Har kurs mod guldet: Eriksen slår Kjær i topbraget

Med velspillende Christian Eriksen vandt Inter klart over Milan og er nu fire point foran rivalen i toppen.



11 år efter den seneste Scudetto ligner Inter et kommende mesterhold i Italien. Søndag leverede holdet en magtdemonstration og vandt Milano-derbyet med 3-0 over den nærmeste konkurrent i toppen, Milan.

Med en velspillende Christian Eriksen i aktion i 78 minutter kom Inter på 53 point i Serie A foran Milan med 49. Mesteren fra de seneste ni sæsoner, Juventus, har på femtepladsen 42 point, men for to kampe færre.

Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, men havde det, som cifrene antyder, svært i midterforsvaret over for angrebsduoen Romelu Lukaku og Lautaro Martinez, der blev afgørende.

Inter kom buldrende fra start og foldede sig faktisk ud som et kommende mesterhold i første halvleg. Det gav afkast på måltavlen allerede efter fire minutter.

Angrebet så ellers ud til at løbe ud i sandet for ligatopscorer Romelu Lukaku, men fra kanten af feltet orienterede belgieren sig i feltet og sendte bolden til bageste stolpe, hvor Lautaro Martinez pandede 1-0-målet hårdt ind.

At Antonio Conte endelig har fundet en rolle til Christian Eriksen på sit hold, blev understreget af, at danskeren startede inde i den vitale kamp, og Eriksen kvitterede med en flot kamp, hvor han flere gang var iscenesætter.

Det var han ved målet til 2-0 efter 10 minutter af anden halvleg. På det helt rette tidspunkt spillede Eriksen Ivan Perisic fri i feltet, og kroaten spillede bolden skråt tilbage til Lautaro Martinez, der scorede sit andet mål.

Det var en streg i regningen for Milan, der var kommet glimrende fra start i anden halvleg og havde fire gode muligheder inden for få minutter.

Blandt andet Zlatan Ibrahimovic var to gange tæt på med hovedet, men keeper Samir Handanovic fandt nogle fornemme refleksredninger frem.

Med målet til 2-0 var kampen på Inters præmisser. Holdet kunne spille afventende og slå til på kontra, og efter den devise afgjorde Romelu Lukaku kampen med målet til 3-0 efter 65 minutter.

Han modtog bolden i midtercirklen og løb solo mod målet, inden han fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved nærmeste stolpe. Mesterligt af angriberen, der nu er alene i spidsen for topscorerlisten med 17 mål.

Derfra cruisede Inter den komfortable sejr hjem, og Milan formåede ikke for alvor at true offensivt i kampens sidste del.

På den måde er det ikke bare i stillingen, at Inter ligner en mester. Spillemæssigt ser Contes hold ud til at være på et andet niveau i forhold til den nærmeste konkurrent med 15 spillerunder tilbage.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Chok – forlænger med Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Kan købes til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

‘Han ligner en spiller for FC København’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Nedslående Dorgu-melding

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg