Vild udmelding: Nu kræver de USA udelukket fra VM

USA bør straffes med karantæne for at have bragt et forvrænget billede af Irans flag, mener iranere.



USA skal smides ud af VM-slutrunden for at have bragt en redigeret version af det iranske flag på flere af fodboldforbundets sociale medier.

Det mener Irans statslige nyhedsbureau, Tasnim.

– Ved at publicere et forvrænget billede af Irans flag på en officiel konto har det amerikanske fodboldforbund overtrådt Fifas regler, hvorfor en straf på 10 kampes udelukkelse er en passende straf, lyder det fra statsmediet ifølge CNN.

Amerikanerne er blevet upopulære i Iran for at publicere et billede af Irans flag uden statsemblemet i midten.

Markeringen var en "støtte til kvinderne i Iran, som kæmper for basale menneskerettigheder", lød det søndag ifølge nyhedsbureauet AP i en udtalelse fra forbundet.

De seneste måneder har der været stort fokus på kvinders rettigheder og omfattende demonstrationer i Iran efter den 22-årige Mahsa Aminis død.

Hun mistede bevidstheden i det iranske moralpolitis varetægt og lå i koma i tre dage, inden hun døde fredag 16. september.

Også Irans landshold har under VM protesteret ved at undlade at synge med på nationalsangen i den første VM-kamp mod England.

Teksten i den iranske nationalsang hylder det iranske styre og revolutionen i 1979, der betød, at præstestyret tog magten. Det var også her, at iranske kvinders rettigheder blev kraftigt indskrænket.

USA og Iran mødes på tirsdag i den sidste gruppekamp. Vinderen af kampen går videre til VM's ottendedelsfinaler.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender