Kamil Grabara er tilbage i målet efter sit voldsomme sammenstød med Mathias Ross tilbage i juli, og det er han iført en maske, der til forveksling får ham til at ligne Batman.
Mens Bruce Wayne i sin forklædning som Batman skal redde Gotham City fra alverdens ulykker, er det en helt anden redningsaktion, Kamil Grabara er på – han skal redde FC Københavns sæson i Superligaen. Hvis han kan – og hvis han får lov.
I fraværet af Kamil Grabara har FC København hentet Mathew Ryan, og han har ubetinget været én af de bedste FCK-spillere i denne sæson. Der er måske tale om en ny førstemålmand i FC København – som minimum er der tale om en alvorlig konkurrent til Grabara.
Det er i hvert fald sådan, de fleste ser på målmandssituationen i FC København. Men Kamil Grabara er ikke som de fleste.
Derfor svarer han også helt køligt, da Tipsbladet som de første interviewer polakken efter ulykken i Aalborg.
– Jeg ser ikke nogen konkurrence om målmandsposten. Jeg har al mulig grund til at mene, at jeg er førstemålmand i FC København, siger Kamil Grabara til Tipsbladet.
Der er sket rigtig meget i den danske mesterklub, siden polakken senest var i aktion, men når det gælder hans plads på holdet, har han svært ved at forestille sig, at noget har ændret sig.
– Af en eller anden grund har vi fået en ny cheftræner, og af en eller anden grund har vi indkasseret tæt på samme antal mål, som vi gjorde i hele sidste sæson. Det er sådan, det er i fodbold. Jeg har ikke tænkt mig at leve i fortiden, men hvis jeg sad på bænken i FCK i sidste sæson og kunne kigge en på en målmand, der præsterede, som jeg gjorde, så måtte jeg acceptere, at jeg ikke kom til at spille.
– Hvis et hold præsterer, mens man er fraværende, må man acceptere, at man kan blive nødt til at vente på at få chancen igen, men jeg kan konstatere, at FCK er nummer ni. I den tid, jeg har været væk, har jeg arbejdet målrettet på at komme tilbage og hjælpe FCK tilbage, hvor vi hører til. Da jeg kom til FCK, sagde jeg, at det var for at vinde mesterskabet. Tog jeg fejl? Nej.
Kan du slet ikke forestille dig, at du starter på bænken?
– Det er jo ikke op til mig at bestemme. Jeg kan kun sige, hvad jeg mener om hele situationen, og hvad der i min verden er den åbenlyse sandhed. Om træneren er enig med mig, kan jeg ikke vide. Det er træneren, der bestemmer, og det respekterer jeg, sådan må det være, når FCK betaler mig en løn hver måned.
Har du været imponeret over Mathew Ryans præstationer?
– Jeg troede ikke, det her interview skulle handle om andre end mig.
Nu stiller jeg lige et enkelt spørgsmål om Ryan – du har jo også set kampene…
– Hvad skal min mening om det bruges til i forhold til den snak, vi to har lige nu?
Nu er jeg jo bare nysgerrig…
– Jeg kommenterer ikke mine holdkammeraters præstationer – det gælder især, når jeg ikke har været med i kampene. Jeg kan kun gentage, hvad jeg allerede har sagt – jeg må bare konstatere, at der er en grund til, at vi er på niendepladsen i Superligaen, og at målene er væltet ind. Det taler for sig selv.
Det er to måneder siden, at Kamil Grabara senest har spillet en kamp, men han melder sig helt klar til søndagens opgør mod sine tidligere holdkammerater fra AGF i Parken.
– Jeg er 100 procent klar. Ellers havde vi ikke haft den her snak, slutter Kamil Grabara.
Dermed er det op til Jacob Neestrup at bestemme – Kamil Grabara eller Mathew Ryan?
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Medie peger på FC København
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Forlænger med stortalent
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT