Italien sniger sig til EM efter nulløsning

Italiens forsvarende europamestre er klar til EM-slutrunden efter uafgjort mod Ukraine, der stadig kan nå EM.



Efter at have misset VM i 2022 er Italiens forsvarende europamestre klar til næste års EM-slutrunde i Tyskland.

Det blev en endelig kendsgerning, da Italien på neutral bane i Leverkusen spillede 0-0 mod Ukraine.

Dermed snupper Italien andenpladsen i gruppe C med 14 point foran Ukraine, der har samme pointtal. Italien er dog bedst indbyrdes.

EM-håbet er dog ikke helt slukket for Ukraine, der stadig kan bane sig vej til slutrunden gennem playoffkampe via Nations League.

Italien kunne altså nøjes med uafgjort for at indløse billet til EM, men "Azzurri" gik tydeligvis efter at vinde kampen for at fjerne enhver tvivl om udfaldet.

Udeholdet kontrollerede første halvleg og tilspillede sig flere fine muligheder til at føre ved pausen.

Juventus-spilleren Federico Chiesa var med i meget og havde en tidlig chance, og senere havde Inters Davide Frattesi også en stor mulighed, men den sidste skarphed manglede, og Ukraines unge Benfica-keeper, Anatoliy Trubin, tog godt fra i målet.

Offensivt havde Ukraine intet at byde på før pausen, men det ændrede sig i anden halvleg, hvor man fornemmede, at holdet var villigt til at satse mere.

Italiens målmand, Gianluigi Donnarumma, måtte et par gange vise sit værd, blandt andet ved Mykhailo Mudryks afslutning midtvejs i halvlegen.

Italien fik dog igen styr på sagerne defensivt, og i resten af halvlegen var Italien tættere på scoring end Ukraine, men mål fik de 30.000 tilskuere ikke.

England har for længst sikret sig førstepladsen i samme gruppe og rundede af med skuffende 1-1 ude mod Nordmakedonien.

Enis Bardhi bragte Nordmakedonien foran i slutningen af første halvleg, da han scorede på riposten fra sit brændte straffespark.

Harry Kane udlignede for England efter knap en times spil, da han var blevet skiftet ind minuttet forinden.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Forlader AGF – her er hans nye klub

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

De er færdige i 1. division

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent