ÅRHUS (Tipsbladet): AaB’s hollandske cheftræner Menno Van Dam var ikke glad for det, han sad og så på tribunen i Århus søndag eftermiddag.
AaB tabte 0-4 til AGF, et nederlag, der ikke var ét mål for stort, og fejlene i adskillige situationer smed både AGF-scoringer af sig og førte til farlige situationer, der kunne have givet AaB en endnu værre dag på fodboldkontoret.
Menno Van Dam var i karantæne og så kampen fra tribunen, og hverken hollænderen eller hans spillere forsøgte at tale indsatsen op eller AGF’s overmatchning ned.
Van Dam syntes så heller ikke, at det var nogen katastrofe, hvilket hollænderen havde ret i med tanke på, at AaB’s vigtigste mål i foråret er overlevelse og dermed at spille lige op med Sønderjyske, Lyngby og Vejle, hvilket med altovervejende sandsynlighed vil give AaB en ny sæson i Superligaen.
Men fejlene og tilgangen især i første halvleg var Van Dam ikke tilfreds med.
– Men den måde, vi giver mål væk. Der handler det om at have speed på bolden og om at orientere os. Hvis vi ikke er fokuseret i en stor kamp som den her, så taber vi. Vi taber, når vi giver to mål væk på tre minutter, siger Menno Van Dam.
– Vi ved, at vi skal kunne sætte tonen. Jeg så ikke et frispark fra os i begyndelsen af første halvleg. Hvornår lavede vi det første? Vi spiller mod det ældste hold i Superligaen, hvor profilerne har spillet sammen i tre år. Det lykkes dem at stresse os, siger Menno Van Dam.
– Hvis I analyserer kampen, vil I se, at vores pres på dem egentlig er ret godt i perioder. Men hvis du ser på deres mål, er det første mål en kommunikationsfejl, og så smider vi bolden på midtbanen, da de kommer foran 2-0. Der er noget, vi skal evaluere, for vi giver målene væk i dag, hvor AGF i den første kamp [der også endte 4-0 til AGF i begyndelsen af sæsonen] spillede sig til scoringerne, siger Menno Van Dam.
AGF’s næste opgave er ude mod Randers på fredag, mens AaB får besøg af FC København næste søndag.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER