Italien knuser Ungarns store drøm

Ungarns anfører sagde farvel med tårer, da Italien med en sejr indløste billet til Nations Leagues Final 4.



Det flød med følelser, da Ungarn mandag aften måtte se sig slået 2-0 af Italien i den afgørende kamp om førstepladsen i Nations Leagues gruppe 3.

Den store ungarske stjerne og anfører Ádám Szalai tudbrølede under nationalmelodien, efter at han for sidste gang havde ført nationens fodboldstolthed ind på grønsværen i heksekedlen Puskas Arena.

Mange af de højtråbende tilhængere i Budapest havde formentlig drømt våde drømme om, at den abdicerende anfører ville sparke Ungarn i Final 4.

Men italienerne understregede, at de har højere klasse og større effektivitet foran målet end gruppens helt store overraskelse fra Ungarn, som ellers kunne nøjes med uafgjort for at vinde gruppen.

Efter gruppesejr over Ungarn, Tyskland og England er Italien nu klar til Final 4-stævnet, som bliver afviklet næste sommer.

Holdet er stjernen i Ungarn, siges det. Men mandagens hjemmehold råder dog over spillere, der huserer på højeste europæiske niveau, og som derfor skal løfte det ungarske mandskab.

En af dem er målmand Péter Gulácsi, der er anfører i RB Leipzig, men han var lige ved at blamere sig efter få minutter.

Et indlæg fra Giacomo Raspadori landede lige i hænderne på keeperen, men han kunne ikke holde fast, så bolden var lige ved at danse ind over stregen.

Italien sværmede om Ungarns felt i begyndelsen af kampen, og efter 28 minutter kom målet.

Adam Nagy lagde bolden tilbage til Gulácsi, men afleveringen var for blød. Wilfried Gnonto overrumplede Gulácsi, og så dukkede Raspadori op, snuppede bolden og sendte den i mål.

Anden halvleg fik en hæsblæsende indledning. Efter fem minutter opstod der paniske tilstande i den italienske defensiv, da ungarerne tre gange i én sekvens var tæt på at score. Gianluigi Donnarumma i målet reddede Italien.

Få øjeblikke senere viste italienerne, at deres kvalitet foran målet bare er større end værternes. Bryan Cristante viste overblik og fandt Federico Dimarco ved bageste stolpe, hvor Inter-backen skubbede kuglen i mål.

Ádám Szalai blev skiftet ud med et kvarter igen og fik sin hyldest. Men da han forlod banen, var tårerne skiftet ud med et skuffet ansigtsudtryk.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

OB siger farvel til seks spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ringet op af Brøndby-træner

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby IF – Sønderjyske



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Chelsea – Manchester United

Fremhæver stort Brøndby-talent

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Nu klager FC Barcelona igen

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!