Efter lørdagens fyring af Henrik Hansen som cheftræner i Sønderjyske overtager Simon Poulsen og Steffen Ernemann midlertidigt trænergerningen i klubben.
Duoen står i spidsen for holdet i årets to sidste kampe mod Nykøbing FC og Vejle i 1. division. Det oplyser Sønderjyske søndag på klubbens hjemmeside.
Derefter vil ledelsen i Sønderjyske finde en permanent løsning på cheftrænerrollen i klubben, der i sidste sæson rykkede ud af Superligaen.
– Trænerduoen gør nu efteråret færdigt, og herefter venter en lang vinterpause, hvor klubbens ledelse med stor grundighed og tålmodighed vil finde den rette kandidat, der skal tage over som cheftræner, skriver klubben.
Sønderjyske mangler at spille en enkelt kamp i den næstbedste danske fodboldrække. Det er kampen mod Vejle. Inden den kamp skal sønderjyderne spille pokalkamp mod Vejle.
Simon Poulsen har været en del af trænerstaben, siden han stoppede sin aktive karriere for snart fire år siden
Steffen Ernemann har været en del af Sønderjyske, siden han i sommer blev ansat som træner i klubbens akademi.
Fyringen af Henrik Hansen skete, efter at Sønderjyske fredag tabte 0-1 ude til Fremad Amager. Det var det femte liganederlag for Sønderjyske i sæsonen.
Efter 16 spillerunder er Sønderjyske nummer fem i rækken. Holdet har syv point op til Vejle på førstepladsen og tre point op til Hvidovre og Næstved på anden- og tredjepladsen.
Målet for Sønderjyske er at rykke op i Superligaen efter denne sæson. De to bedste hold rykker op.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED