Isak Bergmann Johannesson: Det hele eksploderede!

Isak Bergmann Johannesson besluttede sig for at svære ærligt i et interview - og så gik det ellers amok!



FC København har sagt farvel til Isak Bergmann Johannesson, der er blevet udlejet til 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf. Islændingen fik aldrig noget stort gennembrud i FCK, hvor han ofte tumlede med manglende spilletid. Desuden blev han – ifølge ham selv – ikke brugt nok på sin favoritposition som midtbanespiller.

I starten af juni flød bægeret over for den ellers meget gemytlige islænding, der i et interview med et medie i hjemlandet fastslog, at han følte sig uretfærdigt behandlet af FCK.

Interviewet vakte en del opsigt – ikke mindst i Danmark – og det noterede hovedpersonen sig naturligvis også. Han står dog ved, hvad han sagde for godt to måneder siden.

– Jeg skjulte ikke noget og sagde bare tingene præcis, som de var. Gennem alle år har jeg været meget rutinepræget i mine interviews, men i det tilfælde gav jeg udtryk for min ærlige mening, og så gik det ellers løs, siger Isak Bergmann Johannesson til  Morgunblaðið og tilføjer:

– Jeg havde et ønske om at være ærlig og være mig selv. Jeg tror, at folk i bund og grund værdsætter det mest, og det vil jeg fortsætte med. Jeg var aldrig generet af nyhedsdækningen, jeg kunne egentlig bare smile lidt, fordi første gang jeg virkelig sagde, hvad jeg havde på hjerte, eksploderede det hele. Men sådan er fodbolden bare i dag.

Han fastslår, at han har stor respekt for FC København.

– Det var aldrig en stor sag mellem FC København og mig, men det var det så sandelig i medierne. Jeg har altid haft et godt forhold til klubbens ledelse og til Jacob Neestrup. Det eneste, jeg sagde, var, at jeg var utilfreds med mængden af spilletid, og det står jeg ved, lyder det fra den 20-årige islænding.

Isak Bergmann Johannesson kom til FC København fra IFK Norrköping i 2021 for mere end 30 millioner kroner. Det blev til 61 kampe for FC København, med hvem han var med til at vinde to danske mesterskaber og en pokaltitel.

Nu tørner han ud for Fortuna Düsseldorf, og i søndags debuterede han med en assist i 3-1-sejren over FC Illertissen i pokalturneringen. 





LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bayern München – Real Madrid

Nu reagerer Morten Krogh

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

22 millioner kroner!

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Arsenal – Sporting CP

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby er de dårligste i Europa

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Den bedste handel i Superligaen!

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!