Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner

FCK-træner Jacob Neestrup glæder sig over udsigterne til en fit Elias Achouri. Han er ærgerlig over, at Andreas Cornelius igen har skadesproblemer.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København spillede mange kampe i efteråret, hvor holdet krydrede Superligaen med deltagelse i Conference League og naturligvis pokalturneringen.

Det er lige, som FCK gerne vil have, det skal være, men alt har som bekendt en pris, og den har for hovedstadsklubbens vedkommende været, at der ikke er ret meget tid til at træne.

Det har FCK dog haft rig mulighed for her i preseason, og Jacob Neestrup er tilfreds med udkommet indtil videre.

– Det er vi som udgangspunkt, men når man er her, vil man gerne have, at alle spillere var til rådighed, men der er altid en risiko for i en opstart at miste en spiller undervejs. Men jeg synes, vi har trænet godt, og vi har spillet nogle gode træningskampe, og så skal tingene stå sin prøve hen over foråret, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.

FC København-træneren lægger ikke skjul på, at han glæder sig over, at flere af profilerne er på vej tilbage. Mohamed Elyounoussi døjer med en mindre skade, men ventes klar inden længe, det samme med Andreas Cornelius og Rasmus Falk. Roony Bardghji kan forhåbentlig bidrage i slutspillet.

Og så er der Elias Achouri, der havde et træls efterår og slet ikke var på banen i de sidste to måneder. Tuneseren er blevet opereret i lysken.

– Det at få Achouri tilbage på 100 procent – altså, han var på 90 procent og tog en kæmpe én for holdet i efteråret – det er jo som at købe en spiller til tre-fire millioner euro (22-5-30 millioner kroner, red.) i vinterens transfervindue. At få Roony tilbage er det samme, fastslår Jacob Neestrup.

Nu er Andreas Cornelius jo ikke alvorligt skadet, men tænker du alligevel “pokkers også”, at han ikke får en helt skadesfri opstart?

– Ja, ja, og hvad er definitionen på alvorlig? Bare det, at man potentielt mister en kamp, gør det jo alvorligt nok, hvis man kan sige det på den måde, så det er da røv-hamrende irriterende, ligesom det er irriterende, at Elyounoussi er ude. Det er ærgerligt med “Corner”, og så må vi se, om det er lidt under 14 dage fra nu af, eller om det er maks de der fire ugers tid.

Fokus på de første fire kampe
FC København indleder foråret med to europæiske kampe mod FC Heidenheim, og derudover venter opgør mod Randers FC og FC Midtjylland i Superligaen, og meget længere ser Jacob Neestrup ikke frem på nuværende tidspunkt.

– Lige nu har jeg et generelt fokus på os selv, og så begynder vi fra i morgen (torsdag, red.) at have fokus på de ting i vores spil, der er vigtigst for os i de første fire kampe, siger FCK-træneren.

Hvad der har haft et særligt fokus i opstarten er ingen hemmelighed.

– Vi er jo dårligere end alle top seks-hold på defensive hjørnespark, og det er vi så markant, at det i hvert fald ikke øger vores chance for at vinde Superligaen. Det er én af de ting, vi har forsøgt at forbedre os på.

FC København møder AGF i en testkamp på lørdag, og den 13. februar gælder det FC Heidenheim i Parken.



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

– Den her sidder dybt i sjælen

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

– En humørdræber

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Millionregn over Ståle Solbakken

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark