Perioden mellem transfervinduets afslutning og forårsstart i Superligaen kan være en stille omgang, hvor klubberne er på træningslejr og de sidste taktiske kneb finjusteres.
I Nørreskoven er situationen dog en helt anden.
Vintervinden river nemlig både i trætoppe og rødder – også i en fodboldmæssig forstand.
Sportschef Marius Nicolae blev fyret tre dage før transfervinduet smækkede i, og blev midlertidigt afløst af administrerende direktør, Henrik Tønder, der har haft arbejdshandskerne på lige siden.
Først fik han sendt Oliver Provstgaard afsted til Lazio, og søndag valgte han at fyre cheftræner Mihai Teja efter 4,5 måneder i spidsen for VB.
– Lige nu synes jeg, at hele konstruktionen står og vakler lidt. Men jeg synes også, at det har været betryggende at se måden hvorpå, Henrik Tønder har ageret.
– Det bevidner, at der er nogle forandringer på vej, som jeg tænker er positivt. Hvis de fornemmelser er rigtige, så er jeg tryg ved det, siger journalist Lars Werge, der er livslang Vejle-fan og forfatter til bogen ‘Viva Vejle – Fortællingen om Vejle Boldklub’ til Tipsbladet.
Fornemmelsen Lars Werge og mange andre har, er, at Andrew Zolotko er ved at sælge klubben. Vejle Boldklub har nemlig været til salg i et godt stykke tid.
– Tidligere har Zolotko været inde over beslutninger og ansætteler, men lige nu ser det ud til, at Tønder styrer tingene. Det kunne indikere, at Zolotko er på vej ud, men det er kun gisninger, siger Lars Werge og tilføjer:
– Nogle af gisningerne er også bundet op på forhåbninger, da mange fans mig selv inklusiv håber på, at der kommer et lokalt forankret ejerskab. Der er masser af penge i Vejle-området, men de penge har folk ikke tjent for at hælde dem ned i et sort hul i Nørreskoven.

Vejle Boldklub har også været tæt på et salg tidligere, da Çağdaş Şenyürek var ved at overtage klubben i julen 2023.
– Jeg har forstået det sådan, at der har været besøg fra andre end danske potentielle investorer. Klubben er blevet vist frem som en villa til salg, hvor ejendomsmægleren har holdt åbent hus.
– Hvis Zolotko kan få det, han gerne vil have, så kan det godt være, at han i højere grad kigger på beløbets størrelse end hvem, der vil give ham beløbet. Det taler måske ikke nødvendigvis ind i en lokal ejerskabskonstruktion, siger Lars Werge.
Tiden må vise, hvad der kommer til at ske i Nørreskoven, hvor Andrew Zolotko er majoritetsejer, mens den lokale forretningsmand og klubbens tidligere spiller og anfører Klaus Eskildsen, som også ejer en stor procentdel af klubben.
Sikkert er det, at Henrik Tønder lige nu trækker i trådene. Han har peget på klubmændene Steffen Kielstrup og Johnny Mølby til at sejle Vejle-skibet i havn.
– Jeg synes ikke nødvendigvis, at timingen har været eksemplarisk, da hele truppen har været på træningslejr med Mihai Teja som cheftræner. Nu kan det være, at der skal implementeres noget helt nyt under Kielstrup og Mølby, da det er svært at sige, hvad de gerne vil taktisk.
De skal i hvert fald bestige et bjerg, hvis ikke det skal hedde 1. division i næste sæson. Inden forårspremieren er vejlenserne 10 point efter Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Lars Werge forsikrer dog, at hverken en mulig tilværelse i 1. division, et nyt ejerskab eller den ifølge ham vaklende konstruktion omkring klubben kan få Vejle Boldklub ud af hans hjerte.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS