Det var tre point, der kom med en dyr pris, da FC København slog Viborg med 2-1 i sidste runde af Superligaens grundspil.
Både Elias Jelert og Kevin Diks fik således raget karantæneudløsende advarsler til sig, og sammenholdt med Christian Sørensens skade har det resulteret i nogle store spørgsmålstegn forud for søndagens topbrag mod FC Nordsjælland.
Christian Sørensen er dog tilbage på træningsbanen, og Jacob Neestrup er optimistisk i forhold til at have venstrebacken tilbage i weekenden.
– Christian Sørensen træner godt med, så det ser godt ud, lyder det fra Jacob Neestrup efter onsdagens regnfyldte træning.
Der er da heller ikke et oplagt alternativ, hvis den tidligere Viborg-profil ikke når at blive helt klar, erkender Neestrup.
– Så skal vi opfinde noget, haha. Det er jo sådan, det er. Det må vi se på, men vi håber, at Christian er klar. Jeg vil ikke stå og røbe, hvad plan C, D og E er. Vi håber, at Christian er klar, og så har vi selvfølgelig nogle tanker om, hvad vi gør, hvis vi må undvære tre ud af fire backer.
Er det en mulighed at spille med et tremandsforsvar?
– Det har vi gjort med succes tidligere i sæsonen mod Manchester City i Parken, og uden succes mod Brøndby i en halvleg på udebane, hvor det ikke så særligt godt ud. Men det er en mulighed, siger Jacob Neestrup.
FC København har efter Viborg-kampen fået en regning på 50.000 kroner, fordi klubben appellerede karantænerne til Jelert og Diks og blev afvist af Divisionsforeningen. Jacob Neestrup vil dog ikke lade sig frustrere over, at han nu mangler to backer til en topkamp.
– Karantæner er en del af det at spille fodbold, så det piber vi ikke over. Vi appellerede de to cases, fordi vi vurderede, at vi havde en sag. Der er så andre, der har set anderledes på det, og det er sådan, det er. Så det bruger vi ikke mere tid på, siger Jacob Neestrup.
De mange problemer i defensiven betyder, at Peter Ankersen formentlig får en sjælden chance, og Jacob Neestrup forventer en god præstation fra den tidligere landsholdsspiller.
– Peter er jo en rutineret spiller, som har spillet rigtig mange gode kampe for FC København over mange sæsoner. Det er en spiller med meget stor rutine og med meget stor sult. Så jeg glæder mig til at se Ankersen spille, siger Neestrup.
– Jeg har oplevet Ankersen som top-professionel, og når du er det og er sulten – og når du i øvrigt holder af den klub, du spiller for – så er det selvfølgelig skuffende, at han ikke har fået flere muligheder for at vise sig godt frem. Men 'Pete' har været en holdspiller og en klubmand hele vejen igennem i den her periode, jeg har haft som cheftræner. Så jeg har ikke noget at udsætte på ham overhovedet.
Er Andreas Cornelius i spil til søndagens kamp?
– Jeg kommer med en samlet update på de skader, der har været, for det er mange. Med Diogos fod og med Falk, som vi også meldte ud. De sidste landsholdsspillere er kommet hjem i dag (onsdag, red.). Vi vil gerne vente til sidst på ugen, så vi kan melde så konkret og korrekt ud som overhovedet muligt, siger Jacob Neestrup.
Udover Andreas Cornelius, Diogo Goncalves og Rasmus Falk kan Jordan Larsson potentielt også være tvivlsom til topbraget mod FC Nordsjælland. Larsson udgik i hvert fald fra onsdagens træning, hvor svenskeren tog sig til baglåret. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE