Lang de fleste danske fodbold-fans har set klippet, hvor FC København-stjernen Viktor Fischer med et stort smil på vinker og fingerkysser ned mod OB’s fans efter, at FC Købehavn har vundet søndagens Superliga-kamp med 1-0.
Årsagen var, at FCK-spilleren undervejs i kampen var blevet mødt med homofobiske tilråb fra en mindre gruppe OB-fans – hvilket siden har været yderst omtalt i masser af danske medier og har ført til ekstra opmærksomhed på homofobi i dansk fodbold.
Men netop FCK-spillerens gestikuleren og “spil” med hjemmeholdets fans i søndagens Superliga-opgør fremhæves i gennemgangen af Fodboldens Disciplinærinstans, der netop har tildelt OB en bøde på 25.000 kroner på grund af fansenes ytringer.
I sagens redegørelse fremgår det, at Viktor Fischer fra en gruppe OB-fans undervejs i kampen havde modtaget homofobiske tilråb. Og da FC København efter 77 minutters spil scorede kampens eneste mål foran netop afsnittet med OB’s mest inkarnerede fans, gestikulerede Viktor Fischer ekstra kraftigt i retning af tribunen, hvorfra tilråbene var kommet.
En gestikuleren som Fodboldens Disciplinærinstans finder uhensigtsmæssig, da den kan have provokeret i en grad, der kan have resulteret i, at flere OB-fans fandt samme i den homofobiske svada mod FCK-spilleren.
I instansens bemærkninger fremgår det:
– Fodboldens Disciplinærinstans bemærker vedrørende sanktionsfastsættelsen, at der i OB’s tilfælde er tale om et førstegangstilfælde af sager af den pågældende karakter samt at FC København-spilleren Viktor Fischer med sin gestikuleren mod OB’s fans umiddelbart efter FC Københavns scoring på en uhensigtsmæssig måde kan have medvirket til at eskalere sagens omfang.
I redegørelsen fra OB fremgår det, at de homofobiske tilråb startede fra en gruppe på 4-6 ikke identificerede personer, men at gruppen efter FCK-scoringen og Viktor Fischers gestikuleren voksede til en gruppe på 20-25 personer.
OB har i klubbens redegørelse erkendt, at råbene fandt sted og at klubben tager skarp afstand fra episoderne. Desuden kommer klubben fremadrettet til at opruste på kontrollen af, hvordan fansene opfører sig til både hjemme- og udekampe.
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
Et slag fra førstepladsen
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
INTERVIEW
