BRØNDBY (Tipsbladet): På søndag venter for Brøndby IF og FC Københavns vedkommende årets vigtigste kamp.
Ærkerivalerne brager sammen i Parken klokken 14.00, hvor æren og håneretten udover de tre point er på spil. Nogen har prøvet det før, men for Clement Bischoff bliver det første gang, han oplever et derby som senior.
– Jeg glæder mig sindssygt meget. Jeg glæder mig til kulissen. Jeg har jo spillet det i alle mine ungdomsår, det er ikke det samme, men der er alligevel en rivalisering. Nu var vi i et fjendtligt miljø i Polen, og det synes jeg, var en fed oplevelse, så det glæder jeg mig til at prøve igen, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:
– Der er ekstra tænding på, og alle vil gerne spille derbyet. Det kan man også godt mærke i truppen, for alle er lidt mere på, og der bliver talt meget om kampen. Det er vores største kamp, og det er den kamp, alle vil spille.
Hvad gør du for at ruste dig til den her kamp?
– Jeg tager noget af den selvtillid og det gåpåmod, som jeg har haft, med ind på banen, som om det er en kamp som alle andre. Det er det selvfølgelig ikke, men jeg tror, det handler om at holde fødderne på jorden, selvom jeg tror, det bliver svært ikke at have lidt nerver. Det er vigtigt for mig at være spændt frem for nervøs.
Ser ingen Brøndby-fordel
Hvor Brøndby IF har haft hele ugen til at træne frem mod derbyet, så har FC København en europæisk kamp at tage sig af. Ifølge Jacob Rasmussen giver det dog ikke Brøndby synderligt mange fordele med ekstra forberedelsestid.
– Du kan gøre mange af de samme ting, som du kan på banen. De kan stadig forberede sig lige så godt uden at gøre tingene for fuld skrue, siger stopperne og tilføjer:
– Man skal passe lidt på med de ting der, for mange af de taktiske ting kan du også lave med løbesko på på en restitutionsdag. Jeg ved ikke, hvor stor en værdi man skal tillægge det. Jeg tror, det eneste der kan gøre en forskel i forhold til restitution, er, hvis man skal ud og rejse langt.
Jacob Rasmussen forventer i stedet en fed kamp, hvor begge hold vil gå efter at have bolden.
– Jeg forventer, vi kommer ud som lyn og torden og vil tage styring på kampen. De kommer ikke til at give initiativet fra sig, fordi de spiller trods alt på hjemmebane. Jeg tror, det bliver en fed kamp for den neutrale tilskuer, hvor der også kommer tryk på fra lægterne.
Brøndby IF har ikke tabt de seneste tre derbyes i Parken. Omvendt har man ikke vundet de seneste tre på eget græs. Klokken 14.00 søndag afgøres det, om stimen fortsætter eller bliver brudt.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
FCK hævner sig mod OB i Parken
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
AVIS