Irriteret “PC”: Det var under bæltestedet!

Peter Christiansen kalder det under bæltestedet, hvordan Jess Thorup har skullet forholde sig til spekulationerne om trænerens fremtid i FC København.



FC København sikrede sig endegyldigt det danske mesterskab søndag ovenpå en sæson med en hel del op- og nedture.

I løbet af sæsonen har der været skrevet og spekuleret meget i Jess Thorups status som cheftræner. Blandt andet blev han kort før en kamp mod Silkeborg IF for et par uger spurgt ind til sin fremtid i København.

Og hele virakken omkring Jess Thorups jobsikkerhed er til tider gået over gevind, mener Peter Christiansen. Det fortæller FCK-sportschefen efter søndagens sejr.

– Det er noget svineri, at han skulle stå og forholde sig til det inden en Silkeborg-kamp, der måske var den vigtigste i sæsonen i forhold til at tage en sejr. At han skal stå og forholde sig til sin egen situation. Det er bare mangel på respekt, og det er ikke den standard, som I (journalister, red.) skal have.

– Det kan man tage bagefter, når der er så kort tid tilbage. Vi står til rådighed for ret meget, men det var under bæltestedet, lyder kritikken fra “PC”.

En journalist påbegyndte efterfølgende et nyt spørgsmål om Jess Thorups jobsikkerhed forud for næste sæson, og her brød FC København-sportschefen ind. 

– Nu skal du ikke gå nedad den der sti igen. Du skal ikke miste din kvalitet som journalist og begynde på den slags spørgsmål. Det gider jeg ikke svare på, og slet ikke en dag som i dag.

– Jeg synes, det taler for sig selv, hvad der er sket og gjort, og det har Jess en stor del af æren for, siger Peter Christiansen. 

Hvad angår Jess Thorups præstation har han ifølge sportschefen især mod slutningen af foråret vist sit værd med nogle modige beslutninger.

– Det var en lettelse først og fremmest (at vinde mesterskabet, red.). Vi gør det lidt for spændende mod slutningen. Jeg synes, fokus har været der, og jeg synes, det er fedt at se, at vi har modet – og det er kredit til Jess – til at vælge de spillere og de typer, han gør til sidst, hvor vi for alt i verden skal sætte os på kampene, siger FCK-bossen og tilføjer:

– Jeg ved godt, at mange snakker om Silkeborg som forårets hold, men det er altså FC København. Jeg synes, de har gjort det fantastisk, men jeg tror, vi har lavet 35 point i foråret. Det er kraftedme mange. Derfor er det også 110 procent fortjent, at vi vinder mesterskabet.

FC København sluttede sæsonen med 68 point, tre flere end FC Midtjylland på andenpladsen. 



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Frustreret Premier League-dansker vil væk

I svime over Oscar Schwartau

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Amorim: Vi var det bedste hold

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud