Utilfreds Thorup: Dér går det over mine grænser

FC Københavns cheftræner, Jess Thorup, gav i Viaplays studie udtryk for, at han ikke var helt tilfreds med visse spørgsmål.



De vinder mesterskabet om et par timer, FC København, og Parken lader til at være ved at gøre klar til en fest.

Men cheftræner Jess Thorup stod ikke og drak champagne inden opgøret – i stedet var fokus på kampen – og her var der nogle ganske interessante citater fra Thorup, der ikke har været helt tilfreds med de ting, der er blevet sagt om ham og FCK den seneste tid.

Cheftræneren slår fast, at han intet problem har det med kritik af spil eller resultater, men når folk begynder at kloge sig på noget, de ikke ved noget om, ja, så bliver Thorup irriteret.

– Historisk set er der skabt mange resultater, og det betyder meget for fremtidens forventninger til en. Jeg har sat mig med i den her stol en tro på, at jeg kan gøre en forskel. Der synes jeg ikke, jeg er endnu, men jeg er på vej. Det er klart, at et mesterskab i dag vil være et skridt på vejen for at vise, at vi er ved at bygge noget nyt op. Vi har stadig lang vej, men vi er i gang.

– Om vi kender hinanden eller ej, Stig (Tøfting), så ved jeg godt, at det er en del af jeres rolle at udstille nogle ting.

– Det, man har størst problemer med, når man sidder i den rolle, jeg sidder i, er, når man begynder at snakke om ens personlighed eller nogle af de ting, der foregår bag lukkede døre, som folk ikke aner noget om, og nogle begynder at kloge sig på. Det har jeg problemer med. Dér går det over mine grænser. Men at man kommenterer på, om det går godt eller skidt,
det er det, I er ansat til, siger Jess Thourp til Viaplay-studiet inden opgøret.

Thorup gav herefter et eksempel på noget, han ikke var tilfreds med.

– For to kampe siden skulle jeg svare på, om jeg var på vej til at blive fyret. Vi ligger nummer et i Superligaen. Vi er det bedste hjemmehold og det bedste udehold. Vi er det hold, der er gået færrest mål ind på. Vi ligger til at vinde et mesterskab. At man skal svare på sådan et spørgsmål over for en tv-station, det er ikke fair, lad mig sige det sådan.

Jess Thorup og FC København har tre point ned til FC Midtjylland, og hvis FCK vinder mesterskabet – som man forventer – så vil Thorup blive den bare anden træner i Superliga-historien, der er blevet dansk mester med to forskellige klubber.

Den først var Hans Backe, der har vundet med AaB og FCK.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Klar tale: Han bør fyres nu

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kæmpe nyhed i udlandet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Nu flytter anfører til Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Victor Froholdt undviger FC København-misere



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Det har hjemsøgt Højbjerg

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Dansker drillet af Mourinho

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

I chok over Steve Cooper-historie

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt