Sjælden helt redder Real fra pinligt pokal-exit

Eden Hazard fik en sjælden helterolle for Real Madrid, da han kom ind og afgjorde pokalkampen mod Elche.



En tur til det østlige Spanien blev mere dramatisk og nervepirrende, end Real Madrid havde ønsket.

Real Madrid fik en forskrækkelse, men storholdet er dog klar til kvartfinalerne i Copa del Rey efter en kneben sejr på 2-1 ude over Elche.

Pokalkampens ordinære 90 minutter endte uden scoringer, og det var først i den forlængede spilletid, at der blev åbnet for målscoringen.

Real Madrids mål blev sat ind af indskiftede Isco og Eden Hazard, efter at Elche ellers var kommet foran 1-0.

Træner Carlo Ancelotti havde valgt at spare flere profiler, og derfor var blandt andre midtbanespillerne Casemiro og Luka Modric bænket fra start. Angriberen Karim Benzema var helt ude af truppen.

Målmanden Thibaut Courtois missede turen til Elche på grund af private omstændigheder, men ventes tilbage i målet for Real Madrid i weekendens ligakamp.

Undertippede Elche kæmpede flot og holdt hovedstadsklubben fra at score i første halvleg.

Real Madrid dominerede også i anden halvleg, men netmaskerne blafrede stadig ikke.

Efter 72 minutter blev Casemiro og Modric sendt i aktion i stedet for Eduardo Camavinga og Federico Valverde.

Syv minutter senere kom også Real Madrids midtbanekreatør Isco på banen i stedet for angriberen Luka Jovic, som stadig leder efter sit gennembrud.

Ancelotti havde inden kampen sagt, at han ingen problemer havde med Gareth Bale og Eden Hazard, som ikke har fået meget spilletid i klubben i denne sæson.

Bale har ikke spillet siden august. Det skyldes dog også forskellige skader i knæ, læg og ryg samt en omgang coronasmitte.

Både Bale og Hazard kan komme til at spille en større rolle i den resterende del af sæsonen, lød det onsdag fra den italienske træner.

De fallerede stjerner startede dog igen ude mod Elche, og kun Hazard kom ind. Det gjorde belgieren fra starten af den forlængede spilletid, og det blev med sjælden succes.

Dog først efter lidt af en tur i tovene for udeholdet.

For Real Madrid-backen Marcelo fik nemlig rødt kort efter 102 minutter, og minuttet senere scorede den indskiftede Elche-spiller Gonzalo Verdu til 1-0.

Efter 108 minutter lykkedes det trods en mand i undertal for Real Madrid at få udlignet til 1-1. Målet blev sat ind af Isco.

Syv minutter senere slog Hazard så til med den afgørende scoring mod Elche, som i slutminutterne fik smidt Pere Milla ud efter kampens andet røde kort.

Efter torsdagens pokalkamp skal Real Madrid på søndag igen møde Elche – denne gang på hjemmebane og i La Liga.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

På vej til storklub?

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!