Han havde kontraktudløb til sommer, men manager Michael Hemmingsen havde allerede varslet, at assistenttræner Henrik Hansen ville fortsætte i OB.
Og den fungerende manager, der er ansat som sportschef, fik ret.
Af OB’s hjemmeside fremgår det nemlig, at Henrik Hansen har forlænget sin aftale med fynboerne, så han nu er på kontrakt frem til sommeren 2024.
– Henrik Hansen har en lys fremtid foran sig, og han er meget vellidt i klubben, og derfor er vi glade for, at han også vil bidrage med hans grundighed og erfaring i de kommende år. Vi er rigtig glade for, at han også vil indgå i det kommende trænerteam, da han er en stor kapacitet, og ligegyldigt hvem der bliver den nye cheftræner, så vil Henrik kunne bidrage med sine kompetencer, siger Michael Hemmingsen.
– Jeg synes, at vi har et stort udviklingspotentiale i klubben, og det ønsker jeg at være en del af. Jeg ved, der er lagt en klar retning for fremtiden, og jeg forventer, at vi kommer til at forbedre os i de kommende år. Jeg har arbejdet med mange forskellige trænere, og jeg ser det ikke som et problem, at jeg endnu ikke kender den kommende cheftræner i teamet. Det vigtigste for mig er, at vi sammen får rykket OB i den rigtige retning, siger Henrik Hansen.
Fyens Stiftstidende kunne ellers fortælle i sidste uge, at Henrik Hansen var et emne for AGF, og at der havde været dialog mellem parterne. AGF leder både efter en sportschef samt en assistenttræner, når den midlertidige assistent, Johnny Mølby, stopper til sommer.
Henrik Hansen ved ikke, hvilken træner han skal arbejde med på den lange bane, da OB leder efter en ny cheftræner.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
STORT INTERVIEW
