Irriteret “PC”: Det var under bæltestedet!

Peter Christiansen kalder det under bæltestedet, hvordan Jess Thorup har skullet forholde sig til spekulationerne om trænerens fremtid i FC København.



FC København sikrede sig endegyldigt det danske mesterskab søndag ovenpå en sæson med en hel del op- og nedture.

I løbet af sæsonen har der været skrevet og spekuleret meget i Jess Thorups status som cheftræner. Blandt andet blev han kort før en kamp mod Silkeborg IF for et par uger spurgt ind til sin fremtid i København.

Og hele virakken omkring Jess Thorups jobsikkerhed er til tider gået over gevind, mener Peter Christiansen. Det fortæller FCK-sportschefen efter søndagens sejr.

– Det er noget svineri, at han skulle stå og forholde sig til det inden en Silkeborg-kamp, der måske var den vigtigste i sæsonen i forhold til at tage en sejr. At han skal stå og forholde sig til sin egen situation. Det er bare mangel på respekt, og det er ikke den standard, som I (journalister, red.) skal have.

– Det kan man tage bagefter, når der er så kort tid tilbage. Vi står til rådighed for ret meget, men det var under bæltestedet, lyder kritikken fra “PC”.

En journalist påbegyndte efterfølgende et nyt spørgsmål om Jess Thorups jobsikkerhed forud for næste sæson, og her brød FC København-sportschefen ind. 

– Nu skal du ikke gå nedad den der sti igen. Du skal ikke miste din kvalitet som journalist og begynde på den slags spørgsmål. Det gider jeg ikke svare på, og slet ikke en dag som i dag.

– Jeg synes, det taler for sig selv, hvad der er sket og gjort, og det har Jess en stor del af æren for, siger Peter Christiansen. 

Hvad angår Jess Thorups præstation har han ifølge sportschefen især mod slutningen af foråret vist sit værd med nogle modige beslutninger.

– Det var en lettelse først og fremmest (at vinde mesterskabet, red.). Vi gør det lidt for spændende mod slutningen. Jeg synes, fokus har været der, og jeg synes, det er fedt at se, at vi har modet – og det er kredit til Jess – til at vælge de spillere og de typer, han gør til sidst, hvor vi for alt i verden skal sætte os på kampene, siger FCK-bossen og tilføjer:

– Jeg ved godt, at mange snakker om Silkeborg som forårets hold, men det er altså FC København. Jeg synes, de har gjort det fantastisk, men jeg tror, vi har lavet 35 point i foråret. Det er kraftedme mange. Derfor er det også 110 procent fortjent, at vi vinder mesterskabet.

FC København sluttede sæsonen med 68 point, tre flere end FC Midtjylland på andenpladsen. 



Andreas Christensen skriver snart under

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Brentford har gjort det igen

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Bach Bak i svime over Uhre

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

City betaler 560 millioner for ny stjerne

– Lange forhandlinger med FC København

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Real Madrid satte Atlético på plads