11 år efter den seneste Scudetto ligner Inter et kommende mesterhold i Italien. Søndag leverede holdet en magtdemonstration og vandt Milano-derbyet med 3-0 over den nærmeste konkurrent i toppen, Milan.
Med en velspillende Christian Eriksen i aktion i 78 minutter kom Inter på 53 point i Serie A foran Milan med 49. Mesteren fra de seneste ni sæsoner, Juventus, har på femtepladsen 42 point, men for to kampe færre.
Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, men havde det, som cifrene antyder, svært i midterforsvaret over for angrebsduoen Romelu Lukaku og Lautaro Martinez, der blev afgørende.
Inter kom buldrende fra start og foldede sig faktisk ud som et kommende mesterhold i første halvleg. Det gav afkast på måltavlen allerede efter fire minutter.
Angrebet så ellers ud til at løbe ud i sandet for ligatopscorer Romelu Lukaku, men fra kanten af feltet orienterede belgieren sig i feltet og sendte bolden til bageste stolpe, hvor Lautaro Martinez pandede 1-0-målet hårdt ind.
At Antonio Conte endelig har fundet en rolle til Christian Eriksen på sit hold, blev understreget af, at danskeren startede inde i den vitale kamp, og Eriksen kvitterede med en flot kamp, hvor han flere gang var iscenesætter.
Det var han ved målet til 2-0 efter 10 minutter af anden halvleg. På det helt rette tidspunkt spillede Eriksen Ivan Perisic fri i feltet, og kroaten spillede bolden skråt tilbage til Lautaro Martinez, der scorede sit andet mål.
Det var en streg i regningen for Milan, der var kommet glimrende fra start i anden halvleg og havde fire gode muligheder inden for få minutter.
Blandt andet Zlatan Ibrahimovic var to gange tæt på med hovedet, men keeper Samir Handanovic fandt nogle fornemme refleksredninger frem.
Med målet til 2-0 var kampen på Inters præmisser. Holdet kunne spille afventende og slå til på kontra, og efter den devise afgjorde Romelu Lukaku kampen med målet til 3-0 efter 65 minutter.
Han modtog bolden i midtercirklen og løb solo mod målet, inden han fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved nærmeste stolpe. Mesterligt af angriberen, der nu er alene i spidsen for topscorerlisten med 17 mål.
Derfra cruisede Inter den komfortable sejr hjem, og Milan formåede ikke for alvor at true offensivt i kampens sidste del.
På den måde er det ikke bare i stillingen, at Inter ligner en mester. Spillemæssigt ser Contes hold ud til at være på et andet niveau i forhold til den nærmeste konkurrent med 15 spillerunder tilbage.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Tottenham præsenterer ny træner
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæmpe stjerne besøger København
Pinligt! Danmark brænder på stribe
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Italien under massivt pres
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
