Perioden mellem transfervinduets afslutning og forårsstart i Superligaen kan være en stille omgang, hvor klubberne er på træningslejr og de sidste taktiske kneb finjusteres.
I Nørreskoven er situationen dog en helt anden.
Vintervinden river nemlig både i trætoppe og rødder – også i en fodboldmæssig forstand.
Sportschef Marius Nicolae blev fyret tre dage før transfervinduet smækkede i, og blev midlertidigt afløst af administrerende direktør, Henrik Tønder, der har haft arbejdshandskerne på lige siden.
Først fik han sendt Oliver Provstgaard afsted til Lazio, og søndag valgte han at fyre cheftræner Mihai Teja efter 4,5 måneder i spidsen for VB.
– Lige nu synes jeg, at hele konstruktionen står og vakler lidt. Men jeg synes også, at det har været betryggende at se måden hvorpå, Henrik Tønder har ageret.
– Det bevidner, at der er nogle forandringer på vej, som jeg tænker er positivt. Hvis de fornemmelser er rigtige, så er jeg tryg ved det, siger journalist Lars Werge, der er livslang Vejle-fan og forfatter til bogen ‘Viva Vejle – Fortællingen om Vejle Boldklub’ til Tipsbladet.
Fornemmelsen Lars Werge og mange andre har, er, at Andrew Zolotko er ved at sælge klubben. Vejle Boldklub har nemlig været til salg i et godt stykke tid.
– Tidligere har Zolotko været inde over beslutninger og ansætteler, men lige nu ser det ud til, at Tønder styrer tingene. Det kunne indikere, at Zolotko er på vej ud, men det er kun gisninger, siger Lars Werge og tilføjer:
– Nogle af gisningerne er også bundet op på forhåbninger, da mange fans mig selv inklusiv håber på, at der kommer et lokalt forankret ejerskab. Der er masser af penge i Vejle-området, men de penge har folk ikke tjent for at hælde dem ned i et sort hul i Nørreskoven.

Vejle Boldklub har også været tæt på et salg tidligere, da Çağdaş Şenyürek var ved at overtage klubben i julen 2023.
– Jeg har forstået det sådan, at der har været besøg fra andre end danske potentielle investorer. Klubben er blevet vist frem som en villa til salg, hvor ejendomsmægleren har holdt åbent hus.
– Hvis Zolotko kan få det, han gerne vil have, så kan det godt være, at han i højere grad kigger på beløbets størrelse end hvem, der vil give ham beløbet. Det taler måske ikke nødvendigvis ind i en lokal ejerskabskonstruktion, siger Lars Werge.
Tiden må vise, hvad der kommer til at ske i Nørreskoven, hvor Andrew Zolotko er majoritetsejer, mens den lokale forretningsmand og klubbens tidligere spiller og anfører Klaus Eskildsen, som også ejer en stor procentdel af klubben.
Sikkert er det, at Henrik Tønder lige nu trækker i trådene. Han har peget på klubmændene Steffen Kielstrup og Johnny Mølby til at sejle Vejle-skibet i havn.
– Jeg synes ikke nødvendigvis, at timingen har været eksemplarisk, da hele truppen har været på træningslejr med Mihai Teja som cheftræner. Nu kan det være, at der skal implementeres noget helt nyt under Kielstrup og Mølby, da det er svært at sige, hvad de gerne vil taktisk.
De skal i hvert fald bestige et bjerg, hvis ikke det skal hedde 1. division i næste sæson. Inden forårspremieren er vejlenserne 10 point efter Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Lars Werge forsikrer dog, at hverken en mulig tilværelse i 1. division, et nyt ejerskab eller den ifølge ham vaklende konstruktion omkring klubben kan få Vejle Boldklub ud af hans hjerte.
TOPNYHED
Vigtigt nyt for Brian Riemer
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
Deler godt FC København-nyt
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
INTERVIEW
Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK
TIPSBLADET I EUROPA
LIVE: FC København holder pressemøde
NYHEDER
Landstræner overrasker: Her er VM-truppen
Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
Tadej vil gerne – holdet siger nej
NYHEDER
Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
MEDIE
Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent
NYHEDER
Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TIPSBLADETS DOM
Slår han ikke transferrekord er det en skandale
HELT VILDT
Stjerne truet med pistol af fodboldagent
AVIS
Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu
NYHEDER
Hattrickhelt var meget frustreret
MEDIE
Kaster hård dom over Eriksen
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
– Det er dovent
TOPNYHED