Italien sniger sig til EM efter nulløsning

Italiens forsvarende europamestre er klar til EM-slutrunden efter uafgjort mod Ukraine, der stadig kan nå EM.



Efter at have misset VM i 2022 er Italiens forsvarende europamestre klar til næste års EM-slutrunde i Tyskland.

Det blev en endelig kendsgerning, da Italien på neutral bane i Leverkusen spillede 0-0 mod Ukraine.

Dermed snupper Italien andenpladsen i gruppe C med 14 point foran Ukraine, der har samme pointtal. Italien er dog bedst indbyrdes.

EM-håbet er dog ikke helt slukket for Ukraine, der stadig kan bane sig vej til slutrunden gennem playoffkampe via Nations League.

Italien kunne altså nøjes med uafgjort for at indløse billet til EM, men "Azzurri" gik tydeligvis efter at vinde kampen for at fjerne enhver tvivl om udfaldet.

Udeholdet kontrollerede første halvleg og tilspillede sig flere fine muligheder til at føre ved pausen.

Juventus-spilleren Federico Chiesa var med i meget og havde en tidlig chance, og senere havde Inters Davide Frattesi også en stor mulighed, men den sidste skarphed manglede, og Ukraines unge Benfica-keeper, Anatoliy Trubin, tog godt fra i målet.

Offensivt havde Ukraine intet at byde på før pausen, men det ændrede sig i anden halvleg, hvor man fornemmede, at holdet var villigt til at satse mere.

Italiens målmand, Gianluigi Donnarumma, måtte et par gange vise sit værd, blandt andet ved Mykhailo Mudryks afslutning midtvejs i halvlegen.

Italien fik dog igen styr på sagerne defensivt, og i resten af halvlegen var Italien tættere på scoring end Ukraine, men mål fik de 30.000 tilskuere ikke.

England har for længst sikret sig førstepladsen i samme gruppe og rundede af med skuffende 1-1 ude mod Nordmakedonien.

Enis Bardhi bragte Nordmakedonien foran i slutningen af første halvleg, da han scorede på riposten fra sit brændte straffespark.

Harry Kane udlignede for England efter knap en times spil, da han var blevet skiftet ind minuttet forinden.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Freiburg – Aston Villa

Fortryder FC Barcelona-transfer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Neymar er tilbage