Italiener scorer igen: Tager lille sejr over Malta

23-årige Mateo Retegui scorede på ny for Italien, da holdet søndag vandt 2-0 over Malta i EM-kval.



23-årige Mateo Retegui har fået en drømmestart på det italienske landshold. Angriberen, der har boet hele sit liv i Argentina, har scoret to mål i sine første to A-landskampe.

Søndag åbnede han målscoringen for Italien, der på udebane vandt 2-0 over Malta i EM-kvalifikationen. I torsdags scorede han mod England i sin debut.

Retegui blev i seneste sæson topscorer i Argentinas bedste fodboldrække med 19 mål i 27 kampe for klubben Tigre. I indeværende sæson er det blevet til seks mål i otte optrædener.

Selv om den lynhurtige frontløber har gang i sin anden sæson i Tigre, der kommer fra Buenos Aires, ejes angriberen stadig af traditionsklubben Boca Juniors, hvor han som 17-årig kom til fra ærkerivalen River Plate.

Flere italienske angribere, som normalt udfolder sig på landsholdet, er for tiden ramt af dårlig form. Juventus’ Moise Kean, Lazios Ciro Immobile og Napolis Giacomo Raspadori er slet ikke med i den italienske trup. Sidstnævnte på grund af en skade.

Situationen har banet vejen for Retegui, der har grebet de chancer, han har fået.

Efter 15 minutter i søndagens kamp sprang Retegui højest i feltet på et hjørnespark og styrede bolden i mål med hovedet. Senere i første halvleg fordoblede Monza-spilleren Matteo Pessina føringen.

Med sejren har Italien tre point for to kampe og ligger på andenpladsen i gruppe C, mens Malta daler ned på femte- og sidstepladsen.

Samtidig med kampen på Malta smadrede Portugal på udebane Luxembourg med 6-0. Cristiano Ronaldo scorede to gange i første halvleg og udvidede dermed sin rekord for flest landskampsmål.

Først rettede han bolden over målstregen med hælen, inden han med en kølig inderside sendte læderkuglen i netmaskerne i nederste venstre målhjørne.

Den 38-årige angriber, der spiller for Al-Nassr i Saudi-Arabien, har nu scoret 122 mål i 198 optrædener for nationalmandskabet.

Med sejren har Portugal seks point for to kampe og ligger på førstepladsen i gruppe J, hvor Liechtenstein agerer bundprop.

I Danmarks pulje vandt Finland på udebane 1-0 over Nordirland. Begge hold samt Danmark og Kasakhstan har tre point i gruppe H, der toppes af Slovenien.

/ritzau/







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Messi-statue fjernes

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!