Gustav Isaksen fik en sjælden plads i Lazios startopstilling, og han leverede en flot præstation og medvirkede til Rom-klubbens sejr på 2-0 over Celtic i Champions League. Sejren sendte senere tirsdag Lazio videre i turneringen.
Den tidligere FC Midtjylland-spiller havde en stor aktie i begge Lazio-mål, som Ciro Immobile satte i kassen i slutfasen.
Efter 81 minutter driblede Isaksen sig på skudhold i feltet, og hans forsøg blev rettet af, så bolden røg hen til Immobile, der bragte Lazio foran.
Bare tre minutter senere løftede Isaksen smart en bold ind i feltet til Immobile, der tæmmede bolden og fordoblede føringen.
Det var blot anden gang, at Isaksen startede inde for Lazio. Fra start var han en af de mest toneangivende hos Lazio. Flere gange udfordrede han veloplagt i højresiden, og han fremtvang blandt andet et gult kort i første halvleg.
Isaksen havde også et par forsøg, hvoraf det ene var en god mulighed.
Også efter pausen viste Isaksen angrebslyst, men Celtic-forsvaret stod godt organiseret, og det lugtede af 0-0.
Men i slutfasen fik den 22-årige dansker endelig gevinst ud af sin ihærdighed, og man kan tale om et lille gennembrud for Lazio efter en svær start på det italienske eventyr.
– Jeg har vidst siden i morges, at jeg skulle spille. Desværre blev Mattia Zaccagni skadet i den seneste kamp, og vi havde nok brug for noget frisk energi.
– Jeg er så glad for, at jeg kunne hjælpe holdet, siger Isaksen til uefa.com.
Immobile, der blev skiftet ind efter en time, understregede samtidig, at målnæsen stadig er intakt.
– Immobile er fantastisk. Han bliver ved med at score mål og hjælpe os. Jeg er glad for, at jeg kan lære af ham hver dag. Hans afslutninger er i topklasse, lyder rosen fra Isaksen.
Celtic havde danske Matt O’Riley på banen i hele kampen, men han gjorde knap så meget væsen af sig.
Senere tirsdag aften viste det sig, at sejren var nok til at sende Lazio videre til ottendedelsfinalerne.
Det blev en kendsgerning med Atletico Madrids udesejr på 3-1 over Feyenoord.
Atletico og Lazio har henholdsvis 11 og 10 point og kan ikke længere hentes af Feyenoord med seks point på sidste spilledag. Celtic har kun et point og slutter med sikkerhed sidst i gruppe E.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i New Jersey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
NYHEDER