Inter er klar til CL-finale efter sejr over Milan

Efter endnu en sejr over Milan i semifinalen er Inter klar til sin første Champions League-finale siden 2010.



Inter er klar til sæsonens Champions League-finale, der spilles i Istanbul 10. juni.

Det blev en kendsgerning, da returkampen i den rent italienske semifinale endte 1-0 til Inter over Milan på San Siro.

Inter havde vundet den første kamp på samme stadion med 2-0 og vinder dermed samlet med 3-0.

Det er sjette gang, at Inter er i finalen i Europas fineste klubturnering. Senest var i 2010, da klubben vandt trofæet for tredje gang. Milan var senest i finalen i 2007, hvor Liverpool blev slået.

Milano-derbyet er kendt som et af de største lokalopgør, men det blev aldrig det helt store sus onsdag aften målt på kvalitet og spænding, og Milan havde ikke evnerne til at levere et comeback.

Simon Kjær var udeladt af Milans startopstilling, og selv om han så ud til at være på vej ind efter godt en time, fik han ikke spilletid.

Kampen begyndte faktisk livligt, og allerede efter ti minutter tilspillede Milan sig den store chance, som for alvor kunne have skabt spænding.

Fra ti meters afstand midt for mål afsluttede Brahim Díaz dog for svagt, og keeper André Onana kunne redde.

I forhold til den første kamp havde Milan angriberen Rafael Leao tilbage fra en skade, og kort før pausen viste han prøve på sin gennembrudskraft.

Sæsontopscoreren sled sig fri i feltet, men hans afslutning strøg lige forbi den ene opstander.

Inter kontrollerede dog generelt kampen godt og kom også til sine forsøg, men helt store blev chancerne sjældent.

Efter pausen havde Milan svært ved at skabe chancer, og i stedet satte Inter sagerne helt på plads med godt et kvarter tilbage.

Indskiftede Romelu Lukaku fandt Lautaro Martínez, der sparkede bolden ind i det korte hjørne til 1-0.

Det kunne Milan ikke svare tilbage på. Holdet befinder sig i en svær periode, mens Inter mødte formstærk op, og den tendens blev der ikke lavet om på tirsdag.

Onsdag findes Inters finalemodstander, når Manchester City tager imod Real Madrid i den anden semifinales returkamp efter 1-1 i det første møde.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Spår stor transferaktivitet i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken overvejede at sige op

FC Fredericia – OB