Islænding rykkede til SL-klub: Det var ikke planen

Han har et flot cv, og derfor var det også en overraskelse, at islandske Alfred Finnbogason nu spiller for oprykkerne fra Lyngby Boldklub.



Han har klubber som Lokeren, Heerenveen, Sociedad og FC Augsburg på cv’et, og derfor var det også en lille overraskelse, at han sidst i transfervinduet kunne skrive Lyngby Boldklub på cv’et.

Islandske Alfred Finnbogason, der har 62 landskampe, har fået kontrakt hos oprykkerklubben Lyngby Boldklub, der lige nu kæmper for at undgå at rykke ud af rækken igen.

At en aftale faldt på plads i de sidste dage af transfervinduet, fortæller også, at det ikke just var angriberens førstevalg at spille i Danmark eller Lyngby Boldklub.

Og det bekræfter han sådan set også til det islandske medie Fotbolti.net.

– Det var en mærkelig sommer, da jeg for første gang i min karriere var uden kontrakt, og der er ikke rigtigt noget, der forbereder en til sådan noget. Jeg vidste, at jeg skulle være klar til at stå klar for et nyt hold til enhver tid. Jeg var klar 1. juli. Jeg var klar 1. august. Tiden gik, men der kom ikke rigtigt noget. Der blev talt meget, men der skete heller ikke mere.

– Til sidst og mod slutningen af transfervinduet var det første gang, at det blev realistisk for dem (Lyngby Boldklub) at hente mig. Det var ikke oprindeligt planen for dem eller mig, men jeg vidste, at det er et miljø og en træner, jeg kender, og en by, alle islændinge kender. Jeg vidste, at jeg ville være glad og tilfreds der, og til sidst følte jeg, at jeg ville et sted hen, hvor jeg var sikker på, at jeg ville trives.

– Det gør jeg indtil videre, men jeg havde selvfølgelig håbet på flere point, end vi har fået, men vi arbejder hårdt, siger Alfred Finnbogason til Fotbolti.net.

Angriberen og Lyngby Boldklub skrev en etårig aftale, og han og klubben skal forsøge at komme væk fra rækkens sidsteplads. Indtil videre har man blot tre point efter 10 kampe. Der er hele otte op til Brøndby, der er lige over stregen.

Finnbogason har indtil videre spillet tre Superliga-kampe for Lyngby – han har fortsat sin første scoring til gode.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De er tilbage i Superligaen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt