Lang de fleste danske fodbold-fans har set klippet, hvor FC København-stjernen Viktor Fischer med et stort smil på vinker og fingerkysser ned mod OB’s fans efter, at FC Købehavn har vundet søndagens Superliga-kamp med 1-0.
Årsagen var, at FCK-spilleren undervejs i kampen var blevet mødt med homofobiske tilråb fra en mindre gruppe OB-fans – hvilket siden har været yderst omtalt i masser af danske medier og har ført til ekstra opmærksomhed på homofobi i dansk fodbold.
Men netop FCK-spillerens gestikuleren og “spil” med hjemmeholdets fans i søndagens Superliga-opgør fremhæves i gennemgangen af Fodboldens Disciplinærinstans, der netop har tildelt OB en bøde på 25.000 kroner på grund af fansenes ytringer.
I sagens redegørelse fremgår det, at Viktor Fischer fra en gruppe OB-fans undervejs i kampen havde modtaget homofobiske tilråb. Og da FC København efter 77 minutters spil scorede kampens eneste mål foran netop afsnittet med OB’s mest inkarnerede fans, gestikulerede Viktor Fischer ekstra kraftigt i retning af tribunen, hvorfra tilråbene var kommet.
En gestikuleren som Fodboldens Disciplinærinstans finder uhensigtsmæssig, da den kan have provokeret i en grad, der kan have resulteret i, at flere OB-fans fandt samme i den homofobiske svada mod FCK-spilleren.
I instansens bemærkninger fremgår det:
– Fodboldens Disciplinærinstans bemærker vedrørende sanktionsfastsættelsen, at der i OB’s tilfælde er tale om et førstegangstilfælde af sager af den pågældende karakter samt at FC København-spilleren Viktor Fischer med sin gestikuleren mod OB’s fans umiddelbart efter FC Københavns scoring på en uhensigtsmæssig måde kan have medvirket til at eskalere sagens omfang.
I redegørelsen fra OB fremgår det, at de homofobiske tilråb startede fra en gruppe på 4-6 ikke identificerede personer, men at gruppen efter FCK-scoringen og Viktor Fischers gestikuleren voksede til en gruppe på 20-25 personer.
OB har i klubbens redegørelse erkendt, at råbene fandt sted og at klubben tager skarp afstand fra episoderne. Desuden kommer klubben fremadrettet til at opruste på kontrollen af, hvordan fansene opfører sig til både hjemme- og udekampe.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Argentina – Egypten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
