Jacob Neestrup: ‘Det hele føles meget mørkt’

FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, lagde ikke fingre imellem sin utilfredshed over de seneste to kampe.



(Tipsbladet i Parken) FC København skuffede for anden gang i denne uge, da det hjemme mod ellers formsvage Viborg kun lykkedes at få 1-1.

Det uafgjorte resultat kommer altså kun tre dage efter, at man lige præcis klarede skærene mod tjekkiske Banik Ostrava i Conference League, eftersom FCK gik videre fra en straffesparkskonkurrence.

Da Tipsbladet spørger cheftræner Jacob Neestrup, om han vil til at ændre på noget fremadrettet for at komme ud af den spillemæssige krise, erkender han, at det hele føles mørkt lige nu.

– Det tror jeg da, at vi gør. Men det kan være alt fra taktiske greb til, hvordan vi forbereder spillerne. Til om vi skal kigge på informationsloadet, om det er for højt eller for lavt. Eller om nogen har brug for en preseason de næste 14 dage i stedet for, at de skal spille. Lige nu er jeg ekstremt kortigtet henover de næste 14 dage. 

– Præstationen i dag er for dårlig. Men det er meget, meget vigtigt, at nu, hvor det hele føles meget mørkt og meget tynget og meget presset, at vi formår at hente alle de point, vi kan, og at vi formår at spille os videre i Europa, for ellers vil vi fortryde det big time alle sammen, når tingene forhåbentlig ser lysere ud om et stykke tid, siger Jacob Neestrup.

Som kunne se og høre, at fansene i Parken både i pausen og efter kampen piftede ad holdet og sang, at den hvide trøje forpligter.

– Jeg har det aldrig godt, når vi ikke præsterer, som vi skal, men det er en præmis i denne fodboldklub, at folk er forvænte, og jeg synes jo ikke, at der er nogen, der skal være mindre forvænte, end de er i dag. I dag handler det om, at vi ikke præsterer, som vi skal, forklarer han og sætter ord på, hvad han mener, der ikke spillede mod Viborg.

– Vi er forkrampede og statiske, og det er med og uden bold. Og når vi sætter nogle ting sammen, formår vi at lave et hav af fejl. Det er umuligt at få en god start på en fodboldkamp, når du tæmmer den ud over sidelinjen eller giver bolden væk.

– Jeg oplever det som en periode, der er ekstrem presset med rigtig, rigtig mange vigtige kampe på kort tid med meget lidt plads til træning for nye spillere. Men derfor skal vi præstere bedre, end vi gjorde torsdag og i dag.

– Jeg er ligeglad med, hvem vi møder, for jeg synes, at vi skal præstere mod hold som Viborg, et hold fra Gibraltar og Bayern München. Du kan præstere godt eller dårligt og tabe eller vinde de kampe, du spiller.

– Jeg synes, vi har haft varierende præstationer. Men de to seneste præstationer er alt for dårlige, og vi kan og skal ikke løbe fra det, siger Jacob Neestrup, som tager situationen alvorligt. 

– Jeg har været kronisk bekymret som FC København-træner, og det har jeg også været, når vi har været rigtig, rigtig gode præstations- og resultatmæssigt. Men jeg er alert, når vi for anden kamp i træk er forkrampede i vores spil.

– Jeg kan godt leve med præstationerne i Lyngby og i Sønderjyske, og jeg kan også leve med, at vi har svært ved at åbne en 11 mod 10 op (mod Randers, red.), for er svært, men jeg kan ikke leve med det, vi har leveret præstationsmæssigt på 72 timer.

FC København møder Kilmarnock på torsdag i sidste runde af kvalifikationen i Conference League inden gruppespillet.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

Manchester City – Real Madrid

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Enorme Superliga-talenter udtaget

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Her er din landsholdstrup, Riemer!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Ikke for debutanter!

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Interessant afsløring

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Troels Bech slår fast: Glem det!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Overraskende U21-trupudtagelse

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Kevin Diks skriver historie

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!