Isaksen husker tilbage: Griner af Maxsø-hændelse

Den forhenværende Brøndby-anfører kaldte først bare Isaksen ved nummer.



Gustav Isaksen har i denne sæson været flyvende på et FC Midtjylland-hold, der ellers har kæmpet usædvanligt meget med det. Derfor er der også forventninger om et udlandsskifte for den unge offensivspiller.

Derfor ser man på FCM's hjemmeside tilbage på, hvad han har opnået i klubben, hvor blandt andet Youth League-sejren over Manchester United bliver nævnt, hvor han scorede to gange i 3-1-sejren.

Der er dog også en oplevelse fra Superligaen, som han husker.

– Men jeg husker også en anden kamp mod Brøndby, hvor vi vandt 1-0. Jeg kom ind i 2. halvleg, og blev først løbet ned af Andreas Maxsø, som bare sagde: “Rejs dig op, 45.” Ja, han kaldte mig ved nummer. Heldigvis scorede jeg sejrsmålet til 1-0 lige efter, lyder det med et grin fra Gustav Isaksen.

Isaksen kommer endvidere også ind på, at Mads Buttgereit, som i dag er tilknyttet det tyske landshold, var træner for ham i deres fælles fortid i Herning Fremad, hvor træneren lærte ham meget og gav ham troen på ham selv.

Lørdag er det muligvis den sidste hjemmekamp for Isaksen, når de møder OB i sidste spillerunde af kvalifikationsspillet, hvor uafgjort er nok til at skaffe FCM en playoff-kamp om en plads i Conference League i næste sæson.

Samlet er det blevet til i alt 10 år i FCM-regi for Isaksen.

– Klubben betyder så meget for mig. Både i min uddannelse og min måde at være på. Der har hele tiden været personer, som har hjulpet mig på vej. Har jeg været ’nede’ eller ude på et sidespor, har der været nogen til at få fokus tilbage på fodboldbanen, fortæller han.

Når det kommer til det med sidespor, så har FCM-sportschef Svend Graversen tidligere fortalt om, at Isaksen var ved at blive smidt ud af klubben. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Jordan – Algeriet

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Frankrig – Irak

I dialog med Steve Cooper

Uruguay – Kap Verde

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Marcondes afviser tilbud, men…

Sunderland jagter dansk guldfugl



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Spanien udstiller famlende saudiarabere