FC Midtjylland har i skrivende stund kurs mod Superliga-guldet, men det er ikke alle i Herning-klubben, der er i tophumør.
Joel Andersson var nemlig slet ikke med i truppen til torsdagens topbrag mod FC København, og i et interview med FotbollDirekt vil FC Midtjylland-svenskeren ikke lægge skjul på, at det skuffer ham.
– Det er meget frustrerende. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, men op til kampen havde jeg en fornemmelse af, at jeg ikke ville blive udtaget, lyder det fra Joel Andersson.
Den 27-årige back missede det meste af kalenderåret 2023 med en skade, men har været klar til kamp i de seneste måneder.
– Skadesperioden var hård. Først vidste de ikke, hvad der var galt, og hvad der forårsagede smerten. Når de fandt ud af det, blev det bedre og bedre.
– Jeg fik et par kampe før vinterpausen, hvilket var rart. I midten af december fik jeg en helt ny fodskade, der holdt mig ude i to måneder. Siden da har jeg haft det rigtigt godt, og jeg har trænet hårdt, siger Joel Andersson.
FC Midtjylland-spilleren har ikke fået nogen forklaring fra cheftræner Thomas Thomasberg eller de andre trænere.
– Nej. Trænerne holder sig væk fra mig. Sådan er det, når jeg er ikke med i truppen. Så holder de sig væk og ønsker ikke at tale, siger Joel Andersson.
Den manglende forklaring gør selvsagt ondt, erkender svenskeren.
– Det er meget frustrerende, som sagt. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, så det er hårdt, at man ikke får chancen for at være med. Jeg har været i klubben længe, så de ved, hvad jeg kan, men træneren er ikke interesseret, kan man vel sige, siger Joel Andersson.
Joel Andersson har snart været i FC Midtjylland i seks år, men til sommer er det sandsynligvis slut.
– Jeg føler, at tiden er kommet til at tage væk. Jeg har gjort mit. Hvis jeg ikke engang får lov til at være med i truppen, så er der ingen grund til at blive. Jeg er 27 år og jeg kender mine kvaliteter, siger Joel Andersson og fortsætter:
– Det vigtigste for mig nu er at finde fodboldglæden igen. I de seneste måneder har jeg skullet træne på forkerte positioner. Jeg har spillet træningskampe og reserveholdskampe på den forkerte position. Jeg har ikke fået muligheden for at vise mig frem på den rigtige position.
Joel Andersson har spillet 128 Superliga-kampe for FC Midtjylland siden skiftet fra BK Häcken i 2018.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE