Gustav Isaksen har i denne sæson været flyvende på et FC Midtjylland-hold, der ellers har kæmpet usædvanligt meget med det. Derfor er der også forventninger om et udlandsskifte for den unge offensivspiller.
Derfor ser man på FCM's hjemmeside tilbage på, hvad han har opnået i klubben, hvor blandt andet Youth League-sejren over Manchester United bliver nævnt, hvor han scorede to gange i 3-1-sejren.
Der er dog også en oplevelse fra Superligaen, som han husker.
– Men jeg husker også en anden kamp mod Brøndby, hvor vi vandt 1-0. Jeg kom ind i 2. halvleg, og blev først løbet ned af Andreas Maxsø, som bare sagde: “Rejs dig op, 45.” Ja, han kaldte mig ved nummer. Heldigvis scorede jeg sejrsmålet til 1-0 lige efter, lyder det med et grin fra Gustav Isaksen.
Isaksen kommer endvidere også ind på, at Mads Buttgereit, som i dag er tilknyttet det tyske landshold, var træner for ham i deres fælles fortid i Herning Fremad, hvor træneren lærte ham meget og gav ham troen på ham selv.
Lørdag er det muligvis den sidste hjemmekamp for Isaksen, når de møder OB i sidste spillerunde af kvalifikationsspillet, hvor uafgjort er nok til at skaffe FCM en playoff-kamp om en plads i Conference League i næste sæson.
Samlet er det blevet til i alt 10 år i FCM-regi for Isaksen.
– Klubben betyder så meget for mig. Både i min uddannelse og min måde at være på. Der har hele tiden været personer, som har hjulpet mig på vej. Har jeg været ’nede’ eller ude på et sidespor, har der været nogen til at få fokus tilbage på fodboldbanen, fortæller han.
Når det kommer til det med sidespor, så har FCM-sportschef Svend Graversen tidligere fortalt om, at Isaksen var ved at blive smidt ud af klubben. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Her kan man se La Liga fremover
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE