Inter og Eriksen forlænger vild stime

Inter var tæt på at kvaje sig hjemme mod Cagliari, men det lykkedes topholdet at hente en 1-0-sejr.



Inter og Christian Eriksen skal miste pusten, hvis ikke holdet skal lade sig krone som italiensk fodboldmester i denne sæson.

Søndag eftermiddag vandt topholdet den 11. ligakamp i træk, selv om det holdt hårdt på hjemmebane mod bundholdet Cagliari.

Først i det 77. minut lykkedes det Inter at få lavet sejrsmålet i 1-0-sejren.

Matteo Darmian kunne tæt under mål glide bolden over stregen efter et perfekt indlæg fra indskiftede Achraf Hakimi.

Dermed genetablerede Inter et forspring på 11 point ned til AC Milan på andenpladsen, efter at lokalrivalen ellers havde reduceret forspringet som følge af en udesejr over Parma lørdag.

Senere søndag vandt Juventus og Napoli henholdsvis 3-1 og 2-0 over Genoa og Sampdoria. Dermed er der status quo i toppen af Serie A efter denne weekend, da alle de fire tophold vandt.

Christian Eriksen fik de første 81 minutter af opgøret på Inters midtbane mod Cagliari og leverede en solid indsats.

Han var tæt på at score efter ti minutters spil, men Cagliari-målmand Guglielmo Vicario diskede op med en pragtredning nær målhjørnet og fik dirigeret bolden ud til et hjørnespark.

Danskerens forsøg viste sig at være Inters bedste i første halvleg, for favoritterne havde svært ved at nedbryde gæsternes solide defensiv.

I begyndelsen af anden halvleg stod fynboen bag endnu en kvalificeret afslutning. Hans hårde spark fik bolden til at brække i luften, og Guglielmo Vicario måtte parere den til hjørnespark igen.

Siden nåede Eriksen at være tæt på en assist. Han sendte et hjørnespark ind i panden på Stefan de Vrij, men hollænderens hovedstød røg på overliggeren.

Guglielmo Vicario spillede sin første Serie A-kamp, og han var tæt på uventet at holde nullet mod topholdet, men det gik altså galt med 13 minutter tilbage af den ordinære spilletid, da Inter efter et længere tilløb brød dødvandet på måltavlen.

Cagliari nåede at presse på for en overraskende udligning, men måtte tage tomhændet hjem til Sardinien.

/ritzau/





Officielt: Nu er Nagelsmann færdig




LIVE

TransferLIVE: Forlader Superliga-klub

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

– Schwartau-handel giver ingen mening

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Australien – Egypten