Har kurs mod guldet: Eriksen slår Kjær i topbraget

Med velspillende Christian Eriksen vandt Inter klart over Milan og er nu fire point foran rivalen i toppen.



11 år efter den seneste Scudetto ligner Inter et kommende mesterhold i Italien. Søndag leverede holdet en magtdemonstration og vandt Milano-derbyet med 3-0 over den nærmeste konkurrent i toppen, Milan.

Med en velspillende Christian Eriksen i aktion i 78 minutter kom Inter på 53 point i Serie A foran Milan med 49. Mesteren fra de seneste ni sæsoner, Juventus, har på femtepladsen 42 point, men for to kampe færre.

Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, men havde det, som cifrene antyder, svært i midterforsvaret over for angrebsduoen Romelu Lukaku og Lautaro Martinez, der blev afgørende.

Inter kom buldrende fra start og foldede sig faktisk ud som et kommende mesterhold i første halvleg. Det gav afkast på måltavlen allerede efter fire minutter.

Angrebet så ellers ud til at løbe ud i sandet for ligatopscorer Romelu Lukaku, men fra kanten af feltet orienterede belgieren sig i feltet og sendte bolden til bageste stolpe, hvor Lautaro Martinez pandede 1-0-målet hårdt ind.

At Antonio Conte endelig har fundet en rolle til Christian Eriksen på sit hold, blev understreget af, at danskeren startede inde i den vitale kamp, og Eriksen kvitterede med en flot kamp, hvor han flere gang var iscenesætter.

Det var han ved målet til 2-0 efter 10 minutter af anden halvleg. På det helt rette tidspunkt spillede Eriksen Ivan Perisic fri i feltet, og kroaten spillede bolden skråt tilbage til Lautaro Martinez, der scorede sit andet mål.

Det var en streg i regningen for Milan, der var kommet glimrende fra start i anden halvleg og havde fire gode muligheder inden for få minutter.

Blandt andet Zlatan Ibrahimovic var to gange tæt på med hovedet, men keeper Samir Handanovic fandt nogle fornemme refleksredninger frem.

Med målet til 2-0 var kampen på Inters præmisser. Holdet kunne spille afventende og slå til på kontra, og efter den devise afgjorde Romelu Lukaku kampen med målet til 3-0 efter 65 minutter.

Han modtog bolden i midtercirklen og løb solo mod målet, inden han fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved nærmeste stolpe. Mesterligt af angriberen, der nu er alene i spidsen for topscorerlisten med 17 mål.

Derfra cruisede Inter den komfortable sejr hjem, og Milan formåede ikke for alvor at true offensivt i kampens sidste del.

På den måde er det ikke bare i stillingen, at Inter ligner en mester. Spillemæssigt ser Contes hold ud til at være på et andet niveau i forhold til den nærmeste konkurrent med 15 spillerunder tilbage.

/ritzau/





Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’


‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Tog smutvej – Billing er overrasket

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Superliga-løgn

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’