Det var tre point, der kom med en dyr pris, da FC København slog Viborg med 2-1 i sidste runde af Superligaens grundspil.
Både Elias Jelert og Kevin Diks fik således raget karantæneudløsende advarsler til sig, og sammenholdt med Christian Sørensens skade har det resulteret i nogle store spørgsmålstegn forud for søndagens topbrag mod FC Nordsjælland.
Christian Sørensen er dog tilbage på træningsbanen, og Jacob Neestrup er optimistisk i forhold til at have venstrebacken tilbage i weekenden.
– Christian Sørensen træner godt med, så det ser godt ud, lyder det fra Jacob Neestrup efter onsdagens regnfyldte træning.
Der er da heller ikke et oplagt alternativ, hvis den tidligere Viborg-profil ikke når at blive helt klar, erkender Neestrup.
– Så skal vi opfinde noget, haha. Det er jo sådan, det er. Det må vi se på, men vi håber, at Christian er klar. Jeg vil ikke stå og røbe, hvad plan C, D og E er. Vi håber, at Christian er klar, og så har vi selvfølgelig nogle tanker om, hvad vi gør, hvis vi må undvære tre ud af fire backer.
Er det en mulighed at spille med et tremandsforsvar?
– Det har vi gjort med succes tidligere i sæsonen mod Manchester City i Parken, og uden succes mod Brøndby i en halvleg på udebane, hvor det ikke så særligt godt ud. Men det er en mulighed, siger Jacob Neestrup.
FC København har efter Viborg-kampen fået en regning på 50.000 kroner, fordi klubben appellerede karantænerne til Jelert og Diks og blev afvist af Divisionsforeningen. Jacob Neestrup vil dog ikke lade sig frustrere over, at han nu mangler to backer til en topkamp.
– Karantæner er en del af det at spille fodbold, så det piber vi ikke over. Vi appellerede de to cases, fordi vi vurderede, at vi havde en sag. Der er så andre, der har set anderledes på det, og det er sådan, det er. Så det bruger vi ikke mere tid på, siger Jacob Neestrup.
De mange problemer i defensiven betyder, at Peter Ankersen formentlig får en sjælden chance, og Jacob Neestrup forventer en god præstation fra den tidligere landsholdsspiller.
– Peter er jo en rutineret spiller, som har spillet rigtig mange gode kampe for FC København over mange sæsoner. Det er en spiller med meget stor rutine og med meget stor sult. Så jeg glæder mig til at se Ankersen spille, siger Neestrup.
– Jeg har oplevet Ankersen som top-professionel, og når du er det og er sulten – og når du i øvrigt holder af den klub, du spiller for – så er det selvfølgelig skuffende, at han ikke har fået flere muligheder for at vise sig godt frem. Men 'Pete' har været en holdspiller og en klubmand hele vejen igennem i den her periode, jeg har haft som cheftræner. Så jeg har ikke noget at udsætte på ham overhovedet.
Er Andreas Cornelius i spil til søndagens kamp?
– Jeg kommer med en samlet update på de skader, der har været, for det er mange. Med Diogos fod og med Falk, som vi også meldte ud. De sidste landsholdsspillere er kommet hjem i dag (onsdag, red.). Vi vil gerne vente til sidst på ugen, så vi kan melde så konkret og korrekt ud som overhovedet muligt, siger Jacob Neestrup.
Udover Andreas Cornelius, Diogo Goncalves og Rasmus Falk kan Jordan Larsson potentielt også være tvivlsom til topbraget mod FC Nordsjælland. Larsson udgik i hvert fald fra onsdagens træning, hvor svenskeren tog sig til baglåret. Læs mere om det her.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
I forhandlinger med Nartey