Inter er klar til CL-finale efter sejr over Milan

Efter endnu en sejr over Milan i semifinalen er Inter klar til sin første Champions League-finale siden 2010.



Inter er klar til sæsonens Champions League-finale, der spilles i Istanbul 10. juni.

Det blev en kendsgerning, da returkampen i den rent italienske semifinale endte 1-0 til Inter over Milan på San Siro.

Inter havde vundet den første kamp på samme stadion med 2-0 og vinder dermed samlet med 3-0.

Det er sjette gang, at Inter er i finalen i Europas fineste klubturnering. Senest var i 2010, da klubben vandt trofæet for tredje gang. Milan var senest i finalen i 2007, hvor Liverpool blev slået.

Milano-derbyet er kendt som et af de største lokalopgør, men det blev aldrig det helt store sus onsdag aften målt på kvalitet og spænding, og Milan havde ikke evnerne til at levere et comeback.

Simon Kjær var udeladt af Milans startopstilling, og selv om han så ud til at være på vej ind efter godt en time, fik han ikke spilletid.

Kampen begyndte faktisk livligt, og allerede efter ti minutter tilspillede Milan sig den store chance, som for alvor kunne have skabt spænding.

Fra ti meters afstand midt for mål afsluttede Brahim Díaz dog for svagt, og keeper André Onana kunne redde.

I forhold til den første kamp havde Milan angriberen Rafael Leao tilbage fra en skade, og kort før pausen viste han prøve på sin gennembrudskraft.

Sæsontopscoreren sled sig fri i feltet, men hans afslutning strøg lige forbi den ene opstander.

Inter kontrollerede dog generelt kampen godt og kom også til sine forsøg, men helt store blev chancerne sjældent.

Efter pausen havde Milan svært ved at skabe chancer, og i stedet satte Inter sagerne helt på plads med godt et kvarter tilbage.

Indskiftede Romelu Lukaku fandt Lautaro Martínez, der sparkede bolden ind i det korte hjørne til 1-0.

Det kunne Milan ikke svare tilbage på. Holdet befinder sig i en svær periode, mens Inter mødte formstærk op, og den tendens blev der ikke lavet om på tirsdag.

Onsdag findes Inters finalemodstander, når Manchester City tager imod Real Madrid i den anden semifinales returkamp efter 1-1 i det første møde.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!