‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’

Der sker ting og sager omkring Vejle Boldklub, hvor nogle fans håber på, at det er startskuddet på et salg af klubben. Tipsbladet har talt med Lars Werge, forfatter til bogen 'Viva Vejle - Fortælling om Vejle Boldklub,' om den aktuelle situation i Nørreskoven.



Perioden mellem transfervinduets afslutning og forårsstart i Superligaen kan være en stille omgang, hvor klubberne er på træningslejr og de sidste taktiske kneb finjusteres.

I Nørreskoven er situationen dog en helt anden.

Vintervinden river nemlig både i trætoppe og rødder – også i en fodboldmæssig forstand.

Sportschef Marius Nicolae blev fyret tre dage før transfervinduet smækkede i, og blev midlertidigt afløst af administrerende direktør, Henrik Tønder, der har haft arbejdshandskerne på lige siden.

Først fik han sendt Oliver Provstgaard afsted til Lazio, og søndag valgte han at fyre cheftræner Mihai Teja efter 4,5 måneder i spidsen for VB.

– Lige nu synes jeg, at hele konstruktionen står og vakler lidt. Men jeg synes også, at det har været betryggende at se måden hvorpå, Henrik Tønder har ageret.

– Det bevidner, at der er nogle forandringer på vej, som jeg tænker er positivt. Hvis de fornemmelser er rigtige, så er jeg tryg ved det, siger journalist Lars Werge, der er livslang Vejle-fan og forfatter til bogen ‘Viva Vejle – Fortællingen om Vejle Boldklub’ til Tipsbladet.

Fornemmelsen Lars Werge og mange andre har, er, at Andrew Zolotko er ved at sælge klubben. Vejle Boldklub har nemlig været til salg i et godt stykke tid.

– Tidligere har Zolotko været inde over beslutninger og ansætteler, men lige nu ser det ud til, at Tønder styrer tingene. Det kunne indikere, at Zolotko er på vej ud, men det er kun gisninger, siger Lars Werge og tilføjer:

– Nogle af gisningerne er også bundet op på forhåbninger, da mange fans mig selv inklusiv håber på, at der kommer et lokalt forankret ejerskab. Der er masser af penge i Vejle-området, men de penge har folk ikke tjent for at hælde dem ned i et sort hul i Nørreskoven.

Andrew Zolotko købte Vejle Boldklub i 2016 og reddede dem fra en faretruende konkurs. Foto: Alamy.

Vejle Boldklub har også været tæt på et salg tidligere, da Çağdaş Şenyürek var ved at overtage klubben i julen 2023.

– Jeg har forstået det sådan, at der har været besøg fra andre end danske potentielle investorer. Klubben er blevet vist frem som en villa til salg, hvor ejendomsmægleren har holdt åbent hus.

– Hvis Zolotko kan få det, han gerne vil have, så kan det godt være, at han i højere grad kigger på beløbets størrelse end hvem, der vil give ham beløbet. Det taler måske ikke nødvendigvis ind i en lokal ejerskabskonstruktion, siger Lars Werge.

Tiden må vise, hvad der kommer til at ske i Nørreskoven, hvor Andrew Zolotko er majoritetsejer, mens den lokale forretningsmand og klubbens tidligere spiller og anfører Klaus Eskildsen, som også ejer en stor procentdel af klubben.

Sikkert er det, at Henrik Tønder lige nu trækker i trådene. Han har peget på klubmændene Steffen Kielstrup og Johnny Mølby til at sejle Vejle-skibet i havn.

– Jeg synes ikke nødvendigvis, at timingen har været eksemplarisk, da hele truppen har været på træningslejr med Mihai Teja som cheftræner. Nu kan det være, at der skal implementeres noget helt nyt under Kielstrup og Mølby, da det er svært at sige, hvad de gerne vil taktisk.

De skal i hvert fald bestige et bjerg, hvis ikke det skal hedde 1. division i næste sæson. Inden forårspremieren er vejlenserne 10 point efter Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Lars Werge forsikrer dog, at hverken en mulig tilværelse i 1. division, et nyt ejerskab eller den ifølge ham vaklende konstruktion omkring klubben kan få Vejle Boldklub ud af hans hjerte.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Den første i næsten 40 år

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Yoram Zague sigtet i Danmark

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Høgh hyldes af UEFA

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok