ÅRHUS (Tipsbladet): AaB’s hollandske cheftræner Menno Van Dam var ikke glad for det, han sad og så på tribunen i Århus søndag eftermiddag.
AaB tabte 0-4 til AGF, et nederlag, der ikke var ét mål for stort, og fejlene i adskillige situationer smed både AGF-scoringer af sig og førte til farlige situationer, der kunne have givet AaB en endnu værre dag på fodboldkontoret.
Menno Van Dam var i karantæne og så kampen fra tribunen, og hverken hollænderen eller hans spillere forsøgte at tale indsatsen op eller AGF’s overmatchning ned.
Van Dam syntes så heller ikke, at det var nogen katastrofe, hvilket hollænderen havde ret i med tanke på, at AaB’s vigtigste mål i foråret er overlevelse og dermed at spille lige op med Sønderjyske, Lyngby og Vejle, hvilket med altovervejende sandsynlighed vil give AaB en ny sæson i Superligaen.
Men fejlene og tilgangen især i første halvleg var Van Dam ikke tilfreds med.
– Men den måde, vi giver mål væk. Der handler det om at have speed på bolden og om at orientere os. Hvis vi ikke er fokuseret i en stor kamp som den her, så taber vi. Vi taber, når vi giver to mål væk på tre minutter, siger Menno Van Dam.
– Vi ved, at vi skal kunne sætte tonen. Jeg så ikke et frispark fra os i begyndelsen af første halvleg. Hvornår lavede vi det første? Vi spiller mod det ældste hold i Superligaen, hvor profilerne har spillet sammen i tre år. Det lykkes dem at stresse os, siger Menno Van Dam.
– Hvis I analyserer kampen, vil I se, at vores pres på dem egentlig er ret godt i perioder. Men hvis du ser på deres mål, er det første mål en kommunikationsfejl, og så smider vi bolden på midtbanen, da de kommer foran 2-0. Der er noget, vi skal evaluere, for vi giver målene væk i dag, hvor AGF i den første kamp [der også endte 4-0 til AGF i begyndelsen af sæsonen] spillede sig til scoringerne, siger Menno Van Dam.
AGF’s næste opgave er ude mod Randers på fredag, mens AaB får besøg af FC København næste søndag.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Spanien – Belgien
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
OPTAKT
Norge – England
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OB henter finsk landsholdsspiller
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation