Foto: Rene Schutze/Getty Images
Superliga

Iver Fossum færdig: Nu reagerer AaB

AaB vil ikke helt kalde Iver Fossums ophold for slut, selvom det peger i den retning.

Iver Fossum har gennem flere sæsoner været en profil for AaB.

Nu lakker det imidlertid mod enden, da nordmanden for nyligt slog fast overfor bold.dk, at han forlader klubben ved sommeren kontraktudløb.

Overfor Tipsbladet bekræfter AaB's fungerende sportsdirektør, Jan Peters, at der, som det ser ud i dag, er tale om en skilsmisse.

- Faktum er, at hans kontrakt udløber til sommer. Jeg tror også, at han sammen med familien kigger efter en ny mulighed. Vi er i kontakt, men lige nu vil vi foksuere på fodbold i de kommende uger. Bagefter sæsonen tager vi temperaturen, og så må vi, hvad den endelige situation er, men som det ser ud i dag, så forlader han AaB.

Jan Peters udtalelse kan dog godt tolkes som om, at man i hvert fald fra AaB's side ikke endegyldigt har vinket farvel til den norske midtbanespiller. Det spørgsmål ønskede sportschefen ikke at uddybe.

- Lige nu vil jeg bare gerne tale om, hvad der skal ske i de kommende kampe. Det er vores fokus.

Han slår dog fast, at man er meget glade for Iver Fossums bidrag på banen.

- Det er tydeligt, at Iver er en fantastisk spiller på vores hold. Han spiller alle minutter, og efterlader alt på banen. Han gør det bedste for holdet og nyder at spille fodbold. Han er en stor del af den gode atmosfære i omklædningsrummet. Det er vigtigt for os at sige, at vi sætter pris på hans professionelle tilgang.

Iver Fossum, 26 år, har været fast mand i AaB, siden han skiftede til klubben i 2019 fra Hannover 96. I denne sæson er mål- og assist-produktionen dalet en smule, da det blot er blevet til to scoringer i 29 kampe.

Tipsbladet ville også gerne høre Jan Peters ind til flere af klubbens øvrige spillere, hvis kontrakten udløber til sommer, men det ønskede han ikke at kommentere.