FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København spillede mange kampe i efteråret, hvor holdet krydrede Superligaen med deltagelse i Conference League og naturligvis pokalturneringen.
Det er lige, som FCK gerne vil have, det skal være, men alt har som bekendt en pris, og den har for hovedstadsklubbens vedkommende været, at der ikke er ret meget tid til at træne.
Det har FCK dog haft rig mulighed for her i preseason, og Jacob Neestrup er tilfreds med udkommet indtil videre.
– Det er vi som udgangspunkt, men når man er her, vil man gerne have, at alle spillere var til rådighed, men der er altid en risiko for i en opstart at miste en spiller undervejs. Men jeg synes, vi har trænet godt, og vi har spillet nogle gode træningskampe, og så skal tingene stå sin prøve hen over foråret, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.
FC København-træneren lægger ikke skjul på, at han glæder sig over, at flere af profilerne er på vej tilbage. Mohamed Elyounoussi døjer med en mindre skade, men ventes klar inden længe, det samme med Andreas Cornelius og Rasmus Falk. Roony Bardghji kan forhåbentlig bidrage i slutspillet.
Og så er der Elias Achouri, der havde et træls efterår og slet ikke var på banen i de sidste to måneder. Tuneseren er blevet opereret i lysken.
– Det at få Achouri tilbage på 100 procent – altså, han var på 90 procent og tog en kæmpe én for holdet i efteråret – det er jo som at købe en spiller til tre-fire millioner euro (22-5-30 millioner kroner, red.) i vinterens transfervindue. At få Roony tilbage er det samme, fastslår Jacob Neestrup.
Nu er Andreas Cornelius jo ikke alvorligt skadet, men tænker du alligevel “pokkers også”, at han ikke får en helt skadesfri opstart?
– Ja, ja, og hvad er definitionen på alvorlig? Bare det, at man potentielt mister en kamp, gør det jo alvorligt nok, hvis man kan sige det på den måde, så det er da røv-hamrende irriterende, ligesom det er irriterende, at Elyounoussi er ude. Det er ærgerligt med “Corner”, og så må vi se, om det er lidt under 14 dage fra nu af, eller om det er maks de der fire ugers tid.
Fokus på de første fire kampe
FC København indleder foråret med to europæiske kampe mod FC Heidenheim, og derudover venter opgør mod Randers FC og FC Midtjylland i Superligaen, og meget længere ser Jacob Neestrup ikke frem på nuværende tidspunkt.
– Lige nu har jeg et generelt fokus på os selv, og så begynder vi fra i morgen (torsdag, red.) at have fokus på de ting i vores spil, der er vigtigst for os i de første fire kampe, siger FCK-træneren.
Hvad der har haft et særligt fokus i opstarten er ingen hemmelighed.
– Vi er jo dårligere end alle top seks-hold på defensive hjørnespark, og det er vi så markant, at det i hvert fald ikke øger vores chance for at vinde Superligaen. Det er én af de ting, vi har forsøgt at forbedre os på.
FC København møder AGF i en testkamp på lørdag, og den 13. februar gælder det FC Heidenheim i Parken.
LIVE
TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT