Isak Bergmann Johannesson: Det hele eksploderede!

Isak Bergmann Johannesson besluttede sig for at svære ærligt i et interview - og så gik det ellers amok!



FC København har sagt farvel til Isak Bergmann Johannesson, der er blevet udlejet til 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf. Islændingen fik aldrig noget stort gennembrud i FCK, hvor han ofte tumlede med manglende spilletid. Desuden blev han – ifølge ham selv – ikke brugt nok på sin favoritposition som midtbanespiller.

I starten af juni flød bægeret over for den ellers meget gemytlige islænding, der i et interview med et medie i hjemlandet fastslog, at han følte sig uretfærdigt behandlet af FCK.

Interviewet vakte en del opsigt – ikke mindst i Danmark – og det noterede hovedpersonen sig naturligvis også. Han står dog ved, hvad han sagde for godt to måneder siden.

– Jeg skjulte ikke noget og sagde bare tingene præcis, som de var. Gennem alle år har jeg været meget rutinepræget i mine interviews, men i det tilfælde gav jeg udtryk for min ærlige mening, og så gik det ellers løs, siger Isak Bergmann Johannesson til  Morgunblaðið og tilføjer:

– Jeg havde et ønske om at være ærlig og være mig selv. Jeg tror, at folk i bund og grund værdsætter det mest, og det vil jeg fortsætte med. Jeg var aldrig generet af nyhedsdækningen, jeg kunne egentlig bare smile lidt, fordi første gang jeg virkelig sagde, hvad jeg havde på hjerte, eksploderede det hele. Men sådan er fodbolden bare i dag.

Han fastslår, at han har stor respekt for FC København.

– Det var aldrig en stor sag mellem FC København og mig, men det var det så sandelig i medierne. Jeg har altid haft et godt forhold til klubbens ledelse og til Jacob Neestrup. Det eneste, jeg sagde, var, at jeg var utilfreds med mængden af spilletid, og det står jeg ved, lyder det fra den 20-årige islænding.

Isak Bergmann Johannesson kom til FC København fra IFK Norrköping i 2021 for mere end 30 millioner kroner. Det blev til 61 kampe for FC København, med hvem han var med til at vinde to danske mesterskaber og en pokaltitel.

Nu tørner han ud for Fortuna Düsseldorf, og i søndags debuterede han med en assist i 3-1-sejren over FC Illertissen i pokalturneringen. 





Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte



LIVE

TransferLIVE: Forlader Esbjerg fB


Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Newcastle er rasende på Liverpool

David Boison Frimpong på vej til FCK

Han er på rampen i AGF

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub


EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen


Her er prisen på Kasper Dolberg

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber



yeboah__1_16-9_tilartikel AVIS

De henter Emmanuel Yeboah


Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke

I dialog med Brøndby – her er han fremragende


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Bellingham får lang tur på tribunen

FC Midtjylland – OB

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Alexander Isak skuffet over Newcastle

‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel



Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel

Sønderjyske – AGF

Nægtet adgang til Manchester United-træning


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Brøndby IF – Silkeborg IF

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

På blokken i FCK – skifter til Singapore

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov



Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Afsløring: Viborg og Kolding forhandler om Jalal

Superliga-komet har besluttet sig

Formstærke Shels kan sejre i Belfast



Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FCK møder mesterhold fra Kosovo

Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar