Irriteret AaB-boss: Vi er for søde 

AaB-cheftræner Menno Van Dam er utilfreds med fejlene og tilgangen til søndagens kamp, hvor AaB fuldt fortjent tabte 0-4 til AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): AaB’s hollandske cheftræner Menno Van Dam var ikke glad for det, han sad og så på tribunen i Århus søndag eftermiddag.

AaB tabte 0-4 til AGF, et nederlag, der ikke var ét mål for stort, og fejlene i adskillige situationer smed både AGF-scoringer af sig og førte til farlige situationer, der kunne have givet AaB en endnu værre dag på fodboldkontoret.

Menno Van Dam var i karantæne og så kampen fra tribunen, og hverken hollænderen eller hans spillere forsøgte at tale indsatsen op eller AGF’s overmatchning ned.

Van Dam syntes så heller ikke, at det var nogen katastrofe, hvilket hollænderen havde ret i med tanke på, at AaB’s vigtigste mål i foråret er overlevelse og dermed at spille lige op med Sønderjyske, Lyngby og Vejle, hvilket med altovervejende sandsynlighed vil give AaB en ny sæson i Superligaen.

Men fejlene og tilgangen især i første halvleg var Van Dam ikke tilfreds med.

– Men den måde, vi giver mål væk. Der handler det om at have speed på bolden og om at orientere os. Hvis vi ikke er fokuseret i en stor kamp som den her, så taber vi. Vi taber, når vi giver to mål væk på tre minutter, siger Menno Van Dam.

– Vi ved, at vi skal kunne sætte tonen. Jeg så ikke et frispark fra os i begyndelsen af første halvleg. Hvornår lavede vi det første? Vi spiller mod det ældste hold i Superligaen, hvor profilerne har spillet sammen i tre år. Det lykkes dem at stresse os, siger Menno Van Dam.

– Hvis I analyserer kampen, vil I se, at vores pres på dem egentlig er ret godt i perioder. Men hvis du ser på deres mål, er det første mål en kommunikationsfejl, og så smider vi bolden på midtbanen, da de kommer foran 2-0. Der er noget, vi skal evaluere, for vi giver målene væk i dag, hvor AGF i den første kamp [der også endte 4-0 til AGF i begyndelsen af sæsonen] spillede sig til scoringerne, siger Menno Van Dam.

AGF’s næste opgave er ude mod Randers på fredag, mens AaB får besøg af FC København næste søndag.





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

AGF-spiller idømt karantæne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Portugal – Spanien

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA – Belgien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?