Isaksen husker tilbage: Griner af Maxsø-hændelse

Den forhenværende Brøndby-anfører kaldte først bare Isaksen ved nummer.



Gustav Isaksen har i denne sæson været flyvende på et FC Midtjylland-hold, der ellers har kæmpet usædvanligt meget med det. Derfor er der også forventninger om et udlandsskifte for den unge offensivspiller.

Derfor ser man på FCM's hjemmeside tilbage på, hvad han har opnået i klubben, hvor blandt andet Youth League-sejren over Manchester United bliver nævnt, hvor han scorede to gange i 3-1-sejren.

Der er dog også en oplevelse fra Superligaen, som han husker.

– Men jeg husker også en anden kamp mod Brøndby, hvor vi vandt 1-0. Jeg kom ind i 2. halvleg, og blev først løbet ned af Andreas Maxsø, som bare sagde: “Rejs dig op, 45.” Ja, han kaldte mig ved nummer. Heldigvis scorede jeg sejrsmålet til 1-0 lige efter, lyder det med et grin fra Gustav Isaksen.

Isaksen kommer endvidere også ind på, at Mads Buttgereit, som i dag er tilknyttet det tyske landshold, var træner for ham i deres fælles fortid i Herning Fremad, hvor træneren lærte ham meget og gav ham troen på ham selv.

Lørdag er det muligvis den sidste hjemmekamp for Isaksen, når de møder OB i sidste spillerunde af kvalifikationsspillet, hvor uafgjort er nok til at skaffe FCM en playoff-kamp om en plads i Conference League i næste sæson.

Samlet er det blevet til i alt 10 år i FCM-regi for Isaksen.

– Klubben betyder så meget for mig. Både i min uddannelse og min måde at være på. Der har hele tiden været personer, som har hjulpet mig på vej. Har jeg været ’nede’ eller ude på et sidespor, har der været nogen til at få fokus tilbage på fodboldbanen, fortæller han.

Når det kommer til det med sidespor, så har FCM-sportschef Svend Graversen tidligere fortalt om, at Isaksen var ved at blive smidt ud af klubben. Læs mere om det her.





Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sønderjyske henter landsholdsspiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

FCM-flop i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’