Søren Pedersen befinder sig lige nu i Liverpool, og tirsdag skal han sammen med en række af Randers FC's sponsorer se Merseyside-klubben dyste i Champions League mod Bayer Leverkusen.
I næste sæson vender han måske tilbage til Anfield, hvis Randers FC skal møde Liverpool i verdens fornemste klubturnering.
Okay, det er måske liiiige at stramme den…..
Men det går ganske udmærket for kronjyderne. Sådan vil de nok selv vil formulere på det kanter, hvor man som bekendt hverken rutter med de store ord eller med armbevægelserne.
Direktør Søren Pedersen er i hvert fald ganske godt tilfreds.
– Det er dejligt. Når det går godt, og der kommer point på kontoen, er det meste jo positivt. Det giver også mod på mere, siger Randers-bossen til Tipsbladet.
Søren Pedersen fastslår, at han er tilfreds med truppen, trænerstaben og den generelle udvikling, klubben er inde i. Samtidig er der sket en uvurderlig ting i Kronjylland.
De har fået markant flere penge mellem hænderne.
For nok kan man gøre mange ting rigtigt, men til syvende og sidst betyder saldoen på kontoen noget.
– Vi har bokset over vores økonomiske vægt i noget tid, men qua vores europæiske deltagelse i 2021 og nogle gode spillersalg har vi formået at øge vores sportslige budget. Det er derfor, vi nu kan sige, at vi gerne vil kæmpe med om top seks, fastslår Søren Pedersen.
Randers FC har øget det sportslige budget med 25-30 procent i løbet af de seneste par år.
– Det har været meget vigtigt, at vi har kunnet gøre det. Det var urealistisk at leve op til de høje ambitioner, vi har i Randers, med det budget, vi havde tidligere.
Artiklen fortsætter under billedet

Tæt på at blive solgt?
Det øgede budget har gjort det muligt for Randers FC at etablere sig i Superligaen, men her skulle det ikke gerne slutte for kronjyderne.
Randers drømmer større, og det vil kræve en yderligere økonomisk saltvandsindsprøjtning.
Det er ikke nogen hemmelighed, at den kan komme i form af et nyt ejerskab, og i den forbindelse går Superliga-klubben nogle meget spændende uger i møde.
– Det bliver endnu dyrere at fange de næste klubber i rækken, og det er derfor, Randers er på udkig efter nye investorer, som kan hjælpe os. Det kan både være udenlandske investorer eller lokale, som er villige til at investere endnu flere penge.
– I løbet af det her efterår ved vi, hvad retningen bliver. Om vi fortsat er på aktiv jagt efter investorer, eller om vi skal se, hvor meget vi kan rejse lokalt. Det får vi en afklaring på i løbet af efteråret. Det er bestemt en spændende tid lige nu. Heldigvis har vi nogle ejere, som er kræsne i forhold til de investorer, vi taler med, siger Søren Pedersen.
Og det er spændende pengemænd, der lurer på Randers FC.
– Investorerne bider da mærke i, at vi har løftet os – både hvad angår salg af spillere og resultaterne på banen. De kan selvfølgelig også se, at vi har en masse spændende spillere med et stort salgspotentiale, slutter Randers-bossen.
Næste opgave for Randers FC er mod Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
OPTAKT
Australien – Egypten
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT