Det flød med følelser, da Ungarn mandag aften måtte se sig slået 2-0 af Italien i den afgørende kamp om førstepladsen i Nations Leagues gruppe 3.
Den store ungarske stjerne og anfører Ádám Szalai tudbrølede under nationalmelodien, efter at han for sidste gang havde ført nationens fodboldstolthed ind på grønsværen i heksekedlen Puskas Arena.
Mange af de højtråbende tilhængere i Budapest havde formentlig drømt våde drømme om, at den abdicerende anfører ville sparke Ungarn i Final 4.
Men italienerne understregede, at de har højere klasse og større effektivitet foran målet end gruppens helt store overraskelse fra Ungarn, som ellers kunne nøjes med uafgjort for at vinde gruppen.
Efter gruppesejr over Ungarn, Tyskland og England er Italien nu klar til Final 4-stævnet, som bliver afviklet næste sommer.
Holdet er stjernen i Ungarn, siges det. Men mandagens hjemmehold råder dog over spillere, der huserer på højeste europæiske niveau, og som derfor skal løfte det ungarske mandskab.
En af dem er målmand Péter Gulácsi, der er anfører i RB Leipzig, men han var lige ved at blamere sig efter få minutter.
Et indlæg fra Giacomo Raspadori landede lige i hænderne på keeperen, men han kunne ikke holde fast, så bolden var lige ved at danse ind over stregen.
Italien sværmede om Ungarns felt i begyndelsen af kampen, og efter 28 minutter kom målet.
Adam Nagy lagde bolden tilbage til Gulácsi, men afleveringen var for blød. Wilfried Gnonto overrumplede Gulácsi, og så dukkede Raspadori op, snuppede bolden og sendte den i mål.
Anden halvleg fik en hæsblæsende indledning. Efter fem minutter opstod der paniske tilstande i den italienske defensiv, da ungarerne tre gange i én sekvens var tæt på at score. Gianluigi Donnarumma i målet reddede Italien.
Få øjeblikke senere viste italienerne, at deres kvalitet foran målet bare er større end værternes. Bryan Cristante viste overblik og fandt Federico Dimarco ved bageste stolpe, hvor Inter-backen skubbede kuglen i mål.
Ádám Szalai blev skiftet ud med et kvarter igen og fik sin hyldest. Men da han forlod banen, var tårerne skiftet ud med et skuffet ansigtsudtryk.
/ritzau/
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Voldsomt transferønske til FCK
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
I spil til stort job
Revser Dorgu: Bliver erstattet
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE