– Intet kan rokke ved Brøndbys plads i mit hjerte

Brøndby IF har stadig en særlig plads i Thomas Kahlenbergs hjerte.



Tommy, Tommy, Tommy, Tommy Kahlenberg!

Sådan har det lydt mange gange fra tribunerne på Brøndby Stadion, og når Thomas Kahlenberg – som han hedder på dåbsattesten – viser sig på Vestegnen, får han stadig en hjertelig modtagelse. 

Ja, i Brøndby har man ikke glemt Thomas Kahlenberg, selv om det snart er syv år siden, han indstillede sin aktive karriere, som han netop satte punktum for med et ophold i barndomsklubben. Thomas Kahlenberg har heller ikke glemt Brøndby IF.

– Brøndby er min klub herhjemme, og det er den klub, der står mit hjerte nærmest. Jeg vil altid holde med Brøndby, ligegyldigt hvordan de spiller, og hvem der er træner. Jeg glæder mig selvfølgelig altid mest, når jeg synes, de spiller god fodbold, men intet kan rokke ved den særlige plads, Brøndby har i mit hjerte, siger Thomas Kahlenberg til Tipsbladet. 

Han bider som så mange andre negle over den aktuelle slutspurt i Superligaen, hvor Brøndby er én af de klubber, der kan løbe med mesterskabet.

– Det er ekstremt spændende og mega fedt. Jeg følger spændt med. Jeg krydser fingre for, at Brøndby trækker det længste strå, men overordnet synes jeg, det er fedt for dansk fodbold, at der er så meget spænding i den her sæson, siger Kahlenberg og tilføjer:

– Jeg synes, Brøndby har gjort det godt. De har handlet godt ind og fået tilført noget kvalitet, som jeg også synes var tiltrængt. Jacob Rasmussen og Sean Klaiber har været gode indkøb, Daniel Wass har fundet sin rolle på midtbanen, Yuito Suzuki har imponeret, og så er der selvfølgelig Pentz i målet. Jeg synes, det ser spændende ud.

Thomas Kahlenberg spillede 128 førsteholdskampe for Brøndby IF. I dag er han assisterende U17-landstræner og har sit eget vinimport-firma – læs et længere interview med ham her





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Lindstrøm skifter til Schalke

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Silkeborg IF – FC København

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning