Jacob Neestrup forklarer fravalg af Theo Sander

Theo Sander sad på bænken for FC København i onsdagens pokalkamp - Jacob Neestrup forklarer her hvorfor.



FC København vandt 9-0 over Lyseng IF onsdag aften – det havde de danske mestre nok også gjort med Theo Sander på mål.

Alligevel måtte teenageren tage plads på bænken i pokalkampen, mens Kamil Grabara som altid stod mellem stængerne, og han havde ikke meget at se til mod Lyseng fra 3. division. 

Mange klubber benytter især de tidlige pokalkampe til at give reservemålmanden spilletid, og mange havde nok ventet at se Theo Sander på kassen onsdag aften, men Jacob Neestrup gik altså med Grabara.

Over for Ekstra Bladet forklarer han hvorfor.

– Jeg vil vinde. Theo er et stort målmandstalent, det er Dithmer også, men Kamil er vores nummer ét. Jeg skal ikke stå og kigge mig selv i øjnene bagefter og sige, at jeg skulle have valgt anderledes. Vi spiller med det bedste hold, og jeg synes også, det klæder FC København at gøre sådan i pokalturneringen, siger FCK-træneren til avisen.

Theo Sander har spillet en enkelt kamp for FC Københavns bedste mandskab siden sit sommerskifte fra AaB, og det var i Superliga-opgøret mod Hvidovre i femte runde. Her holdt den tidligere AaB'er buret rent i FCK's 2-0-sejr.

Selv om FC København stillede stærkt op i pokalkampen mod Lyseng IF, var der alligevel spilletid til opkomlinge som Noah Sahsah og Victor Froholdt, der begge scorede i mestrenes rekordsejr. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

FCK går på rov i Viborg

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ny bejler til dansk guldfugl

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tjekkiet – Mexico



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber ind i Barcelona

Åbner op for sommertransfer