Italien knuser Ungarns store drøm

Ungarns anfører sagde farvel med tårer, da Italien med en sejr indløste billet til Nations Leagues Final 4.



Det flød med følelser, da Ungarn mandag aften måtte se sig slået 2-0 af Italien i den afgørende kamp om førstepladsen i Nations Leagues gruppe 3.

Den store ungarske stjerne og anfører Ádám Szalai tudbrølede under nationalmelodien, efter at han for sidste gang havde ført nationens fodboldstolthed ind på grønsværen i heksekedlen Puskas Arena.

Mange af de højtråbende tilhængere i Budapest havde formentlig drømt våde drømme om, at den abdicerende anfører ville sparke Ungarn i Final 4.

Men italienerne understregede, at de har højere klasse og større effektivitet foran målet end gruppens helt store overraskelse fra Ungarn, som ellers kunne nøjes med uafgjort for at vinde gruppen.

Efter gruppesejr over Ungarn, Tyskland og England er Italien nu klar til Final 4-stævnet, som bliver afviklet næste sommer.

Holdet er stjernen i Ungarn, siges det. Men mandagens hjemmehold råder dog over spillere, der huserer på højeste europæiske niveau, og som derfor skal løfte det ungarske mandskab.

En af dem er målmand Péter Gulácsi, der er anfører i RB Leipzig, men han var lige ved at blamere sig efter få minutter.

Et indlæg fra Giacomo Raspadori landede lige i hænderne på keeperen, men han kunne ikke holde fast, så bolden var lige ved at danse ind over stregen.

Italien sværmede om Ungarns felt i begyndelsen af kampen, og efter 28 minutter kom målet.

Adam Nagy lagde bolden tilbage til Gulácsi, men afleveringen var for blød. Wilfried Gnonto overrumplede Gulácsi, og så dukkede Raspadori op, snuppede bolden og sendte den i mål.

Anden halvleg fik en hæsblæsende indledning. Efter fem minutter opstod der paniske tilstande i den italienske defensiv, da ungarerne tre gange i én sekvens var tæt på at score. Gianluigi Donnarumma i målet reddede Italien.

Få øjeblikke senere viste italienerne, at deres kvalitet foran målet bare er større end værternes. Bryan Cristante viste overblik og fandt Federico Dimarco ved bageste stolpe, hvor Inter-backen skubbede kuglen i mål.

Ádám Szalai blev skiftet ud med et kvarter igen og fik sin hyldest. Men da han forlod banen, var tårerne skiftet ud med et skuffet ansigtsudtryk.

/ritzau/



Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

I spil til stort job

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Fortryder Chido Obi-beslutning

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Lerager taler ud om FCK-brud

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?