Islænding rykkede til SL-klub: Det var ikke planen

Han har et flot cv, og derfor var det også en overraskelse, at islandske Alfred Finnbogason nu spiller for oprykkerne fra Lyngby Boldklub.



Han har klubber som Lokeren, Heerenveen, Sociedad og FC Augsburg på cv’et, og derfor var det også en lille overraskelse, at han sidst i transfervinduet kunne skrive Lyngby Boldklub på cv’et.

Islandske Alfred Finnbogason, der har 62 landskampe, har fået kontrakt hos oprykkerklubben Lyngby Boldklub, der lige nu kæmper for at undgå at rykke ud af rækken igen.

At en aftale faldt på plads i de sidste dage af transfervinduet, fortæller også, at det ikke just var angriberens førstevalg at spille i Danmark eller Lyngby Boldklub.

Og det bekræfter han sådan set også til det islandske medie Fotbolti.net.

– Det var en mærkelig sommer, da jeg for første gang i min karriere var uden kontrakt, og der er ikke rigtigt noget, der forbereder en til sådan noget. Jeg vidste, at jeg skulle være klar til at stå klar for et nyt hold til enhver tid. Jeg var klar 1. juli. Jeg var klar 1. august. Tiden gik, men der kom ikke rigtigt noget. Der blev talt meget, men der skete heller ikke mere.

– Til sidst og mod slutningen af transfervinduet var det første gang, at det blev realistisk for dem (Lyngby Boldklub) at hente mig. Det var ikke oprindeligt planen for dem eller mig, men jeg vidste, at det er et miljø og en træner, jeg kender, og en by, alle islændinge kender. Jeg vidste, at jeg ville være glad og tilfreds der, og til sidst følte jeg, at jeg ville et sted hen, hvor jeg var sikker på, at jeg ville trives.

– Det gør jeg indtil videre, men jeg havde selvfølgelig håbet på flere point, end vi har fået, men vi arbejder hårdt, siger Alfred Finnbogason til Fotbolti.net.

Angriberen og Lyngby Boldklub skrev en etårig aftale, og han og klubben skal forsøge at komme væk fra rækkens sidsteplads. Indtil videre har man blot tre point efter 10 kampe. Der er hele otte op til Brøndby, der er lige over stregen.

Finnbogason har indtil videre spillet tre Superliga-kampe for Lyngby – han har fortsat sin første scoring til gode.



Manchester United rasende

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Hård kritik af FC København-stjerne

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

– Overdrevet og unuanceret

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Brendan Rodgers i chokskifte

Aldrig set før

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Nu kommenterer han FC København-historie

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Målmand håber på Brøndby-transfer

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales