Ingen Grabara: Neestrup tager ansvaret

Jacob Neestrup tager ansvaret for, at Kamil Grabara ikke var tilgængelig for pressen ved søndagens træning.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Ingen Kamil Grabara.

Den polske keeper kom rigtig galt afsted, da han med et kæmpe drop spillede en stor rolle, da FCK tabte til FCM i torsdag.

Spørgsmålene presser sig på, men Tipsbladet og resten af den skrevne presse har ikke haft mulighed for at stille dem, for Grabara har ikke været tilgængelig til interview efter torsdagens nederlag.

Der var heller ingen Grabara ved søndagens FCK-træning, og her fortalte træner Jacob Neestrup, at det var hans egen beslutning.

– Jeg tænker, det er mit ansvar. Jeg har sagt, at Rasmus Falk, Magnus Mattsson og Kevin Diks skal stå her, for jeg synes, de repræsenterer FC København på meget værdig vis, og det gør de specielt i modgang. Jeg synes, det er tre store profiler, og det har jeg det fint med.

– Hvis der er kritik af, at Kamil ikke står her i dag, så peger pilen på mig.

– Grabara ved godt, han har lavet en fejl. Det er fint, at I gerne ville have haft én eller fem andre spillere, men det er sådan i FC København, at jeg er inde over, hvem der skal stå at snakke med medierne i dag.

– Det er lidt sværere lige efter en fodboldkamp, men i dag er det Kevin, Mattsson og Falk. Tre store profiler, der har været med på godt og ondt.

Er det for at beskytte Grabara?

– Nej. Jeg har sagt, at der er tre spillere, der står her i dag. Kevin Diks har måske været vores bedste spiller i den her sæson, så det er passende, han står her i dag, siger Jacob Neestrup.

Kamil Grabara har kun to kampe tilbage i FC København, for efter denne sæson skifter han til Wolfsburg. En handel, der allerede i september 2023 faldt på plads.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

FC København – Lyngby BK

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Arsenal jagter Spurs-stjerne

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’