Instans slår fast: Viktor Fischers hilsen til OB-fans var uhensigtsmæssig

Viktor Fischer kan have medvirket til at gruppen af OB-fans, der kom med homofobiske tilråb, voksede sig større, slår Fodboldens Disciplinærinstans fast



Lang de fleste danske fodbold-fans har set klippet, hvor FC København-stjernen Viktor Fischer med et stort smil på vinker og fingerkysser ned mod OB’s fans efter, at FC Købehavn har vundet søndagens Superliga-kamp med 1-0.

Årsagen var, at FCK-spilleren undervejs i kampen var blevet mødt med homofobiske tilråb fra en mindre gruppe OB-fans – hvilket siden har været yderst omtalt i masser af danske medier og har ført til ekstra opmærksomhed på homofobi i dansk fodbold.
Men netop FCK-spillerens gestikuleren og “spil” med hjemmeholdets fans i søndagens Superliga-opgør fremhæves i gennemgangen af Fodboldens Disciplinærinstans, der netop har tildelt OB en bøde på 25.000 kroner på grund af fansenes ytringer. 

I sagens redegørelse fremgår det, at Viktor Fischer fra en gruppe OB-fans undervejs i kampen havde modtaget homofobiske tilråb. Og da FC København efter 77 minutters spil scorede kampens eneste mål foran netop afsnittet med OB’s mest inkarnerede fans, gestikulerede Viktor Fischer ekstra kraftigt i retning af tribunen, hvorfra tilråbene var kommet. 

En gestikuleren som Fodboldens Disciplinærinstans finder uhensigtsmæssig, da den kan have provokeret i en grad, der kan have resulteret i, at flere OB-fans fandt samme i den homofobiske svada mod FCK-spilleren. 

I instansens bemærkninger fremgår det:

– Fodboldens Disciplinærinstans bemærker vedrørende sanktionsfastsættelsen, at der i OB’s tilfælde er tale om et førstegangstilfælde af sager af den pågældende karakter samt at FC København-spilleren Viktor Fischer med sin gestikuleren mod OB’s fans umiddelbart efter FC Københavns scoring på en uhensigtsmæssig måde kan have medvirket til at eskalere sagens omfang.

I redegørelsen fra OB fremgår det, at de homofobiske tilråb startede fra en gruppe på 4-6 ikke identificerede personer, men at gruppen efter FCK-scoringen og Viktor Fischers gestikuleren voksede til en gruppe på 20-25 personer. 

OB har i klubbens redegørelse erkendt, at råbene fandt sted og at klubben tager skarp afstand fra episoderne. Desuden kommer klubben fremadrettet til at opruste på kontrollen af, hvordan fansene opfører sig til både hjemme- og udekampe.

Læs hele kendelsen her





Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Tror på overraskelse i startopstilling

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Superliga-premiere aflyst

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Brøndby IF – Randers FC

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

– Priserne er eksploderet

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Fælder bekymrende dom efter chok

Spændende OB-nyhed

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Medier fælder hård dom

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

De vil have Martin Braithwaite

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Superliga-profil skadet

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Brian Riemer på plads til topkamp

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig