FC Midtjylland har i skrivende stund kurs mod Superliga-guldet, men det er ikke alle i Herning-klubben, der er i tophumør.
Joel Andersson var nemlig slet ikke med i truppen til torsdagens topbrag mod FC København, og i et interview med FotbollDirekt vil FC Midtjylland-svenskeren ikke lægge skjul på, at det skuffer ham.
– Det er meget frustrerende. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, men op til kampen havde jeg en fornemmelse af, at jeg ikke ville blive udtaget, lyder det fra Joel Andersson.
Den 27-årige back missede det meste af kalenderåret 2023 med en skade, men har været klar til kamp i de seneste måneder.
– Skadesperioden var hård. Først vidste de ikke, hvad der var galt, og hvad der forårsagede smerten. Når de fandt ud af det, blev det bedre og bedre.
– Jeg fik et par kampe før vinterpausen, hvilket var rart. I midten af december fik jeg en helt ny fodskade, der holdt mig ude i to måneder. Siden da har jeg haft det rigtigt godt, og jeg har trænet hårdt, siger Joel Andersson.
FC Midtjylland-spilleren har ikke fået nogen forklaring fra cheftræner Thomas Thomasberg eller de andre trænere.
– Nej. Trænerne holder sig væk fra mig. Sådan er det, når jeg er ikke med i truppen. Så holder de sig væk og ønsker ikke at tale, siger Joel Andersson.
Den manglende forklaring gør selvsagt ondt, erkender svenskeren.
– Det er meget frustrerende, som sagt. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, så det er hårdt, at man ikke får chancen for at være med. Jeg har været i klubben længe, så de ved, hvad jeg kan, men træneren er ikke interesseret, kan man vel sige, siger Joel Andersson.
Joel Andersson har snart været i FC Midtjylland i seks år, men til sommer er det sandsynligvis slut.
– Jeg føler, at tiden er kommet til at tage væk. Jeg har gjort mit. Hvis jeg ikke engang får lov til at være med i truppen, så er der ingen grund til at blive. Jeg er 27 år og jeg kender mine kvaliteter, siger Joel Andersson og fortsætter:
– Det vigtigste for mig nu er at finde fodboldglæden igen. I de seneste måneder har jeg skullet træne på forkerte positioner. Jeg har spillet træningskampe og reserveholdskampe på den forkerte position. Jeg har ikke fået muligheden for at vise mig frem på den rigtige position.
Joel Andersson har spillet 128 Superliga-kampe for FC Midtjylland siden skiftet fra BK Häcken i 2018.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
10. gang i træk
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS