BRØNDBY (Tipsbladet): På søndag venter for Brøndby IF og FC Københavns vedkommende årets vigtigste kamp.
Ærkerivalerne brager sammen i Parken klokken 14.00, hvor æren og håneretten udover de tre point er på spil. Nogen har prøvet det før, men for Clement Bischoff bliver det første gang, han oplever et derby som senior.
– Jeg glæder mig sindssygt meget. Jeg glæder mig til kulissen. Jeg har jo spillet det i alle mine ungdomsår, det er ikke det samme, men der er alligevel en rivalisering. Nu var vi i et fjendtligt miljø i Polen, og det synes jeg, var en fed oplevelse, så det glæder jeg mig til at prøve igen, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:
– Der er ekstra tænding på, og alle vil gerne spille derbyet. Det kan man også godt mærke i truppen, for alle er lidt mere på, og der bliver talt meget om kampen. Det er vores største kamp, og det er den kamp, alle vil spille.
Hvad gør du for at ruste dig til den her kamp?
– Jeg tager noget af den selvtillid og det gåpåmod, som jeg har haft, med ind på banen, som om det er en kamp som alle andre. Det er det selvfølgelig ikke, men jeg tror, det handler om at holde fødderne på jorden, selvom jeg tror, det bliver svært ikke at have lidt nerver. Det er vigtigt for mig at være spændt frem for nervøs.
Ser ingen Brøndby-fordel
Hvor Brøndby IF har haft hele ugen til at træne frem mod derbyet, så har FC København en europæisk kamp at tage sig af. Ifølge Jacob Rasmussen giver det dog ikke Brøndby synderligt mange fordele med ekstra forberedelsestid.
– Du kan gøre mange af de samme ting, som du kan på banen. De kan stadig forberede sig lige så godt uden at gøre tingene for fuld skrue, siger stopperne og tilføjer:
– Man skal passe lidt på med de ting der, for mange af de taktiske ting kan du også lave med løbesko på på en restitutionsdag. Jeg ved ikke, hvor stor en værdi man skal tillægge det. Jeg tror, det eneste der kan gøre en forskel i forhold til restitution, er, hvis man skal ud og rejse langt.
Jacob Rasmussen forventer i stedet en fed kamp, hvor begge hold vil gå efter at have bolden.
– Jeg forventer, vi kommer ud som lyn og torden og vil tage styring på kampen. De kommer ikke til at give initiativet fra sig, fordi de spiller trods alt på hjemmebane. Jeg tror, det bliver en fed kamp for den neutrale tilskuer, hvor der også kommer tryk på fra lægterne.
Brøndby IF har ikke tabt de seneste tre derbyes i Parken. Omvendt har man ikke vundet de seneste tre på eget græs. Klokken 14.00 søndag afgøres det, om stimen fortsætter eller bliver brudt.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Albert Rudé er færdig i Kolding
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG