VM i Qatar endte som lidt af en fadæse for Danmarks fodboldlandshold.
Men når landsholdsstjernerne i næste uge møder ind og starter på en frisk frem mod to EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan, så bliver der ikke brugt meget tid på at tale nedturen igennem.
– Det tager to minutter. Der er fuldt fokus på opgaven, siger landstræner Kasper Hjulmand.
Danmark spillede ved VM uafgjort med Tunesien i den første kamp og tabte siden til Frankrig og Australien og røg ud med et brag.
Men landstræneren er overbevist om, at spillerne har lagt den dybt skuffende oplevelse i ørkenstaten bag sig, før det går løs igen.
– Vi har snakket om det. Den følelse, vi sad med dernede, skal vi bruge som brændstof. Vi skal ikke begynde at dvæle ved det og komme med lange forklaringer og sidde i rundkreds, siger Kasper Hjulmand.
Han peger på, at man også brugte EM i 2021 som brændstof. Her var oplevelsen af en mere positiv karakter.
Danmark snusede til finalen ved at nå semifinalen mod England på Wembley, og det momentum blev ført over i den efterfølgende VM-kvalifikation, mener Kasper Hjulmand.
– Det gav smag på mere. På samme måde skal den her situation bruges. Når man sidder med den følelse, vi havde der (efter VM i Qatar, red.), er det svært ikke at have en kamp lige om lidt.
– Nu har vi en kamp lige om lidt, og så skal vi give den gas.
– Vi har seks dage til at eksekvere to vigtige kvalifikationskampe, så vi kan ikke dvæle ved fortiden. Det kræver ekstremt meget nærvær og fokus på det, vi har foran os, så ethvert sekund, vi har sammen, kommer til at handle om kampene, siger Kasper Hjulmand.
Danmark åbner EM-kvalifikationen hjemme i Parken mod Finland 23. marts. Tre dage senere venter Kasakhstan på udebane.
Foruden de to nationer, der venter i denne omgang, skal Danmark møde Slovenien, Nordirland og San Marino.
– Vi påtager os favoritværdigheden i gruppen, men vi skal alle forstå, at det bliver en anden type kampe end i de seneste år. Det kan blive bøvlet. Det er op til os at skabe det tempo, der skal være i spillet.
– Vi er dybt opsatte på at starte med fynd og klem og vise, at vi er her endnu, og vi skal give tilbage på den støtte, vi kan mærke, vi får, siger Kasper Hjulmand.
De to bedste hold i gruppen går videre til EM i Tyskland i 2024.
ritzau/
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
Randers FC – OB
Magiske Messi slår til igen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED