Den nyligt afsatte Southampton-anfører, Pierre-Emile Højbjerg, stod overfor den tidligere Brøndby-angriber, Teemu Pukki, i aftenens tidlige Premier League-kamp mellem Norwich og Southampton på Carrow Road.
Både Norwich og Southampton befinder sig i ligaens nederste halvdel, og derfor var der vigtige point på spil.
Niveauforskellen var allerede til at se i første halvleg, hvor Southampton ad flere omgange kreerede gode muligheder for et føringsmål, men Tim Krul afviste flot. De første 45 minutter forløb uden mål.
Kort inde i anden halvleg var gæsternes Danny Ings dog klar med en stensikker afslutning. Med en tunnel på Jamal Lewis, afleverede Stuart Armstrong bolden til den engelske angriber, der altså klinisk kunne sende bolden i nettet. Dermed var The Saints foran.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Milan vil leje Real Madrid-angriber i to år
Fem minutter efter var Armstrong igen på pletten. Denne gang dog ikke i assistrollen, men med et mål. Igennem benene på Norwich’ Timm Klose, kunne den skotske midtbanespiller placere en intelligent afslutning og fordoble føringen efter passivt forsvarsspil af The Canaries.
Den tidligere Norwich-spiller, Nathan Redmond, kunne afdrible en passiv Ben Godfrey og dermed sætte sømmet i kisten. Southampton på 3-0 efter 78 minutters spil.
Ralph Hasenhüttl viste storsind og gav debut til Nathan Tella, som kom ind i stedet for målscoreren til 1-0, Danny Ings.
Flere mål blev det ikke til, i en kamp, hvor Norwich-mandskabet må være alt andet end tilfredse med indsatserne. Southampton kan ånde lettede op, inden torsdagens hjemmekamp mod Arsenal.
Læs også:Efter grimt sammenstød: Manchester City-spiller udskrevet
Med 38 point efter sejren, er Southampton dermed så godt som sikre på overlevelse i Premier League, hvor man en tommelfingerregel hedder, at 40 point er nok.
Norwich derimod er placeret som rækkens absolutte bundhold og er dermed pisket til sejr i næste kamp mod Everton.
Læs også:Holder snor i Barcelona: Real Madrid banker Wass og Valencia
Læs også:Fredagens rygtebørs: Profilsalg skal finansiere Chelseas Havertz-køb
Læs også:Thomas Frank satser på direkte oprykning: Vi skal tro på os selv
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
