Inter er klar til sæsonens Champions League-finale, der spilles i Istanbul 10. juni.
Det blev en kendsgerning, da returkampen i den rent italienske semifinale endte 1-0 til Inter over Milan på San Siro.
Inter havde vundet den første kamp på samme stadion med 2-0 og vinder dermed samlet med 3-0.
Det er sjette gang, at Inter er i finalen i Europas fineste klubturnering. Senest var i 2010, da klubben vandt trofæet for tredje gang. Milan var senest i finalen i 2007, hvor Liverpool blev slået.
Milano-derbyet er kendt som et af de største lokalopgør, men det blev aldrig det helt store sus onsdag aften målt på kvalitet og spænding, og Milan havde ikke evnerne til at levere et comeback.
Simon Kjær var udeladt af Milans startopstilling, og selv om han så ud til at være på vej ind efter godt en time, fik han ikke spilletid.
Kampen begyndte faktisk livligt, og allerede efter ti minutter tilspillede Milan sig den store chance, som for alvor kunne have skabt spænding.
Fra ti meters afstand midt for mål afsluttede Brahim Díaz dog for svagt, og keeper André Onana kunne redde.
I forhold til den første kamp havde Milan angriberen Rafael Leao tilbage fra en skade, og kort før pausen viste han prøve på sin gennembrudskraft.
Sæsontopscoreren sled sig fri i feltet, men hans afslutning strøg lige forbi den ene opstander.
Inter kontrollerede dog generelt kampen godt og kom også til sine forsøg, men helt store blev chancerne sjældent.
Efter pausen havde Milan svært ved at skabe chancer, og i stedet satte Inter sagerne helt på plads med godt et kvarter tilbage.
Indskiftede Romelu Lukaku fandt Lautaro Martínez, der sparkede bolden ind i det korte hjørne til 1-0.
Det kunne Milan ikke svare tilbage på. Holdet befinder sig i en svær periode, mens Inter mødte formstærk op, og den tendens blev der ikke lavet om på tirsdag.
Onsdag findes Inters finalemodstander, når Manchester City tager imod Real Madrid i den anden semifinales returkamp efter 1-1 i det første møde.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Frankrig – Irak
OPTAKT
Norge – Senegal
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Slagter stjerner: Noget lort!
BIZART