenderåret 2023 med en skade, men har været klar til kamp i de seneste måneder. 

– Skadesperioden var hård. Først vidste de ikke, hvad der var galt, og hvad der forårsagede smerten. Når de fandt ud af det, blev det bedre og bedre. 

– Jeg fik et par kampe før vinterpausen, hvilket var rart. I midten af december fik jeg en helt ny fodskade, der holdt mig ude i to måneder. Siden da har jeg haft det rigtigt godt, og jeg har trænet hårdt, siger Joel Andersson.  

FC Midtjylland-spilleren har ikke fået nogen forklaring fra cheftræner Thomas Thomasberg eller de andre trænere.

– Nej. Trænerne holder sig væk fra mig. Sådan er det, når jeg er ikke med i truppen. Så holder de sig væk og ønsker ikke at tale, siger Joel Andersson. 

Den manglende forklaring gør selvsagt ondt, erkender svenskeren. 

– Det er meget frustrerende, som sagt. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, så det er hårdt, at man ikke får chancen for at være med. Jeg har været i klubben længe, så de ved, hvad jeg kan, men træneren er ikke interesseret, kan man vel sige, siger Joel Andersson. 

Joel Andersson har snart været i FC Midtjylland i seks år, men til sommer er det sandsynligvis slut. 

– Jeg føler, at tiden er kommet til at tage væk. Jeg har gjort mit. Hvis jeg ikke engang får lov til at være med i truppen, så er der ingen grund til at blive. Jeg er 27 år og jeg kender mine kvaliteter, siger Joel Andersson og fortsætter: 

– Det vigtigste for mig nu er at finde fodboldglæden igen. I de seneste måneder har jeg skullet træne på forkerte positioner. Jeg har spillet træningskampe og reserveholdskampe på den forkerte position. Jeg har ikke fået muligheden for at vise mig frem på den rigtige position. 

Joel Andersson har spillet 128 Superliga-kampe for FC Midtjylland siden skiftet fra BK Häcken i 2018. 





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Jakob Poulsen maner til ro

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

Sejr sender AGF på guldkurs

Verdensstjerne roser Højlund



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Vejle snyder Randers i overtiden

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Kasper Dolberg i choktransfer?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Blandt dette årtusindes bedste

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Højlund stjæler overskrifter

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Superliga-ekspert i svime over FCK

Langer ud efter Superliga-stjerne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Han kan meget vel ende som en lille legende

Juventus tager vigtig skalp

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut