AGF i pokal-fiasko: Islænding blev helten

Kristófer Kristinsson scorede begge mål, da Sønderjyske slog AGF efter forlænget spilletid i Aarhus.



I sidste sæson nåede Sønderjyske pokalfinalen, og en gentagelse er inden for rækkevidde for sønderjyderne, der foreløbigt er klar til kvartfinalen i fodboldens landspokalturnering.

Onsdagens ottendedelsfinale blev vundet med 2-0 over AGF på udebane.

Den rodede og kedelige affære sluttede uden mål i den ordinære kamp, men i den forlængede spilletid slog Sønderjyske til ved islandske Kristófer Kristinsson, der tegnede sig for to mål.

En stor skuffelse for AGF, der har fået en elendig start på Superligaen og nu heller ikke kan få oprejsning i pokalturneringen.

Det blev en ganske blodfattig første halvleg i Aarhus, hvor AGF dog var mest i teten offensivt.

Patrick Mortensen fik en tidlig mulighed på hovedstød og blev senere spillet til en god situation af Mustapha Bundu, men Mortensen har svært ved at finde den målfarlighed, som tidligere har kendetegnet ham.

Han blev da også skiftet ud godt midtvejs i anden halvleg.

Bundu har heller ikke været overbevisende siden comebacket i AGF, og han misbrugte en stor chance, da der var afviklet omkring en time.

Sønderjyske havde ikke meget at byde på. I første halvleg forsøgte Jeppe Simonsen sig, men hans afslutning havnede i sidenettet.

Efter pausen var det også småt med hjemmeholdets muligheder. Det ændrede sig dog kort inde i den forlængede spilletid.

Tre minutter inde i denne sendte Mads Albæk en lang bold frem, og da AGF’s Yann Bisseck mistimede sit forsøg på at heade bolden væk, fik Kristófer Kristinsson en friløber. Den netop indskiftede islænding udnyttede sikkert til 1-0-føring.

AGF havde svært ved at finde modtræk, og den sidste tro på comebacket svandt yderligere tre minutter inde i forlængelsens anden halvdel.

Efter et hjørnespark dumpede bolden ned foran Kristinsson, der scorede sit andet mål.

Der var ikke mere i AGF, som dermed tabte for anden gang på fire dage. Sønderjyske var tættere på 3-0 til sidst, og AGF-spillerne måtte lægge ører til pibekoncert ved slutfløjt.

/ritzau/





‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det var vanvittigt brutalt

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen