Jacob Rasmussen ser ingen Brøndby-fordel

Jacob Rasmussen ser ikke, at Brøndby IF har en fordel i, at FC København har været på europæiske opgaver.



BRØNDBY (Tipsbladet): På søndag venter for Brøndby IF og FC Københavns vedkommende årets vigtigste kamp.

Ærkerivalerne brager sammen i Parken klokken 14.00, hvor æren og håneretten udover de tre point er på spil. Nogen har prøvet det før, men for Clement Bischoff bliver det første gang, han oplever et derby som senior.

– Jeg glæder mig sindssygt meget. Jeg glæder mig til kulissen. Jeg har jo spillet det i alle mine ungdomsår, det er ikke det samme, men der er alligevel en rivalisering. Nu var vi i et fjendtligt miljø i Polen, og det synes jeg, var en fed oplevelse, så det glæder jeg mig til at prøve igen, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:

– Der er ekstra tænding på, og alle vil gerne spille derbyet. Det kan man også godt mærke i truppen, for alle er lidt mere på, og der bliver talt meget om kampen. Det er vores største kamp, og det er den kamp, alle vil spille.

Hvad gør du for at ruste dig til den her kamp?

– Jeg tager noget af den selvtillid og det gåpåmod, som jeg har haft, med ind på banen, som om det er en kamp som alle andre. Det er det selvfølgelig ikke, men jeg tror, det handler om at holde fødderne på jorden, selvom jeg tror, det bliver svært ikke at have lidt nerver. Det er vigtigt for mig at være spændt frem for nervøs.

Foto: Alamy

Ser ingen Brøndby-fordel
Hvor Brøndby IF har haft hele ugen til at træne frem mod derbyet, så har FC København en europæisk kamp at tage sig af. Ifølge Jacob Rasmussen giver det dog ikke Brøndby synderligt mange fordele med ekstra forberedelsestid.

– Du kan gøre mange af de samme ting, som du kan på banen. De kan stadig forberede sig lige så godt uden at gøre tingene for fuld skrue, siger stopperne og tilføjer:

– Man skal passe lidt på med de ting der, for mange af de taktiske ting kan du også lave med løbesko på på en restitutionsdag. Jeg ved ikke, hvor stor en værdi man skal tillægge det. Jeg tror, det eneste der kan gøre en forskel i forhold til restitution, er, hvis man skal ud og rejse langt.

Jacob Rasmussen forventer i stedet en fed kamp, hvor begge hold vil gå efter at have bolden.

– Jeg forventer, vi kommer ud som lyn og torden og vil tage styring på kampen. De kommer ikke til at give initiativet fra sig, fordi de spiller trods alt på hjemmebane. Jeg tror, det bliver en fed kamp for den neutrale tilskuer, hvor der også kommer tryk på fra lægterne.

Brøndby IF har ikke tabt de seneste tre derbyes i Parken. Omvendt har man ikke vundet de seneste tre på eget græs. Klokken 14.00 søndag afgøres det, om stimen fortsætter eller bliver brudt.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Hårdt angreb på DBU-boss

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød