ÅRHUS (Tipsbladet): AaB’s hollandske cheftræner Menno Van Dam var ikke glad for det, han sad og så på tribunen i Århus søndag eftermiddag.
AaB tabte 0-4 til AGF, et nederlag, der ikke var ét mål for stort, og fejlene i adskillige situationer smed både AGF-scoringer af sig og førte til farlige situationer, der kunne have givet AaB en endnu værre dag på fodboldkontoret.
Menno Van Dam var i karantæne og så kampen fra tribunen, og hverken hollænderen eller hans spillere forsøgte at tale indsatsen op eller AGF’s overmatchning ned.
Van Dam syntes så heller ikke, at det var nogen katastrofe, hvilket hollænderen havde ret i med tanke på, at AaB’s vigtigste mål i foråret er overlevelse og dermed at spille lige op med Sønderjyske, Lyngby og Vejle, hvilket med altovervejende sandsynlighed vil give AaB en ny sæson i Superligaen.
Men fejlene og tilgangen især i første halvleg var Van Dam ikke tilfreds med.
– Men den måde, vi giver mål væk. Der handler det om at have speed på bolden og om at orientere os. Hvis vi ikke er fokuseret i en stor kamp som den her, så taber vi. Vi taber, når vi giver to mål væk på tre minutter, siger Menno Van Dam.
– Vi ved, at vi skal kunne sætte tonen. Jeg så ikke et frispark fra os i begyndelsen af første halvleg. Hvornår lavede vi det første? Vi spiller mod det ældste hold i Superligaen, hvor profilerne har spillet sammen i tre år. Det lykkes dem at stresse os, siger Menno Van Dam.
– Hvis I analyserer kampen, vil I se, at vores pres på dem egentlig er ret godt i perioder. Men hvis du ser på deres mål, er det første mål en kommunikationsfejl, og så smider vi bolden på midtbanen, da de kommer foran 2-0. Der er noget, vi skal evaluere, for vi giver målene væk i dag, hvor AGF i den første kamp [der også endte 4-0 til AGF i begyndelsen af sæsonen] spillede sig til scoringerne, siger Menno Van Dam.
AGF’s næste opgave er ude mod Randers på fredag, mens AaB får besøg af FC København næste søndag.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
Panama – Kroatien
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
MEDIE