Kamil Grabara er tilbage i målet efter sit voldsomme sammenstød med Mathias Ross tilbage i juli, og det er han iført en maske, der til forveksling får ham til at ligne Batman.
Mens Bruce Wayne i sin forklædning som Batman skal redde Gotham City fra alverdens ulykker, er det en helt anden redningsaktion, Kamil Grabara er på – han skal redde FC Københavns sæson i Superligaen. Hvis han kan – og hvis han får lov.
I fraværet af Kamil Grabara har FC København hentet Mathew Ryan, og han har ubetinget været én af de bedste FCK-spillere i denne sæson. Der er måske tale om en ny førstemålmand i FC København – som minimum er der tale om en alvorlig konkurrent til Grabara.
Det er i hvert fald sådan, de fleste ser på målmandssituationen i FC København. Men Kamil Grabara er ikke som de fleste.
Derfor svarer han også helt køligt, da Tipsbladet som de første interviewer polakken efter ulykken i Aalborg.
– Jeg ser ikke nogen konkurrence om målmandsposten. Jeg har al mulig grund til at mene, at jeg er førstemålmand i FC København, siger Kamil Grabara til Tipsbladet.
Der er sket rigtig meget i den danske mesterklub, siden polakken senest var i aktion, men når det gælder hans plads på holdet, har han svært ved at forestille sig, at noget har ændret sig.
– Af en eller anden grund har vi fået en ny cheftræner, og af en eller anden grund har vi indkasseret tæt på samme antal mål, som vi gjorde i hele sidste sæson. Det er sådan, det er i fodbold. Jeg har ikke tænkt mig at leve i fortiden, men hvis jeg sad på bænken i FCK i sidste sæson og kunne kigge en på en målmand, der præsterede, som jeg gjorde, så måtte jeg acceptere, at jeg ikke kom til at spille.
– Hvis et hold præsterer, mens man er fraværende, må man acceptere, at man kan blive nødt til at vente på at få chancen igen, men jeg kan konstatere, at FCK er nummer ni. I den tid, jeg har været væk, har jeg arbejdet målrettet på at komme tilbage og hjælpe FCK tilbage, hvor vi hører til. Da jeg kom til FCK, sagde jeg, at det var for at vinde mesterskabet. Tog jeg fejl? Nej.
Kan du slet ikke forestille dig, at du starter på bænken?
– Det er jo ikke op til mig at bestemme. Jeg kan kun sige, hvad jeg mener om hele situationen, og hvad der i min verden er den åbenlyse sandhed. Om træneren er enig med mig, kan jeg ikke vide. Det er træneren, der bestemmer, og det respekterer jeg, sådan må det være, når FCK betaler mig en løn hver måned.
Har du været imponeret over Mathew Ryans præstationer?
– Jeg troede ikke, det her interview skulle handle om andre end mig.
Nu stiller jeg lige et enkelt spørgsmål om Ryan – du har jo også set kampene…
– Hvad skal min mening om det bruges til i forhold til den snak, vi to har lige nu?
Nu er jeg jo bare nysgerrig…
– Jeg kommenterer ikke mine holdkammeraters præstationer – det gælder især, når jeg ikke har været med i kampene. Jeg kan kun gentage, hvad jeg allerede har sagt – jeg må bare konstatere, at der er en grund til, at vi er på niendepladsen i Superligaen, og at målene er væltet ind. Det taler for sig selv.
Det er to måneder siden, at Kamil Grabara senest har spillet en kamp, men han melder sig helt klar til søndagens opgør mod sine tidligere holdkammerater fra AGF i Parken.
– Jeg er 100 procent klar. Ellers havde vi ikke haft den her snak, slutter Kamil Grabara.
Dermed er det op til Jacob Neestrup at bestemme – Kamil Grabara eller Mathew Ryan?
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Silkeborg-comeback giver håb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Bayern slår rekord i ny storsejr
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
AGF snubler i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen