FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København spillede mange kampe i efteråret, hvor holdet krydrede Superligaen med deltagelse i Conference League og naturligvis pokalturneringen.
Det er lige, som FCK gerne vil have, det skal være, men alt har som bekendt en pris, og den har for hovedstadsklubbens vedkommende været, at der ikke er ret meget tid til at træne.
Det har FCK dog haft rig mulighed for her i preseason, og Jacob Neestrup er tilfreds med udkommet indtil videre.
– Det er vi som udgangspunkt, men når man er her, vil man gerne have, at alle spillere var til rådighed, men der er altid en risiko for i en opstart at miste en spiller undervejs. Men jeg synes, vi har trænet godt, og vi har spillet nogle gode træningskampe, og så skal tingene stå sin prøve hen over foråret, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.
FC København-træneren lægger ikke skjul på, at han glæder sig over, at flere af profilerne er på vej tilbage. Mohamed Elyounoussi døjer med en mindre skade, men ventes klar inden længe, det samme med Andreas Cornelius og Rasmus Falk. Roony Bardghji kan forhåbentlig bidrage i slutspillet.
Og så er der Elias Achouri, der havde et træls efterår og slet ikke var på banen i de sidste to måneder. Tuneseren er blevet opereret i lysken.
– Det at få Achouri tilbage på 100 procent – altså, han var på 90 procent og tog en kæmpe én for holdet i efteråret – det er jo som at købe en spiller til tre-fire millioner euro (22-5-30 millioner kroner, red.) i vinterens transfervindue. At få Roony tilbage er det samme, fastslår Jacob Neestrup.
Nu er Andreas Cornelius jo ikke alvorligt skadet, men tænker du alligevel “pokkers også”, at han ikke får en helt skadesfri opstart?
– Ja, ja, og hvad er definitionen på alvorlig? Bare det, at man potentielt mister en kamp, gør det jo alvorligt nok, hvis man kan sige det på den måde, så det er da røv-hamrende irriterende, ligesom det er irriterende, at Elyounoussi er ude. Det er ærgerligt med “Corner”, og så må vi se, om det er lidt under 14 dage fra nu af, eller om det er maks de der fire ugers tid.
Fokus på de første fire kampe
FC København indleder foråret med to europæiske kampe mod FC Heidenheim, og derudover venter opgør mod Randers FC og FC Midtjylland i Superligaen, og meget længere ser Jacob Neestrup ikke frem på nuværende tidspunkt.
– Lige nu har jeg et generelt fokus på os selv, og så begynder vi fra i morgen (torsdag, red.) at have fokus på de ting i vores spil, der er vigtigst for os i de første fire kampe, siger FCK-træneren.
Hvad der har haft et særligt fokus i opstarten er ingen hemmelighed.
– Vi er jo dårligere end alle top seks-hold på defensive hjørnespark, og det er vi så markant, at det i hvert fald ikke øger vores chance for at vinde Superligaen. Det er én af de ting, vi har forsøgt at forbedre os på.
FC København møder AGF i en testkamp på lørdag, og den 13. februar gælder det FC Heidenheim i Parken.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
Michael Carrick bliver i Manchester United
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
Manchester City bekræfter
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Færdig som cheftræner i Real Madrid
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Giver transferopdatering
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE