Islænding rykkede til SL-klub: Det var ikke planen

Han har et flot cv, og derfor var det også en overraskelse, at islandske Alfred Finnbogason nu spiller for oprykkerne fra Lyngby Boldklub.



Han har klubber som Lokeren, Heerenveen, Sociedad og FC Augsburg på cv’et, og derfor var det også en lille overraskelse, at han sidst i transfervinduet kunne skrive Lyngby Boldklub på cv’et.

Islandske Alfred Finnbogason, der har 62 landskampe, har fået kontrakt hos oprykkerklubben Lyngby Boldklub, der lige nu kæmper for at undgå at rykke ud af rækken igen.

At en aftale faldt på plads i de sidste dage af transfervinduet, fortæller også, at det ikke just var angriberens førstevalg at spille i Danmark eller Lyngby Boldklub.

Og det bekræfter han sådan set også til det islandske medie Fotbolti.net.

– Det var en mærkelig sommer, da jeg for første gang i min karriere var uden kontrakt, og der er ikke rigtigt noget, der forbereder en til sådan noget. Jeg vidste, at jeg skulle være klar til at stå klar for et nyt hold til enhver tid. Jeg var klar 1. juli. Jeg var klar 1. august. Tiden gik, men der kom ikke rigtigt noget. Der blev talt meget, men der skete heller ikke mere.

– Til sidst og mod slutningen af transfervinduet var det første gang, at det blev realistisk for dem (Lyngby Boldklub) at hente mig. Det var ikke oprindeligt planen for dem eller mig, men jeg vidste, at det er et miljø og en træner, jeg kender, og en by, alle islændinge kender. Jeg vidste, at jeg ville være glad og tilfreds der, og til sidst følte jeg, at jeg ville et sted hen, hvor jeg var sikker på, at jeg ville trives.

– Det gør jeg indtil videre, men jeg havde selvfølgelig håbet på flere point, end vi har fået, men vi arbejder hårdt, siger Alfred Finnbogason til Fotbolti.net.

Angriberen og Lyngby Boldklub skrev en etårig aftale, og han og klubben skal forsøge at komme væk fra rækkens sidsteplads. Indtil videre har man blot tre point efter 10 kampe. Der er hele otte op til Brøndby, der er lige over stregen.

Finnbogason har indtil videre spillet tre Superliga-kampe for Lyngby – han har fortsat sin første scoring til gode.





Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Viktor Claesson bliver i FC København

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Nu drømmer de stort i AGF

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem