Har kurs mod guldet: Eriksen slår Kjær i topbraget

Med velspillende Christian Eriksen vandt Inter klart over Milan og er nu fire point foran rivalen i toppen.



11 år efter den seneste Scudetto ligner Inter et kommende mesterhold i Italien. Søndag leverede holdet en magtdemonstration og vandt Milano-derbyet med 3-0 over den nærmeste konkurrent i toppen, Milan.

Med en velspillende Christian Eriksen i aktion i 78 minutter kom Inter på 53 point i Serie A foran Milan med 49. Mesteren fra de seneste ni sæsoner, Juventus, har på femtepladsen 42 point, men for to kampe færre.

Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, men havde det, som cifrene antyder, svært i midterforsvaret over for angrebsduoen Romelu Lukaku og Lautaro Martinez, der blev afgørende.

Inter kom buldrende fra start og foldede sig faktisk ud som et kommende mesterhold i første halvleg. Det gav afkast på måltavlen allerede efter fire minutter.

Angrebet så ellers ud til at løbe ud i sandet for ligatopscorer Romelu Lukaku, men fra kanten af feltet orienterede belgieren sig i feltet og sendte bolden til bageste stolpe, hvor Lautaro Martinez pandede 1-0-målet hårdt ind.

At Antonio Conte endelig har fundet en rolle til Christian Eriksen på sit hold, blev understreget af, at danskeren startede inde i den vitale kamp, og Eriksen kvitterede med en flot kamp, hvor han flere gang var iscenesætter.

Det var han ved målet til 2-0 efter 10 minutter af anden halvleg. På det helt rette tidspunkt spillede Eriksen Ivan Perisic fri i feltet, og kroaten spillede bolden skråt tilbage til Lautaro Martinez, der scorede sit andet mål.

Det var en streg i regningen for Milan, der var kommet glimrende fra start i anden halvleg og havde fire gode muligheder inden for få minutter.

Blandt andet Zlatan Ibrahimovic var to gange tæt på med hovedet, men keeper Samir Handanovic fandt nogle fornemme refleksredninger frem.

Med målet til 2-0 var kampen på Inters præmisser. Holdet kunne spille afventende og slå til på kontra, og efter den devise afgjorde Romelu Lukaku kampen med målet til 3-0 efter 65 minutter.

Han modtog bolden i midtercirklen og løb solo mod målet, inden han fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved nærmeste stolpe. Mesterligt af angriberen, der nu er alene i spidsen for topscorerlisten med 17 mål.

Derfra cruisede Inter den komfortable sejr hjem, og Milan formåede ikke for alvor at true offensivt i kampens sidste del.

På den måde er det ikke bare i stillingen, at Inter ligner en mester. Spillemæssigt ser Contes hold ud til at være på et andet niveau i forhold til den nærmeste konkurrent med 15 spillerunder tilbage.

/ritzau/





Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde




LIVE

LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Liverpool – Tottenham

OB – FC København

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

AaB-krisen fortsætter

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Peter Kjær: Her er min bekymring

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Barcelona – Sevilla

Farzam: En gave for FC København

Fem bud på David Nielsens afløser

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer spår FCM-nedtur



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Manchester United – Aston Villa

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

FCK-boss melder klar målsætning ud

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Tilbage efter lang pause

Brøndby i transfer-kovending?

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’