Inter leverer comeback i storkamp

På en fremragende anden halvleg vandt Inter 4-2 over AS Roma og udbyggede føringen i den italienske Serie A.



Inter styrer fortsat mod det italienske mesterskab, og det er svært at se, hvad der skal bremse milaneserne i denne sæson.

Bagud med 1-2 fik Inter lørdag aften vendt det til en 4-2-sejr ude over AS Roma i Serie A.

Med sejren topper Inter rækken med 60 point. Juventus har syv point færre på andenpladsen.

Roma gjorde ellers sit til at forsøge at skabe spænding i den italienske topstrid. Men Inter var generelt stærkest set over hele kampen og især i anden halvleg.

Inter kom bedst fra start og foran 1-0 efter 17 minutter. Det var Inter-stopperen Francesco Acerbi, der headede bolden i mål fra en ellers vanskelig position.

Ti minutter senere udlignede Romas forsvarsspiller Gianluca Mancini til 1-1, og det skulle blive endnu bedre for romerne kort før pausen.

Her leverede Roma-angriberen Stephan El Shaarawy et spektakulært mål, da bolden tog træværket flere gange, inden den gik i mål til 2-1.

Begge romernes mål kom efter oplæg fra den formstærke midtbanespiller Lorenzo Pellegrini.

I anden halvleg stod der Inter på det meste, og det førte til tre mål – to af dem inden for blot syv minutter.

Efter 49 minutter udlignede Inter-angriberen Marcus Thuram til 2-2 efter et oplæg fra Matteo Darmian.

Syv minutter senere var Thuram på spil igen tæt inde foran mål. Det var dog ikke franskmanden, men derimod Roma-backen Angelino, der blev noteret for et selvmål.

Inters forsvarsspiller Benjamin Pavard var ved at lave et formidabelt mål på langskud, men bolden tog ydersiden af stolpen.

I kampens tillægstid øgede Inter til 4-2 i en anden halvleg, hvor førerholdet satte tingene eftertrykkeligt på plads.

Tidligere lørdag vandt Lazio 3-1 ude over Cagliari. Gustav Isaksen startede inde for Lazio, og den tidligere FC Midtjylland-spiller spillede de første 84 minutter.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Arsenal er i Champions League-finalen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Premier League-klub går all-in

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’