FC København har sagt farvel til Isak Bergmann Johannesson, der er blevet udlejet til 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf. Islændingen fik aldrig noget stort gennembrud i FCK, hvor han ofte tumlede med manglende spilletid. Desuden blev han – ifølge ham selv – ikke brugt nok på sin favoritposition som midtbanespiller.
I starten af juni flød bægeret over for den ellers meget gemytlige islænding, der i et interview med et medie i hjemlandet fastslog, at han følte sig uretfærdigt behandlet af FCK.
Interviewet vakte en del opsigt – ikke mindst i Danmark – og det noterede hovedpersonen sig naturligvis også. Han står dog ved, hvad han sagde for godt to måneder siden.
– Jeg skjulte ikke noget og sagde bare tingene præcis, som de var. Gennem alle år har jeg været meget rutinepræget i mine interviews, men i det tilfælde gav jeg udtryk for min ærlige mening, og så gik det ellers løs, siger Isak Bergmann Johannesson til Morgunblaðið og tilføjer:
– Jeg havde et ønske om at være ærlig og være mig selv. Jeg tror, at folk i bund og grund værdsætter det mest, og det vil jeg fortsætte med. Jeg var aldrig generet af nyhedsdækningen, jeg kunne egentlig bare smile lidt, fordi første gang jeg virkelig sagde, hvad jeg havde på hjerte, eksploderede det hele. Men sådan er fodbolden bare i dag.
Han fastslår, at han har stor respekt for FC København.
– Det var aldrig en stor sag mellem FC København og mig, men det var det så sandelig i medierne. Jeg har altid haft et godt forhold til klubbens ledelse og til Jacob Neestrup. Det eneste, jeg sagde, var, at jeg var utilfreds med mængden af spilletid, og det står jeg ved, lyder det fra den 20-årige islænding.
Isak Bergmann Johannesson kom til FC København fra IFK Norrköping i 2021 for mere end 30 millioner kroner. Det blev til 61 kampe for FC København, med hvem han var med til at vinde to danske mesterskaber og en pokaltitel.
Nu tørner han ud for Fortuna Düsseldorf, og i søndags debuterede han med en assist i 3-1-sejren over FC Illertissen i pokalturneringen.
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
I chok over Nicolai Poulsen
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
MEDIE
Han er IKKE i spil
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER