De vinder mesterskabet om et par timer, FC København, og Parken lader til at være ved at gøre klar til en fest.
Men cheftræner Jess Thorup stod ikke og drak champagne inden opgøret – i stedet var fokus på kampen – og her var der nogle ganske interessante citater fra Thorup, der ikke har været helt tilfreds med de ting, der er blevet sagt om ham og FCK den seneste tid.
Cheftræneren slår fast, at han intet problem har det med kritik af spil eller resultater, men når folk begynder at kloge sig på noget, de ikke ved noget om, ja, så bliver Thorup irriteret.
– Historisk set er der skabt mange resultater, og det betyder meget for fremtidens forventninger til en. Jeg har sat mig med i den her stol en tro på, at jeg kan gøre en forskel. Der synes jeg ikke, jeg er endnu, men jeg er på vej. Det er klart, at et mesterskab i dag vil være et skridt på vejen for at vise, at vi er ved at bygge noget nyt op. Vi har stadig lang vej, men vi er i gang.
– Om vi kender hinanden eller ej, Stig (Tøfting), så ved jeg godt, at det er en del af jeres rolle at udstille nogle ting.
– Det, man har størst problemer med, når man sidder i den rolle, jeg sidder i, er, når man begynder at snakke om ens personlighed eller nogle af de ting, der foregår bag lukkede døre, som folk ikke aner noget om, og nogle begynder at kloge sig på. Det har jeg problemer med. Dér går det over mine grænser. Men at man kommenterer på, om det går godt eller skidt,
det er det, I er ansat til, siger Jess Thourp til Viaplay-studiet inden opgøret.
Thorup gav herefter et eksempel på noget, han ikke var tilfreds med.
– For to kampe siden skulle jeg svare på, om jeg var på vej til at blive fyret. Vi ligger nummer et i Superligaen. Vi er det bedste hjemmehold og det bedste udehold. Vi er det hold, der er gået færrest mål ind på. Vi ligger til at vinde et mesterskab. At man skal svare på sådan et spørgsmål over for en tv-station, det er ikke fair, lad mig sige det sådan.
Jess Thorup og FC København har tre point ned til FC Midtjylland, og hvis FCK vinder mesterskabet – som man forventer – så vil Thorup blive den bare anden træner i Superliga-historien, der er blevet dansk mester med to forskellige klubber.
Den først var Hans Backe, der har vundet med AaB og FCK.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
OPTAKT
PSG – Bayern München
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
