(Tipsbladet i Parken) FC København skuffede for anden gang i denne uge, da det hjemme mod ellers formsvage Viborg kun lykkedes at få 1-1.
Det uafgjorte resultat kommer altså kun tre dage efter, at man lige præcis klarede skærene mod tjekkiske Banik Ostrava i Conference League, eftersom FCK gik videre fra en straffesparkskonkurrence.
Da Tipsbladet spørger cheftræner Jacob Neestrup, om han vil til at ændre på noget fremadrettet for at komme ud af den spillemæssige krise, erkender han, at det hele føles mørkt lige nu.
– Det tror jeg da, at vi gør. Men det kan være alt fra taktiske greb til, hvordan vi forbereder spillerne. Til om vi skal kigge på informationsloadet, om det er for højt eller for lavt. Eller om nogen har brug for en preseason de næste 14 dage i stedet for, at de skal spille. Lige nu er jeg ekstremt kortigtet henover de næste 14 dage.
– Præstationen i dag er for dårlig. Men det er meget, meget vigtigt, at nu, hvor det hele føles meget mørkt og meget tynget og meget presset, at vi formår at hente alle de point, vi kan, og at vi formår at spille os videre i Europa, for ellers vil vi fortryde det big time alle sammen, når tingene forhåbentlig ser lysere ud om et stykke tid, siger Jacob Neestrup.
Som kunne se og høre, at fansene i Parken både i pausen og efter kampen piftede ad holdet og sang, at den hvide trøje forpligter.
– Jeg har det aldrig godt, når vi ikke præsterer, som vi skal, men det er en præmis i denne fodboldklub, at folk er forvænte, og jeg synes jo ikke, at der er nogen, der skal være mindre forvænte, end de er i dag. I dag handler det om, at vi ikke præsterer, som vi skal, forklarer han og sætter ord på, hvad han mener, der ikke spillede mod Viborg.
– Vi er forkrampede og statiske, og det er med og uden bold. Og når vi sætter nogle ting sammen, formår vi at lave et hav af fejl. Det er umuligt at få en god start på en fodboldkamp, når du tæmmer den ud over sidelinjen eller giver bolden væk.
– Jeg oplever det som en periode, der er ekstrem presset med rigtig, rigtig mange vigtige kampe på kort tid med meget lidt plads til træning for nye spillere. Men derfor skal vi præstere bedre, end vi gjorde torsdag og i dag.
– Jeg er ligeglad med, hvem vi møder, for jeg synes, at vi skal præstere mod hold som Viborg, et hold fra Gibraltar og Bayern München. Du kan præstere godt eller dårligt og tabe eller vinde de kampe, du spiller.
– Jeg synes, vi har haft varierende præstationer. Men de to seneste præstationer er alt for dårlige, og vi kan og skal ikke løbe fra det, siger Jacob Neestrup, som tager situationen alvorligt.
– Jeg har været kronisk bekymret som FC København-træner, og det har jeg også været, når vi har været rigtig, rigtig gode præstations- og resultatmæssigt. Men jeg er alert, når vi for anden kamp i træk er forkrampede i vores spil.
– Jeg kan godt leve med præstationerne i Lyngby og i Sønderjyske, og jeg kan også leve med, at vi har svært ved at åbne en 11 mod 10 op (mod Randers, red.), for er svært, men jeg kan ikke leve med det, vi har leveret præstationsmæssigt på 72 timer.
FC København møder Kilmarnock på torsdag i sidste runde af kvalifikationen i Conference League inden gruppespillet.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Tottenham under stregen
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
‘Jeg er rørt og glad’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
AGF snubler i guldkampen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!