Italien knuser Ungarns store drøm

Ungarns anfører sagde farvel med tårer, da Italien med en sejr indløste billet til Nations Leagues Final 4.



Det flød med følelser, da Ungarn mandag aften måtte se sig slået 2-0 af Italien i den afgørende kamp om førstepladsen i Nations Leagues gruppe 3.

Den store ungarske stjerne og anfører Ádám Szalai tudbrølede under nationalmelodien, efter at han for sidste gang havde ført nationens fodboldstolthed ind på grønsværen i heksekedlen Puskas Arena.

Mange af de højtråbende tilhængere i Budapest havde formentlig drømt våde drømme om, at den abdicerende anfører ville sparke Ungarn i Final 4.

Men italienerne understregede, at de har højere klasse og større effektivitet foran målet end gruppens helt store overraskelse fra Ungarn, som ellers kunne nøjes med uafgjort for at vinde gruppen.

Efter gruppesejr over Ungarn, Tyskland og England er Italien nu klar til Final 4-stævnet, som bliver afviklet næste sommer.

Holdet er stjernen i Ungarn, siges det. Men mandagens hjemmehold råder dog over spillere, der huserer på højeste europæiske niveau, og som derfor skal løfte det ungarske mandskab.

En af dem er målmand Péter Gulácsi, der er anfører i RB Leipzig, men han var lige ved at blamere sig efter få minutter.

Et indlæg fra Giacomo Raspadori landede lige i hænderne på keeperen, men han kunne ikke holde fast, så bolden var lige ved at danse ind over stregen.

Italien sværmede om Ungarns felt i begyndelsen af kampen, og efter 28 minutter kom målet.

Adam Nagy lagde bolden tilbage til Gulácsi, men afleveringen var for blød. Wilfried Gnonto overrumplede Gulácsi, og så dukkede Raspadori op, snuppede bolden og sendte den i mål.

Anden halvleg fik en hæsblæsende indledning. Efter fem minutter opstod der paniske tilstande i den italienske defensiv, da ungarerne tre gange i én sekvens var tæt på at score. Gianluigi Donnarumma i målet reddede Italien.

Få øjeblikke senere viste italienerne, at deres kvalitet foran målet bare er større end værternes. Bryan Cristante viste overblik og fandt Federico Dimarco ved bageste stolpe, hvor Inter-backen skubbede kuglen i mål.

Ádám Szalai blev skiftet ud med et kvarter igen og fik sin hyldest. Men da han forlod banen, var tårerne skiftet ud med et skuffet ansigtsudtryk.

/ritzau/





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Åge Hareide er alvorligt syg

Pione Sisto på vej væk?

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Ny kæmpeklub er interesseret

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Aflyser pressemøde i Parken

Glimrende nyt om Chido Obi

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Danske tenniskvinder rykker ned

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Vanvid! Vinder 9-1

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’