Isak Bergmann Johannesson: Det hele eksploderede!

Isak Bergmann Johannesson besluttede sig for at svære ærligt i et interview - og så gik det ellers amok!



FC København har sagt farvel til Isak Bergmann Johannesson, der er blevet udlejet til 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf. Islændingen fik aldrig noget stort gennembrud i FCK, hvor han ofte tumlede med manglende spilletid. Desuden blev han – ifølge ham selv – ikke brugt nok på sin favoritposition som midtbanespiller.

I starten af juni flød bægeret over for den ellers meget gemytlige islænding, der i et interview med et medie i hjemlandet fastslog, at han følte sig uretfærdigt behandlet af FCK.

Interviewet vakte en del opsigt – ikke mindst i Danmark – og det noterede hovedpersonen sig naturligvis også. Han står dog ved, hvad han sagde for godt to måneder siden.

– Jeg skjulte ikke noget og sagde bare tingene præcis, som de var. Gennem alle år har jeg været meget rutinepræget i mine interviews, men i det tilfælde gav jeg udtryk for min ærlige mening, og så gik det ellers løs, siger Isak Bergmann Johannesson til  Morgunblaðið og tilføjer:

– Jeg havde et ønske om at være ærlig og være mig selv. Jeg tror, at folk i bund og grund værdsætter det mest, og det vil jeg fortsætte med. Jeg var aldrig generet af nyhedsdækningen, jeg kunne egentlig bare smile lidt, fordi første gang jeg virkelig sagde, hvad jeg havde på hjerte, eksploderede det hele. Men sådan er fodbolden bare i dag.

Han fastslår, at han har stor respekt for FC København.

– Det var aldrig en stor sag mellem FC København og mig, men det var det så sandelig i medierne. Jeg har altid haft et godt forhold til klubbens ledelse og til Jacob Neestrup. Det eneste, jeg sagde, var, at jeg var utilfreds med mængden af spilletid, og det står jeg ved, lyder det fra den 20-årige islænding.

Isak Bergmann Johannesson kom til FC København fra IFK Norrköping i 2021 for mere end 30 millioner kroner. Det blev til 61 kampe for FC København, med hvem han var med til at vinde to danske mesterskaber og en pokaltitel.

Nu tørner han ud for Fortuna Düsseldorf, og i søndags debuterede han med en assist i 3-1-sejren over FC Illertissen i pokalturneringen. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Utroligt: Brøndby må glæde sig

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Derfor var Moukoko vraget

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Godt nyt – nu er han landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub

Hård dom over Franks fremtid



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Sean Dyche fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afviser Anderlecht

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før