Han har klubber som Lokeren, Heerenveen, Sociedad og FC Augsburg på cv’et, og derfor var det også en lille overraskelse, at han sidst i transfervinduet kunne skrive Lyngby Boldklub på cv’et.
Islandske Alfred Finnbogason, der har 62 landskampe, har fået kontrakt hos oprykkerklubben Lyngby Boldklub, der lige nu kæmper for at undgå at rykke ud af rækken igen.
At en aftale faldt på plads i de sidste dage af transfervinduet, fortæller også, at det ikke just var angriberens førstevalg at spille i Danmark eller Lyngby Boldklub.
Og det bekræfter han sådan set også til det islandske medie Fotbolti.net.
– Det var en mærkelig sommer, da jeg for første gang i min karriere var uden kontrakt, og der er ikke rigtigt noget, der forbereder en til sådan noget. Jeg vidste, at jeg skulle være klar til at stå klar for et nyt hold til enhver tid. Jeg var klar 1. juli. Jeg var klar 1. august. Tiden gik, men der kom ikke rigtigt noget. Der blev talt meget, men der skete heller ikke mere.
– Til sidst og mod slutningen af transfervinduet var det første gang, at det blev realistisk for dem (Lyngby Boldklub) at hente mig. Det var ikke oprindeligt planen for dem eller mig, men jeg vidste, at det er et miljø og en træner, jeg kender, og en by, alle islændinge kender. Jeg vidste, at jeg ville være glad og tilfreds der, og til sidst følte jeg, at jeg ville et sted hen, hvor jeg var sikker på, at jeg ville trives.
– Det gør jeg indtil videre, men jeg havde selvfølgelig håbet på flere point, end vi har fået, men vi arbejder hårdt, siger Alfred Finnbogason til Fotbolti.net.
Angriberen og Lyngby Boldklub skrev en etårig aftale, og han og klubben skal forsøge at komme væk fra rækkens sidsteplads. Indtil videre har man blot tre point efter 10 kampe. Der er hele otte op til Brøndby, der er lige over stregen.
Finnbogason har indtil videre spillet tre Superliga-kampe for Lyngby – han har fortsat sin første scoring til gode.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL
