Tommy, Tommy, Tommy, Tommy Kahlenberg!
Sådan har det lydt mange gange fra tribunerne på Brøndby Stadion, og når Thomas Kahlenberg – som han hedder på dåbsattesten – viser sig på Vestegnen, får han stadig en hjertelig modtagelse.
Ja, i Brøndby har man ikke glemt Thomas Kahlenberg, selv om det snart er syv år siden, han indstillede sin aktive karriere, som han netop satte punktum for med et ophold i barndomsklubben. Thomas Kahlenberg har heller ikke glemt Brøndby IF.
– Brøndby er min klub herhjemme, og det er den klub, der står mit hjerte nærmest. Jeg vil altid holde med Brøndby, ligegyldigt hvordan de spiller, og hvem der er træner. Jeg glæder mig selvfølgelig altid mest, når jeg synes, de spiller god fodbold, men intet kan rokke ved den særlige plads, Brøndby har i mit hjerte, siger Thomas Kahlenberg til Tipsbladet.
Han bider som så mange andre negle over den aktuelle slutspurt i Superligaen, hvor Brøndby er én af de klubber, der kan løbe med mesterskabet.
– Det er ekstremt spændende og mega fedt. Jeg følger spændt med. Jeg krydser fingre for, at Brøndby trækker det længste strå, men overordnet synes jeg, det er fedt for dansk fodbold, at der er så meget spænding i den her sæson, siger Kahlenberg og tilføjer:
– Jeg synes, Brøndby har gjort det godt. De har handlet godt ind og fået tilført noget kvalitet, som jeg også synes var tiltrængt. Jacob Rasmussen og Sean Klaiber har været gode indkøb, Daniel Wass har fundet sin rolle på midtbanen, Yuito Suzuki har imponeret, og så er der selvfølgelig Pentz i målet. Jeg synes, det ser spændende ud.
Thomas Kahlenberg spillede 128 førsteholdskampe for Brøndby IF. I dag er han assisterende U17-landstræner og har sit eget vinimport-firma – læs et længere interview med ham her.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
DAGENS SPILFORSLAG
Marokkansk bastion i Boston
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE