Instans slår fast: Viktor Fischers hilsen til OB-fans var uhensigtsmæssig

Viktor Fischer kan have medvirket til at gruppen af OB-fans, der kom med homofobiske tilråb, voksede sig større, slår Fodboldens Disciplinærinstans fast



Lang de fleste danske fodbold-fans har set klippet, hvor FC København-stjernen Viktor Fischer med et stort smil på vinker og fingerkysser ned mod OB’s fans efter, at FC Købehavn har vundet søndagens Superliga-kamp med 1-0.

Årsagen var, at FCK-spilleren undervejs i kampen var blevet mødt med homofobiske tilråb fra en mindre gruppe OB-fans – hvilket siden har været yderst omtalt i masser af danske medier og har ført til ekstra opmærksomhed på homofobi i dansk fodbold.
Men netop FCK-spillerens gestikuleren og “spil” med hjemmeholdets fans i søndagens Superliga-opgør fremhæves i gennemgangen af Fodboldens Disciplinærinstans, der netop har tildelt OB en bøde på 25.000 kroner på grund af fansenes ytringer. 

I sagens redegørelse fremgår det, at Viktor Fischer fra en gruppe OB-fans undervejs i kampen havde modtaget homofobiske tilråb. Og da FC København efter 77 minutters spil scorede kampens eneste mål foran netop afsnittet med OB’s mest inkarnerede fans, gestikulerede Viktor Fischer ekstra kraftigt i retning af tribunen, hvorfra tilråbene var kommet. 

En gestikuleren som Fodboldens Disciplinærinstans finder uhensigtsmæssig, da den kan have provokeret i en grad, der kan have resulteret i, at flere OB-fans fandt samme i den homofobiske svada mod FCK-spilleren. 

I instansens bemærkninger fremgår det:

– Fodboldens Disciplinærinstans bemærker vedrørende sanktionsfastsættelsen, at der i OB’s tilfælde er tale om et førstegangstilfælde af sager af den pågældende karakter samt at FC København-spilleren Viktor Fischer med sin gestikuleren mod OB’s fans umiddelbart efter FC Københavns scoring på en uhensigtsmæssig måde kan have medvirket til at eskalere sagens omfang.

I redegørelsen fra OB fremgår det, at de homofobiske tilråb startede fra en gruppe på 4-6 ikke identificerede personer, men at gruppen efter FCK-scoringen og Viktor Fischers gestikuleren voksede til en gruppe på 20-25 personer. 

OB har i klubbens redegørelse erkendt, at råbene fandt sted og at klubben tager skarp afstand fra episoderne. Desuden kommer klubben fremadrettet til at opruste på kontrollen af, hvordan fansene opfører sig til både hjemme- og udekampe.

Læs hele kendelsen her





Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

LIVE: Danmark – Nordmakedonien

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Spår: Her ender Mohamed Salah

Nægter at undskylde til Steve Cooper



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

FC København jagter Neestrup-erstatning

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Philip Billing tabte kæben

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Brøndby-handel er kollapset

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nu flytter anfører til Danmark

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Kæmpe nyhed i udlandet

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

– Det er Neestrups tre største fejl

Divisionsforeningen med markant udmelding

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter