Har kurs mod guldet: Eriksen slår Kjær i topbraget

Med velspillende Christian Eriksen vandt Inter klart over Milan og er nu fire point foran rivalen i toppen.



11 år efter den seneste Scudetto ligner Inter et kommende mesterhold i Italien. Søndag leverede holdet en magtdemonstration og vandt Milano-derbyet med 3-0 over den nærmeste konkurrent i toppen, Milan.

Med en velspillende Christian Eriksen i aktion i 78 minutter kom Inter på 53 point i Serie A foran Milan med 49. Mesteren fra de seneste ni sæsoner, Juventus, har på femtepladsen 42 point, men for to kampe færre.

Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, men havde det, som cifrene antyder, svært i midterforsvaret over for angrebsduoen Romelu Lukaku og Lautaro Martinez, der blev afgørende.

Inter kom buldrende fra start og foldede sig faktisk ud som et kommende mesterhold i første halvleg. Det gav afkast på måltavlen allerede efter fire minutter.

Angrebet så ellers ud til at løbe ud i sandet for ligatopscorer Romelu Lukaku, men fra kanten af feltet orienterede belgieren sig i feltet og sendte bolden til bageste stolpe, hvor Lautaro Martinez pandede 1-0-målet hårdt ind.

At Antonio Conte endelig har fundet en rolle til Christian Eriksen på sit hold, blev understreget af, at danskeren startede inde i den vitale kamp, og Eriksen kvitterede med en flot kamp, hvor han flere gang var iscenesætter.

Det var han ved målet til 2-0 efter 10 minutter af anden halvleg. På det helt rette tidspunkt spillede Eriksen Ivan Perisic fri i feltet, og kroaten spillede bolden skråt tilbage til Lautaro Martinez, der scorede sit andet mål.

Det var en streg i regningen for Milan, der var kommet glimrende fra start i anden halvleg og havde fire gode muligheder inden for få minutter.

Blandt andet Zlatan Ibrahimovic var to gange tæt på med hovedet, men keeper Samir Handanovic fandt nogle fornemme refleksredninger frem.

Med målet til 2-0 var kampen på Inters præmisser. Holdet kunne spille afventende og slå til på kontra, og efter den devise afgjorde Romelu Lukaku kampen med målet til 3-0 efter 65 minutter.

Han modtog bolden i midtercirklen og løb solo mod målet, inden han fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved nærmeste stolpe. Mesterligt af angriberen, der nu er alene i spidsen for topscorerlisten med 17 mål.

Derfra cruisede Inter den komfortable sejr hjem, og Milan formåede ikke for alvor at true offensivt i kampens sidste del.

På den måde er det ikke bare i stillingen, at Inter ligner en mester. Spillemæssigt ser Contes hold ud til at være på et andet niveau i forhold til den nærmeste konkurrent med 15 spillerunder tilbage.

/ritzau/



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Fælder dom over Højlund

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Presset Frank: Her er vores store problem

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Du har udstråling som tagpap

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Magisk aften for FC København-stjerne

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

– Et frygteligt scenarie

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Ny nedtur for Ansu Fati

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Henter dansker – får god pakke

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026