Perioden mellem transfervinduets afslutning og forårsstart i Superligaen kan være en stille omgang, hvor klubberne er på træningslejr og de sidste taktiske kneb finjusteres.
I Nørreskoven er situationen dog en helt anden.
Vintervinden river nemlig både i trætoppe og rødder – også i en fodboldmæssig forstand.
Sportschef Marius Nicolae blev fyret tre dage før transfervinduet smækkede i, og blev midlertidigt afløst af administrerende direktør, Henrik Tønder, der har haft arbejdshandskerne på lige siden.
Først fik han sendt Oliver Provstgaard afsted til Lazio, og søndag valgte han at fyre cheftræner Mihai Teja efter 4,5 måneder i spidsen for VB.
– Lige nu synes jeg, at hele konstruktionen står og vakler lidt. Men jeg synes også, at det har været betryggende at se måden hvorpå, Henrik Tønder har ageret.
– Det bevidner, at der er nogle forandringer på vej, som jeg tænker er positivt. Hvis de fornemmelser er rigtige, så er jeg tryg ved det, siger journalist Lars Werge, der er livslang Vejle-fan og forfatter til bogen ‘Viva Vejle – Fortællingen om Vejle Boldklub’ til Tipsbladet.
Fornemmelsen Lars Werge og mange andre har, er, at Andrew Zolotko er ved at sælge klubben. Vejle Boldklub har nemlig været til salg i et godt stykke tid.
– Tidligere har Zolotko været inde over beslutninger og ansætteler, men lige nu ser det ud til, at Tønder styrer tingene. Det kunne indikere, at Zolotko er på vej ud, men det er kun gisninger, siger Lars Werge og tilføjer:
– Nogle af gisningerne er også bundet op på forhåbninger, da mange fans mig selv inklusiv håber på, at der kommer et lokalt forankret ejerskab. Der er masser af penge i Vejle-området, men de penge har folk ikke tjent for at hælde dem ned i et sort hul i Nørreskoven.

Vejle Boldklub har også været tæt på et salg tidligere, da Çağdaş Şenyürek var ved at overtage klubben i julen 2023.
– Jeg har forstået det sådan, at der har været besøg fra andre end danske potentielle investorer. Klubben er blevet vist frem som en villa til salg, hvor ejendomsmægleren har holdt åbent hus.
– Hvis Zolotko kan få det, han gerne vil have, så kan det godt være, at han i højere grad kigger på beløbets størrelse end hvem, der vil give ham beløbet. Det taler måske ikke nødvendigvis ind i en lokal ejerskabskonstruktion, siger Lars Werge.
Tiden må vise, hvad der kommer til at ske i Nørreskoven, hvor Andrew Zolotko er majoritetsejer, mens den lokale forretningsmand og klubbens tidligere spiller og anfører Klaus Eskildsen, som også ejer en stor procentdel af klubben.
Sikkert er det, at Henrik Tønder lige nu trækker i trådene. Han har peget på klubmændene Steffen Kielstrup og Johnny Mølby til at sejle Vejle-skibet i havn.
– Jeg synes ikke nødvendigvis, at timingen har været eksemplarisk, da hele truppen har været på træningslejr med Mihai Teja som cheftræner. Nu kan det være, at der skal implementeres noget helt nyt under Kielstrup og Mølby, da det er svært at sige, hvad de gerne vil taktisk.
De skal i hvert fald bestige et bjerg, hvis ikke det skal hedde 1. division i næste sæson. Inden forårspremieren er vejlenserne 10 point efter Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Lars Werge forsikrer dog, at hverken en mulig tilværelse i 1. division, et nyt ejerskab eller den ifølge ham vaklende konstruktion omkring klubben kan få Vejle Boldklub ud af hans hjerte.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Skotland – Marokko
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
OPTAKT
Holland – Sverige
Zanka ville spille gratis for FC København
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske