Jacob Friis til Bundesligaen? Gaaei er mega stolt

Anton Gaaei er meget stolt på Jacob Friis' vegne, hvis han som ventet bliver assistenttræner for Jess Thorup i FC Augsburg.



Viborg og Jacob Friis står lige på vippen af en skillevej. 

Fredag kunne klubben melde ud, at man er i konkrete forhandlinger med en klub om et salg af den dygtige cheftræner, og det lader det til at være et spørgsmål om tid, før de to parter kan give hinanden hånden. 

På rygtebørsen var Jacob Friis kædet sammen med Rosenborg, men torsdag kom det så frem i B.T, at Jess Thorup har udset sig Jacob Friis som sin nye assistent i Bundesligaklubben Augsburg, og at klubberne forhandler om ham.

Derfor peger pilen i retning af et tysk skifte, og skulle det gå igennem, så vil det være ekstremt fortjent. Sådan er dommen hos Anton Gaaei, som Tipsbladet har fanget over telefonen, mens han er på vej til træning. 

Han har godt læst nyheden, og han er ellevild på Jacob Friis' vegne.

– Det er mega fortjent. Han har hjulpet mig til her, jeg er i dag, så det har jeg fuld respekt for. Uden jeg ved for meget, tænker jeg også, at Viborg er stolte af at sælge til så stor en adresse igen – hvis det er, det ender med det, det ved jeg ingenting om, skynder han sig lige at slå fast.

Jacob Friis har en stor plads hos Anton Gaaei. Det var under Friis ledelse, at han pludselig eksploderede ind på den danske scene, hvor han etablerede sig som en af Superligaens dygtigste backs. Derfor er Gaaei ikke bange for at sende en byge af rosende ord afsted mod sin tidligere chef. 

– Det er jeg mega stolt af på hans vegne. Ham vil jeg gerne knytte en tak til for at få mig derhen, hvor jeg er i dag.

Ajax-backen er ikke i tvivl om, at Viborg nok skal finde en stærk afløser for Jacob Friis, hvis han som ventet bliver solgt. Tidligere har klubben haft stor succes med at afløse succesrige cheftrænere samt spillere, og Anton Gaaei kan ikke se, hvorfor det skulle ændre sig nu. 

Det kan jeg sgu ikke undgå
Det var i sommer, at Viborg gjorde Anton Gaaei til klubbens dyreste salg nogensinde. Gaaei er nu i gang med at etablere sig i storklubben Ajax, og han er startet på banen og har spillet fuld tid de seneste fire kampe. 

Han kan dog ikke lade være med at følge sin hjerteklub på afstand.

– Det kan jeg sgu ikke undgå. Selvfølgelig er det ikke fedt at se, at det ikke går så godt lige nu, men jeg nyder altid at se dem spille, og jeg savner det også i forhold til fansene og drengene engang imellem. Men jeg tænker også, at de synes, det er fedt for mig at være her.

Viborg er inden denne spillerunde placeret på niendepladsen i Superligaen, så der har været noget længere mellem snapsene i denne sæson end i de to foregående yderst succesrige sæsoner.

Han skriver stadig med nogle af sine tidligere holdkammerater engang imellem, men ikke så meget som det kunne være.

– Jeg må indrømme, at der ikke har været så meget på det seneste. Jeg har ikke haft så meget overskud. 

Det håber han, at han får mere af efter nytår. Inden da kan han og resten af fodbolddanmark vente spændt på at se, hvordan Jacob Friis' fremtid udvikler sig. 





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

AGF snubler i guldkampen

Liverpool – Fulham

Nu er han tilbage for Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Cooper gav hård og ærlig besked

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

AGF – FC Nordsjælland

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Det er en katastrofe for Brøndby