Det flød med følelser, da Ungarn mandag aften måtte se sig slået 2-0 af Italien i den afgørende kamp om førstepladsen i Nations Leagues gruppe 3.
Den store ungarske stjerne og anfører Ádám Szalai tudbrølede under nationalmelodien, efter at han for sidste gang havde ført nationens fodboldstolthed ind på grønsværen i heksekedlen Puskas Arena.
Mange af de højtråbende tilhængere i Budapest havde formentlig drømt våde drømme om, at den abdicerende anfører ville sparke Ungarn i Final 4.
Men italienerne understregede, at de har højere klasse og større effektivitet foran målet end gruppens helt store overraskelse fra Ungarn, som ellers kunne nøjes med uafgjort for at vinde gruppen.
Efter gruppesejr over Ungarn, Tyskland og England er Italien nu klar til Final 4-stævnet, som bliver afviklet næste sommer.
Holdet er stjernen i Ungarn, siges det. Men mandagens hjemmehold råder dog over spillere, der huserer på højeste europæiske niveau, og som derfor skal løfte det ungarske mandskab.
En af dem er målmand Péter Gulácsi, der er anfører i RB Leipzig, men han var lige ved at blamere sig efter få minutter.
Et indlæg fra Giacomo Raspadori landede lige i hænderne på keeperen, men han kunne ikke holde fast, så bolden var lige ved at danse ind over stregen.
Italien sværmede om Ungarns felt i begyndelsen af kampen, og efter 28 minutter kom målet.
Adam Nagy lagde bolden tilbage til Gulácsi, men afleveringen var for blød. Wilfried Gnonto overrumplede Gulácsi, og så dukkede Raspadori op, snuppede bolden og sendte den i mål.
Anden halvleg fik en hæsblæsende indledning. Efter fem minutter opstod der paniske tilstande i den italienske defensiv, da ungarerne tre gange i én sekvens var tæt på at score. Gianluigi Donnarumma i målet reddede Italien.
Få øjeblikke senere viste italienerne, at deres kvalitet foran målet bare er større end værternes. Bryan Cristante viste overblik og fandt Federico Dimarco ved bageste stolpe, hvor Inter-backen skubbede kuglen i mål.
Ádám Szalai blev skiftet ud med et kvarter igen og fik sin hyldest. Men da han forlod banen, var tårerne skiftet ud med et skuffet ansigtsudtryk.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER