Ingen Grabara: Neestrup tager ansvaret

Jacob Neestrup tager ansvaret for, at Kamil Grabara ikke var tilgængelig for pressen ved søndagens træning.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Ingen Kamil Grabara.

Den polske keeper kom rigtig galt afsted, da han med et kæmpe drop spillede en stor rolle, da FCK tabte til FCM i torsdag.

Spørgsmålene presser sig på, men Tipsbladet og resten af den skrevne presse har ikke haft mulighed for at stille dem, for Grabara har ikke været tilgængelig til interview efter torsdagens nederlag.

Der var heller ingen Grabara ved søndagens FCK-træning, og her fortalte træner Jacob Neestrup, at det var hans egen beslutning.

– Jeg tænker, det er mit ansvar. Jeg har sagt, at Rasmus Falk, Magnus Mattsson og Kevin Diks skal stå her, for jeg synes, de repræsenterer FC København på meget værdig vis, og det gør de specielt i modgang. Jeg synes, det er tre store profiler, og det har jeg det fint med.

– Hvis der er kritik af, at Kamil ikke står her i dag, så peger pilen på mig.

– Grabara ved godt, han har lavet en fejl. Det er fint, at I gerne ville have haft én eller fem andre spillere, men det er sådan i FC København, at jeg er inde over, hvem der skal stå at snakke med medierne i dag.

– Det er lidt sværere lige efter en fodboldkamp, men i dag er det Kevin, Mattsson og Falk. Tre store profiler, der har været med på godt og ondt.

Er det for at beskytte Grabara?

– Nej. Jeg har sagt, at der er tre spillere, der står her i dag. Kevin Diks har måske været vores bedste spiller i den her sæson, så det er passende, han står her i dag, siger Jacob Neestrup.

Kamil Grabara har kun to kampe tilbage i FC København, for efter denne sæson skifter han til Wolfsburg. En handel, der allerede i september 2023 faldt på plads.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Der er al mulig grund til bekymring

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Afslører: Dolberg sat til salg