Inter er klar til CL-finale efter sejr over Milan

Efter endnu en sejr over Milan i semifinalen er Inter klar til sin første Champions League-finale siden 2010.



Inter er klar til sæsonens Champions League-finale, der spilles i Istanbul 10. juni.

Det blev en kendsgerning, da returkampen i den rent italienske semifinale endte 1-0 til Inter over Milan på San Siro.

Inter havde vundet den første kamp på samme stadion med 2-0 og vinder dermed samlet med 3-0.

Det er sjette gang, at Inter er i finalen i Europas fineste klubturnering. Senest var i 2010, da klubben vandt trofæet for tredje gang. Milan var senest i finalen i 2007, hvor Liverpool blev slået.

Milano-derbyet er kendt som et af de største lokalopgør, men det blev aldrig det helt store sus onsdag aften målt på kvalitet og spænding, og Milan havde ikke evnerne til at levere et comeback.

Simon Kjær var udeladt af Milans startopstilling, og selv om han så ud til at være på vej ind efter godt en time, fik han ikke spilletid.

Kampen begyndte faktisk livligt, og allerede efter ti minutter tilspillede Milan sig den store chance, som for alvor kunne have skabt spænding.

Fra ti meters afstand midt for mål afsluttede Brahim Díaz dog for svagt, og keeper André Onana kunne redde.

I forhold til den første kamp havde Milan angriberen Rafael Leao tilbage fra en skade, og kort før pausen viste han prøve på sin gennembrudskraft.

Sæsontopscoreren sled sig fri i feltet, men hans afslutning strøg lige forbi den ene opstander.

Inter kontrollerede dog generelt kampen godt og kom også til sine forsøg, men helt store blev chancerne sjældent.

Efter pausen havde Milan svært ved at skabe chancer, og i stedet satte Inter sagerne helt på plads med godt et kvarter tilbage.

Indskiftede Romelu Lukaku fandt Lautaro Martínez, der sparkede bolden ind i det korte hjørne til 1-0.

Det kunne Milan ikke svare tilbage på. Holdet befinder sig i en svær periode, mens Inter mødte formstærk op, og den tendens blev der ikke lavet om på tirsdag.

Onsdag findes Inters finalemodstander, når Manchester City tager imod Real Madrid i den anden semifinales returkamp efter 1-1 i det første møde.

/ritzau/





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Supercomputer: De vinder Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’