Eriksens succes fortsætter: Tæver Genoa

Genoa blev slået med 3-0, da Inter med Christian Eriksen i startopstillingen tog sin femte ligasejr i træk.



Der var aldrig rigtig tvivl om udfaldet, da Inter søndag tog imod Genoa.

Topholdet fra Milano kom foran allerede i første minut, og med to mål på cirka ti minutter i anden halvleg blev kampen endegyldigt lukket.

Dermed udnyttede Inter, at Juventus lørdag smed point ved at spille uafgjort ude mod Verona. Inter har på førstepladsen nu ti point ned til de forsvarende mestre fra Torino, der dog har spillet en kamp færre.

AC Milan er på andenpladsen fortsat fire point efter lokalrivalerne i toppen. Simon Kjær og co. slog Roma 2-1 søndag aften.

Christian Eriksen, som på det seneste har fået en del mere spilletid end tidligere, var for fjerde kamp i træk med fra start for Inter søndag.

Men modsat de foregående opgør fik danskeren denne gang lov til at spille alle 90 minutter.

Kampen var kun 34 sekunder gammel, da Romelu Lukaku fik målnettet til at blafre.

Belgieren modtog bolden cirka midt på Genoas banehalvdel, driblede hen til kanten af feltet og udplacerede gæsternes målmand med en skarp afslutning.

Det kunne sagtens være blevet til mere for hjemmeholdet i første halvleg. Inter sad tungt på bolden, men lykkedes ikke med at score yderligere inden turen i omklædningsrummet.

I anden halvlegs begyndelse var gassen gået lidt af Inters ballon, og Genoa fik mere gang i spillet.

Men Inter vågnede op. Matteo Darmian fordoblede føringen med cirka 20 minutter igen. Denne gang var Romelu Lukaku i oplæggerens rolle.

Alexis Sánchez lukkede lidt efter kampen, da han var vaks på en returbold, som blev headet i mål til 3-0. Sanchez var netop blevet skiftet ind og havde været på banen i cirka 15 sekunder.

Derefter var det bare et spørgsmål om tid, før sejren var en realitet.

AC Milans sejr over Roma, der var holdets første efter to nederlag i træk i Serie A, kom i stand efter scoringer af Franck Kessie på straffespark samt Ante Rebic. Simon Kjær spillede hele kampen for Milan.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

USA får drømmestart på VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Brøndby henter Alexander Drexel