Instans slår fast: Viktor Fischers hilsen til OB-fans var uhensigtsmæssig

Viktor Fischer kan have medvirket til at gruppen af OB-fans, der kom med homofobiske tilråb, voksede sig større, slår Fodboldens Disciplinærinstans fast



Lang de fleste danske fodbold-fans har set klippet, hvor FC København-stjernen Viktor Fischer med et stort smil på vinker og fingerkysser ned mod OB’s fans efter, at FC Købehavn har vundet søndagens Superliga-kamp med 1-0.

Årsagen var, at FCK-spilleren undervejs i kampen var blevet mødt med homofobiske tilråb fra en mindre gruppe OB-fans – hvilket siden har været yderst omtalt i masser af danske medier og har ført til ekstra opmærksomhed på homofobi i dansk fodbold.
Men netop FCK-spillerens gestikuleren og “spil” med hjemmeholdets fans i søndagens Superliga-opgør fremhæves i gennemgangen af Fodboldens Disciplinærinstans, der netop har tildelt OB en bøde på 25.000 kroner på grund af fansenes ytringer. 

I sagens redegørelse fremgår det, at Viktor Fischer fra en gruppe OB-fans undervejs i kampen havde modtaget homofobiske tilråb. Og da FC København efter 77 minutters spil scorede kampens eneste mål foran netop afsnittet med OB’s mest inkarnerede fans, gestikulerede Viktor Fischer ekstra kraftigt i retning af tribunen, hvorfra tilråbene var kommet. 

En gestikuleren som Fodboldens Disciplinærinstans finder uhensigtsmæssig, da den kan have provokeret i en grad, der kan have resulteret i, at flere OB-fans fandt samme i den homofobiske svada mod FCK-spilleren. 

I instansens bemærkninger fremgår det:

– Fodboldens Disciplinærinstans bemærker vedrørende sanktionsfastsættelsen, at der i OB’s tilfælde er tale om et førstegangstilfælde af sager af den pågældende karakter samt at FC København-spilleren Viktor Fischer med sin gestikuleren mod OB’s fans umiddelbart efter FC Københavns scoring på en uhensigtsmæssig måde kan have medvirket til at eskalere sagens omfang.

I redegørelsen fra OB fremgår det, at de homofobiske tilråb startede fra en gruppe på 4-6 ikke identificerede personer, men at gruppen efter FCK-scoringen og Viktor Fischers gestikuleren voksede til en gruppe på 20-25 personer. 

OB har i klubbens redegørelse erkendt, at råbene fandt sted og at klubben tager skarp afstand fra episoderne. Desuden kommer klubben fremadrettet til at opruste på kontrollen af, hvordan fansene opfører sig til både hjemme- og udekampe.

Læs hele kendelsen her





Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub




LIVE

TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Verdensstjernes søn landet i København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

‘Det kommer aldrig til at ske’

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Nærmer sig aftale

Vil undgå Bendtner-stunt

– Kunne godt ende i noget værre ballade

På blokken i danskerklub

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Sur over Brøndby-transfer’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål