Jacob Neestrup: ‘Jeg kan kun beklage’

Jacob Neestrup sætter flere ord på søndagens omdiskuterede derby til Tipsbladet og den øvrige presse efter dagens træning.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Tumult, røde kort og karantæner.

Der har været nok at tale om i kølvandet på søndagens derby mellem FC København og Brøndby IF i Parken.

Den helt store hovedperson har været Diant Ramaj.

FCK-målmanden nikkede Thomas Mikkelsen en skalle i minutterne efter kampen, og det kostede en rød billet samt en karantæne i de kommende opgør. For det har Ramaj undskyldt.

FCK-træner Jacob Neestrup har også haft en alvorstung snak med tyskeren.

– Jeg har sagt til ham og til truppen, at den afslutning, derbyet fik helt generelt, men i særdeleshed i forhold til hans involvering, var fuldstændig uacceptabelt, og det kan der ikke være to meninger om, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse onsdag formiddag.

– Vi skal opføre os så godt, vi kan, og den glippede totalt i minutterne efter kampen mod Brøndby fra Diants side.

FCK-målmanden får som udgangspunkt to spilledages karantæne, men derudover efterlyser flere, at Superliga-klubben også straffer Ramaj internt for sin opførsel.

– Vi har selvfølgelig taget en snak med ham internt, og så kommer vi til at forholde os til den straf, som disciplinærinstansen finder frem til. Når den kommer, tager vi bare til efterretning, og alt, hvad vi så har taget internt, holder vi internt, siger FCK-træneren.

Diant Ramaj er blevet politianmeldt for episoden – den del har Jacob Neestrup ingen holdning til. Til gengæld finder FCK-bossen det fair, at sagen også bliver taget op i Folketinget.

– Jeg synes da, det er en fair pointe, at en politiker peger på, hvornår grænsen går for samfundets regler. Det er nok meget godt godt for alle – også for at beskytte spillerne. Hvornår overgår man fra spillets regler til samfundets regler?

En anden pointe, der har været fremført i kampens kølvand, er, hvordan man skal opdrage fansene til at opføre sig ordentligt til fodboldkampe, når spillerne ikke engang kan finde ud af det.

– Jeg forstår det godt, og det må ikke ske, men der bliver spillet mange tusinde kampe i Europa henover en sæson, og selv om det ikke må ske, er der en minimal chance for, at det stikker af engang imellem, og det kan jeg kun beklage, fastslår Neestrup.

FC København gæster torsdag FC Midtjylland i Herning. Hovedstadsklubben er fortsat nummer et i Superligaen.





MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vild stime før Danmark-brag

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Det skal blive bedre, Isaksen!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Sendt hjem fra FC København-træning

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Vil du være multimillionær?’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

– Hele holdet er trygge ved ham

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen