Jacob Rasmussen ser ingen Brøndby-fordel

Jacob Rasmussen ser ikke, at Brøndby IF har en fordel i, at FC København har været på europæiske opgaver.



BRØNDBY (Tipsbladet): På søndag venter for Brøndby IF og FC Københavns vedkommende årets vigtigste kamp.

Ærkerivalerne brager sammen i Parken klokken 14.00, hvor æren og håneretten udover de tre point er på spil. Nogen har prøvet det før, men for Clement Bischoff bliver det første gang, han oplever et derby som senior.

– Jeg glæder mig sindssygt meget. Jeg glæder mig til kulissen. Jeg har jo spillet det i alle mine ungdomsår, det er ikke det samme, men der er alligevel en rivalisering. Nu var vi i et fjendtligt miljø i Polen, og det synes jeg, var en fed oplevelse, så det glæder jeg mig til at prøve igen, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:

– Der er ekstra tænding på, og alle vil gerne spille derbyet. Det kan man også godt mærke i truppen, for alle er lidt mere på, og der bliver talt meget om kampen. Det er vores største kamp, og det er den kamp, alle vil spille.

Hvad gør du for at ruste dig til den her kamp?

– Jeg tager noget af den selvtillid og det gåpåmod, som jeg har haft, med ind på banen, som om det er en kamp som alle andre. Det er det selvfølgelig ikke, men jeg tror, det handler om at holde fødderne på jorden, selvom jeg tror, det bliver svært ikke at have lidt nerver. Det er vigtigt for mig at være spændt frem for nervøs.

Foto: Alamy

Ser ingen Brøndby-fordel
Hvor Brøndby IF har haft hele ugen til at træne frem mod derbyet, så har FC København en europæisk kamp at tage sig af. Ifølge Jacob Rasmussen giver det dog ikke Brøndby synderligt mange fordele med ekstra forberedelsestid.

– Du kan gøre mange af de samme ting, som du kan på banen. De kan stadig forberede sig lige så godt uden at gøre tingene for fuld skrue, siger stopperne og tilføjer:

– Man skal passe lidt på med de ting der, for mange af de taktiske ting kan du også lave med løbesko på på en restitutionsdag. Jeg ved ikke, hvor stor en værdi man skal tillægge det. Jeg tror, det eneste der kan gøre en forskel i forhold til restitution, er, hvis man skal ud og rejse langt.

Jacob Rasmussen forventer i stedet en fed kamp, hvor begge hold vil gå efter at have bolden.

– Jeg forventer, vi kommer ud som lyn og torden og vil tage styring på kampen. De kommer ikke til at give initiativet fra sig, fordi de spiller trods alt på hjemmebane. Jeg tror, det bliver en fed kamp for den neutrale tilskuer, hvor der også kommer tryk på fra lægterne.

Brøndby IF har ikke tabt de seneste tre derbyes i Parken. Omvendt har man ikke vundet de seneste tre på eget græs. Klokken 14.00 søndag afgøres det, om stimen fortsætter eller bliver brudt.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Sendt hjem fra FC København-træning

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Vild stime før Danmark-brag

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Stor profil glad for Brøndby

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Dansk klub i salg – lægetjek booket

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Randers var tæt på – nu er han et monster

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Vil du være multimillionær?’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter