Jacob Neestrup: ‘Uacceptabelt af Diant Ramaj’

FCK-træner Jacob Neestrup gør status over en vild søndag i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): FC Katastrofe!

Det hele gik galt for Superligaens tophold i søndagens storkamp mod Brøndby IF.

De blå-gule vandt 2-1, Thomas Delaney begik en kæmpe fejl, Kevin Diks blev skadet, Mohamed Elyounoussi brændte straffespark og efter kampen tabte Diant Ramaj hovedet og fik rødt kort for en batalje med Thomas Mikkelsen.

På TV-billeder ser det ud til, at FCK-keeperen nikker Mikkelsen en skalle.

– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, fastslår Jacob Neestrup.

FCK-træneren havde, da han mødte pressen, ikke haft lejlighed til selv at tale med den tyske keeper, og Diant Ramaj var da også lynhurtigt omklædt og ude i bilen. Han gik lige forbi pressen, der ellers gerne ville have målmanden i tale.

Jacob Neestrup mener, at balladen efter kampen er en god lejlighed til at hæve sig lidt op i helikopteren og se på det store billede.

– Jeg tror, at det er en lejlighed til at sige til os alle sammen – fans, mine egne spillere, modspillere, modstanderens træner, mig selv, medier – at den tone, der kan være omkring fodboldkampe engang imellem, hvor man må sige alt, skal vi måske alle sammen tage til eftertanke.

– Både i forhold til, hvad man siger, hvad ens kropssprog viser, og hvordan man omtaler spillere og trænere i medier. Det skulle vi alle måske reflektere lidt over, siger Neestrup.

En streg i regningen

FC København mødte op til kampen med to sejre og en førsteplads i bagagen. Førstepladsen har “løverne” stadig efter den midtjyske pointdeler mod AGF.

Alligevel er nederlaget naturligvis en kæmpe streg i regningen for FC København.

– Vi har vidst, at der vil komme op- og nedture i dette mesterskabsspil, og at vi skal hele følelsesregistret igennem. Sidste gang, vi tabte er derby på hjemmebane foran 35.000 københavnere, vandt vi Superligaen. Vi kom os over den skuffelse, det var, og det må vi gøre igen.

– Jeg vil vove den påstand, at det hold, der kan komme sig bedst over de store skuffelser, står med de bedste kort på hånden, siger Jacob Neestrup.

På torsdag venter et kæmpe brag i Herning mod FC Midtjylland.





Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afslører Brøndbys transferplaner

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

De viser interesse for Lyngby-profil

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De vinder Superligaen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres