FC Midtjylland har i skrivende stund kurs mod Superliga-guldet, men det er ikke alle i Herning-klubben, der er i tophumør.
Joel Andersson var nemlig slet ikke med i truppen til torsdagens topbrag mod FC København, og i et interview med FotbollDirekt vil FC Midtjylland-svenskeren ikke lægge skjul på, at det skuffer ham.
– Det er meget frustrerende. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, men op til kampen havde jeg en fornemmelse af, at jeg ikke ville blive udtaget, lyder det fra Joel Andersson.
Den 27-årige back missede det meste af kalenderåret 2023 med en skade, men har været klar til kamp i de seneste måneder.
– Skadesperioden var hård. Først vidste de ikke, hvad der var galt, og hvad der forårsagede smerten. Når de fandt ud af det, blev det bedre og bedre.
– Jeg fik et par kampe før vinterpausen, hvilket var rart. I midten af december fik jeg en helt ny fodskade, der holdt mig ude i to måneder. Siden da har jeg haft det rigtigt godt, og jeg har trænet hårdt, siger Joel Andersson.
FC Midtjylland-spilleren har ikke fået nogen forklaring fra cheftræner Thomas Thomasberg eller de andre trænere.
– Nej. Trænerne holder sig væk fra mig. Sådan er det, når jeg er ikke med i truppen. Så holder de sig væk og ønsker ikke at tale, siger Joel Andersson.
Den manglende forklaring gør selvsagt ondt, erkender svenskeren.
– Det er meget frustrerende, som sagt. Jeg føler, at jeg er i rigtig god form, så det er hårdt, at man ikke får chancen for at være med. Jeg har været i klubben længe, så de ved, hvad jeg kan, men træneren er ikke interesseret, kan man vel sige, siger Joel Andersson.
Joel Andersson har snart været i FC Midtjylland i seks år, men til sommer er det sandsynligvis slut.
– Jeg føler, at tiden er kommet til at tage væk. Jeg har gjort mit. Hvis jeg ikke engang får lov til at være med i truppen, så er der ingen grund til at blive. Jeg er 27 år og jeg kender mine kvaliteter, siger Joel Andersson og fortsætter:
– Det vigtigste for mig nu er at finde fodboldglæden igen. I de seneste måneder har jeg skullet træne på forkerte positioner. Jeg har spillet træningskampe og reserveholdskampe på den forkerte position. Jeg har ikke fået muligheden for at vise mig frem på den rigtige position.
Joel Andersson har spillet 128 Superliga-kampe for FC Midtjylland siden skiftet fra BK Häcken i 2018.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
AGF snubler i guldkampen
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Arsenal snublede i guldkampen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE