FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København spillede mange kampe i efteråret, hvor holdet krydrede Superligaen med deltagelse i Conference League og naturligvis pokalturneringen.
Det er lige, som FCK gerne vil have, det skal være, men alt har som bekendt en pris, og den har for hovedstadsklubbens vedkommende været, at der ikke er ret meget tid til at træne.
Det har FCK dog haft rig mulighed for her i preseason, og Jacob Neestrup er tilfreds med udkommet indtil videre.
– Det er vi som udgangspunkt, men når man er her, vil man gerne have, at alle spillere var til rådighed, men der er altid en risiko for i en opstart at miste en spiller undervejs. Men jeg synes, vi har trænet godt, og vi har spillet nogle gode træningskampe, og så skal tingene stå sin prøve hen over foråret, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.
FC København-træneren lægger ikke skjul på, at han glæder sig over, at flere af profilerne er på vej tilbage. Mohamed Elyounoussi døjer med en mindre skade, men ventes klar inden længe, det samme med Andreas Cornelius og Rasmus Falk. Roony Bardghji kan forhåbentlig bidrage i slutspillet.
Og så er der Elias Achouri, der havde et træls efterår og slet ikke var på banen i de sidste to måneder. Tuneseren er blevet opereret i lysken.
– Det at få Achouri tilbage på 100 procent – altså, han var på 90 procent og tog en kæmpe én for holdet i efteråret – det er jo som at købe en spiller til tre-fire millioner euro (22-5-30 millioner kroner, red.) i vinterens transfervindue. At få Roony tilbage er det samme, fastslår Jacob Neestrup.
Nu er Andreas Cornelius jo ikke alvorligt skadet, men tænker du alligevel “pokkers også”, at han ikke får en helt skadesfri opstart?
– Ja, ja, og hvad er definitionen på alvorlig? Bare det, at man potentielt mister en kamp, gør det jo alvorligt nok, hvis man kan sige det på den måde, så det er da røv-hamrende irriterende, ligesom det er irriterende, at Elyounoussi er ude. Det er ærgerligt med “Corner”, og så må vi se, om det er lidt under 14 dage fra nu af, eller om det er maks de der fire ugers tid.
Fokus på de første fire kampe
FC København indleder foråret med to europæiske kampe mod FC Heidenheim, og derudover venter opgør mod Randers FC og FC Midtjylland i Superligaen, og meget længere ser Jacob Neestrup ikke frem på nuværende tidspunkt.
– Lige nu har jeg et generelt fokus på os selv, og så begynder vi fra i morgen (torsdag, red.) at have fokus på de ting i vores spil, der er vigtigst for os i de første fire kampe, siger FCK-træneren.
Hvad der har haft et særligt fokus i opstarten er ingen hemmelighed.
– Vi er jo dårligere end alle top seks-hold på defensive hjørnespark, og det er vi så markant, at det i hvert fald ikke øger vores chance for at vinde Superligaen. Det er én af de ting, vi har forsøgt at forbedre os på.
FC København møder AGF i en testkamp på lørdag, og den 13. februar gælder det FC Heidenheim i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Præsenterer dansk stjerne
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Topscorer færdig
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
NYHEDER
– Vi er pressede
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
MEDIE
På blokken i danskerklub
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG