Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner

FCK-træner Jacob Neestrup glæder sig over udsigterne til en fit Elias Achouri. Han er ærgerlig over, at Andreas Cornelius igen har skadesproblemer.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København spillede mange kampe i efteråret, hvor holdet krydrede Superligaen med deltagelse i Conference League og naturligvis pokalturneringen.

Det er lige, som FCK gerne vil have, det skal være, men alt har som bekendt en pris, og den har for hovedstadsklubbens vedkommende været, at der ikke er ret meget tid til at træne.

Det har FCK dog haft rig mulighed for her i preseason, og Jacob Neestrup er tilfreds med udkommet indtil videre.

– Det er vi som udgangspunkt, men når man er her, vil man gerne have, at alle spillere var til rådighed, men der er altid en risiko for i en opstart at miste en spiller undervejs. Men jeg synes, vi har trænet godt, og vi har spillet nogle gode træningskampe, og så skal tingene stå sin prøve hen over foråret, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.

FC København-træneren lægger ikke skjul på, at han glæder sig over, at flere af profilerne er på vej tilbage. Mohamed Elyounoussi døjer med en mindre skade, men ventes klar inden længe, det samme med Andreas Cornelius og Rasmus Falk. Roony Bardghji kan forhåbentlig bidrage i slutspillet.

Og så er der Elias Achouri, der havde et træls efterår og slet ikke var på banen i de sidste to måneder. Tuneseren er blevet opereret i lysken.

– Det at få Achouri tilbage på 100 procent – altså, han var på 90 procent og tog en kæmpe én for holdet i efteråret – det er jo som at købe en spiller til tre-fire millioner euro (22-5-30 millioner kroner, red.) i vinterens transfervindue. At få Roony tilbage er det samme, fastslår Jacob Neestrup.

Nu er Andreas Cornelius jo ikke alvorligt skadet, men tænker du alligevel “pokkers også”, at han ikke får en helt skadesfri opstart?

– Ja, ja, og hvad er definitionen på alvorlig? Bare det, at man potentielt mister en kamp, gør det jo alvorligt nok, hvis man kan sige det på den måde, så det er da røv-hamrende irriterende, ligesom det er irriterende, at Elyounoussi er ude. Det er ærgerligt med “Corner”, og så må vi se, om det er lidt under 14 dage fra nu af, eller om det er maks de der fire ugers tid.

Fokus på de første fire kampe
FC København indleder foråret med to europæiske kampe mod FC Heidenheim, og derudover venter opgør mod Randers FC og FC Midtjylland i Superligaen, og meget længere ser Jacob Neestrup ikke frem på nuværende tidspunkt.

– Lige nu har jeg et generelt fokus på os selv, og så begynder vi fra i morgen (torsdag, red.) at have fokus på de ting i vores spil, der er vigtigst for os i de første fire kampe, siger FCK-træneren.

Hvad der har haft et særligt fokus i opstarten er ingen hemmelighed.

– Vi er jo dårligere end alle top seks-hold på defensive hjørnespark, og det er vi så markant, at det i hvert fald ikke øger vores chance for at vinde Superligaen. Det er én af de ting, vi har forsøgt at forbedre os på.

FC København møder AGF i en testkamp på lørdag, og den 13. februar gælder det FC Heidenheim i Parken.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er færdige i 1. division

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen