Vild udmelding: Nu kræver de USA udelukket fra VM

USA bør straffes med karantæne for at have bragt et forvrænget billede af Irans flag, mener iranere.



USA skal smides ud af VM-slutrunden for at have bragt en redigeret version af det iranske flag på flere af fodboldforbundets sociale medier.

Det mener Irans statslige nyhedsbureau, Tasnim.

– Ved at publicere et forvrænget billede af Irans flag på en officiel konto har det amerikanske fodboldforbund overtrådt Fifas regler, hvorfor en straf på 10 kampes udelukkelse er en passende straf, lyder det fra statsmediet ifølge CNN.

Amerikanerne er blevet upopulære i Iran for at publicere et billede af Irans flag uden statsemblemet i midten.

Markeringen var en "støtte til kvinderne i Iran, som kæmper for basale menneskerettigheder", lød det søndag ifølge nyhedsbureauet AP i en udtalelse fra forbundet.

De seneste måneder har der været stort fokus på kvinders rettigheder og omfattende demonstrationer i Iran efter den 22-årige Mahsa Aminis død.

Hun mistede bevidstheden i det iranske moralpolitis varetægt og lå i koma i tre dage, inden hun døde fredag 16. september.

Også Irans landshold har under VM protesteret ved at undlade at synge med på nationalsangen i den første VM-kamp mod England.

Teksten i den iranske nationalsang hylder det iranske styre og revolutionen i 1979, der betød, at præstestyret tog magten. Det var også her, at iranske kvinders rettigheder blev kraftigt indskrænket.

USA og Iran mødes på tirsdag i den sidste gruppekamp. Vinderen af kampen går videre til VM's ottendedelsfinaler.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV-ekspert chokerer på direkte tv

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Tyskland – Curacao

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Lurer på PSG-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger