Irriteret “PC”: Det var under bæltestedet!

Peter Christiansen kalder det under bæltestedet, hvordan Jess Thorup har skullet forholde sig til spekulationerne om trænerens fremtid i FC København.



FC København sikrede sig endegyldigt det danske mesterskab søndag ovenpå en sæson med en hel del op- og nedture.

I løbet af sæsonen har der været skrevet og spekuleret meget i Jess Thorups status som cheftræner. Blandt andet blev han kort før en kamp mod Silkeborg IF for et par uger spurgt ind til sin fremtid i København.

Og hele virakken omkring Jess Thorups jobsikkerhed er til tider gået over gevind, mener Peter Christiansen. Det fortæller FCK-sportschefen efter søndagens sejr.

– Det er noget svineri, at han skulle stå og forholde sig til det inden en Silkeborg-kamp, der måske var den vigtigste i sæsonen i forhold til at tage en sejr. At han skal stå og forholde sig til sin egen situation. Det er bare mangel på respekt, og det er ikke den standard, som I (journalister, red.) skal have.

– Det kan man tage bagefter, når der er så kort tid tilbage. Vi står til rådighed for ret meget, men det var under bæltestedet, lyder kritikken fra “PC”.

En journalist påbegyndte efterfølgende et nyt spørgsmål om Jess Thorups jobsikkerhed forud for næste sæson, og her brød FC København-sportschefen ind. 

– Nu skal du ikke gå nedad den der sti igen. Du skal ikke miste din kvalitet som journalist og begynde på den slags spørgsmål. Det gider jeg ikke svare på, og slet ikke en dag som i dag.

– Jeg synes, det taler for sig selv, hvad der er sket og gjort, og det har Jess en stor del af æren for, siger Peter Christiansen. 

Hvad angår Jess Thorups præstation har han ifølge sportschefen især mod slutningen af foråret vist sit værd med nogle modige beslutninger.

– Det var en lettelse først og fremmest (at vinde mesterskabet, red.). Vi gør det lidt for spændende mod slutningen. Jeg synes, fokus har været der, og jeg synes, det er fedt at se, at vi har modet – og det er kredit til Jess – til at vælge de spillere og de typer, han gør til sidst, hvor vi for alt i verden skal sætte os på kampene, siger FCK-bossen og tilføjer:

– Jeg ved godt, at mange snakker om Silkeborg som forårets hold, men det er altså FC København. Jeg synes, de har gjort det fantastisk, men jeg tror, vi har lavet 35 point i foråret. Det er kraftedme mange. Derfor er det også 110 procent fortjent, at vi vinder mesterskabet.

FC København sluttede sæsonen med 68 point, tre flere end FC Midtjylland på andenpladsen. 





LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Det er en gave for Danmark’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

– Hele holdet er trygge ved ham

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spår: Her ender Mohamed Salah

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Her begynder næste sæson i Superligaen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’