Viborg nedlægger FCN i målrig dyst

FC Nordsjælland bragte sig foran i Viborg, men værternes offensive profiler fik vendt superligakampen.



Viborg tog fredag aften et stort skridt væk fra bundstriden og et lige så stort skridt mod en plads i Superligaens top-6.

På hjemmebane vandt holdet 3-2 over FC Nordsjælland, som ellers kom foran tidligt i opgøret. Men anført af en sprudlende Isak Jensen fik Viborg allerede før pausen vendt opgøret og snuppede de tre point.

Sejren sender viborgenserne op på sjettepladsen, mens modstanderen fra Farum glider ned som nummer otte. Begge har 12 point.

Viborg havde ikke i sinde at give de rapfodede nordsjællændere meget plads fra kampens start. Hjemmeholdet stod langt tilbage på banen og kom bagud, før der var spillet et kvarter.

Stortalentet Sindre Walle Egeli kom fri af sin oppasser med en skudfinte, før den 18-årig nordmand sparkede på mål. På vejen ramte bolden en Viborg-fod og snød Oscar Hedvall i målet.

Scoringen tvang Viborg frem på banen, og her fik de offensive profiler Thomas Jørgensen og Isak Jensen mulighed for at vise deres evner.

Særligt sidstnævnte var en hovedpine for FC Nordsjællands Peter Ankersen, og Jensen skaffede det hjørnespark, som forsvarsspilleren Stipe Radic pandede i mål efter knap en halv time.

Udligningen gav Viborg endnu mere energi i duellerne, og mens to nordsjællændere stødte sammen på en stor målchance, viste Renato Junior koldblodighed i den anden ende.

Han udnyttede en sløset clearing af Ankersen til at sparke 2-1-målet ind, og kort før pausen satte Isak Jensen punktum for en flot Viborg-omstilling ved at score til 3-1.

FCN-træner Jens Fønsskov Olsen skiftede to mand i pausen, men det var Magnus Westergaard og Isak Jensen, som stod bag anden halvlegs første to forsøg.

Men nordsjællænderne begyndte at være hyppige gæster i Viborgs felt og fik også et straffespark, da Milan Iloski blev nedlagt i feltet.

Dommen var VAR-rummet ikke helt enig i, og Sandi Putros blev sendt til sidelinjen for at se episoden igennem.

Putros ændrede mening og annullerede til stor frustration for Nordsjælland-bænken sin beslutning.

Intensiteten faldt, og først et kvarter før tid var FC Nordsjælland for alvor farlig igen. Jeppe Tverskov fandt Benjamin Nygren, som forsøgte at krølle bolden ind, men Hedvall diskede op med en stor redning.

Med få minutter tilbage blev spændingen genskabt, da midtstopperen Lucas Hey sparkede bolden i nettet på et hjørnespark, men Viborg holdt fast i de tre point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FC Midtjylland – Sønderjyske



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Det er han ekstremt god til

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Henter FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’