Lang de fleste danske fodbold-fans har set klippet, hvor FC København-stjernen Viktor Fischer med et stort smil på vinker og fingerkysser ned mod OB’s fans efter, at FC Købehavn har vundet søndagens Superliga-kamp med 1-0.
Årsagen var, at FCK-spilleren undervejs i kampen var blevet mødt med homofobiske tilråb fra en mindre gruppe OB-fans – hvilket siden har været yderst omtalt i masser af danske medier og har ført til ekstra opmærksomhed på homofobi i dansk fodbold.
Men netop FCK-spillerens gestikuleren og “spil” med hjemmeholdets fans i søndagens Superliga-opgør fremhæves i gennemgangen af Fodboldens Disciplinærinstans, der netop har tildelt OB en bøde på 25.000 kroner på grund af fansenes ytringer.
I sagens redegørelse fremgår det, at Viktor Fischer fra en gruppe OB-fans undervejs i kampen havde modtaget homofobiske tilråb. Og da FC København efter 77 minutters spil scorede kampens eneste mål foran netop afsnittet med OB’s mest inkarnerede fans, gestikulerede Viktor Fischer ekstra kraftigt i retning af tribunen, hvorfra tilråbene var kommet.
En gestikuleren som Fodboldens Disciplinærinstans finder uhensigtsmæssig, da den kan have provokeret i en grad, der kan have resulteret i, at flere OB-fans fandt samme i den homofobiske svada mod FCK-spilleren.
I instansens bemærkninger fremgår det:
– Fodboldens Disciplinærinstans bemærker vedrørende sanktionsfastsættelsen, at der i OB’s tilfælde er tale om et førstegangstilfælde af sager af den pågældende karakter samt at FC København-spilleren Viktor Fischer med sin gestikuleren mod OB’s fans umiddelbart efter FC Københavns scoring på en uhensigtsmæssig måde kan have medvirket til at eskalere sagens omfang.
I redegørelsen fra OB fremgår det, at de homofobiske tilråb startede fra en gruppe på 4-6 ikke identificerede personer, men at gruppen efter FCK-scoringen og Viktor Fischers gestikuleren voksede til en gruppe på 20-25 personer.
OB har i klubbens redegørelse erkendt, at råbene fandt sted og at klubben tager skarp afstand fra episoderne. Desuden kommer klubben fremadrettet til at opruste på kontrollen af, hvordan fansene opfører sig til både hjemme- og udekampe.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
