Jacob Neestrup: ‘Jeg kan kun beklage’

Jacob Neestrup sætter flere ord på søndagens omdiskuterede derby til Tipsbladet og den øvrige presse efter dagens træning.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Tumult, røde kort og karantæner.

Der har været nok at tale om i kølvandet på søndagens derby mellem FC København og Brøndby IF i Parken.

Den helt store hovedperson har været Diant Ramaj.

FCK-målmanden nikkede Thomas Mikkelsen en skalle i minutterne efter kampen, og det kostede en rød billet samt en karantæne i de kommende opgør. For det har Ramaj undskyldt.

FCK-træner Jacob Neestrup har også haft en alvorstung snak med tyskeren.

– Jeg har sagt til ham og til truppen, at den afslutning, derbyet fik helt generelt, men i særdeleshed i forhold til hans involvering, var fuldstændig uacceptabelt, og det kan der ikke være to meninger om, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse onsdag formiddag.

– Vi skal opføre os så godt, vi kan, og den glippede totalt i minutterne efter kampen mod Brøndby fra Diants side.

FCK-målmanden får som udgangspunkt to spilledages karantæne, men derudover efterlyser flere, at Superliga-klubben også straffer Ramaj internt for sin opførsel.

– Vi har selvfølgelig taget en snak med ham internt, og så kommer vi til at forholde os til den straf, som disciplinærinstansen finder frem til. Når den kommer, tager vi bare til efterretning, og alt, hvad vi så har taget internt, holder vi internt, siger FCK-træneren.

Diant Ramaj er blevet politianmeldt for episoden – den del har Jacob Neestrup ingen holdning til. Til gengæld finder FCK-bossen det fair, at sagen også bliver taget op i Folketinget.

– Jeg synes da, det er en fair pointe, at en politiker peger på, hvornår grænsen går for samfundets regler. Det er nok meget godt godt for alle – også for at beskytte spillerne. Hvornår overgår man fra spillets regler til samfundets regler?

En anden pointe, der har været fremført i kampens kølvand, er, hvordan man skal opdrage fansene til at opføre sig ordentligt til fodboldkampe, når spillerne ikke engang kan finde ud af det.

– Jeg forstår det godt, og det må ikke ske, men der bliver spillet mange tusinde kampe i Europa henover en sæson, og selv om det ikke må ske, er der en minimal chance for, at det stikker af engang imellem, og det kan jeg kun beklage, fastslår Neestrup.

FC København gæster torsdag FC Midtjylland i Herning. Hovedstadsklubben er fortsat nummer et i Superligaen.



Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Han erstatter Bo Henriksen

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chelsea og Liverpool flopper fælt

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder