Jacob Rasmussen ser ingen Brøndby-fordel

Jacob Rasmussen ser ikke, at Brøndby IF har en fordel i, at FC København har været på europæiske opgaver.



BRØNDBY (Tipsbladet): På søndag venter for Brøndby IF og FC Københavns vedkommende årets vigtigste kamp.

Ærkerivalerne brager sammen i Parken klokken 14.00, hvor æren og håneretten udover de tre point er på spil. Nogen har prøvet det før, men for Clement Bischoff bliver det første gang, han oplever et derby som senior.

– Jeg glæder mig sindssygt meget. Jeg glæder mig til kulissen. Jeg har jo spillet det i alle mine ungdomsår, det er ikke det samme, men der er alligevel en rivalisering. Nu var vi i et fjendtligt miljø i Polen, og det synes jeg, var en fed oplevelse, så det glæder jeg mig til at prøve igen, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:

– Der er ekstra tænding på, og alle vil gerne spille derbyet. Det kan man også godt mærke i truppen, for alle er lidt mere på, og der bliver talt meget om kampen. Det er vores største kamp, og det er den kamp, alle vil spille.

Hvad gør du for at ruste dig til den her kamp?

– Jeg tager noget af den selvtillid og det gåpåmod, som jeg har haft, med ind på banen, som om det er en kamp som alle andre. Det er det selvfølgelig ikke, men jeg tror, det handler om at holde fødderne på jorden, selvom jeg tror, det bliver svært ikke at have lidt nerver. Det er vigtigt for mig at være spændt frem for nervøs.

Foto: Alamy

Ser ingen Brøndby-fordel
Hvor Brøndby IF har haft hele ugen til at træne frem mod derbyet, så har FC København en europæisk kamp at tage sig af. Ifølge Jacob Rasmussen giver det dog ikke Brøndby synderligt mange fordele med ekstra forberedelsestid.

– Du kan gøre mange af de samme ting, som du kan på banen. De kan stadig forberede sig lige så godt uden at gøre tingene for fuld skrue, siger stopperne og tilføjer:

– Man skal passe lidt på med de ting der, for mange af de taktiske ting kan du også lave med løbesko på på en restitutionsdag. Jeg ved ikke, hvor stor en værdi man skal tillægge det. Jeg tror, det eneste der kan gøre en forskel i forhold til restitution, er, hvis man skal ud og rejse langt.

Jacob Rasmussen forventer i stedet en fed kamp, hvor begge hold vil gå efter at have bolden.

– Jeg forventer, vi kommer ud som lyn og torden og vil tage styring på kampen. De kommer ikke til at give initiativet fra sig, fordi de spiller trods alt på hjemmebane. Jeg tror, det bliver en fed kamp for den neutrale tilskuer, hvor der også kommer tryk på fra lægterne.

Brøndby IF har ikke tabt de seneste tre derbyes i Parken. Omvendt har man ikke vundet de seneste tre på eget græs. Klokken 14.00 søndag afgøres det, om stimen fortsætter eller bliver brudt.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned