Irriteret “PC”: Det var under bæltestedet!

Peter Christiansen kalder det under bæltestedet, hvordan Jess Thorup har skullet forholde sig til spekulationerne om trænerens fremtid i FC København.



FC København sikrede sig endegyldigt det danske mesterskab søndag ovenpå en sæson med en hel del op- og nedture.

I løbet af sæsonen har der været skrevet og spekuleret meget i Jess Thorups status som cheftræner. Blandt andet blev han kort før en kamp mod Silkeborg IF for et par uger spurgt ind til sin fremtid i København.

Og hele virakken omkring Jess Thorups jobsikkerhed er til tider gået over gevind, mener Peter Christiansen. Det fortæller FCK-sportschefen efter søndagens sejr.

– Det er noget svineri, at han skulle stå og forholde sig til det inden en Silkeborg-kamp, der måske var den vigtigste i sæsonen i forhold til at tage en sejr. At han skal stå og forholde sig til sin egen situation. Det er bare mangel på respekt, og det er ikke den standard, som I (journalister, red.) skal have.

– Det kan man tage bagefter, når der er så kort tid tilbage. Vi står til rådighed for ret meget, men det var under bæltestedet, lyder kritikken fra “PC”.

En journalist påbegyndte efterfølgende et nyt spørgsmål om Jess Thorups jobsikkerhed forud for næste sæson, og her brød FC København-sportschefen ind. 

– Nu skal du ikke gå nedad den der sti igen. Du skal ikke miste din kvalitet som journalist og begynde på den slags spørgsmål. Det gider jeg ikke svare på, og slet ikke en dag som i dag.

– Jeg synes, det taler for sig selv, hvad der er sket og gjort, og det har Jess en stor del af æren for, siger Peter Christiansen. 

Hvad angår Jess Thorups præstation har han ifølge sportschefen især mod slutningen af foråret vist sit værd med nogle modige beslutninger.

– Det var en lettelse først og fremmest (at vinde mesterskabet, red.). Vi gør det lidt for spændende mod slutningen. Jeg synes, fokus har været der, og jeg synes, det er fedt at se, at vi har modet – og det er kredit til Jess – til at vælge de spillere og de typer, han gør til sidst, hvor vi for alt i verden skal sætte os på kampene, siger FCK-bossen og tilføjer:

– Jeg ved godt, at mange snakker om Silkeborg som forårets hold, men det er altså FC København. Jeg synes, de har gjort det fantastisk, men jeg tror, vi har lavet 35 point i foråret. Det er kraftedme mange. Derfor er det også 110 procent fortjent, at vi vinder mesterskabet.

FC København sluttede sæsonen med 68 point, tre flere end FC Midtjylland på andenpladsen. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Hemmelig samtale med storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Rekordtransfer?

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

– Det er meget svært for Nørgaard

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Mere aktivitet på vej i FC København