Isaksen husker tilbage: Griner af Maxsø-hændelse

Den forhenværende Brøndby-anfører kaldte først bare Isaksen ved nummer.



Gustav Isaksen har i denne sæson været flyvende på et FC Midtjylland-hold, der ellers har kæmpet usædvanligt meget med det. Derfor er der også forventninger om et udlandsskifte for den unge offensivspiller.

Derfor ser man på FCM's hjemmeside tilbage på, hvad han har opnået i klubben, hvor blandt andet Youth League-sejren over Manchester United bliver nævnt, hvor han scorede to gange i 3-1-sejren.

Der er dog også en oplevelse fra Superligaen, som han husker.

– Men jeg husker også en anden kamp mod Brøndby, hvor vi vandt 1-0. Jeg kom ind i 2. halvleg, og blev først løbet ned af Andreas Maxsø, som bare sagde: “Rejs dig op, 45.” Ja, han kaldte mig ved nummer. Heldigvis scorede jeg sejrsmålet til 1-0 lige efter, lyder det med et grin fra Gustav Isaksen.

Isaksen kommer endvidere også ind på, at Mads Buttgereit, som i dag er tilknyttet det tyske landshold, var træner for ham i deres fælles fortid i Herning Fremad, hvor træneren lærte ham meget og gav ham troen på ham selv.

Lørdag er det muligvis den sidste hjemmekamp for Isaksen, når de møder OB i sidste spillerunde af kvalifikationsspillet, hvor uafgjort er nok til at skaffe FCM en playoff-kamp om en plads i Conference League i næste sæson.

Samlet er det blevet til i alt 10 år i FCM-regi for Isaksen.

– Klubben betyder så meget for mig. Både i min uddannelse og min måde at være på. Der har hele tiden været personer, som har hjulpet mig på vej. Har jeg været ’nede’ eller ude på et sidespor, har der været nogen til at få fokus tilbage på fodboldbanen, fortæller han.

Når det kommer til det med sidespor, så har FCM-sportschef Svend Graversen tidligere fortalt om, at Isaksen var ved at blive smidt ud af klubben. Læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Positive forhandlinger med Nartey

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper