I sidste sæson nåede Sønderjyske pokalfinalen, og en gentagelse er inden for rækkevidde for sønderjyderne, der foreløbigt er klar til kvartfinalen i fodboldens landspokalturnering.
Onsdagens ottendedelsfinale blev vundet med 2-0 over AGF på udebane.
Den rodede og kedelige affære sluttede uden mål i den ordinære kamp, men i den forlængede spilletid slog Sønderjyske til ved islandske Kristófer Kristinsson, der tegnede sig for to mål.
En stor skuffelse for AGF, der har fået en elendig start på Superligaen og nu heller ikke kan få oprejsning i pokalturneringen.
Det blev en ganske blodfattig første halvleg i Aarhus, hvor AGF dog var mest i teten offensivt.
Patrick Mortensen fik en tidlig mulighed på hovedstød og blev senere spillet til en god situation af Mustapha Bundu, men Mortensen har svært ved at finde den målfarlighed, som tidligere har kendetegnet ham.
Han blev da også skiftet ud godt midtvejs i anden halvleg.
Bundu har heller ikke været overbevisende siden comebacket i AGF, og han misbrugte en stor chance, da der var afviklet omkring en time.
Sønderjyske havde ikke meget at byde på. I første halvleg forsøgte Jeppe Simonsen sig, men hans afslutning havnede i sidenettet.
Efter pausen var det også småt med hjemmeholdets muligheder. Det ændrede sig dog kort inde i den forlængede spilletid.
Tre minutter inde i denne sendte Mads Albæk en lang bold frem, og da AGF’s Yann Bisseck mistimede sit forsøg på at heade bolden væk, fik Kristófer Kristinsson en friløber. Den netop indskiftede islænding udnyttede sikkert til 1-0-føring.
AGF havde svært ved at finde modtræk, og den sidste tro på comebacket svandt yderligere tre minutter inde i forlængelsens anden halvdel.
Efter et hjørnespark dumpede bolden ned foran Kristinsson, der scorede sit andet mål.
Der var ikke mere i AGF, som dermed tabte for anden gang på fire dage. Sønderjyske var tættere på 3-0 til sidst, og AGF-spillerne måtte lægge ører til pibekoncert ved slutfløjt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er Sarris nye job
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Roser Superliga-klub: Godt set!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
