Har kurs mod guldet: Eriksen slår Kjær i topbraget

Med velspillende Christian Eriksen vandt Inter klart over Milan og er nu fire point foran rivalen i toppen.



11 år efter den seneste Scudetto ligner Inter et kommende mesterhold i Italien. Søndag leverede holdet en magtdemonstration og vandt Milano-derbyet med 3-0 over den nærmeste konkurrent i toppen, Milan.

Med en velspillende Christian Eriksen i aktion i 78 minutter kom Inter på 53 point i Serie A foran Milan med 49. Mesteren fra de seneste ni sæsoner, Juventus, har på femtepladsen 42 point, men for to kampe færre.

Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, men havde det, som cifrene antyder, svært i midterforsvaret over for angrebsduoen Romelu Lukaku og Lautaro Martinez, der blev afgørende.

Inter kom buldrende fra start og foldede sig faktisk ud som et kommende mesterhold i første halvleg. Det gav afkast på måltavlen allerede efter fire minutter.

Angrebet så ellers ud til at løbe ud i sandet for ligatopscorer Romelu Lukaku, men fra kanten af feltet orienterede belgieren sig i feltet og sendte bolden til bageste stolpe, hvor Lautaro Martinez pandede 1-0-målet hårdt ind.

At Antonio Conte endelig har fundet en rolle til Christian Eriksen på sit hold, blev understreget af, at danskeren startede inde i den vitale kamp, og Eriksen kvitterede med en flot kamp, hvor han flere gang var iscenesætter.

Det var han ved målet til 2-0 efter 10 minutter af anden halvleg. På det helt rette tidspunkt spillede Eriksen Ivan Perisic fri i feltet, og kroaten spillede bolden skråt tilbage til Lautaro Martinez, der scorede sit andet mål.

Det var en streg i regningen for Milan, der var kommet glimrende fra start i anden halvleg og havde fire gode muligheder inden for få minutter.

Blandt andet Zlatan Ibrahimovic var to gange tæt på med hovedet, men keeper Samir Handanovic fandt nogle fornemme refleksredninger frem.

Med målet til 2-0 var kampen på Inters præmisser. Holdet kunne spille afventende og slå til på kontra, og efter den devise afgjorde Romelu Lukaku kampen med målet til 3-0 efter 65 minutter.

Han modtog bolden i midtercirklen og løb solo mod målet, inden han fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved nærmeste stolpe. Mesterligt af angriberen, der nu er alene i spidsen for topscorerlisten med 17 mål.

Derfra cruisede Inter den komfortable sejr hjem, og Milan formåede ikke for alvor at true offensivt i kampens sidste del.

På den måde er det ikke bare i stillingen, at Inter ligner en mester. Spillemæssigt ser Contes hold ud til at være på et andet niveau i forhold til den nærmeste konkurrent med 15 spillerunder tilbage.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Han kan erstatte Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

– Et kanon sted for ham

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er ikke rigtig min beslutning

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Kræver fuldstændig vanvittig løn

West Ham forventer Hermansen-skifte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Eksperter med hård kritik af Dolberg

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Nørgaard kommenterer exitrygte