Søren Pedersen befinder sig lige nu i Liverpool, og tirsdag skal han sammen med en række af Randers FC's sponsorer se Merseyside-klubben dyste i Champions League mod Bayer Leverkusen.
I næste sæson vender han måske tilbage til Anfield, hvis Randers FC skal møde Liverpool i verdens fornemste klubturnering.
Okay, det er måske liiiige at stramme den…..
Men det går ganske udmærket for kronjyderne. Sådan vil de nok selv vil formulere på det kanter, hvor man som bekendt hverken rutter med de store ord eller med armbevægelserne.
Direktør Søren Pedersen er i hvert fald ganske godt tilfreds.
– Det er dejligt. Når det går godt, og der kommer point på kontoen, er det meste jo positivt. Det giver også mod på mere, siger Randers-bossen til Tipsbladet.
Søren Pedersen fastslår, at han er tilfreds med truppen, trænerstaben og den generelle udvikling, klubben er inde i. Samtidig er der sket en uvurderlig ting i Kronjylland.
De har fået markant flere penge mellem hænderne.
For nok kan man gøre mange ting rigtigt, men til syvende og sidst betyder saldoen på kontoen noget.
– Vi har bokset over vores økonomiske vægt i noget tid, men qua vores europæiske deltagelse i 2021 og nogle gode spillersalg har vi formået at øge vores sportslige budget. Det er derfor, vi nu kan sige, at vi gerne vil kæmpe med om top seks, fastslår Søren Pedersen.
Randers FC har øget det sportslige budget med 25-30 procent i løbet af de seneste par år.
– Det har været meget vigtigt, at vi har kunnet gøre det. Det var urealistisk at leve op til de høje ambitioner, vi har i Randers, med det budget, vi havde tidligere.
Artiklen fortsætter under billedet

Tæt på at blive solgt?
Det øgede budget har gjort det muligt for Randers FC at etablere sig i Superligaen, men her skulle det ikke gerne slutte for kronjyderne.
Randers drømmer større, og det vil kræve en yderligere økonomisk saltvandsindsprøjtning.
Det er ikke nogen hemmelighed, at den kan komme i form af et nyt ejerskab, og i den forbindelse går Superliga-klubben nogle meget spændende uger i møde.
– Det bliver endnu dyrere at fange de næste klubber i rækken, og det er derfor, Randers er på udkig efter nye investorer, som kan hjælpe os. Det kan både være udenlandske investorer eller lokale, som er villige til at investere endnu flere penge.
– I løbet af det her efterår ved vi, hvad retningen bliver. Om vi fortsat er på aktiv jagt efter investorer, eller om vi skal se, hvor meget vi kan rejse lokalt. Det får vi en afklaring på i løbet af efteråret. Det er bestemt en spændende tid lige nu. Heldigvis har vi nogle ejere, som er kræsne i forhold til de investorer, vi taler med, siger Søren Pedersen.
Og det er spændende pengemænd, der lurer på Randers FC.
– Investorerne bider da mærke i, at vi har løftet os – både hvad angår salg af spillere og resultaterne på banen. De kan selvfølgelig også se, at vi har en masse spændende spillere med et stort salgspotentiale, slutter Randers-bossen.
Næste opgave for Randers FC er mod Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Messi-statue fjernes
MEDIE
Klar til at gå shopamok
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Han er årets træner i Premier League
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
EKSKLUSIVT