23-årige Mateo Retegui har fået en drømmestart på det italienske landshold. Angriberen, der har boet hele sit liv i Argentina, har scoret to mål i sine første to A-landskampe.
Søndag åbnede han målscoringen for Italien, der på udebane vandt 2-0 over Malta i EM-kvalifikationen. I torsdags scorede han mod England i sin debut.
Retegui blev i seneste sæson topscorer i Argentinas bedste fodboldrække med 19 mål i 27 kampe for klubben Tigre. I indeværende sæson er det blevet til seks mål i otte optrædener.
Selv om den lynhurtige frontløber har gang i sin anden sæson i Tigre, der kommer fra Buenos Aires, ejes angriberen stadig af traditionsklubben Boca Juniors, hvor han som 17-årig kom til fra ærkerivalen River Plate.
Flere italienske angribere, som normalt udfolder sig på landsholdet, er for tiden ramt af dårlig form. Juventus’ Moise Kean, Lazios Ciro Immobile og Napolis Giacomo Raspadori er slet ikke med i den italienske trup. Sidstnævnte på grund af en skade.
Situationen har banet vejen for Retegui, der har grebet de chancer, han har fået.
Efter 15 minutter i søndagens kamp sprang Retegui højest i feltet på et hjørnespark og styrede bolden i mål med hovedet. Senere i første halvleg fordoblede Monza-spilleren Matteo Pessina føringen.
Med sejren har Italien tre point for to kampe og ligger på andenpladsen i gruppe C, mens Malta daler ned på femte- og sidstepladsen.
Samtidig med kampen på Malta smadrede Portugal på udebane Luxembourg med 6-0. Cristiano Ronaldo scorede to gange i første halvleg og udvidede dermed sin rekord for flest landskampsmål.
Først rettede han bolden over målstregen med hælen, inden han med en kølig inderside sendte læderkuglen i netmaskerne i nederste venstre målhjørne.
Den 38-årige angriber, der spiller for Al-Nassr i Saudi-Arabien, har nu scoret 122 mål i 198 optrædener for nationalmandskabet.
Med sejren har Portugal seks point for to kampe og ligger på førstepladsen i gruppe J, hvor Liechtenstein agerer bundprop.
I Danmarks pulje vandt Finland på udebane 1-0 over Nordirland. Begge hold samt Danmark og Kasakhstan har tre point i gruppe H, der toppes af Slovenien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
