Tæt guldkamp i Serie A

Inter kom bagud 0-2, men endte med at vinde 4-2, da Empoli fredag besøgte San Siro.



Lokalrivalerne fra AC Milan sad formentlig hjemme i sofaen og gned sig i hænderne i første halvleg af Inters kamp mod Empoli fredag.

Her kom Inter nemlig bagud 0-2. Et nederlag ville give Milan rigtig gode kort på hånden i jagten på mesterskabet i Serie A, men i stedet er Zlatan Ibrahimovic og co. nu under pres.

Inter vendte nemlig kampen på hovedet og vandt 4-2. Det betyder, at de forsvarende mestre hvert fald i et par døgn ligger nummer et.

Inter har 78 point, men har spillet en kamp mere end Milan, der har 77. Sidstnævnte hold skal søndag møde Verona og kan altså med en sejr generobre topplaceringen med blot to kampe tilbage.

Empoli tog Inter på sengen i fredagens opgør. Hjemmeholdet kom sløvt ud af startblokken, og der stod 1-0 til Empoli allerede efter små fem minutter.

Fem minutter senere lå bolden igen i nettet i Inters mål, men scoringen blev kaldt tilbage efter et VAR-tjek. Men det blev altså 2-0, da Kristjan Asllani scorede efter en lille halv times spil.

Men så kom Inter i gang. Med et selvmål blev der reduceret til 1-2, og lige før pausen udlignede Lautaro Martínez.

Den argentinske profil var også manden bag 3-2-målet, som blev sendt ind cirka 20 minutter inde i anden halvleg. I tillægstiden lukkede Alexis Sánchez kampen med sit mål til 4-2.

Senere fredag aften tabte Juventus 1-2 til Genoa, der skiftede Morten Frendrup ind efter pausen. Juventus var foran 1-0, men smed sin føring efter to Genoa-mål i kampens afslutning.

Domenico Criscito blev matchvinder med sit mål på straffespark over fem minutter inde i tillægstiden. Juventus ligger på fjerdepladsen i Serie A og er sikker på som minimum også at ende der, hvilket sikrer holdet en plads i Champions League næste sæson.

/ritzau/





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Tysk VM-chok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Dolberg sat til salg

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Medier sender ham hjem til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De jagter Henrik Meister

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne