Jacob Neestrup: ‘Det hele føles meget mørkt’

FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, lagde ikke fingre imellem sin utilfredshed over de seneste to kampe.



(Tipsbladet i Parken) FC København skuffede for anden gang i denne uge, da det hjemme mod ellers formsvage Viborg kun lykkedes at få 1-1.

Det uafgjorte resultat kommer altså kun tre dage efter, at man lige præcis klarede skærene mod tjekkiske Banik Ostrava i Conference League, eftersom FCK gik videre fra en straffesparkskonkurrence.

Da Tipsbladet spørger cheftræner Jacob Neestrup, om han vil til at ændre på noget fremadrettet for at komme ud af den spillemæssige krise, erkender han, at det hele føles mørkt lige nu.

– Det tror jeg da, at vi gør. Men det kan være alt fra taktiske greb til, hvordan vi forbereder spillerne. Til om vi skal kigge på informationsloadet, om det er for højt eller for lavt. Eller om nogen har brug for en preseason de næste 14 dage i stedet for, at de skal spille. Lige nu er jeg ekstremt kortigtet henover de næste 14 dage. 

– Præstationen i dag er for dårlig. Men det er meget, meget vigtigt, at nu, hvor det hele føles meget mørkt og meget tynget og meget presset, at vi formår at hente alle de point, vi kan, og at vi formår at spille os videre i Europa, for ellers vil vi fortryde det big time alle sammen, når tingene forhåbentlig ser lysere ud om et stykke tid, siger Jacob Neestrup.

Som kunne se og høre, at fansene i Parken både i pausen og efter kampen piftede ad holdet og sang, at den hvide trøje forpligter.

– Jeg har det aldrig godt, når vi ikke præsterer, som vi skal, men det er en præmis i denne fodboldklub, at folk er forvænte, og jeg synes jo ikke, at der er nogen, der skal være mindre forvænte, end de er i dag. I dag handler det om, at vi ikke præsterer, som vi skal, forklarer han og sætter ord på, hvad han mener, der ikke spillede mod Viborg.

– Vi er forkrampede og statiske, og det er med og uden bold. Og når vi sætter nogle ting sammen, formår vi at lave et hav af fejl. Det er umuligt at få en god start på en fodboldkamp, når du tæmmer den ud over sidelinjen eller giver bolden væk.

– Jeg oplever det som en periode, der er ekstrem presset med rigtig, rigtig mange vigtige kampe på kort tid med meget lidt plads til træning for nye spillere. Men derfor skal vi præstere bedre, end vi gjorde torsdag og i dag.

– Jeg er ligeglad med, hvem vi møder, for jeg synes, at vi skal præstere mod hold som Viborg, et hold fra Gibraltar og Bayern München. Du kan præstere godt eller dårligt og tabe eller vinde de kampe, du spiller.

– Jeg synes, vi har haft varierende præstationer. Men de to seneste præstationer er alt for dårlige, og vi kan og skal ikke løbe fra det, siger Jacob Neestrup, som tager situationen alvorligt. 

– Jeg har været kronisk bekymret som FC København-træner, og det har jeg også været, når vi har været rigtig, rigtig gode præstations- og resultatmæssigt. Men jeg er alert, når vi for anden kamp i træk er forkrampede i vores spil.

– Jeg kan godt leve med præstationerne i Lyngby og i Sønderjyske, og jeg kan også leve med, at vi har svært ved at åbne en 11 mod 10 op (mod Randers, red.), for er svært, men jeg kan ikke leve med det, vi har leveret præstationsmæssigt på 72 timer.

FC København møder Kilmarnock på torsdag i sidste runde af kvalifikationen i Conference League inden gruppespillet.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘Det former ens karakter’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjerne peger på Højlund

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Laver aftale med Frederik Birk

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Afviser mesterskabssnak

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’