‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’

Der sker ting og sager omkring Vejle Boldklub, hvor nogle fans håber på, at det er startskuddet på et salg af klubben. Tipsbladet har talt med Lars Werge, forfatter til bogen 'Viva Vejle - Fortælling om Vejle Boldklub,' om den aktuelle situation i Nørreskoven.



Perioden mellem transfervinduets afslutning og forårsstart i Superligaen kan være en stille omgang, hvor klubberne er på træningslejr og de sidste taktiske kneb finjusteres.

I Nørreskoven er situationen dog en helt anden.

Vintervinden river nemlig både i trætoppe og rødder – også i en fodboldmæssig forstand.

Sportschef Marius Nicolae blev fyret tre dage før transfervinduet smækkede i, og blev midlertidigt afløst af administrerende direktør, Henrik Tønder, der har haft arbejdshandskerne på lige siden.

Først fik han sendt Oliver Provstgaard afsted til Lazio, og søndag valgte han at fyre cheftræner Mihai Teja efter 4,5 måneder i spidsen for VB.

– Lige nu synes jeg, at hele konstruktionen står og vakler lidt. Men jeg synes også, at det har været betryggende at se måden hvorpå, Henrik Tønder har ageret.

– Det bevidner, at der er nogle forandringer på vej, som jeg tænker er positivt. Hvis de fornemmelser er rigtige, så er jeg tryg ved det, siger journalist Lars Werge, der er livslang Vejle-fan og forfatter til bogen ‘Viva Vejle – Fortællingen om Vejle Boldklub’ til Tipsbladet.

Fornemmelsen Lars Werge og mange andre har, er, at Andrew Zolotko er ved at sælge klubben. Vejle Boldklub har nemlig været til salg i et godt stykke tid.

– Tidligere har Zolotko været inde over beslutninger og ansætteler, men lige nu ser det ud til, at Tønder styrer tingene. Det kunne indikere, at Zolotko er på vej ud, men det er kun gisninger, siger Lars Werge og tilføjer:

– Nogle af gisningerne er også bundet op på forhåbninger, da mange fans mig selv inklusiv håber på, at der kommer et lokalt forankret ejerskab. Der er masser af penge i Vejle-området, men de penge har folk ikke tjent for at hælde dem ned i et sort hul i Nørreskoven.

Andrew Zolotko købte Vejle Boldklub i 2016 og reddede dem fra en faretruende konkurs. Foto: Alamy.

Vejle Boldklub har også været tæt på et salg tidligere, da Çağdaş Şenyürek var ved at overtage klubben i julen 2023.

– Jeg har forstået det sådan, at der har været besøg fra andre end danske potentielle investorer. Klubben er blevet vist frem som en villa til salg, hvor ejendomsmægleren har holdt åbent hus.

– Hvis Zolotko kan få det, han gerne vil have, så kan det godt være, at han i højere grad kigger på beløbets størrelse end hvem, der vil give ham beløbet. Det taler måske ikke nødvendigvis ind i en lokal ejerskabskonstruktion, siger Lars Werge.

Tiden må vise, hvad der kommer til at ske i Nørreskoven, hvor Andrew Zolotko er majoritetsejer, mens den lokale forretningsmand og klubbens tidligere spiller og anfører Klaus Eskildsen, som også ejer en stor procentdel af klubben.

Sikkert er det, at Henrik Tønder lige nu trækker i trådene. Han har peget på klubmændene Steffen Kielstrup og Johnny Mølby til at sejle Vejle-skibet i havn.

– Jeg synes ikke nødvendigvis, at timingen har været eksemplarisk, da hele truppen har været på træningslejr med Mihai Teja som cheftræner. Nu kan det være, at der skal implementeres noget helt nyt under Kielstrup og Mølby, da det er svært at sige, hvad de gerne vil taktisk.

De skal i hvert fald bestige et bjerg, hvis ikke det skal hedde 1. division i næste sæson. Inden forårspremieren er vejlenserne 10 point efter Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Lars Werge forsikrer dog, at hverken en mulig tilværelse i 1. division, et nyt ejerskab eller den ifølge ham vaklende konstruktion omkring klubben kan få Vejle Boldklub ud af hans hjerte.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

AGF tager pis på FC Midtjylland

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

23 røde kort i vanvidskamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

I svime: Som en ny spiller

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Rasmus Højlund i massiv modvind

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Han har måske været lagt lidt på is

Alpha retter hård kritik

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Froholdt på tavlen i storkamp

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

I chok: Har aldrig set lignende

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på