Jacob Neestrup: ‘Uacceptabelt af Diant Ramaj’

FCK-træner Jacob Neestrup gør status over en vild søndag i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): FC Katastrofe!

Det hele gik galt for Superligaens tophold i søndagens storkamp mod Brøndby IF.

De blå-gule vandt 2-1, Thomas Delaney begik en kæmpe fejl, Kevin Diks blev skadet, Mohamed Elyounoussi brændte straffespark og efter kampen tabte Diant Ramaj hovedet og fik rødt kort for en batalje med Thomas Mikkelsen.

På TV-billeder ser det ud til, at FCK-keeperen nikker Mikkelsen en skalle.

– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, fastslår Jacob Neestrup.

FCK-træneren havde, da han mødte pressen, ikke haft lejlighed til selv at tale med den tyske keeper, og Diant Ramaj var da også lynhurtigt omklædt og ude i bilen. Han gik lige forbi pressen, der ellers gerne ville have målmanden i tale.

Jacob Neestrup mener, at balladen efter kampen er en god lejlighed til at hæve sig lidt op i helikopteren og se på det store billede.

– Jeg tror, at det er en lejlighed til at sige til os alle sammen – fans, mine egne spillere, modspillere, modstanderens træner, mig selv, medier – at den tone, der kan være omkring fodboldkampe engang imellem, hvor man må sige alt, skal vi måske alle sammen tage til eftertanke.

– Både i forhold til, hvad man siger, hvad ens kropssprog viser, og hvordan man omtaler spillere og trænere i medier. Det skulle vi alle måske reflektere lidt over, siger Neestrup.

En streg i regningen

FC København mødte op til kampen med to sejre og en førsteplads i bagagen. Førstepladsen har “løverne” stadig efter den midtjyske pointdeler mod AGF.

Alligevel er nederlaget naturligvis en kæmpe streg i regningen for FC København.

– Vi har vidst, at der vil komme op- og nedture i dette mesterskabsspil, og at vi skal hele følelsesregistret igennem. Sidste gang, vi tabte er derby på hjemmebane foran 35.000 københavnere, vandt vi Superligaen. Vi kom os over den skuffelse, det var, og det må vi gøre igen.

– Jeg vil vove den påstand, at det hold, der kan komme sig bedst over de store skuffelser, står med de bedste kort på hånden, siger Jacob Neestrup.

På torsdag venter et kæmpe brag i Herning mod FC Midtjylland.





LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Fredberg henter italiensk legende

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Tager kontakt om Kamil Grabara 

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’