Jacob Neestrup: ‘Jeg kan kun beklage’

Jacob Neestrup sætter flere ord på søndagens omdiskuterede derby til Tipsbladet og den øvrige presse efter dagens træning.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Tumult, røde kort og karantæner.

Der har været nok at tale om i kølvandet på søndagens derby mellem FC København og Brøndby IF i Parken.

Den helt store hovedperson har været Diant Ramaj.

FCK-målmanden nikkede Thomas Mikkelsen en skalle i minutterne efter kampen, og det kostede en rød billet samt en karantæne i de kommende opgør. For det har Ramaj undskyldt.

FCK-træner Jacob Neestrup har også haft en alvorstung snak med tyskeren.

– Jeg har sagt til ham og til truppen, at den afslutning, derbyet fik helt generelt, men i særdeleshed i forhold til hans involvering, var fuldstændig uacceptabelt, og det kan der ikke være to meninger om, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse onsdag formiddag.

– Vi skal opføre os så godt, vi kan, og den glippede totalt i minutterne efter kampen mod Brøndby fra Diants side.

FCK-målmanden får som udgangspunkt to spilledages karantæne, men derudover efterlyser flere, at Superliga-klubben også straffer Ramaj internt for sin opførsel.

– Vi har selvfølgelig taget en snak med ham internt, og så kommer vi til at forholde os til den straf, som disciplinærinstansen finder frem til. Når den kommer, tager vi bare til efterretning, og alt, hvad vi så har taget internt, holder vi internt, siger FCK-træneren.

Diant Ramaj er blevet politianmeldt for episoden – den del har Jacob Neestrup ingen holdning til. Til gengæld finder FCK-bossen det fair, at sagen også bliver taget op i Folketinget.

– Jeg synes da, det er en fair pointe, at en politiker peger på, hvornår grænsen går for samfundets regler. Det er nok meget godt godt for alle – også for at beskytte spillerne. Hvornår overgår man fra spillets regler til samfundets regler?

En anden pointe, der har været fremført i kampens kølvand, er, hvordan man skal opdrage fansene til at opføre sig ordentligt til fodboldkampe, når spillerne ikke engang kan finde ud af det.

– Jeg forstår det godt, og det må ikke ske, men der bliver spillet mange tusinde kampe i Europa henover en sæson, og selv om det ikke må ske, er der en minimal chance for, at det stikker af engang imellem, og det kan jeg kun beklage, fastslår Neestrup.

FC København gæster torsdag FC Midtjylland i Herning. Hovedstadsklubben er fortsat nummer et i Superligaen.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Barcelona klager til UEFA



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Går det galt, går det rigtig galt!

AGF – FC Nordsjælland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Nu er han tilbage for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Robert trækker overskrifter i udlandet

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Det er en katastrofe for Brøndby

Thomas Frank er favorit til jobbet

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Superliga-klub bedst i hele verden

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Hård kritik af FCM-profil

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

‘De har grinet deres røv i laser’

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’