Irriteret “PC”: Det var under bæltestedet!

Peter Christiansen kalder det under bæltestedet, hvordan Jess Thorup har skullet forholde sig til spekulationerne om trænerens fremtid i FC København.



FC København sikrede sig endegyldigt det danske mesterskab søndag ovenpå en sæson med en hel del op- og nedture.

I løbet af sæsonen har der været skrevet og spekuleret meget i Jess Thorups status som cheftræner. Blandt andet blev han kort før en kamp mod Silkeborg IF for et par uger spurgt ind til sin fremtid i København.

Og hele virakken omkring Jess Thorups jobsikkerhed er til tider gået over gevind, mener Peter Christiansen. Det fortæller FCK-sportschefen efter søndagens sejr.

– Det er noget svineri, at han skulle stå og forholde sig til det inden en Silkeborg-kamp, der måske var den vigtigste i sæsonen i forhold til at tage en sejr. At han skal stå og forholde sig til sin egen situation. Det er bare mangel på respekt, og det er ikke den standard, som I (journalister, red.) skal have.

– Det kan man tage bagefter, når der er så kort tid tilbage. Vi står til rådighed for ret meget, men det var under bæltestedet, lyder kritikken fra “PC”.

En journalist påbegyndte efterfølgende et nyt spørgsmål om Jess Thorups jobsikkerhed forud for næste sæson, og her brød FC København-sportschefen ind. 

– Nu skal du ikke gå nedad den der sti igen. Du skal ikke miste din kvalitet som journalist og begynde på den slags spørgsmål. Det gider jeg ikke svare på, og slet ikke en dag som i dag.

– Jeg synes, det taler for sig selv, hvad der er sket og gjort, og det har Jess en stor del af æren for, siger Peter Christiansen. 

Hvad angår Jess Thorups præstation har han ifølge sportschefen især mod slutningen af foråret vist sit værd med nogle modige beslutninger.

– Det var en lettelse først og fremmest (at vinde mesterskabet, red.). Vi gør det lidt for spændende mod slutningen. Jeg synes, fokus har været der, og jeg synes, det er fedt at se, at vi har modet – og det er kredit til Jess – til at vælge de spillere og de typer, han gør til sidst, hvor vi for alt i verden skal sætte os på kampene, siger FCK-bossen og tilføjer:

– Jeg ved godt, at mange snakker om Silkeborg som forårets hold, men det er altså FC København. Jeg synes, de har gjort det fantastisk, men jeg tror, vi har lavet 35 point i foråret. Det er kraftedme mange. Derfor er det også 110 procent fortjent, at vi vinder mesterskabet.

FC København sluttede sæsonen med 68 point, tre flere end FC Midtjylland på andenpladsen. 





LIVE

LIVE: ‘Det bliver spektakulært’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

FCM ansætter ny topboss

– Der får David at vide, at han er fyret



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Tottenham er i overhængende fare’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Mourinho tog røven på Zeca

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nu svarer David Nielsen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Skal han på landsholdet, Riemer?



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Chido Obi nomineret til pris

I svime over Filip Jørgensen

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Hjulmand vinder i Hamborg

Jonas Schwartz lander nyt job

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode