Han havde kontraktudløb til sommer, men manager Michael Hemmingsen havde allerede varslet, at assistenttræner Henrik Hansen ville fortsætte i OB.
Og den fungerende manager, der er ansat som sportschef, fik ret.
Af OB’s hjemmeside fremgår det nemlig, at Henrik Hansen har forlænget sin aftale med fynboerne, så han nu er på kontrakt frem til sommeren 2024.
– Henrik Hansen har en lys fremtid foran sig, og han er meget vellidt i klubben, og derfor er vi glade for, at han også vil bidrage med hans grundighed og erfaring i de kommende år. Vi er rigtig glade for, at han også vil indgå i det kommende trænerteam, da han er en stor kapacitet, og ligegyldigt hvem der bliver den nye cheftræner, så vil Henrik kunne bidrage med sine kompetencer, siger Michael Hemmingsen.
– Jeg synes, at vi har et stort udviklingspotentiale i klubben, og det ønsker jeg at være en del af. Jeg ved, der er lagt en klar retning for fremtiden, og jeg forventer, at vi kommer til at forbedre os i de kommende år. Jeg har arbejdet med mange forskellige trænere, og jeg ser det ikke som et problem, at jeg endnu ikke kender den kommende cheftræner i teamet. Det vigtigste for mig er, at vi sammen får rykket OB i den rigtige retning, siger Henrik Hansen.
Fyens Stiftstidende kunne ellers fortælle i sidste uge, at Henrik Hansen var et emne for AGF, og at der havde været dialog mellem parterne. AGF leder både efter en sportschef samt en assistenttræner, når den midlertidige assistent, Johnny Mølby, stopper til sommer.
Henrik Hansen ved ikke, hvilken træner han skal arbejde med på den lange bane, da OB leder efter en ny cheftræner.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
‘Det er slut’
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
AVIS
