Jacob Neestrup: ‘Uacceptabelt af Diant Ramaj’

FCK-træner Jacob Neestrup gør status over en vild søndag i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): FC Katastrofe!

Det hele gik galt for Superligaens tophold i søndagens storkamp mod Brøndby IF.

De blå-gule vandt 2-1, Thomas Delaney begik en kæmpe fejl, Kevin Diks blev skadet, Mohamed Elyounoussi brændte straffespark og efter kampen tabte Diant Ramaj hovedet og fik rødt kort for en batalje med Thomas Mikkelsen.

På TV-billeder ser det ud til, at FCK-keeperen nikker Mikkelsen en skalle.

– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, fastslår Jacob Neestrup.

FCK-træneren havde, da han mødte pressen, ikke haft lejlighed til selv at tale med den tyske keeper, og Diant Ramaj var da også lynhurtigt omklædt og ude i bilen. Han gik lige forbi pressen, der ellers gerne ville have målmanden i tale.

Jacob Neestrup mener, at balladen efter kampen er en god lejlighed til at hæve sig lidt op i helikopteren og se på det store billede.

– Jeg tror, at det er en lejlighed til at sige til os alle sammen – fans, mine egne spillere, modspillere, modstanderens træner, mig selv, medier – at den tone, der kan være omkring fodboldkampe engang imellem, hvor man må sige alt, skal vi måske alle sammen tage til eftertanke.

– Både i forhold til, hvad man siger, hvad ens kropssprog viser, og hvordan man omtaler spillere og trænere i medier. Det skulle vi alle måske reflektere lidt over, siger Neestrup.

En streg i regningen

FC København mødte op til kampen med to sejre og en førsteplads i bagagen. Førstepladsen har “løverne” stadig efter den midtjyske pointdeler mod AGF.

Alligevel er nederlaget naturligvis en kæmpe streg i regningen for FC København.

– Vi har vidst, at der vil komme op- og nedture i dette mesterskabsspil, og at vi skal hele følelsesregistret igennem. Sidste gang, vi tabte er derby på hjemmebane foran 35.000 københavnere, vandt vi Superligaen. Vi kom os over den skuffelse, det var, og det må vi gøre igen.

– Jeg vil vove den påstand, at det hold, der kan komme sig bedst over de store skuffelser, står med de bedste kort på hånden, siger Jacob Neestrup.

På torsdag venter et kæmpe brag i Herning mod FC Midtjylland.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Den største genistreg i Superligaen?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Nedtur for Højlund og Napoli

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham