Intet skifte til AGF: Forlænger med OB

OB’s assistenttræner, Henrik Hansen, fortsætter i den fynske klub.



Han havde kontraktudløb til sommer, men manager Michael Hemmingsen havde allerede varslet, at assistenttræner Henrik Hansen ville fortsætte i OB.

Og den fungerende manager, der er ansat som sportschef, fik ret.

Af OB’s hjemmeside fremgår det nemlig, at Henrik Hansen har forlænget sin aftale med fynboerne, så han nu er på kontrakt frem til sommeren 2024.

– Henrik Hansen har en lys fremtid foran sig, og han er meget vellidt i klubben, og derfor er vi glade for, at han også vil bidrage med hans grundighed og erfaring i de kommende år. Vi er rigtig glade for, at han også vil indgå i det kommende trænerteam, da han er en stor kapacitet, og ligegyldigt hvem der bliver den nye cheftræner, så vil Henrik kunne bidrage med sine kompetencer, siger Michael Hemmingsen.

– Jeg synes, at vi har et stort udviklingspotentiale i klubben, og det ønsker jeg at være en del af. Jeg ved, der er lagt en klar retning for fremtiden, og jeg forventer, at vi kommer til at forbedre os i de kommende år. Jeg har arbejdet med mange forskellige trænere, og jeg ser det ikke som et problem, at jeg endnu ikke kender den kommende cheftræner i teamet. Det vigtigste for mig er, at vi sammen får rykket OB i den rigtige retning, siger Henrik Hansen.

Fyens Stiftstidende kunne ellers fortælle i sidste uge, at Henrik Hansen var et emne for AGF, og at der havde været dialog mellem parterne. AGF leder både efter en sportschef samt en assistenttræner, når den midlertidige assistent, Johnny Mølby, stopper til sommer.

Henrik Hansen ved ikke, hvilken træner han skal arbejde med på den lange bane, da OB leder efter en ny cheftræner.





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England sprudlede i underholdende målfest

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Køber Mads Bidstrup til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner død af kræft

Får afvist bud på dansk profil