Viborg nedlægger FCN i målrig dyst

FC Nordsjælland bragte sig foran i Viborg, men værternes offensive profiler fik vendt superligakampen.



Viborg tog fredag aften et stort skridt væk fra bundstriden og et lige så stort skridt mod en plads i Superligaens top-6.

På hjemmebane vandt holdet 3-2 over FC Nordsjælland, som ellers kom foran tidligt i opgøret. Men anført af en sprudlende Isak Jensen fik Viborg allerede før pausen vendt opgøret og snuppede de tre point.

Sejren sender viborgenserne op på sjettepladsen, mens modstanderen fra Farum glider ned som nummer otte. Begge har 12 point.

Viborg havde ikke i sinde at give de rapfodede nordsjællændere meget plads fra kampens start. Hjemmeholdet stod langt tilbage på banen og kom bagud, før der var spillet et kvarter.

Stortalentet Sindre Walle Egeli kom fri af sin oppasser med en skudfinte, før den 18-årig nordmand sparkede på mål. På vejen ramte bolden en Viborg-fod og snød Oscar Hedvall i målet.

Scoringen tvang Viborg frem på banen, og her fik de offensive profiler Thomas Jørgensen og Isak Jensen mulighed for at vise deres evner.

Særligt sidstnævnte var en hovedpine for FC Nordsjællands Peter Ankersen, og Jensen skaffede det hjørnespark, som forsvarsspilleren Stipe Radic pandede i mål efter knap en halv time.

Udligningen gav Viborg endnu mere energi i duellerne, og mens to nordsjællændere stødte sammen på en stor målchance, viste Renato Junior koldblodighed i den anden ende.

Han udnyttede en sløset clearing af Ankersen til at sparke 2-1-målet ind, og kort før pausen satte Isak Jensen punktum for en flot Viborg-omstilling ved at score til 3-1.

FCN-træner Jens Fønsskov Olsen skiftede to mand i pausen, men det var Magnus Westergaard og Isak Jensen, som stod bag anden halvlegs første to forsøg.

Men nordsjællænderne begyndte at være hyppige gæster i Viborgs felt og fik også et straffespark, da Milan Iloski blev nedlagt i feltet.

Dommen var VAR-rummet ikke helt enig i, og Sandi Putros blev sendt til sidelinjen for at se episoden igennem.

Putros ændrede mening og annullerede til stor frustration for Nordsjælland-bænken sin beslutning.

Intensiteten faldt, og først et kvarter før tid var FC Nordsjælland for alvor farlig igen. Jeppe Tverskov fandt Benjamin Nygren, som forsøgte at krølle bolden ind, men Hedvall diskede op med en stor redning.

Med få minutter tilbage blev spændingen genskabt, da midtstopperen Lucas Hey sparkede bolden i nettet på et hjørnespark, men Viborg holdt fast i de tre point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig