Jacob Neestrup: ‘Uacceptabelt af Diant Ramaj’

FCK-træner Jacob Neestrup gør status over en vild søndag i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): FC Katastrofe!

Det hele gik galt for Superligaens tophold i søndagens storkamp mod Brøndby IF.

De blå-gule vandt 2-1, Thomas Delaney begik en kæmpe fejl, Kevin Diks blev skadet, Mohamed Elyounoussi brændte straffespark og efter kampen tabte Diant Ramaj hovedet og fik rødt kort for en batalje med Thomas Mikkelsen.

På TV-billeder ser det ud til, at FCK-keeperen nikker Mikkelsen en skalle.

– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, fastslår Jacob Neestrup.

FCK-træneren havde, da han mødte pressen, ikke haft lejlighed til selv at tale med den tyske keeper, og Diant Ramaj var da også lynhurtigt omklædt og ude i bilen. Han gik lige forbi pressen, der ellers gerne ville have målmanden i tale.

Jacob Neestrup mener, at balladen efter kampen er en god lejlighed til at hæve sig lidt op i helikopteren og se på det store billede.

– Jeg tror, at det er en lejlighed til at sige til os alle sammen – fans, mine egne spillere, modspillere, modstanderens træner, mig selv, medier – at den tone, der kan være omkring fodboldkampe engang imellem, hvor man må sige alt, skal vi måske alle sammen tage til eftertanke.

– Både i forhold til, hvad man siger, hvad ens kropssprog viser, og hvordan man omtaler spillere og trænere i medier. Det skulle vi alle måske reflektere lidt over, siger Neestrup.

En streg i regningen

FC København mødte op til kampen med to sejre og en førsteplads i bagagen. Førstepladsen har “løverne” stadig efter den midtjyske pointdeler mod AGF.

Alligevel er nederlaget naturligvis en kæmpe streg i regningen for FC København.

– Vi har vidst, at der vil komme op- og nedture i dette mesterskabsspil, og at vi skal hele følelsesregistret igennem. Sidste gang, vi tabte er derby på hjemmebane foran 35.000 københavnere, vandt vi Superligaen. Vi kom os over den skuffelse, det var, og det må vi gøre igen.

– Jeg vil vove den påstand, at det hold, der kan komme sig bedst over de store skuffelser, står med de bedste kort på hånden, siger Jacob Neestrup.

På torsdag venter et kæmpe brag i Herning mod FC Midtjylland.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Melder dansk stortalent transferklar

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Argentina – Østrig

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Frankrig – Irak

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sender opfordring til Superliga-træner

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Norge – Senegal

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

I dialog med Steve Cooper