Eriksens succes fortsætter: Tæver Genoa

Genoa blev slået med 3-0, da Inter med Christian Eriksen i startopstillingen tog sin femte ligasejr i træk.



Der var aldrig rigtig tvivl om udfaldet, da Inter søndag tog imod Genoa.

Topholdet fra Milano kom foran allerede i første minut, og med to mål på cirka ti minutter i anden halvleg blev kampen endegyldigt lukket.

Dermed udnyttede Inter, at Juventus lørdag smed point ved at spille uafgjort ude mod Verona. Inter har på førstepladsen nu ti point ned til de forsvarende mestre fra Torino, der dog har spillet en kamp færre.

AC Milan er på andenpladsen fortsat fire point efter lokalrivalerne i toppen. Simon Kjær og co. slog Roma 2-1 søndag aften.

Christian Eriksen, som på det seneste har fået en del mere spilletid end tidligere, var for fjerde kamp i træk med fra start for Inter søndag.

Men modsat de foregående opgør fik danskeren denne gang lov til at spille alle 90 minutter.

Kampen var kun 34 sekunder gammel, da Romelu Lukaku fik målnettet til at blafre.

Belgieren modtog bolden cirka midt på Genoas banehalvdel, driblede hen til kanten af feltet og udplacerede gæsternes målmand med en skarp afslutning.

Det kunne sagtens være blevet til mere for hjemmeholdet i første halvleg. Inter sad tungt på bolden, men lykkedes ikke med at score yderligere inden turen i omklædningsrummet.

I anden halvlegs begyndelse var gassen gået lidt af Inters ballon, og Genoa fik mere gang i spillet.

Men Inter vågnede op. Matteo Darmian fordoblede føringen med cirka 20 minutter igen. Denne gang var Romelu Lukaku i oplæggerens rolle.

Alexis Sánchez lukkede lidt efter kampen, da han var vaks på en returbold, som blev headet i mål til 3-0. Sanchez var netop blevet skiftet ind og havde været på banen i cirka 15 sekunder.

Derefter var det bare et spørgsmål om tid, før sejren var en realitet.

AC Milans sejr over Roma, der var holdets første efter to nederlag i træk i Serie A, kom i stand efter scoringer af Franck Kessie på straffespark samt Ante Rebic. Simon Kjær spillede hele kampen for Milan.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Landsholdet annoncerer to testkampe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FCM stanger lang karantæne ud til fan