Målmandsikon skifter hjem til Parma

Efter 20 år i andre klubber vender 43-årige Gianluigi Buffon hjem til Parma, hvor han skal spille Serie B.



– I’m back.

Sådan lyder Gianluigi Buffons replik i en video, som italienske Parma har lagt ud på Twitter.

Den 43-årige fodboldmålmand skifter således hjem til den klub, hvor hans professionelle karriere startede.

Dermed har Gianluigi Buffon valgt at fortsætte karrieren, selv om han tidligere har udtalt, at han overvejede pension.

– Jeg vil enten gå på pension eller finde en mulighed, som motiverer mig. Det skal være en anderledes oplevelse for, at det kan komme i betragtning, sagde Buffon, da han meddelte sin afsked med Juventus i maj.

I 1995 fik det italienske ikon Serie A-debut for Parma og spillede i klubben i de første år af sin seniorkarriere. Han nåede 220 kampe, en pokaltitel og et Uefa Cup-trofæ, inden han i 2001 skiftede til Juventus.

Foruden en enkelt afstikker til Paris Saint-Germain i sæsonen 2018/19 har Buffon spillet i Juventus lige siden, og det blev til i alt 685 kampe i Torino-klubben.

I Juventus var Gianluigi Buffon med til at vinde hele ti italienske mesterskaber og fem pokalmesterskaber.

I Parma skal Gianluigi Buffon spille i den næstbedste italienske række, Serie B, i den kommende sæson. Klubben rykkede således ud af Serie A i den seneste sæson.

I løbet af årene har Gianluigi Buffon også udmærket sig med et hav af kampe for Italiens landshold. Det er blevet til 176 af slagsen.

Siden debuten i 1997 har Gianluigi Buffon blandt andet vundet et verdensmesterskab. Det skete i 2006, da Italien slog Frankrig i finalen.

I Parma bliver Gianluigi Buffon holdkammerat med den danske landsholdsspiller Andreas Cornelius, der kom til klubben i 2019 på en femårig kontrakt.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp