Har kurs mod guldet: Eriksen slår Kjær i topbraget

Med velspillende Christian Eriksen vandt Inter klart over Milan og er nu fire point foran rivalen i toppen.



11 år efter den seneste Scudetto ligner Inter et kommende mesterhold i Italien. Søndag leverede holdet en magtdemonstration og vandt Milano-derbyet med 3-0 over den nærmeste konkurrent i toppen, Milan.

Med en velspillende Christian Eriksen i aktion i 78 minutter kom Inter på 53 point i Serie A foran Milan med 49. Mesteren fra de seneste ni sæsoner, Juventus, har på femtepladsen 42 point, men for to kampe færre.

Simon Kjær spillede hele kampen for Milan, men havde det, som cifrene antyder, svært i midterforsvaret over for angrebsduoen Romelu Lukaku og Lautaro Martinez, der blev afgørende.

Inter kom buldrende fra start og foldede sig faktisk ud som et kommende mesterhold i første halvleg. Det gav afkast på måltavlen allerede efter fire minutter.

Angrebet så ellers ud til at løbe ud i sandet for ligatopscorer Romelu Lukaku, men fra kanten af feltet orienterede belgieren sig i feltet og sendte bolden til bageste stolpe, hvor Lautaro Martinez pandede 1-0-målet hårdt ind.

At Antonio Conte endelig har fundet en rolle til Christian Eriksen på sit hold, blev understreget af, at danskeren startede inde i den vitale kamp, og Eriksen kvitterede med en flot kamp, hvor han flere gang var iscenesætter.

Det var han ved målet til 2-0 efter 10 minutter af anden halvleg. På det helt rette tidspunkt spillede Eriksen Ivan Perisic fri i feltet, og kroaten spillede bolden skråt tilbage til Lautaro Martinez, der scorede sit andet mål.

Det var en streg i regningen for Milan, der var kommet glimrende fra start i anden halvleg og havde fire gode muligheder inden for få minutter.

Blandt andet Zlatan Ibrahimovic var to gange tæt på med hovedet, men keeper Samir Handanovic fandt nogle fornemme refleksredninger frem.

Med målet til 2-0 var kampen på Inters præmisser. Holdet kunne spille afventende og slå til på kontra, og efter den devise afgjorde Romelu Lukaku kampen med målet til 3-0 efter 65 minutter.

Han modtog bolden i midtercirklen og løb solo mod målet, inden han fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved nærmeste stolpe. Mesterligt af angriberen, der nu er alene i spidsen for topscorerlisten med 17 mål.

Derfra cruisede Inter den komfortable sejr hjem, og Milan formåede ikke for alvor at true offensivt i kampens sidste del.

På den måde er det ikke bare i stillingen, at Inter ligner en mester. Spillemæssigt ser Contes hold ud til at være på et andet niveau i forhold til den nærmeste konkurrent med 15 spillerunder tilbage.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed

Åbner for ny rolle i FC København

Rekordtransfer?

Thomas Frank og co. skuffer på ny



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Klubber holder øje med AaB-profil

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

To danske klubber jagter formstærk angriber

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: Randers køber ny angriber



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mere aktivitet på vej i FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr