Jacob Neestrup: ‘Uacceptabelt af Diant Ramaj’

FCK-træner Jacob Neestrup gør status over en vild søndag i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): FC Katastrofe!

Det hele gik galt for Superligaens tophold i søndagens storkamp mod Brøndby IF.

De blå-gule vandt 2-1, Thomas Delaney begik en kæmpe fejl, Kevin Diks blev skadet, Mohamed Elyounoussi brændte straffespark og efter kampen tabte Diant Ramaj hovedet og fik rødt kort for en batalje med Thomas Mikkelsen.

På TV-billeder ser det ud til, at FCK-keeperen nikker Mikkelsen en skalle.

– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, fastslår Jacob Neestrup.

FCK-træneren havde, da han mødte pressen, ikke haft lejlighed til selv at tale med den tyske keeper, og Diant Ramaj var da også lynhurtigt omklædt og ude i bilen. Han gik lige forbi pressen, der ellers gerne ville have målmanden i tale.

Jacob Neestrup mener, at balladen efter kampen er en god lejlighed til at hæve sig lidt op i helikopteren og se på det store billede.

– Jeg tror, at det er en lejlighed til at sige til os alle sammen – fans, mine egne spillere, modspillere, modstanderens træner, mig selv, medier – at den tone, der kan være omkring fodboldkampe engang imellem, hvor man må sige alt, skal vi måske alle sammen tage til eftertanke.

– Både i forhold til, hvad man siger, hvad ens kropssprog viser, og hvordan man omtaler spillere og trænere i medier. Det skulle vi alle måske reflektere lidt over, siger Neestrup.

En streg i regningen

FC København mødte op til kampen med to sejre og en førsteplads i bagagen. Førstepladsen har “løverne” stadig efter den midtjyske pointdeler mod AGF.

Alligevel er nederlaget naturligvis en kæmpe streg i regningen for FC København.

– Vi har vidst, at der vil komme op- og nedture i dette mesterskabsspil, og at vi skal hele følelsesregistret igennem. Sidste gang, vi tabte er derby på hjemmebane foran 35.000 københavnere, vandt vi Superligaen. Vi kom os over den skuffelse, det var, og det må vi gøre igen.

– Jeg vil vove den påstand, at det hold, der kan komme sig bedst over de store skuffelser, står med de bedste kort på hånden, siger Jacob Neestrup.

På torsdag venter et kæmpe brag i Herning mod FC Midtjylland.





Stort dansk flop sat til salg


LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Henter Mads Junker

Færdig i dansk klub efter 2 dage

En sort plet på hans eftermæle

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet