Perioden mellem transfervinduets afslutning og forårsstart i Superligaen kan være en stille omgang, hvor klubberne er på træningslejr og de sidste taktiske kneb finjusteres.
I Nørreskoven er situationen dog en helt anden.
Vintervinden river nemlig både i trætoppe og rødder – også i en fodboldmæssig forstand.
Sportschef Marius Nicolae blev fyret tre dage før transfervinduet smækkede i, og blev midlertidigt afløst af administrerende direktør, Henrik Tønder, der har haft arbejdshandskerne på lige siden.
Først fik han sendt Oliver Provstgaard afsted til Lazio, og søndag valgte han at fyre cheftræner Mihai Teja efter 4,5 måneder i spidsen for VB.
– Lige nu synes jeg, at hele konstruktionen står og vakler lidt. Men jeg synes også, at det har været betryggende at se måden hvorpå, Henrik Tønder har ageret.
– Det bevidner, at der er nogle forandringer på vej, som jeg tænker er positivt. Hvis de fornemmelser er rigtige, så er jeg tryg ved det, siger journalist Lars Werge, der er livslang Vejle-fan og forfatter til bogen ‘Viva Vejle – Fortællingen om Vejle Boldklub’ til Tipsbladet.
Fornemmelsen Lars Werge og mange andre har, er, at Andrew Zolotko er ved at sælge klubben. Vejle Boldklub har nemlig været til salg i et godt stykke tid.
– Tidligere har Zolotko været inde over beslutninger og ansætteler, men lige nu ser det ud til, at Tønder styrer tingene. Det kunne indikere, at Zolotko er på vej ud, men det er kun gisninger, siger Lars Werge og tilføjer:
– Nogle af gisningerne er også bundet op på forhåbninger, da mange fans mig selv inklusiv håber på, at der kommer et lokalt forankret ejerskab. Der er masser af penge i Vejle-området, men de penge har folk ikke tjent for at hælde dem ned i et sort hul i Nørreskoven.

Vejle Boldklub har også været tæt på et salg tidligere, da Çağdaş Şenyürek var ved at overtage klubben i julen 2023.
– Jeg har forstået det sådan, at der har været besøg fra andre end danske potentielle investorer. Klubben er blevet vist frem som en villa til salg, hvor ejendomsmægleren har holdt åbent hus.
– Hvis Zolotko kan få det, han gerne vil have, så kan det godt være, at han i højere grad kigger på beløbets størrelse end hvem, der vil give ham beløbet. Det taler måske ikke nødvendigvis ind i en lokal ejerskabskonstruktion, siger Lars Werge.
Tiden må vise, hvad der kommer til at ske i Nørreskoven, hvor Andrew Zolotko er majoritetsejer, mens den lokale forretningsmand og klubbens tidligere spiller og anfører Klaus Eskildsen, som også ejer en stor procentdel af klubben.
Sikkert er det, at Henrik Tønder lige nu trækker i trådene. Han har peget på klubmændene Steffen Kielstrup og Johnny Mølby til at sejle Vejle-skibet i havn.
– Jeg synes ikke nødvendigvis, at timingen har været eksemplarisk, da hele truppen har været på træningslejr med Mihai Teja som cheftræner. Nu kan det være, at der skal implementeres noget helt nyt under Kielstrup og Mølby, da det er svært at sige, hvad de gerne vil taktisk.
De skal i hvert fald bestige et bjerg, hvis ikke det skal hedde 1. division i næste sæson. Inden forårspremieren er vejlenserne 10 point efter Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Lars Werge forsikrer dog, at hverken en mulig tilværelse i 1. division, et nyt ejerskab eller den ifølge ham vaklende konstruktion omkring klubben kan få Vejle Boldklub ud af hans hjerte.
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
MEDIE
Manchester United rasende
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Hård kritik af FC København-stjerne
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Albert Grønbæk skifter agent
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT