(Tipsbladet i Parken) FC København skuffede for anden gang i denne uge, da det hjemme mod ellers formsvage Viborg kun lykkedes at få 1-1.
Det uafgjorte resultat kommer altså kun tre dage efter, at man lige præcis klarede skærene mod tjekkiske Banik Ostrava i Conference League, eftersom FCK gik videre fra en straffesparkskonkurrence.
Da Tipsbladet spørger cheftræner Jacob Neestrup, om han vil til at ændre på noget fremadrettet for at komme ud af den spillemæssige krise, erkender han, at det hele føles mørkt lige nu.
– Det tror jeg da, at vi gør. Men det kan være alt fra taktiske greb til, hvordan vi forbereder spillerne. Til om vi skal kigge på informationsloadet, om det er for højt eller for lavt. Eller om nogen har brug for en preseason de næste 14 dage i stedet for, at de skal spille. Lige nu er jeg ekstremt kortigtet henover de næste 14 dage.
– Præstationen i dag er for dårlig. Men det er meget, meget vigtigt, at nu, hvor det hele føles meget mørkt og meget tynget og meget presset, at vi formår at hente alle de point, vi kan, og at vi formår at spille os videre i Europa, for ellers vil vi fortryde det big time alle sammen, når tingene forhåbentlig ser lysere ud om et stykke tid, siger Jacob Neestrup.
Som kunne se og høre, at fansene i Parken både i pausen og efter kampen piftede ad holdet og sang, at den hvide trøje forpligter.
– Jeg har det aldrig godt, når vi ikke præsterer, som vi skal, men det er en præmis i denne fodboldklub, at folk er forvænte, og jeg synes jo ikke, at der er nogen, der skal være mindre forvænte, end de er i dag. I dag handler det om, at vi ikke præsterer, som vi skal, forklarer han og sætter ord på, hvad han mener, der ikke spillede mod Viborg.
– Vi er forkrampede og statiske, og det er med og uden bold. Og når vi sætter nogle ting sammen, formår vi at lave et hav af fejl. Det er umuligt at få en god start på en fodboldkamp, når du tæmmer den ud over sidelinjen eller giver bolden væk.
– Jeg oplever det som en periode, der er ekstrem presset med rigtig, rigtig mange vigtige kampe på kort tid med meget lidt plads til træning for nye spillere. Men derfor skal vi præstere bedre, end vi gjorde torsdag og i dag.
– Jeg er ligeglad med, hvem vi møder, for jeg synes, at vi skal præstere mod hold som Viborg, et hold fra Gibraltar og Bayern München. Du kan præstere godt eller dårligt og tabe eller vinde de kampe, du spiller.
– Jeg synes, vi har haft varierende præstationer. Men de to seneste præstationer er alt for dårlige, og vi kan og skal ikke løbe fra det, siger Jacob Neestrup, som tager situationen alvorligt.
– Jeg har været kronisk bekymret som FC København-træner, og det har jeg også været, når vi har været rigtig, rigtig gode præstations- og resultatmæssigt. Men jeg er alert, når vi for anden kamp i træk er forkrampede i vores spil.
– Jeg kan godt leve med præstationerne i Lyngby og i Sønderjyske, og jeg kan også leve med, at vi har svært ved at åbne en 11 mod 10 op (mod Randers, red.), for er svært, men jeg kan ikke leve med det, vi har leveret præstationsmæssigt på 72 timer.
FC København møder Kilmarnock på torsdag i sidste runde af kvalifikationen i Conference League inden gruppespillet.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Di Marzio med klar melding

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Spændende nyt om Simon Kjær

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

– Han er en toptræner

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Brøndby IF – AGF

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

– Det er rigtig vildt det her!

Verdensstjerne ked af Runes skade

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Viborg FF – OB

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Iskoldt Moukoko-svar

Melder sin afsked

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

FC Nordsjælland – Randers FC

– Meget bedre end i Danmark!

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

‘Nees’ før Dortmund: En kamp, som vi kun kan tabe

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Holger Rune-succes i drama

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Helgenklub taber i Hamburg

Hansi Flick misser El Clásico

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Haaland banker City på førstepladsen

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Knust Holger Rune frygter skrækskade

Fyrer Postecoglou omgående
