Tæt guldkamp i Serie A

Inter kom bagud 0-2, men endte med at vinde 4-2, da Empoli fredag besøgte San Siro.



Lokalrivalerne fra AC Milan sad formentlig hjemme i sofaen og gned sig i hænderne i første halvleg af Inters kamp mod Empoli fredag.

Her kom Inter nemlig bagud 0-2. Et nederlag ville give Milan rigtig gode kort på hånden i jagten på mesterskabet i Serie A, men i stedet er Zlatan Ibrahimovic og co. nu under pres.

Inter vendte nemlig kampen på hovedet og vandt 4-2. Det betyder, at de forsvarende mestre hvert fald i et par døgn ligger nummer et.

Inter har 78 point, men har spillet en kamp mere end Milan, der har 77. Sidstnævnte hold skal søndag møde Verona og kan altså med en sejr generobre topplaceringen med blot to kampe tilbage.

Empoli tog Inter på sengen i fredagens opgør. Hjemmeholdet kom sløvt ud af startblokken, og der stod 1-0 til Empoli allerede efter små fem minutter.

Fem minutter senere lå bolden igen i nettet i Inters mål, men scoringen blev kaldt tilbage efter et VAR-tjek. Men det blev altså 2-0, da Kristjan Asllani scorede efter en lille halv times spil.

Men så kom Inter i gang. Med et selvmål blev der reduceret til 1-2, og lige før pausen udlignede Lautaro Martínez.

Den argentinske profil var også manden bag 3-2-målet, som blev sendt ind cirka 20 minutter inde i anden halvleg. I tillægstiden lukkede Alexis Sánchez kampen med sit mål til 4-2.

Senere fredag aften tabte Juventus 1-2 til Genoa, der skiftede Morten Frendrup ind efter pausen. Juventus var foran 1-0, men smed sin føring efter to Genoa-mål i kampens afslutning.

Domenico Criscito blev matchvinder med sit mål på straffespark over fem minutter inde i tillægstiden. Juventus ligger på fjerdepladsen i Serie A og er sikker på som minimum også at ende der, hvilket sikrer holdet en plads i Champions League næste sæson.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hårdt angreb på DBU-boss

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Massefyring i AC Milan



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Fem bud på Brøndbys nye træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til