BRØNDBY (Tipsbladet): På søndag venter for Brøndby IF og FC Københavns vedkommende årets vigtigste kamp.
Ærkerivalerne brager sammen i Parken klokken 14.00, hvor æren og håneretten udover de tre point er på spil. Nogen har prøvet det før, men for Clement Bischoff bliver det første gang, han oplever et derby som senior.
– Jeg glæder mig sindssygt meget. Jeg glæder mig til kulissen. Jeg har jo spillet det i alle mine ungdomsår, det er ikke det samme, men der er alligevel en rivalisering. Nu var vi i et fjendtligt miljø i Polen, og det synes jeg, var en fed oplevelse, så det glæder jeg mig til at prøve igen, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:
– Der er ekstra tænding på, og alle vil gerne spille derbyet. Det kan man også godt mærke i truppen, for alle er lidt mere på, og der bliver talt meget om kampen. Det er vores største kamp, og det er den kamp, alle vil spille.
Hvad gør du for at ruste dig til den her kamp?
– Jeg tager noget af den selvtillid og det gåpåmod, som jeg har haft, med ind på banen, som om det er en kamp som alle andre. Det er det selvfølgelig ikke, men jeg tror, det handler om at holde fødderne på jorden, selvom jeg tror, det bliver svært ikke at have lidt nerver. Det er vigtigt for mig at være spændt frem for nervøs.
Ser ingen Brøndby-fordel
Hvor Brøndby IF har haft hele ugen til at træne frem mod derbyet, så har FC København en europæisk kamp at tage sig af. Ifølge Jacob Rasmussen giver det dog ikke Brøndby synderligt mange fordele med ekstra forberedelsestid.
– Du kan gøre mange af de samme ting, som du kan på banen. De kan stadig forberede sig lige så godt uden at gøre tingene for fuld skrue, siger stopperne og tilføjer:
– Man skal passe lidt på med de ting der, for mange af de taktiske ting kan du også lave med løbesko på på en restitutionsdag. Jeg ved ikke, hvor stor en værdi man skal tillægge det. Jeg tror, det eneste der kan gøre en forskel i forhold til restitution, er, hvis man skal ud og rejse langt.
Jacob Rasmussen forventer i stedet en fed kamp, hvor begge hold vil gå efter at have bolden.
– Jeg forventer, vi kommer ud som lyn og torden og vil tage styring på kampen. De kommer ikke til at give initiativet fra sig, fordi de spiller trods alt på hjemmebane. Jeg tror, det bliver en fed kamp for den neutrale tilskuer, hvor der også kommer tryk på fra lægterne.
Brøndby IF har ikke tabt de seneste tre derbyes i Parken. Omvendt har man ikke vundet de seneste tre på eget græs. Klokken 14.00 søndag afgøres det, om stimen fortsætter eller bliver brudt.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER