Utilfreds Thorup: Dér går det over mine grænser

FC Københavns cheftræner, Jess Thorup, gav i Viaplays studie udtryk for, at han ikke var helt tilfreds med visse spørgsmål.



De vinder mesterskabet om et par timer, FC København, og Parken lader til at være ved at gøre klar til en fest.

Men cheftræner Jess Thorup stod ikke og drak champagne inden opgøret – i stedet var fokus på kampen – og her var der nogle ganske interessante citater fra Thorup, der ikke har været helt tilfreds med de ting, der er blevet sagt om ham og FCK den seneste tid.

Cheftræneren slår fast, at han intet problem har det med kritik af spil eller resultater, men når folk begynder at kloge sig på noget, de ikke ved noget om, ja, så bliver Thorup irriteret.

– Historisk set er der skabt mange resultater, og det betyder meget for fremtidens forventninger til en. Jeg har sat mig med i den her stol en tro på, at jeg kan gøre en forskel. Der synes jeg ikke, jeg er endnu, men jeg er på vej. Det er klart, at et mesterskab i dag vil være et skridt på vejen for at vise, at vi er ved at bygge noget nyt op. Vi har stadig lang vej, men vi er i gang.

– Om vi kender hinanden eller ej, Stig (Tøfting), så ved jeg godt, at det er en del af jeres rolle at udstille nogle ting.

– Det, man har størst problemer med, når man sidder i den rolle, jeg sidder i, er, når man begynder at snakke om ens personlighed eller nogle af de ting, der foregår bag lukkede døre, som folk ikke aner noget om, og nogle begynder at kloge sig på. Det har jeg problemer med. Dér går det over mine grænser. Men at man kommenterer på, om det går godt eller skidt,
det er det, I er ansat til, siger Jess Thourp til Viaplay-studiet inden opgøret.

Thorup gav herefter et eksempel på noget, han ikke var tilfreds med.

– For to kampe siden skulle jeg svare på, om jeg var på vej til at blive fyret. Vi ligger nummer et i Superligaen. Vi er det bedste hjemmehold og det bedste udehold. Vi er det hold, der er gået færrest mål ind på. Vi ligger til at vinde et mesterskab. At man skal svare på sådan et spørgsmål over for en tv-station, det er ikke fair, lad mig sige det sådan.

Jess Thorup og FC København har tre point ned til FC Midtjylland, og hvis FCK vinder mesterskabet – som man forventer – så vil Thorup blive den bare anden træner i Superliga-historien, der er blevet dansk mester med to forskellige klubber.

Den først var Hans Backe, der har vundet med AaB og FCK.



Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Johannes Hoff Thorup er på listen

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Dansk træner lander job i portugisisk klub

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

I svime over Oscar Schwartau

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Store navne kan forlade Brøndby IF

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Det kommer til at trække ud

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Er dette Oliver Christensens næste klub?

– Når jeg var alene, græd jeg

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag