‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’

Der sker ting og sager omkring Vejle Boldklub, hvor nogle fans håber på, at det er startskuddet på et salg af klubben. Tipsbladet har talt med Lars Werge, forfatter til bogen 'Viva Vejle - Fortælling om Vejle Boldklub,' om den aktuelle situation i Nørreskoven.



Perioden mellem transfervinduets afslutning og forårsstart i Superligaen kan være en stille omgang, hvor klubberne er på træningslejr og de sidste taktiske kneb finjusteres.

I Nørreskoven er situationen dog en helt anden.

Vintervinden river nemlig både i trætoppe og rødder – også i en fodboldmæssig forstand.

Sportschef Marius Nicolae blev fyret tre dage før transfervinduet smækkede i, og blev midlertidigt afløst af administrerende direktør, Henrik Tønder, der har haft arbejdshandskerne på lige siden.

Først fik han sendt Oliver Provstgaard afsted til Lazio, og søndag valgte han at fyre cheftræner Mihai Teja efter 4,5 måneder i spidsen for VB.

– Lige nu synes jeg, at hele konstruktionen står og vakler lidt. Men jeg synes også, at det har været betryggende at se måden hvorpå, Henrik Tønder har ageret.

– Det bevidner, at der er nogle forandringer på vej, som jeg tænker er positivt. Hvis de fornemmelser er rigtige, så er jeg tryg ved det, siger journalist Lars Werge, der er livslang Vejle-fan og forfatter til bogen ‘Viva Vejle – Fortællingen om Vejle Boldklub’ til Tipsbladet.

Fornemmelsen Lars Werge og mange andre har, er, at Andrew Zolotko er ved at sælge klubben. Vejle Boldklub har nemlig været til salg i et godt stykke tid.

– Tidligere har Zolotko været inde over beslutninger og ansætteler, men lige nu ser det ud til, at Tønder styrer tingene. Det kunne indikere, at Zolotko er på vej ud, men det er kun gisninger, siger Lars Werge og tilføjer:

– Nogle af gisningerne er også bundet op på forhåbninger, da mange fans mig selv inklusiv håber på, at der kommer et lokalt forankret ejerskab. Der er masser af penge i Vejle-området, men de penge har folk ikke tjent for at hælde dem ned i et sort hul i Nørreskoven.

Andrew Zolotko købte Vejle Boldklub i 2016 og reddede dem fra en faretruende konkurs. Foto: Alamy.

Vejle Boldklub har også været tæt på et salg tidligere, da Çağdaş Şenyürek var ved at overtage klubben i julen 2023.

– Jeg har forstået det sådan, at der har været besøg fra andre end danske potentielle investorer. Klubben er blevet vist frem som en villa til salg, hvor ejendomsmægleren har holdt åbent hus.

– Hvis Zolotko kan få det, han gerne vil have, så kan det godt være, at han i højere grad kigger på beløbets størrelse end hvem, der vil give ham beløbet. Det taler måske ikke nødvendigvis ind i en lokal ejerskabskonstruktion, siger Lars Werge.

Tiden må vise, hvad der kommer til at ske i Nørreskoven, hvor Andrew Zolotko er majoritetsejer, mens den lokale forretningsmand og klubbens tidligere spiller og anfører Klaus Eskildsen, som også ejer en stor procentdel af klubben.

Sikkert er det, at Henrik Tønder lige nu trækker i trådene. Han har peget på klubmændene Steffen Kielstrup og Johnny Mølby til at sejle Vejle-skibet i havn.

– Jeg synes ikke nødvendigvis, at timingen har været eksemplarisk, da hele truppen har været på træningslejr med Mihai Teja som cheftræner. Nu kan det være, at der skal implementeres noget helt nyt under Kielstrup og Mølby, da det er svært at sige, hvad de gerne vil taktisk.

De skal i hvert fald bestige et bjerg, hvis ikke det skal hedde 1. division i næste sæson. Inden forårspremieren er vejlenserne 10 point efter Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Lars Werge forsikrer dog, at hverken en mulig tilværelse i 1. division, et nyt ejerskab eller den ifølge ham vaklende konstruktion omkring klubben kan få Vejle Boldklub ud af hans hjerte.





FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

AGF i Europa: De venter i næste runde

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

UEFA klar til at boykotte VM

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nærmer sig vild FCK-præstation

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjerne på plads i Chelsea

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool