VM i Qatar endte som lidt af en fadæse for Danmarks fodboldlandshold.
Men når landsholdsstjernerne i næste uge møder ind og starter på en frisk frem mod to EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan, så bliver der ikke brugt meget tid på at tale nedturen igennem.
– Det tager to minutter. Der er fuldt fokus på opgaven, siger landstræner Kasper Hjulmand.
Danmark spillede ved VM uafgjort med Tunesien i den første kamp og tabte siden til Frankrig og Australien og røg ud med et brag.
Men landstræneren er overbevist om, at spillerne har lagt den dybt skuffende oplevelse i ørkenstaten bag sig, før det går løs igen.
– Vi har snakket om det. Den følelse, vi sad med dernede, skal vi bruge som brændstof. Vi skal ikke begynde at dvæle ved det og komme med lange forklaringer og sidde i rundkreds, siger Kasper Hjulmand.
Han peger på, at man også brugte EM i 2021 som brændstof. Her var oplevelsen af en mere positiv karakter.
Danmark snusede til finalen ved at nå semifinalen mod England på Wembley, og det momentum blev ført over i den efterfølgende VM-kvalifikation, mener Kasper Hjulmand.
– Det gav smag på mere. På samme måde skal den her situation bruges. Når man sidder med den følelse, vi havde der (efter VM i Qatar, red.), er det svært ikke at have en kamp lige om lidt.
– Nu har vi en kamp lige om lidt, og så skal vi give den gas.
– Vi har seks dage til at eksekvere to vigtige kvalifikationskampe, så vi kan ikke dvæle ved fortiden. Det kræver ekstremt meget nærvær og fokus på det, vi har foran os, så ethvert sekund, vi har sammen, kommer til at handle om kampene, siger Kasper Hjulmand.
Danmark åbner EM-kvalifikationen hjemme i Parken mod Finland 23. marts. Tre dage senere venter Kasakhstan på udebane.
Foruden de to nationer, der venter i denne omgang, skal Danmark møde Slovenien, Nordirland og San Marino.
– Vi påtager os favoritværdigheden i gruppen, men vi skal alle forstå, at det bliver en anden type kampe end i de seneste år. Det kan blive bøvlet. Det er op til os at skabe det tempo, der skal være i spillet.
– Vi er dybt opsatte på at starte med fynd og klem og vise, at vi er her endnu, og vi skal give tilbage på den støtte, vi kan mærke, vi får, siger Kasper Hjulmand.
De to bedste hold i gruppen går videre til EM i Tyskland i 2024.
ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
OPTAKT
Fulham – Newcastle
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL