FC København sikrede sig endegyldigt det danske mesterskab søndag ovenpå en sæson med en hel del op- og nedture.
I løbet af sæsonen har der været skrevet og spekuleret meget i Jess Thorups status som cheftræner. Blandt andet blev han kort før en kamp mod Silkeborg IF for et par uger spurgt ind til sin fremtid i København.
Og hele virakken omkring Jess Thorups jobsikkerhed er til tider gået over gevind, mener Peter Christiansen. Det fortæller FCK-sportschefen efter søndagens sejr.
– Det er noget svineri, at han skulle stå og forholde sig til det inden en Silkeborg-kamp, der måske var den vigtigste i sæsonen i forhold til at tage en sejr. At han skal stå og forholde sig til sin egen situation. Det er bare mangel på respekt, og det er ikke den standard, som I (journalister, red.) skal have.
– Det kan man tage bagefter, når der er så kort tid tilbage. Vi står til rådighed for ret meget, men det var under bæltestedet, lyder kritikken fra “PC”.
En journalist påbegyndte efterfølgende et nyt spørgsmål om Jess Thorups jobsikkerhed forud for næste sæson, og her brød FC København-sportschefen ind.
– Nu skal du ikke gå nedad den der sti igen. Du skal ikke miste din kvalitet som journalist og begynde på den slags spørgsmål. Det gider jeg ikke svare på, og slet ikke en dag som i dag.
– Jeg synes, det taler for sig selv, hvad der er sket og gjort, og det har Jess en stor del af æren for, siger Peter Christiansen.
Hvad angår Jess Thorups præstation har han ifølge sportschefen især mod slutningen af foråret vist sit værd med nogle modige beslutninger.
– Det var en lettelse først og fremmest (at vinde mesterskabet, red.). Vi gør det lidt for spændende mod slutningen. Jeg synes, fokus har været der, og jeg synes, det er fedt at se, at vi har modet – og det er kredit til Jess – til at vælge de spillere og de typer, han gør til sidst, hvor vi for alt i verden skal sætte os på kampene, siger FCK-bossen og tilføjer:
– Jeg ved godt, at mange snakker om Silkeborg som forårets hold, men det er altså FC København. Jeg synes, de har gjort det fantastisk, men jeg tror, vi har lavet 35 point i foråret. Det er kraftedme mange. Derfor er det også 110 procent fortjent, at vi vinder mesterskabet.
FC København sluttede sæsonen med 68 point, tre flere end FC Midtjylland på andenpladsen.
LIVE
LIVE: ‘Det bliver spektakulært’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
FCM ansætter ny topboss
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Nu svarer David Nielsen
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
