Gustav Isaksen er på nippet til at skifte til Serie A-klubben Lazio.
FC Midtjylland vil blande sig i guldkampen i Superligaen og kæmpe sig vej til Conference Leagues gruppespil, efter man overlevede en stor forskrækkelse i Luxembourg i torsdags og nu skal møde Omonia Nicosia i tredje kvalifikationsrunde.
Midtjyderne har penge nok til at købe en dyr, erfaren afløser, men måske findes afløseren allerede i truppen.
Her er fire bud på spillere, der internt kan tage over fra Isaksen, der siden ansættelsen af Thomas Thomasberg i marts 2023 har spillet forward lige omkring og bag en fysisk stor og stærk targetman.

Aral Simsir
Hvis Thomas Thomasberg vil, kan Oliver Sørensen spille venstre midtbane.
Det har ‘Berg’ gjort adskillige gange, at spille med Sørensen som kantspiller på en kompakt midtbane.
Og hvem giver det friheden til at spille i angrebet og være tættere på modstanderne felt med driblinger og skud? Aral Simsir.
Fra at være tæt på at blive solgt i 2022 og på leje uden den vilde succes, er Simsir nu ‘hot property’ i FCM, og han kan snildt være udset til at dække pladsen efter Isaksen.
Marrony
Han har samme profil som kant og forward, som Isaksen har, og FC Midtjylland vil meget gerne have brasilianeren til at slå til, både sportsligt og fordi han var klubbens dyreste køb nogensinde i 2021.
Der skal nu meget til med en spiller, FCM i foråret mægtig gerne ville af med, men når der ikke for alvor er mulige aftagere efter et ineffektivt lejeophold i storklubben Flamengo, kunne forretningen FCM virkelig bruge et Marrony-gennembrud.
Franculino
Den purunge portugiser tror de meget på, og han skal vist ikke tilbage til Portugal, efter han gjorde sig noget upopulær blandt Benficas mange fans.
Seniorfodbold er nyt for teenageren, der er født i Guinea-Bissau, og han kunne være kandidat til et lejeophold, hvis ikke nu så til januar.
Men det er en spiller, scoutsene og Ove Pedersen, der spottede Franculino, tror på, og strategisk vil man med garanti gerne have fut i det portugisiske samarbejde.
Edward Chilufya
Scorede det vitale mål, så man undgik ydmygelsen mod Progres Niederkorn i Conference League.
‘Chili’ har overhovedet ikke været et hit, men kun beslutningerne, hurtigt, blive markant bedre sammen med afslutningerne, er han en af ligaens hurtigste spillere overhovedet.
Næppe sandsynligt, at han ender med at være løsningen, i hvert fald ikke ene mand.
Læs om de sidste detaljer, der mangler at falde på plads i Isaksen-handlen, her.
Tæt på Isaksen-salg: Kæmper om ekstra millioner #sldk #transferdkhttps://t.co/r3Ld5e4m6T
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 2, 2023
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
AVIS