Søren Pedersen befinder sig lige nu i Liverpool, og tirsdag skal han sammen med en række af Randers FC's sponsorer se Merseyside-klubben dyste i Champions League mod Bayer Leverkusen.
I næste sæson vender han måske tilbage til Anfield, hvis Randers FC skal møde Liverpool i verdens fornemste klubturnering.
Okay, det er måske liiiige at stramme den…..
Men det går ganske udmærket for kronjyderne. Sådan vil de nok selv vil formulere på det kanter, hvor man som bekendt hverken rutter med de store ord eller med armbevægelserne.
Direktør Søren Pedersen er i hvert fald ganske godt tilfreds.
– Det er dejligt. Når det går godt, og der kommer point på kontoen, er det meste jo positivt. Det giver også mod på mere, siger Randers-bossen til Tipsbladet.
Søren Pedersen fastslår, at han er tilfreds med truppen, trænerstaben og den generelle udvikling, klubben er inde i. Samtidig er der sket en uvurderlig ting i Kronjylland.
De har fået markant flere penge mellem hænderne.
For nok kan man gøre mange ting rigtigt, men til syvende og sidst betyder saldoen på kontoen noget.
– Vi har bokset over vores økonomiske vægt i noget tid, men qua vores europæiske deltagelse i 2021 og nogle gode spillersalg har vi formået at øge vores sportslige budget. Det er derfor, vi nu kan sige, at vi gerne vil kæmpe med om top seks, fastslår Søren Pedersen.
Randers FC har øget det sportslige budget med 25-30 procent i løbet af de seneste par år.
– Det har været meget vigtigt, at vi har kunnet gøre det. Det var urealistisk at leve op til de høje ambitioner, vi har i Randers, med det budget, vi havde tidligere.
Artiklen fortsætter under billedet

Tæt på at blive solgt?
Det øgede budget har gjort det muligt for Randers FC at etablere sig i Superligaen, men her skulle det ikke gerne slutte for kronjyderne.
Randers drømmer større, og det vil kræve en yderligere økonomisk saltvandsindsprøjtning.
Det er ikke nogen hemmelighed, at den kan komme i form af et nyt ejerskab, og i den forbindelse går Superliga-klubben nogle meget spændende uger i møde.
– Det bliver endnu dyrere at fange de næste klubber i rækken, og det er derfor, Randers er på udkig efter nye investorer, som kan hjælpe os. Det kan både være udenlandske investorer eller lokale, som er villige til at investere endnu flere penge.
– I løbet af det her efterår ved vi, hvad retningen bliver. Om vi fortsat er på aktiv jagt efter investorer, eller om vi skal se, hvor meget vi kan rejse lokalt. Det får vi en afklaring på i løbet af efteråret. Det er bestemt en spændende tid lige nu. Heldigvis har vi nogle ejere, som er kræsne i forhold til de investorer, vi taler med, siger Søren Pedersen.
Og det er spændende pengemænd, der lurer på Randers FC.
– Investorerne bider da mærke i, at vi har løftet os – både hvad angår salg af spillere og resultaterne på banen. De kan selvfølgelig også se, at vi har en masse spændende spillere med et stort salgspotentiale, slutter Randers-bossen.
Næste opgave for Randers FC er mod Silkeborg IF.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED