FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Ingen Kamil Grabara.
Den polske keeper kom rigtig galt afsted, da han med et kæmpe drop spillede en stor rolle, da FCK tabte til FCM i torsdag.
Spørgsmålene presser sig på, men Tipsbladet og resten af den skrevne presse har ikke haft mulighed for at stille dem, for Grabara har ikke været tilgængelig til interview efter torsdagens nederlag.
Der var heller ingen Grabara ved søndagens FCK-træning, og her fortalte træner Jacob Neestrup, at det var hans egen beslutning.
– Jeg tænker, det er mit ansvar. Jeg har sagt, at Rasmus Falk, Magnus Mattsson og Kevin Diks skal stå her, for jeg synes, de repræsenterer FC København på meget værdig vis, og det gør de specielt i modgang. Jeg synes, det er tre store profiler, og det har jeg det fint med.
– Hvis der er kritik af, at Kamil ikke står her i dag, så peger pilen på mig.
– Grabara ved godt, han har lavet en fejl. Det er fint, at I gerne ville have haft én eller fem andre spillere, men det er sådan i FC København, at jeg er inde over, hvem der skal stå at snakke med medierne i dag.
– Det er lidt sværere lige efter en fodboldkamp, men i dag er det Kevin, Mattsson og Falk. Tre store profiler, der har været med på godt og ondt.
Er det for at beskytte Grabara?
– Nej. Jeg har sagt, at der er tre spillere, der står her i dag. Kevin Diks har måske været vores bedste spiller i den her sæson, så det er passende, han står her i dag, siger Jacob Neestrup.
Kamil Grabara har kun to kampe tilbage i FC København, for efter denne sæson skifter han til Wolfsburg. En handel, der allerede i september 2023 faldt på plads.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT