Intet skifte til AGF: Forlænger med OB

OB’s assistenttræner, Henrik Hansen, fortsætter i den fynske klub.



Han havde kontraktudløb til sommer, men manager Michael Hemmingsen havde allerede varslet, at assistenttræner Henrik Hansen ville fortsætte i OB.

Og den fungerende manager, der er ansat som sportschef, fik ret.

Af OB’s hjemmeside fremgår det nemlig, at Henrik Hansen har forlænget sin aftale med fynboerne, så han nu er på kontrakt frem til sommeren 2024.

– Henrik Hansen har en lys fremtid foran sig, og han er meget vellidt i klubben, og derfor er vi glade for, at han også vil bidrage med hans grundighed og erfaring i de kommende år. Vi er rigtig glade for, at han også vil indgå i det kommende trænerteam, da han er en stor kapacitet, og ligegyldigt hvem der bliver den nye cheftræner, så vil Henrik kunne bidrage med sine kompetencer, siger Michael Hemmingsen.

– Jeg synes, at vi har et stort udviklingspotentiale i klubben, og det ønsker jeg at være en del af. Jeg ved, der er lagt en klar retning for fremtiden, og jeg forventer, at vi kommer til at forbedre os i de kommende år. Jeg har arbejdet med mange forskellige trænere, og jeg ser det ikke som et problem, at jeg endnu ikke kender den kommende cheftræner i teamet. Det vigtigste for mig er, at vi sammen får rykket OB i den rigtige retning, siger Henrik Hansen.

Fyens Stiftstidende kunne ellers fortælle i sidste uge, at Henrik Hansen var et emne for AGF, og at der havde været dialog mellem parterne. AGF leder både efter en sportschef samt en assistenttræner, når den midlertidige assistent, Johnny Mølby, stopper til sommer.

Henrik Hansen ved ikke, hvilken træner han skal arbejde med på den lange bane, da OB leder efter en ny cheftræner.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub