Islændinge lejer angriber i FC Midtjylland

Superliga-klubben FC Midtjylland siger farvel til den store angriber Jibril Abubakar, der er blevet udlejet til islandske KA frem til august.



Topholdet i Superligaen, FC Midtjylland, har hentet både Lasse Vibe og Ronnie Schwartz til offensiven, så det er ikke, fordi det danske mandskab kommer til at mangle spillere på angrebspositionen i dette forår.

Derfor har det sikkert også været nemt for FC Midtjylland at sige farvel til en af klubbens unge angrebstalenter.

For det er en fordel for både FC Midtjylland og 20-årige nigerianer Jibril Abubakar, at han kommer ud og får noget fast spilletid. Og det får han nu muligheden for i den islandske klub KA.

Klubben har annonceret på sin hjemmeside, at angriberen, der er 193 centimeter høj, er blevet lejet, og han spiller til med og august måned i den islandske klub. Af Transfermarkt fremgår det, at Abubakar er i den islandske klub frem til årsskiftet – det er muligt, at forklaringen på forskellen mellem klubside og Transfermarkt er, at der er en tilbagekaldsklausul for FC Midtjylland i august.

Angriberen bliver holdkammerat med Mikkel Qvist, der også er sendt af AC Horsens til KA på en lejeaftale. 

I KAs trup er også Hallgrimur Jonasson, der har en fortid i SønderjyskE og FC Midtjylland.

Klubben ligger i den bedste islandske række. Ligaen følger kalenderåret, og man indleder den nye sæson om to måneder.

Jibril Abubakar kom til FC Midtjylland fra det nigerianske akademi FC Ebedei – han har spillet på U19-holdet i FC Midtjylland og har således fortsat sin debut på førsteholdet til gode.







LIVE

TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

De vil gerne have Jens Jønsson

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Historisk finale! Han er verdens bedste



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Hylder Patrick Mortensen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

Vanvittige scener – 416 tilbageholdt i Frankrig

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub