FC Midtjylland har i skrivende stund kurs mod Superliga-guldet, men det er ikke alle i Herning-klubben, der er i tophumør.
Joel Andersson var nemlig slet ikke med i truppen til torsdagens topbrag mod FC København, og i et interview med FotbollDirekt vil FC Midtjylland-svenskeren ikke lægge skjul på, at det skuffer ham.
– Det er meget frustrerende. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, men op til kampen havde jeg en fornemmelse af, at jeg ikke ville blive udtaget, lyder det fra Joel Andersson.
Den 27-årige back missede det meste af kalenderåret 2023 med en skade, men har været klar til kamp i de seneste måneder.
– Skadesperioden var hård. Først vidste de ikke, hvad der var galt, og hvad der forårsagede smerten. Når de fandt ud af det, blev det bedre og bedre.
– Jeg fik et par kampe før vinterpausen, hvilket var rart. I midten af december fik jeg en helt ny fodskade, der holdt mig ude i to måneder. Siden da har jeg haft det rigtigt godt, og jeg har trænet hårdt, siger Joel Andersson.
FC Midtjylland-spilleren har ikke fået nogen forklaring fra cheftræner Thomas Thomasberg eller de andre trænere.
– Nej. Trænerne holder sig væk fra mig. Sådan er det, når jeg er ikke med i truppen. Så holder de sig væk og ønsker ikke at tale, siger Joel Andersson.
Den manglende forklaring gør selvsagt ondt, erkender svenskeren.
– Det er meget frustrerende, som sagt. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, så det er hårdt, at man ikke får chancen for at være med. Jeg har været i klubben længe, så de ved, hvad jeg kan, men træneren er ikke interesseret, kan man vel sige, siger Joel Andersson.
Joel Andersson har snart været i FC Midtjylland i seks år, men til sommer er det sandsynligvis slut.
– Jeg føler, at tiden er kommet til at tage væk. Jeg har gjort mit. Hvis jeg ikke engang får lov til at være med i truppen, så er der ingen grund til at blive. Jeg er 27 år og jeg kender mine kvaliteter, siger Joel Andersson og fortsætter:
– Det vigtigste for mig nu er at finde fodboldglæden igen. I de seneste måneder har jeg skullet træne på forkerte positioner. Jeg har spillet træningskampe og reserveholdskampe på den forkerte position. Jeg har ikke fået muligheden for at vise mig frem på den rigtige position.
Joel Andersson har spillet 128 Superliga-kampe for FC Midtjylland siden skiftet fra BK Häcken i 2018.
LIVE
LIVE: Deler godt nyt
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
CUSTOM
Brighton – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Messi rammer gyldent tal
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup