Vild udmelding: Nu kræver de USA udelukket fra VM

USA bør straffes med karantæne for at have bragt et forvrænget billede af Irans flag, mener iranere.



USA skal smides ud af VM-slutrunden for at have bragt en redigeret version af det iranske flag på flere af fodboldforbundets sociale medier.

Det mener Irans statslige nyhedsbureau, Tasnim.

– Ved at publicere et forvrænget billede af Irans flag på en officiel konto har det amerikanske fodboldforbund overtrådt Fifas regler, hvorfor en straf på 10 kampes udelukkelse er en passende straf, lyder det fra statsmediet ifølge CNN.

Amerikanerne er blevet upopulære i Iran for at publicere et billede af Irans flag uden statsemblemet i midten.

Markeringen var en "støtte til kvinderne i Iran, som kæmper for basale menneskerettigheder", lød det søndag ifølge nyhedsbureauet AP i en udtalelse fra forbundet.

De seneste måneder har der været stort fokus på kvinders rettigheder og omfattende demonstrationer i Iran efter den 22-årige Mahsa Aminis død.

Hun mistede bevidstheden i det iranske moralpolitis varetægt og lå i koma i tre dage, inden hun døde fredag 16. september.

Også Irans landshold har under VM protesteret ved at undlade at synge med på nationalsangen i den første VM-kamp mod England.

Teksten i den iranske nationalsang hylder det iranske styre og revolutionen i 1979, der betød, at præstestyret tog magten. Det var også her, at iranske kvinders rettigheder blev kraftigt indskrænket.

USA og Iran mødes på tirsdag i den sidste gruppekamp. Vinderen af kampen går videre til VM's ottendedelsfinaler.

/ritzau/





På vej til FCK: Her er han ligaens konge




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘De har haft det værste transfervindue’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk stjerne i milliontransfer

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København interesseret i Jonas Kersken

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige