Isak Bergmann Johannesson: Det hele eksploderede!

Isak Bergmann Johannesson besluttede sig for at svære ærligt i et interview - og så gik det ellers amok!



FC København har sagt farvel til Isak Bergmann Johannesson, der er blevet udlejet til 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf. Islændingen fik aldrig noget stort gennembrud i FCK, hvor han ofte tumlede med manglende spilletid. Desuden blev han – ifølge ham selv – ikke brugt nok på sin favoritposition som midtbanespiller.

I starten af juni flød bægeret over for den ellers meget gemytlige islænding, der i et interview med et medie i hjemlandet fastslog, at han følte sig uretfærdigt behandlet af FCK.

Interviewet vakte en del opsigt – ikke mindst i Danmark – og det noterede hovedpersonen sig naturligvis også. Han står dog ved, hvad han sagde for godt to måneder siden.

– Jeg skjulte ikke noget og sagde bare tingene præcis, som de var. Gennem alle år har jeg været meget rutinepræget i mine interviews, men i det tilfælde gav jeg udtryk for min ærlige mening, og så gik det ellers løs, siger Isak Bergmann Johannesson til  Morgunblaðið og tilføjer:

– Jeg havde et ønske om at være ærlig og være mig selv. Jeg tror, at folk i bund og grund værdsætter det mest, og det vil jeg fortsætte med. Jeg var aldrig generet af nyhedsdækningen, jeg kunne egentlig bare smile lidt, fordi første gang jeg virkelig sagde, hvad jeg havde på hjerte, eksploderede det hele. Men sådan er fodbolden bare i dag.

Han fastslår, at han har stor respekt for FC København.

– Det var aldrig en stor sag mellem FC København og mig, men det var det så sandelig i medierne. Jeg har altid haft et godt forhold til klubbens ledelse og til Jacob Neestrup. Det eneste, jeg sagde, var, at jeg var utilfreds med mængden af spilletid, og det står jeg ved, lyder det fra den 20-årige islænding.

Isak Bergmann Johannesson kom til FC København fra IFK Norrköping i 2021 for mere end 30 millioner kroner. Det blev til 61 kampe for FC København, med hvem han var med til at vinde to danske mesterskaber og en pokaltitel.

Nu tørner han ud for Fortuna Düsseldorf, og i søndags debuterede han med en assist i 3-1-sejren over FC Illertissen i pokalturneringen. 







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Martin Borre er ny kommunikationschef i DBU

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Liam Rosenior tager til Paris

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Enig med FC Midtjylland-angriber

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Argentina – Egypten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten