Jacob Neestrup forklarer fravalg af Theo Sander

Theo Sander sad på bænken for FC København i onsdagens pokalkamp - Jacob Neestrup forklarer her hvorfor.



FC København vandt 9-0 over Lyseng IF onsdag aften – det havde de danske mestre nok også gjort med Theo Sander på mål.

Alligevel måtte teenageren tage plads på bænken i pokalkampen, mens Kamil Grabara som altid stod mellem stængerne, og han havde ikke meget at se til mod Lyseng fra 3. division. 

Mange klubber benytter især de tidlige pokalkampe til at give reservemålmanden spilletid, og mange havde nok ventet at se Theo Sander på kassen onsdag aften, men Jacob Neestrup gik altså med Grabara.

Over for Ekstra Bladet forklarer han hvorfor.

– Jeg vil vinde. Theo er et stort målmandstalent, det er Dithmer også, men Kamil er vores nummer ét. Jeg skal ikke stå og kigge mig selv i øjnene bagefter og sige, at jeg skulle have valgt anderledes. Vi spiller med det bedste hold, og jeg synes også, det klæder FC København at gøre sådan i pokalturneringen, siger FCK-træneren til avisen.

Theo Sander har spillet en enkelt kamp for FC Københavns bedste mandskab siden sit sommerskifte fra AaB, og det var i Superliga-opgøret mod Hvidovre i femte runde. Her holdt den tidligere AaB'er buret rent i FCK's 2-0-sejr.

Selv om FC København stillede stærkt op i pokalkampen mod Lyseng IF, var der alligevel spilletid til opkomlinge som Noah Sahsah og Victor Froholdt, der begge scorede i mestrenes rekordsejr. 






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby henter Alexander Drexel

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Chok – henter første VM-point nogensinde

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Ny kontrakt før VM-åbner

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Tyskland – Curacao

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Australien – Tyrkiet

Holland – Japan