(Tipsbladet i Parken) FC København skuffede for anden gang i denne uge, da det hjemme mod ellers formsvage Viborg kun lykkedes at få 1-1.
Det uafgjorte resultat kommer altså kun tre dage efter, at man lige præcis klarede skærene mod tjekkiske Banik Ostrava i Conference League, eftersom FCK gik videre fra en straffesparkskonkurrence.
Da Tipsbladet spørger cheftræner Jacob Neestrup, om han vil til at ændre på noget fremadrettet for at komme ud af den spillemæssige krise, erkender han, at det hele føles mørkt lige nu.
– Det tror jeg da, at vi gør. Men det kan være alt fra taktiske greb til, hvordan vi forbereder spillerne. Til om vi skal kigge på informationsloadet, om det er for højt eller for lavt. Eller om nogen har brug for en preseason de næste 14 dage i stedet for, at de skal spille. Lige nu er jeg ekstremt kortigtet henover de næste 14 dage.
– Præstationen i dag er for dårlig. Men det er meget, meget vigtigt, at nu, hvor det hele føles meget mørkt og meget tynget og meget presset, at vi formår at hente alle de point, vi kan, og at vi formår at spille os videre i Europa, for ellers vil vi fortryde det big time alle sammen, når tingene forhåbentlig ser lysere ud om et stykke tid, siger Jacob Neestrup.
Som kunne se og høre, at fansene i Parken både i pausen og efter kampen piftede ad holdet og sang, at den hvide trøje forpligter.
– Jeg har det aldrig godt, når vi ikke præsterer, som vi skal, men det er en præmis i denne fodboldklub, at folk er forvænte, og jeg synes jo ikke, at der er nogen, der skal være mindre forvænte, end de er i dag. I dag handler det om, at vi ikke præsterer, som vi skal, forklarer han og sætter ord på, hvad han mener, der ikke spillede mod Viborg.
– Vi er forkrampede og statiske, og det er med og uden bold. Og når vi sætter nogle ting sammen, formår vi at lave et hav af fejl. Det er umuligt at få en god start på en fodboldkamp, når du tæmmer den ud over sidelinjen eller giver bolden væk.
– Jeg oplever det som en periode, der er ekstrem presset med rigtig, rigtig mange vigtige kampe på kort tid med meget lidt plads til træning for nye spillere. Men derfor skal vi præstere bedre, end vi gjorde torsdag og i dag.
– Jeg er ligeglad med, hvem vi møder, for jeg synes, at vi skal præstere mod hold som Viborg, et hold fra Gibraltar og Bayern München. Du kan præstere godt eller dårligt og tabe eller vinde de kampe, du spiller.
– Jeg synes, vi har haft varierende præstationer. Men de to seneste præstationer er alt for dårlige, og vi kan og skal ikke løbe fra det, siger Jacob Neestrup, som tager situationen alvorligt.
– Jeg har været kronisk bekymret som FC København-træner, og det har jeg også været, når vi har været rigtig, rigtig gode præstations- og resultatmæssigt. Men jeg er alert, når vi for anden kamp i træk er forkrampede i vores spil.
– Jeg kan godt leve med præstationerne i Lyngby og i Sønderjyske, og jeg kan også leve med, at vi har svært ved at åbne en 11 mod 10 op (mod Randers, red.), for er svært, men jeg kan ikke leve med det, vi har leveret præstationsmæssigt på 72 timer.
FC København møder Kilmarnock på torsdag i sidste runde af kvalifikationen i Conference League inden gruppespillet.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
LIVE
LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Undskylder efter italiensk fiasko
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Pinligt! Danmark brænder på stribe
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Sverige skal til VM
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT