‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’

Der sker ting og sager omkring Vejle Boldklub, hvor nogle fans håber på, at det er startskuddet på et salg af klubben. Tipsbladet har talt med Lars Werge, forfatter til bogen 'Viva Vejle - Fortælling om Vejle Boldklub,' om den aktuelle situation i Nørreskoven.



Perioden mellem transfervinduets afslutning og forårsstart i Superligaen kan være en stille omgang, hvor klubberne er på træningslejr og de sidste taktiske kneb finjusteres.

I Nørreskoven er situationen dog en helt anden.

Vintervinden river nemlig både i trætoppe og rødder – også i en fodboldmæssig forstand.

Sportschef Marius Nicolae blev fyret tre dage før transfervinduet smækkede i, og blev midlertidigt afløst af administrerende direktør, Henrik Tønder, der har haft arbejdshandskerne på lige siden.

Først fik han sendt Oliver Provstgaard afsted til Lazio, og søndag valgte han at fyre cheftræner Mihai Teja efter 4,5 måneder i spidsen for VB.

– Lige nu synes jeg, at hele konstruktionen står og vakler lidt. Men jeg synes også, at det har været betryggende at se måden hvorpå, Henrik Tønder har ageret.

– Det bevidner, at der er nogle forandringer på vej, som jeg tænker er positivt. Hvis de fornemmelser er rigtige, så er jeg tryg ved det, siger journalist Lars Werge, der er livslang Vejle-fan og forfatter til bogen ‘Viva Vejle – Fortællingen om Vejle Boldklub’ til Tipsbladet.

Fornemmelsen Lars Werge og mange andre har, er, at Andrew Zolotko er ved at sælge klubben. Vejle Boldklub har nemlig været til salg i et godt stykke tid.

– Tidligere har Zolotko været inde over beslutninger og ansætteler, men lige nu ser det ud til, at Tønder styrer tingene. Det kunne indikere, at Zolotko er på vej ud, men det er kun gisninger, siger Lars Werge og tilføjer:

– Nogle af gisningerne er også bundet op på forhåbninger, da mange fans mig selv inklusiv håber på, at der kommer et lokalt forankret ejerskab. Der er masser af penge i Vejle-området, men de penge har folk ikke tjent for at hælde dem ned i et sort hul i Nørreskoven.

Andrew Zolotko købte Vejle Boldklub i 2016 og reddede dem fra en faretruende konkurs. Foto: Alamy.

Vejle Boldklub har også været tæt på et salg tidligere, da Çağdaş Şenyürek var ved at overtage klubben i julen 2023.

– Jeg har forstået det sådan, at der har været besøg fra andre end danske potentielle investorer. Klubben er blevet vist frem som en villa til salg, hvor ejendomsmægleren har holdt åbent hus.

– Hvis Zolotko kan få det, han gerne vil have, så kan det godt være, at han i højere grad kigger på beløbets størrelse end hvem, der vil give ham beløbet. Det taler måske ikke nødvendigvis ind i en lokal ejerskabskonstruktion, siger Lars Werge.

Tiden må vise, hvad der kommer til at ske i Nørreskoven, hvor Andrew Zolotko er majoritetsejer, mens den lokale forretningsmand og klubbens tidligere spiller og anfører Klaus Eskildsen, som også ejer en stor procentdel af klubben.

Sikkert er det, at Henrik Tønder lige nu trækker i trådene. Han har peget på klubmændene Steffen Kielstrup og Johnny Mølby til at sejle Vejle-skibet i havn.

– Jeg synes ikke nødvendigvis, at timingen har været eksemplarisk, da hele truppen har været på træningslejr med Mihai Teja som cheftræner. Nu kan det være, at der skal implementeres noget helt nyt under Kielstrup og Mølby, da det er svært at sige, hvad de gerne vil taktisk.

De skal i hvert fald bestige et bjerg, hvis ikke det skal hedde 1. division i næste sæson. Inden forårspremieren er vejlenserne 10 point efter Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Lars Werge forsikrer dog, at hverken en mulig tilværelse i 1. division, et nyt ejerskab eller den ifølge ham vaklende konstruktion omkring klubben kan få Vejle Boldklub ud af hans hjerte.



Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Endelig er der godt nyt!

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub

Superliga-træner: Det er utilgiveligt

Morten Olsen scorer nyt job

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

FC Midtjylland tangerer klubrekord

FCM meldes interesseret – bud fra England

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Brøndby sparer millioner

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kasper Hjulmand taber storkamp

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

AGF slår FC København i drama