Jacob Friis til Bundesligaen? Gaaei er mega stolt

Anton Gaaei er meget stolt på Jacob Friis' vegne, hvis han som ventet bliver assistenttræner for Jess Thorup i FC Augsburg.



Viborg og Jacob Friis står lige på vippen af en skillevej. 

Fredag kunne klubben melde ud, at man er i konkrete forhandlinger med en klub om et salg af den dygtige cheftræner, og det lader det til at være et spørgsmål om tid, før de to parter kan give hinanden hånden. 

På rygtebørsen var Jacob Friis kædet sammen med Rosenborg, men torsdag kom det så frem i B.T, at Jess Thorup har udset sig Jacob Friis som sin nye assistent i Bundesligaklubben Augsburg, og at klubberne forhandler om ham.

Derfor peger pilen i retning af et tysk skifte, og skulle det gå igennem, så vil det være ekstremt fortjent. Sådan er dommen hos Anton Gaaei, som Tipsbladet har fanget over telefonen, mens han er på vej til træning. 

Han har godt læst nyheden, og han er ellevild på Jacob Friis' vegne.

– Det er mega fortjent. Han har hjulpet mig til her, jeg er i dag, så det har jeg fuld respekt for. Uden jeg ved for meget, tænker jeg også, at Viborg er stolte af at sælge til så stor en adresse igen – hvis det er, det ender med det, det ved jeg ingenting om, skynder han sig lige at slå fast.

Jacob Friis har en stor plads hos Anton Gaaei. Det var under Friis ledelse, at han pludselig eksploderede ind på den danske scene, hvor han etablerede sig som en af Superligaens dygtigste backs. Derfor er Gaaei ikke bange for at sende en byge af rosende ord afsted mod sin tidligere chef. 

– Det er jeg mega stolt af på hans vegne. Ham vil jeg gerne knytte en tak til for at få mig derhen, hvor jeg er i dag.

Ajax-backen er ikke i tvivl om, at Viborg nok skal finde en stærk afløser for Jacob Friis, hvis han som ventet bliver solgt. Tidligere har klubben haft stor succes med at afløse succesrige cheftrænere samt spillere, og Anton Gaaei kan ikke se, hvorfor det skulle ændre sig nu. 

Det kan jeg sgu ikke undgå
Det var i sommer, at Viborg gjorde Anton Gaaei til klubbens dyreste salg nogensinde. Gaaei er nu i gang med at etablere sig i storklubben Ajax, og han er startet på banen og har spillet fuld tid de seneste fire kampe. 

Han kan dog ikke lade være med at følge sin hjerteklub på afstand.

– Det kan jeg sgu ikke undgå. Selvfølgelig er det ikke fedt at se, at det ikke går så godt lige nu, men jeg nyder altid at se dem spille, og jeg savner det også i forhold til fansene og drengene engang imellem. Men jeg tænker også, at de synes, det er fedt for mig at være her.

Viborg er inden denne spillerunde placeret på niendepladsen i Superligaen, så der har været noget længere mellem snapsene i denne sæson end i de to foregående yderst succesrige sæsoner.

Han skriver stadig med nogle af sine tidligere holdkammerater engang imellem, men ikke så meget som det kunne være.

– Jeg må indrømme, at der ikke har været så meget på det seneste. Jeg har ikke haft så meget overskud. 

Det håber han, at han får mere af efter nytår. Inden da kan han og resten af fodbolddanmark vente spændt på at se, hvordan Jacob Friis' fremtid udvikler sig. 







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Det er han ekstremt god til

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Ny melding om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor