FC Midtjylland har i skrivende stund kurs mod Superliga-guldet, men det er ikke alle i Herning-klubben, der er i tophumør.
Joel Andersson var nemlig slet ikke med i truppen til torsdagens topbrag mod FC København, og i et interview med FotbollDirekt vil FC Midtjylland-svenskeren ikke lægge skjul på, at det skuffer ham.
– Det er meget frustrerende. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, men op til kampen havde jeg en fornemmelse af, at jeg ikke ville blive udtaget, lyder det fra Joel Andersson.
Den 27-årige back missede det meste af kalenderåret 2023 med en skade, men har været klar til kamp i de seneste måneder.
– Skadesperioden var hård. Først vidste de ikke, hvad der var galt, og hvad der forårsagede smerten. Når de fandt ud af det, blev det bedre og bedre.
– Jeg fik et par kampe før vinterpausen, hvilket var rart. I midten af december fik jeg en helt ny fodskade, der holdt mig ude i to måneder. Siden da har jeg haft det rigtigt godt, og jeg har trænet hårdt, siger Joel Andersson.
FC Midtjylland-spilleren har ikke fået nogen forklaring fra cheftræner Thomas Thomasberg eller de andre trænere.
– Nej. Trænerne holder sig væk fra mig. Sådan er det, når jeg er ikke med i truppen. Så holder de sig væk og ønsker ikke at tale, siger Joel Andersson.
Den manglende forklaring gør selvsagt ondt, erkender svenskeren.
– Det er meget frustrerende, som sagt. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, så det er hårdt, at man ikke får chancen for at være med. Jeg har været i klubben længe, så de ved, hvad jeg kan, men træneren er ikke interesseret, kan man vel sige, siger Joel Andersson.
Joel Andersson har snart været i FC Midtjylland i seks år, men til sommer er det sandsynligvis slut.
– Jeg føler, at tiden er kommet til at tage væk. Jeg har gjort mit. Hvis jeg ikke engang får lov til at være med i truppen, så er der ingen grund til at blive. Jeg er 27 år og jeg kender mine kvaliteter, siger Joel Andersson og fortsætter:
– Det vigtigste for mig nu er at finde fodboldglæden igen. I de seneste måneder har jeg skullet træne på forkerte positioner. Jeg har spillet træningskampe og reserveholdskampe på den forkerte position. Jeg har ikke fået muligheden for at vise mig frem på den rigtige position.
Joel Andersson har spillet 128 Superliga-kampe for FC Midtjylland siden skiftet fra BK Häcken i 2018.
LIVE
LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Farzam: En gave for FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE