Hjulmand forudser bøvl: Det skal vi alle forstå

Det kommer til at tage to minutter at italesætte skuffelsen ved VM i Qatar, når landsholdet møder ind mandag.



VM i Qatar endte som lidt af en fadæse for Danmarks fodboldlandshold.

Men når landsholdsstjernerne i næste uge møder ind og starter på en frisk frem mod to EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan, så bliver der ikke brugt meget tid på at tale nedturen igennem.

– Det tager to minutter. Der er fuldt fokus på opgaven, siger landstræner Kasper Hjulmand.

Danmark spillede ved VM uafgjort med Tunesien i den første kamp og tabte siden til Frankrig og Australien og røg ud med et brag.

Men landstræneren er overbevist om, at spillerne har lagt den dybt skuffende oplevelse i ørkenstaten bag sig, før det går løs igen.

– Vi har snakket om det. Den følelse, vi sad med dernede, skal vi bruge som brændstof. Vi skal ikke begynde at dvæle ved det og komme med lange forklaringer og sidde i rundkreds, siger Kasper Hjulmand.

Han peger på, at man også brugte EM i 2021 som brændstof. Her var oplevelsen af en mere positiv karakter.

Danmark snusede til finalen ved at nå semifinalen mod England på Wembley, og det momentum blev ført over i den efterfølgende VM-kvalifikation, mener Kasper Hjulmand.

– Det gav smag på mere. På samme måde skal den her situation bruges. Når man sidder med den følelse, vi havde der (efter VM i Qatar, red.), er det svært ikke at have en kamp lige om lidt.

– Nu har vi en kamp lige om lidt, og så skal vi give den gas.

– Vi har seks dage til at eksekvere to vigtige kvalifikationskampe, så vi kan ikke dvæle ved fortiden. Det kræver ekstremt meget nærvær og fokus på det, vi har foran os, så ethvert sekund, vi har sammen, kommer til at handle om kampene, siger Kasper Hjulmand.

Danmark åbner EM-kvalifikationen hjemme i Parken mod Finland 23. marts. Tre dage senere venter Kasakhstan på udebane.

Foruden de to nationer, der venter i denne omgang, skal Danmark møde Slovenien, Nordirland og San Marino.

– Vi påtager os favoritværdigheden i gruppen, men vi skal alle forstå, at det bliver en anden type kampe end i de seneste år. Det kan blive bøvlet. Det er op til os at skabe det tempo, der skal være i spillet.

– Vi er dybt opsatte på at starte med fynd og klem og vise, at vi er her endnu, og vi skal give tilbage på den støtte, vi kan mærke, vi får, siger Kasper Hjulmand.

De to bedste hold i gruppen går videre til EM i Tyskland i 2024.

ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Steve Cooper storroser stjerne

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

OB siger farvel til seks spillere

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Fifa kritiserer transportpriser under



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ringet op af Brøndby-træner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Ivan Toney klar på choktransfer

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Helt vild med Brøndby-profil

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens