ÅRHUS (Tipsbladet): AaB’s hollandske cheftræner Menno Van Dam var ikke glad for det, han sad og så på tribunen i Århus søndag eftermiddag.
AaB tabte 0-4 til AGF, et nederlag, der ikke var ét mål for stort, og fejlene i adskillige situationer smed både AGF-scoringer af sig og førte til farlige situationer, der kunne have givet AaB en endnu værre dag på fodboldkontoret.
Menno Van Dam var i karantæne og så kampen fra tribunen, og hverken hollænderen eller hans spillere forsøgte at tale indsatsen op eller AGF’s overmatchning ned.
Van Dam syntes så heller ikke, at det var nogen katastrofe, hvilket hollænderen havde ret i med tanke på, at AaB’s vigtigste mål i foråret er overlevelse og dermed at spille lige op med Sønderjyske, Lyngby og Vejle, hvilket med altovervejende sandsynlighed vil give AaB en ny sæson i Superligaen.
Men fejlene og tilgangen især i første halvleg var Van Dam ikke tilfreds med.
– Men den måde, vi giver mål væk. Der handler det om at have speed på bolden og om at orientere os. Hvis vi ikke er fokuseret i en stor kamp som den her, så taber vi. Vi taber, når vi giver to mål væk på tre minutter, siger Menno Van Dam.
– Vi ved, at vi skal kunne sætte tonen. Jeg så ikke et frispark fra os i begyndelsen af første halvleg. Hvornår lavede vi det første? Vi spiller mod det ældste hold i Superligaen, hvor profilerne har spillet sammen i tre år. Det lykkes dem at stresse os, siger Menno Van Dam.
– Hvis I analyserer kampen, vil I se, at vores pres på dem egentlig er ret godt i perioder. Men hvis du ser på deres mål, er det første mål en kommunikationsfejl, og så smider vi bolden på midtbanen, da de kommer foran 2-0. Der er noget, vi skal evaluere, for vi giver målene væk i dag, hvor AGF i den første kamp [der også endte 4-0 til AGF i begyndelsen af sæsonen] spillede sig til scoringerne, siger Menno Van Dam.
AGF’s næste opgave er ude mod Randers på fredag, mens AaB får besøg af FC København næste søndag.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– Vi har alle fejlet
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER