Vild udmelding: Nu kræver de USA udelukket fra VM

USA bør straffes med karantæne for at have bragt et forvrænget billede af Irans flag, mener iranere.



USA skal smides ud af VM-slutrunden for at have bragt en redigeret version af det iranske flag på flere af fodboldforbundets sociale medier.

Det mener Irans statslige nyhedsbureau, Tasnim.

– Ved at publicere et forvrænget billede af Irans flag på en officiel konto har det amerikanske fodboldforbund overtrådt Fifas regler, hvorfor en straf på 10 kampes udelukkelse er en passende straf, lyder det fra statsmediet ifølge CNN.

Amerikanerne er blevet upopulære i Iran for at publicere et billede af Irans flag uden statsemblemet i midten.

Markeringen var en "støtte til kvinderne i Iran, som kæmper for basale menneskerettigheder", lød det søndag ifølge nyhedsbureauet AP i en udtalelse fra forbundet.

De seneste måneder har der været stort fokus på kvinders rettigheder og omfattende demonstrationer i Iran efter den 22-årige Mahsa Aminis død.

Hun mistede bevidstheden i det iranske moralpolitis varetægt og lå i koma i tre dage, inden hun døde fredag 16. september.

Også Irans landshold har under VM protesteret ved at undlade at synge med på nationalsangen i den første VM-kamp mod England.

Teksten i den iranske nationalsang hylder det iranske styre og revolutionen i 1979, der betød, at præstestyret tog magten. Det var også her, at iranske kvinders rettigheder blev kraftigt indskrænket.

USA og Iran mødes på tirsdag i den sidste gruppekamp. Vinderen af kampen går videre til VM's ottendedelsfinaler.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

AC Horsens er tilbage i Superligaen

De vil gerne have Jens Jønsson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Patrick Mortensen færdig i AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Kan sikre millioner til AGF

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg