Lokalrivalerne fra AC Milan sad formentlig hjemme i sofaen og gned sig i hænderne i første halvleg af Inters kamp mod Empoli fredag.
Her kom Inter nemlig bagud 0-2. Et nederlag ville give Milan rigtig gode kort på hånden i jagten på mesterskabet i Serie A, men i stedet er Zlatan Ibrahimovic og co. nu under pres.
Inter vendte nemlig kampen på hovedet og vandt 4-2. Det betyder, at de forsvarende mestre hvert fald i et par døgn ligger nummer et.
Inter har 78 point, men har spillet en kamp mere end Milan, der har 77. Sidstnævnte hold skal søndag møde Verona og kan altså med en sejr generobre topplaceringen med blot to kampe tilbage.
Empoli tog Inter på sengen i fredagens opgør. Hjemmeholdet kom sløvt ud af startblokken, og der stod 1-0 til Empoli allerede efter små fem minutter.
Fem minutter senere lå bolden igen i nettet i Inters mål, men scoringen blev kaldt tilbage efter et VAR-tjek. Men det blev altså 2-0, da Kristjan Asllani scorede efter en lille halv times spil.
Men så kom Inter i gang. Med et selvmål blev der reduceret til 1-2, og lige før pausen udlignede Lautaro Martínez.
Den argentinske profil var også manden bag 3-2-målet, som blev sendt ind cirka 20 minutter inde i anden halvleg. I tillægstiden lukkede Alexis Sánchez kampen med sit mål til 4-2.
Senere fredag aften tabte Juventus 1-2 til Genoa, der skiftede Morten Frendrup ind efter pausen. Juventus var foran 1-0, men smed sin føring efter to Genoa-mål i kampens afslutning.
Domenico Criscito blev matchvinder med sit mål på straffespark over fem minutter inde i tillægstiden. Juventus ligger på fjerdepladsen i Serie A og er sikker på som minimum også at ende der, hvilket sikrer holdet en plads i Champions League næste sæson.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE