Instans slår fast: Viktor Fischers hilsen til OB-fans var uhensigtsmæssig

Viktor Fischer kan have medvirket til at gruppen af OB-fans, der kom med homofobiske tilråb, voksede sig større, slår Fodboldens Disciplinærinstans fast



Lang de fleste danske fodbold-fans har set klippet, hvor FC København-stjernen Viktor Fischer med et stort smil på vinker og fingerkysser ned mod OB’s fans efter, at FC Købehavn har vundet søndagens Superliga-kamp med 1-0.

Årsagen var, at FCK-spilleren undervejs i kampen var blevet mødt med homofobiske tilråb fra en mindre gruppe OB-fans – hvilket siden har været yderst omtalt i masser af danske medier og har ført til ekstra opmærksomhed på homofobi i dansk fodbold.
Men netop FCK-spillerens gestikuleren og “spil” med hjemmeholdets fans i søndagens Superliga-opgør fremhæves i gennemgangen af Fodboldens Disciplinærinstans, der netop har tildelt OB en bøde på 25.000 kroner på grund af fansenes ytringer. 

I sagens redegørelse fremgår det, at Viktor Fischer fra en gruppe OB-fans undervejs i kampen havde modtaget homofobiske tilråb. Og da FC København efter 77 minutters spil scorede kampens eneste mål foran netop afsnittet med OB’s mest inkarnerede fans, gestikulerede Viktor Fischer ekstra kraftigt i retning af tribunen, hvorfra tilråbene var kommet. 

En gestikuleren som Fodboldens Disciplinærinstans finder uhensigtsmæssig, da den kan have provokeret i en grad, der kan have resulteret i, at flere OB-fans fandt samme i den homofobiske svada mod FCK-spilleren. 

I instansens bemærkninger fremgår det:

– Fodboldens Disciplinærinstans bemærker vedrørende sanktionsfastsættelsen, at der i OB’s tilfælde er tale om et førstegangstilfælde af sager af den pågældende karakter samt at FC København-spilleren Viktor Fischer med sin gestikuleren mod OB’s fans umiddelbart efter FC Københavns scoring på en uhensigtsmæssig måde kan have medvirket til at eskalere sagens omfang.

I redegørelsen fra OB fremgår det, at de homofobiske tilråb startede fra en gruppe på 4-6 ikke identificerede personer, men at gruppen efter FCK-scoringen og Viktor Fischers gestikuleren voksede til en gruppe på 20-25 personer. 

OB har i klubbens redegørelse erkendt, at råbene fandt sted og at klubben tager skarp afstand fra episoderne. Desuden kommer klubben fremadrettet til at opruste på kontrollen af, hvordan fansene opfører sig til både hjemme- og udekampe.

Læs hele kendelsen her





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC København byder på kantspiller

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

– Det er forfærdeligt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

‘Det er ret let at se’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

I chok over Tottenham

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Tyskere blitzer Nordlondon

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon