Tæt guldkamp i Serie A

Inter kom bagud 0-2, men endte med at vinde 4-2, da Empoli fredag besøgte San Siro.



Lokalrivalerne fra AC Milan sad formentlig hjemme i sofaen og gned sig i hænderne i første halvleg af Inters kamp mod Empoli fredag.

Her kom Inter nemlig bagud 0-2. Et nederlag ville give Milan rigtig gode kort på hånden i jagten på mesterskabet i Serie A, men i stedet er Zlatan Ibrahimovic og co. nu under pres.

Inter vendte nemlig kampen på hovedet og vandt 4-2. Det betyder, at de forsvarende mestre hvert fald i et par døgn ligger nummer et.

Inter har 78 point, men har spillet en kamp mere end Milan, der har 77. Sidstnævnte hold skal søndag møde Verona og kan altså med en sejr generobre topplaceringen med blot to kampe tilbage.

Empoli tog Inter på sengen i fredagens opgør. Hjemmeholdet kom sløvt ud af startblokken, og der stod 1-0 til Empoli allerede efter små fem minutter.

Fem minutter senere lå bolden igen i nettet i Inters mål, men scoringen blev kaldt tilbage efter et VAR-tjek. Men det blev altså 2-0, da Kristjan Asllani scorede efter en lille halv times spil.

Men så kom Inter i gang. Med et selvmål blev der reduceret til 1-2, og lige før pausen udlignede Lautaro Martínez.

Den argentinske profil var også manden bag 3-2-målet, som blev sendt ind cirka 20 minutter inde i anden halvleg. I tillægstiden lukkede Alexis Sánchez kampen med sit mål til 4-2.

Senere fredag aften tabte Juventus 1-2 til Genoa, der skiftede Morten Frendrup ind efter pausen. Juventus var foran 1-0, men smed sin føring efter to Genoa-mål i kampens afslutning.

Domenico Criscito blev matchvinder med sit mål på straffespark over fem minutter inde i tillægstiden. Juventus ligger på fjerdepladsen i Serie A og er sikker på som minimum også at ende der, hvilket sikrer holdet en plads i Champions League næste sæson.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Forventer rekord i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Sort uheld’ i Viborg

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

– Han har en “grim” side

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”