Italiener scorer igen: Tager lille sejr over Malta

23-årige Mateo Retegui scorede på ny for Italien, da holdet søndag vandt 2-0 over Malta i EM-kval.



23-årige Mateo Retegui har fået en drømmestart på det italienske landshold. Angriberen, der har boet hele sit liv i Argentina, har scoret to mål i sine første to A-landskampe.

Søndag åbnede han målscoringen for Italien, der på udebane vandt 2-0 over Malta i EM-kvalifikationen. I torsdags scorede han mod England i sin debut.

Retegui blev i seneste sæson topscorer i Argentinas bedste fodboldrække med 19 mål i 27 kampe for klubben Tigre. I indeværende sæson er det blevet til seks mål i otte optrædener.

Selv om den lynhurtige frontløber har gang i sin anden sæson i Tigre, der kommer fra Buenos Aires, ejes angriberen stadig af traditionsklubben Boca Juniors, hvor han som 17-årig kom til fra ærkerivalen River Plate.

Flere italienske angribere, som normalt udfolder sig på landsholdet, er for tiden ramt af dårlig form. Juventus’ Moise Kean, Lazios Ciro Immobile og Napolis Giacomo Raspadori er slet ikke med i den italienske trup. Sidstnævnte på grund af en skade.

Situationen har banet vejen for Retegui, der har grebet de chancer, han har fået.

Efter 15 minutter i søndagens kamp sprang Retegui højest i feltet på et hjørnespark og styrede bolden i mål med hovedet. Senere i første halvleg fordoblede Monza-spilleren Matteo Pessina føringen.

Med sejren har Italien tre point for to kampe og ligger på andenpladsen i gruppe C, mens Malta daler ned på femte- og sidstepladsen.

Samtidig med kampen på Malta smadrede Portugal på udebane Luxembourg med 6-0. Cristiano Ronaldo scorede to gange i første halvleg og udvidede dermed sin rekord for flest landskampsmål.

Først rettede han bolden over målstregen med hælen, inden han med en kølig inderside sendte læderkuglen i netmaskerne i nederste venstre målhjørne.

Den 38-årige angriber, der spiller for Al-Nassr i Saudi-Arabien, har nu scoret 122 mål i 198 optrædener for nationalmandskabet.

Med sejren har Portugal seks point for to kampe og ligger på førstepladsen i gruppe J, hvor Liechtenstein agerer bundprop.

I Danmarks pulje vandt Finland på udebane 1-0 over Nordirland. Begge hold samt Danmark og Kasakhstan har tre point i gruppe H, der toppes af Slovenien.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Her kan du se Argentina mod Østrig

Colombia – DR Congo

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Portugal – Usbekistan

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal

Sender opfordring til Superliga-træner

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Frankrig – Irak

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Slagter stjerner: Noget lort!

I dialog med Steve Cooper

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige