FC Midtjylland har i skrivende stund kurs mod Superliga-guldet, men det er ikke alle i Herning-klubben, der er i tophumør.
Joel Andersson var nemlig slet ikke med i truppen til torsdagens topbrag mod FC København, og i et interview med FotbollDirekt vil FC Midtjylland-svenskeren ikke lægge skjul på, at det skuffer ham.
– Det er meget frustrerende. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, men op til kampen havde jeg en fornemmelse af, at jeg ikke ville blive udtaget, lyder det fra Joel Andersson.
Den 27-årige back missede det meste af kalenderåret 2023 med en skade, men har været klar til kamp i de seneste måneder.
– Skadesperioden var hård. Først vidste de ikke, hvad der var galt, og hvad der forårsagede smerten. Når de fandt ud af det, blev det bedre og bedre.
– Jeg fik et par kampe før vinterpausen, hvilket var rart. I midten af december fik jeg en helt ny fodskade, der holdt mig ude i to måneder. Siden da har jeg haft det rigtigt godt, og jeg har trænet hårdt, siger Joel Andersson.
FC Midtjylland-spilleren har ikke fået nogen forklaring fra cheftræner Thomas Thomasberg eller de andre trænere.
– Nej. Trænerne holder sig væk fra mig. Sådan er det, når jeg er ikke med i truppen. Så holder de sig væk og ønsker ikke at tale, siger Joel Andersson.
Den manglende forklaring gør selvsagt ondt, erkender svenskeren.
– Det er meget frustrerende, som sagt. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, så det er hårdt, at man ikke får chancen for at være med. Jeg har været i klubben længe, så de ved, hvad jeg kan, men træneren er ikke interesseret, kan man vel sige, siger Joel Andersson.
Joel Andersson har snart været i FC Midtjylland i seks år, men til sommer er det sandsynligvis slut.
– Jeg føler, at tiden er kommet til at tage væk. Jeg har gjort mit. Hvis jeg ikke engang får lov til at være med i truppen, så er der ingen grund til at blive. Jeg er 27 år og jeg kender mine kvaliteter, siger Joel Andersson og fortsætter:
– Det vigtigste for mig nu er at finde fodboldglæden igen. I de seneste måneder har jeg skullet træne på forkerte positioner. Jeg har spillet træningskampe og reserveholdskampe på den forkerte position. Jeg har ikke fået muligheden for at vise mig frem på den rigtige position.
Joel Andersson har spillet 128 Superliga-kampe for FC Midtjylland siden skiftet fra BK Häcken i 2018.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Vil have Jonas Wind til FC København
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
Celtic genansætter populær veteran
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
FC Nordsjælland på rov i DBU
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
