Viborg og Jacob Friis står lige på vippen af en skillevej.
Fredag kunne klubben melde ud, at man er i konkrete forhandlinger med en klub om et salg af den dygtige cheftræner, og det lader det til at være et spørgsmål om tid, før de to parter kan give hinanden hånden.
På rygtebørsen var Jacob Friis kædet sammen med Rosenborg, men torsdag kom det så frem i B.T, at Jess Thorup har udset sig Jacob Friis som sin nye assistent i Bundesligaklubben Augsburg, og at klubberne forhandler om ham.
Derfor peger pilen i retning af et tysk skifte, og skulle det gå igennem, så vil det være ekstremt fortjent. Sådan er dommen hos Anton Gaaei, som Tipsbladet har fanget over telefonen, mens han er på vej til træning.
Han har godt læst nyheden, og han er ellevild på Jacob Friis' vegne.
– Det er mega fortjent. Han har hjulpet mig til her, jeg er i dag, så det har jeg fuld respekt for. Uden jeg ved for meget, tænker jeg også, at Viborg er stolte af at sælge til så stor en adresse igen – hvis det er, det ender med det, det ved jeg ingenting om, skynder han sig lige at slå fast.
Jacob Friis har en stor plads hos Anton Gaaei. Det var under Friis ledelse, at han pludselig eksploderede ind på den danske scene, hvor han etablerede sig som en af Superligaens dygtigste backs. Derfor er Gaaei ikke bange for at sende en byge af rosende ord afsted mod sin tidligere chef.
– Det er jeg mega stolt af på hans vegne. Ham vil jeg gerne knytte en tak til for at få mig derhen, hvor jeg er i dag.
Ajax-backen er ikke i tvivl om, at Viborg nok skal finde en stærk afløser for Jacob Friis, hvis han som ventet bliver solgt. Tidligere har klubben haft stor succes med at afløse succesrige cheftrænere samt spillere, og Anton Gaaei kan ikke se, hvorfor det skulle ændre sig nu.
Det kan jeg sgu ikke undgå
Det var i sommer, at Viborg gjorde Anton Gaaei til klubbens dyreste salg nogensinde. Gaaei er nu i gang med at etablere sig i storklubben Ajax, og han er startet på banen og har spillet fuld tid de seneste fire kampe.
Han kan dog ikke lade være med at følge sin hjerteklub på afstand.
– Det kan jeg sgu ikke undgå. Selvfølgelig er det ikke fedt at se, at det ikke går så godt lige nu, men jeg nyder altid at se dem spille, og jeg savner det også i forhold til fansene og drengene engang imellem. Men jeg tænker også, at de synes, det er fedt for mig at være her.
Viborg er inden denne spillerunde placeret på niendepladsen i Superligaen, så der har været noget længere mellem snapsene i denne sæson end i de to foregående yderst succesrige sæsoner.
Han skriver stadig med nogle af sine tidligere holdkammerater engang imellem, men ikke så meget som det kunne være.
– Jeg må indrømme, at der ikke har været så meget på det seneste. Jeg har ikke haft så meget overskud.
Det håber han, at han får mere af efter nytår. Inden da kan han og resten af fodbolddanmark vente spændt på at se, hvordan Jacob Friis' fremtid udvikler sig.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Vil købe Oliver Christensen

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Vanvidsskifte under opsejling?

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup