Isak Bergmann Johannesson: Det hele eksploderede!

Isak Bergmann Johannesson besluttede sig for at svære ærligt i et interview - og så gik det ellers amok!



FC København har sagt farvel til Isak Bergmann Johannesson, der er blevet udlejet til 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf. Islændingen fik aldrig noget stort gennembrud i FCK, hvor han ofte tumlede med manglende spilletid. Desuden blev han – ifølge ham selv – ikke brugt nok på sin favoritposition som midtbanespiller.

I starten af juni flød bægeret over for den ellers meget gemytlige islænding, der i et interview med et medie i hjemlandet fastslog, at han følte sig uretfærdigt behandlet af FCK.

Interviewet vakte en del opsigt – ikke mindst i Danmark – og det noterede hovedpersonen sig naturligvis også. Han står dog ved, hvad han sagde for godt to måneder siden.

– Jeg skjulte ikke noget og sagde bare tingene præcis, som de var. Gennem alle år har jeg været meget rutinepræget i mine interviews, men i det tilfælde gav jeg udtryk for min ærlige mening, og så gik det ellers løs, siger Isak Bergmann Johannesson til  Morgunblaðið og tilføjer:

– Jeg havde et ønske om at være ærlig og være mig selv. Jeg tror, at folk i bund og grund værdsætter det mest, og det vil jeg fortsætte med. Jeg var aldrig generet af nyhedsdækningen, jeg kunne egentlig bare smile lidt, fordi første gang jeg virkelig sagde, hvad jeg havde på hjerte, eksploderede det hele. Men sådan er fodbolden bare i dag.

Han fastslår, at han har stor respekt for FC København.

– Det var aldrig en stor sag mellem FC København og mig, men det var det så sandelig i medierne. Jeg har altid haft et godt forhold til klubbens ledelse og til Jacob Neestrup. Det eneste, jeg sagde, var, at jeg var utilfreds med mængden af spilletid, og det står jeg ved, lyder det fra den 20-årige islænding.

Isak Bergmann Johannesson kom til FC København fra IFK Norrköping i 2021 for mere end 30 millioner kroner. Det blev til 61 kampe for FC København, med hvem han var med til at vinde to danske mesterskaber og en pokaltitel.

Nu tørner han ud for Fortuna Düsseldorf, og i søndags debuterede han med en assist i 3-1-sejren over FC Illertissen i pokalturneringen. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

OB siger farvel til seks spillere

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ringet op af Brøndby-træner

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Kan koste Brøndby flere millioner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Det er aldrig sket før

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

Nu klager FC Barcelona igen

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Brøndby IF – Sønderjyske

Fremhæver stort Brøndby-talent