Inter leverer comeback i storkamp

På en fremragende anden halvleg vandt Inter 4-2 over AS Roma og udbyggede føringen i den italienske Serie A.



Inter styrer fortsat mod det italienske mesterskab, og det er svært at se, hvad der skal bremse milaneserne i denne sæson.

Bagud med 1-2 fik Inter lørdag aften vendt det til en 4-2-sejr ude over AS Roma i Serie A.

Med sejren topper Inter rækken med 60 point. Juventus har syv point færre på andenpladsen.

Roma gjorde ellers sit til at forsøge at skabe spænding i den italienske topstrid. Men Inter var generelt stærkest set over hele kampen og især i anden halvleg.

Inter kom bedst fra start og foran 1-0 efter 17 minutter. Det var Inter-stopperen Francesco Acerbi, der headede bolden i mål fra en ellers vanskelig position.

Ti minutter senere udlignede Romas forsvarsspiller Gianluca Mancini til 1-1, og det skulle blive endnu bedre for romerne kort før pausen.

Her leverede Roma-angriberen Stephan El Shaarawy et spektakulært mål, da bolden tog træværket flere gange, inden den gik i mål til 2-1.

Begge romernes mål kom efter oplæg fra den formstærke midtbanespiller Lorenzo Pellegrini.

I anden halvleg stod der Inter på det meste, og det førte til tre mål – to af dem inden for blot syv minutter.

Efter 49 minutter udlignede Inter-angriberen Marcus Thuram til 2-2 efter et oplæg fra Matteo Darmian.

Syv minutter senere var Thuram på spil igen tæt inde foran mål. Det var dog ikke franskmanden, men derimod Roma-backen Angelino, der blev noteret for et selvmål.

Inters forsvarsspiller Benjamin Pavard var ved at lave et formidabelt mål på langskud, men bolden tog ydersiden af stolpen.

I kampens tillægstid øgede Inter til 4-2 i en anden halvleg, hvor førerholdet satte tingene eftertrykkeligt på plads.

Tidligere lørdag vandt Lazio 3-1 ude over Cagliari. Gustav Isaksen startede inde for Lazio, og den tidligere FC Midtjylland-spiller spillede de første 84 minutter.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort